fbpx

Color Correction ve Color Grading Nedir?

Color Correction ve Color Grading Nedir?

Color Correction ve Color Grading Nedir?

Renk düzeltimi veya sınıflandırması (Color Correction veya Color Grading), bir görüntünün içindeki renkleri değiştirme tekniğidir. Bu, sert bir değişim (maviden kırmızıya) veya ince bir değişim (beyaz dengesi) olabilir.

Düzeltme ve sınıflandırma kelimelerinin arasındaki fark, gri bir alandır (tasarlanmış bir kelime oyunudur). Hali hazırda renkler mükemmel ise, onları değiştirmeye gerek yoktur. Renkleri değiştirecek olursanız, onları sizin “sanatsal ifadeniz (sınıflandırma)” veya “düzeltme” olarak adlandırabilirsiniz. Seyirci, kırmızıyı maviye değiştirirken gösterilen üstün gayret ne olursa olsun sadece son versiyonu görecektir. Şimdi bunu biraz açalım. Basit olması için renk düzeltme terimini kullanacağım.

Piksel Piksel Renk Düzeltme                                                                                               

color | color correction 1 1

Yukarıdaki görüntüye bakın. Renk düzeltme, bir pikselin rengini bir başka renge dönüştürmek demektir.

Geriye kalan her şey “nasıl yaptığınız” bölümü ile ilgilidir.

Seçici Renk Düzeltme

Bir görüntünün çok sayıda piksellerin bir araya gelmesinden oluştuğunu biliyoruz. Seçici renk düzeltme, sadece ihtiyacımız olan pikselleri seçme ve onların değerlerini değiştirme sanatıdır.

Seçici renk düzeltmedeki problemlerin dört ana grubu bulunmaktadır. Bunlara göz atacak olursak;

Renk Düzeltmenin Dört Türü

Renk düzeltmedeki zorluklar dört gruba ayrılır.

color | color correction 2 2

 • Belirli bir rengi seçme problemi
 • Tek bir özel pikseli seçme problemi
 • Birbirine yakın iki piksel arasında ayrım yapma problemi
 • İnsani yetersizlik problemi

Belirli Bir Rengi Seçme Problemi

İlk görsel, dokuz pikseli göstermektedir. Sadece turuncu pikseli izole etmek ve onun değerini değiştirmek istiyorsak, söz konusu pikselin doğru renk değerlerini bilmemiz koşuluyla bunu yapabiliriz.

Her bir pikselin Red (Kırmızı), Green (Yeşil) ve (Blue (Mavi) bileşeni (RGB) olduğundan, her bir bileşen için değerlerin ne olduğunu tam olarak bilmek zorundayız. Bu, “insan anlayışının” bir problemi değil, matematik problemidir. Unutulmamalı ki yazılımlar sadece algoritmaların bir kümesidir.

Tek bir Özel Piksel Seçme Problemi

İkinci görsel, hepsi aynı olan dokuz kırmızı pikseli göstermektedir. Bunu renk bilgisi ile izole edemediğiniz takdirde, grup içinden tek bir özel pikseli nasıl seçeceksiniz?

Çözümü; doğru piksel yerini maskeleyerek izole etmek ve bir çok başka şeyleri belirlemek üzerine ilerleyen teknikler uygulanır.

Birbirine Yakın İki Piksel Arasında Ayrım Yapma Problemi

Üçüncü görsel, sekiz kırmızı pikseli ve bir adet “o kadar da kırmızı olmayanı” göstermektedir. Şimdi, eğer bu pikselin doğru renk değerlerini biliyorsan, ilk yöntemi kullanarak onu izole edebilirsin.

Buradaki kendine özgü zorluk, piksellerin birbirlerinden nasıl farklı olduğundan algoritma (ve insan) çok da emin değilse ortaya çıkmaktadır. Bu duruma tonlamada çok rastlanmaktadır. Burada düz eğimler bazen bir algoritmanın şiddetini karıştırmaktadır. Kuşaklama bunun için popüler bir örnektir. Bu problemin temeli, kullanılan “matematik türünde” yatmaktadır.

Piksellerle çalışmanın kolay olduğuna dair bir düşünceye kapılma hatasına düşmeyin. Bir bilgisayar için dokuz pikseli baştan sona ezmek hiç de zaman alıcı bir işlem değildir. 1080p resim karesi, yaklaşık iki milyon pikseldir. 4K aşağı yukarı 8 milyon pikseldir. Saniye başına 24 resim karelik 4K video, aşağı yukarı saniyede 200 milyon pikseldir. Dolayısıyla bunu piksel bazında yapamazsınız. En fazla çaba gerektiren koşullar altında bu zorlukların tepesinde durmayı başarmak, matematik üstün zekasının tüm seviyelerini kapsamaktadır.

İnsani Yetersizlik Problemi

Gözlerimiz mükemmel değildir. O sebeple renkleri doğru pikselde algılayamayabiliriz.

Renk Düzeltme Uygulamaları

Renk düzeltme uygulamaları, temelde bir algoritma setidir. Tek bir algoritma yazdığınız takdirde, bu bir özellik (çoğu NLEslerde bulunmaktadır) veya bir eklenti (bir eklenti olarak satın alabileceğiniz veya indirebileceğiniz bir şey) olabilir.

Renk düzeltme görevine adanmış olan bir algoritma kümesinin tamamı, bir uygulama veya yazılımı oluşturmaktadır. Yakından bakıldığında bunların hepsi aynı şeyi yapmaktadır. Farklılıklar, matematiğin kalitesinde değil detayların içinde yatmaktadır.

Benim favori renk düzeltme ve sınıflandırma uygulamam, göründüğü kadarıyla şaşırtıcı olan, Adobe After Effects’dir. En fazla çaba gerektiren görevleri ele almak için yeterli araçlara sahiptir.

Bazı popüler özel renk düzeltme uygulamaları şunlardır:

 • Blackmagic Design DaVinci Resolve
 • Adobe Speedgrade
 • Apple Color
 • Quantel Pablo
 • SGO Mistika
 • Filmlight Baselight

Pek çok platformda veya NLE’de çalışan iki popüler eklenti şunlardır:

 • Synthetic Aperture’s Color Finesse
 • Red Giant Magic Bullet Colorista

RAW dosyaların hali hazırda iyi düşünülmüş renk bilgileri bulunmamaktadır ve bunların hepsinden bir anlam çıkartmak için ilave algoritmalara ihtiyaçları vardır.

Bazı popüler DeBayering algoritmalar şunları içermektedir:

 • RAW Therapee
 • Adobe Lightroom
 • Red Cine-X (For Red RAW only)
 • Blackmagic Design DaVinci Resolve
 • Kumanda yüzeyi

Bir bilgisayar klavyesi ve mause’u, çok yönlü bir çifttir. Ancak ne yazık ki, bunlar tüm senaryolar için her zaman uygun değillerdir. Benzer bir şekilde, renk düzeltme veya sınıflandırma sanatkarlarının, bunlara Renk Operatörü (Colorist) denir, özel donanım kumanda cihazlarını (yüzeyler diye adlandırılır) hayatlarını kolaylaştırmak için kullanma seçenekleri bulunmaktadır. Bu yüzeyler, üstün ergonomik avantajlar için tasarlanmışlardır ve analog ses mikserlerine benzer bir şekilde çalışırlar.

color | black magic resolve control desk 3Bunların gerekli olup olmadıkları, birinin alışkın olduğu hıza veya eğitim türüne bağlıdır. Kesinlikle zorunlu değildir. Kumanda yüzeyleri yapan iki şirket şunlardır:

 • Blackmagic Design DaVinci Resolve Control Surface
 • Tangent Devices

Şu ana kadar renk düzeltme veya renk sınıflandırmanın ne olduğuna ve neleri kapsadığına dair genel bir fikir edinmiş olmalısınız.

Her şeyde olduğu gibi, herhangi bir “renk probleminin” üstesinden gelmenin de en iyi yolu, işleri basit tutmaktadır.

Bu gönderiyi paylaş