Seslendirme Fiyat

Yerel işlerde sadece Türkiye radyolarında yayınlanmak üzere hazırlanan radyo reklamlarıdır ve BiberSA Prodüksiyon Seslendirme & Dublaj Ajansı tarafından, bu hizmetin içeriğinde sadece radyolarda yayınlanacak reklam üretim hizmeti verilmektedir. Reklam metinleri yazımı, seslendirme ve ses tasarımı gibi tüm prodüksiyon ihtiyacı bu hizmetimizin içerisinde müşterilerimize sunulmaktadır.

Seslendirme & Dublaj Fiyatları

Televizyon, radyo, sosyal medya gibi mecralarda yayınlanmak üzere bir video projesi hazırladınız ve bu video projesinin seslendirilmesi için bir seslendirme sanatçısına ihtiyacınız var. Dolayısıyla seslendirme ve dublaj fiyatlarının ne olduğunu merak ediyorsunuz. Size kısaca seslendirme ve dublaj fiyatlarını etkileyen faktörlerden bahsedelim. Öncelikle ses bankamızda Türkiye’nin ve Dünya’nın en meşhur sesleriyle çalışmaktayız ve ses bankamızda yer alan her seslendirme sanatçısı ayrı kaşe bedeline sahiptir. Seslendirme fiyatlarına etki eden en önemli kalem seslendirme sanatçısı kaşe bedeli olduğundan seslendirme kaşe bedeli belirlenirken video projesinin veya sesli reklamın hangi mecralarda yayınlanacağı da seslendirme sanatçısının kaşe bedelini etkileyen unsurlar arasında yer alıyor. Video projeniz için ses tonunu beğendiğiniz seslendirme sanatçısı ile ilgili bizden teklif isteyebilirsiniz. Seçtiğiniz seslendirme sanatçısının demo seslendirme kaydı BiberSA Prodüksiyon Seslendirme Stüdyosu’nda seslendirme yönetmeni eşliğinde ve ücretsiz yapılıyor.

Bu kalemlerin dışında hiçbir şey seslendirme fiyatlarına etki etmiyor.

Dublaj fiyatlarında ise reklam ve tanıtım filminin içerisindeki karakterin toplam konuşacağı kelime sayısı, dublaj sanatçısının seslendirdiği karakterin filmdeki önemi yani başrol olup olmaması ve dublaj sanatçısının kaşe bedeli etkili oluyor. Dublaj bütçesi oluşturulurken yayın mecrası, yayın süresi gibi faktörler dublaj fiyatlarını etkilemiyor.

Merak ettiğiniz diğer konular için aşağıda yer alan “sıkça sorulan sorular” bölümünü inceleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Reklam seslendirme fiyatları belirlenirken önemli birkaç detay bulunmaktadır. Öncelikle reklam projelerinde süre veya kelime sayısı önemlidir. Reklam kaç dakika sürecek, seslendirmen kaç saniye veya kaç kelime seslendirecek. Reklamın yayın mecrası gibi faktörler fiyat belirlemede önemli bir detaydır. Reklam seslendirme fiyatlarını stüdyo kullanım bedeli de etkilemektedir. Kaşe bedelini ödeyip satın aldığınız seslendirme sanatçısının ses kaydını gerçekleştireceğiniz seslendirme stüdyosu fiyatları her firmaya göre farklılık göstermektedir.

Seslendirme sanatçısının projelerde sesi için belirlediği bedele “kaşe bedeli” denir ve bu tamamen seslendirmenin inisiyatifinde olan bir bedeldir. Bu bedel kazanılan tecrübe ile doğru orantılı bir şekilde zaman içinde artabilmektedir. Yani işiniz en profesyonel şekilde seslendirilsin, en iyisi olsun derseniz kaşe bedeli için ayırmanız gereken bütçe de doğal olarak artacaktır. Seslendirme sanatçılarının seslendirme ajanslarıyla yaptıkları özel anlaşmalar seslendirme fiyatlarını daha makul kılabilir. Bu tamamen seslendirme ajansının tasarrufundadır. Ayrıca kaşe bedelleri belirlenirken dizi/film kategorisi veya reklam kategorisi altında değerlendirilir. Dizi/film kategorisindeki kaşe bedelleri, reklam filmi seslendirme kaşe bedellerine oranla daha uygun bütçelidir. Çünkü reklam filmleri ticari amaçla yapıldığından dolayı daha yüksek bütçeler konuşulmaktadır.

Evet dahildir. Her seslendirme ajansının farklı stüdyo gideri vardır. Seslendirme kayıtları profesyonel seslendirme yönetmenliği danışmanlığında alındığı için stüdyo kullanım bedeli içerisine yönetmen masrafını da dahil ederek stüdyo bedeli hesaplanmaktadır.

Dublaj ve seslendirme projelerinin fiyatlandırmaları farklıdır. Dizi/film dublaj kayıtlarında seslendirmeye göre çok daha fazla zaman geçirilmesine rağmen, ticari amaç taşıyan projeler olmadıklarından dolayı sanatçıların kaşe bedelleri daha düşüktür. Ancak dublaj piyasasının kendi içerisinde farklı fiyatlandırmaları vardır. Mesela figüran oyuncu sesleri veya rabarba sesler daha düşük kaşeler alırken, başrol ve başrol yardımcı oyuncu sesleri daha yüksek kaşeler alırlar.

Seslendirme bütçelerini en çok etkileyen kalemler, projelerinizin yayın mecralarının sayısı, yayın süresi ve seslendirme sanatçısının kaşe bedeli olacaktır. O sebeple düşük bütçe ile yapmak istediğiniz projeler için kaşe bedeli olmayan, seslendirme hayatına yeni başlamış “no-name” (ismi duyulmamış) sesler ile seslendirme yapılmasını tercih edebilir ve ajansın belirlediği en düşük bütçe üzerinden çalışmanızı yaptırabilirsiniz. Bunun yanında projenizin yayın mecralarında ve yayınlama sürelerinde de kısıtlamaya gidilerek bütçe düşürülebilir.

Seslendirme fiyatı hesaplamasına dahil edilen farklı kalemler bulunmaktadır. Örneğin reklam seslendirme projelerinde, videonuzun uzunluğu, hangi mecralarda ne kadar süre yayınlanacağı, seslendirme sanatçısının kaç saniye konuşacağı gibi etkenler seslendirmenin kaşe bedelini, stüdyo giderlerini etkiyecektir. Projenizin son toplam maliyeti kaşe bedeli ve stüdyo giderlerinin toplamı kadar olmaktadır.

Dublaj fiyatı hesaplamasına dahil edilen farklı kalemler bulunmaktadır. Dublaj fiyatlandırmalarında reklam ve tanıtım filminin içerisindeki karakterin toplam konuşacağı kelime sayısı, dublaj sanatçısının seslendirdiği karakterin filmdeki önemi (başrol olup olmaması gibi) ve dublaj sanatçısının kaşe bedeli etkili oluyor. Dublaj bütçesi oluşturulurken yayın mecrası, yayın süresi gibi faktörler -seslendirme piyasasında olduğu gibi- dublaj fiyatlarını etkilemiyor.