Seslendirme Ücretleri Belirleme Politikamız

Türkiye'nin en meşhur Seslendirme Sanatçılarını seslendirme ve dublaj projeleriniz için kalite-performans dengesiyle projelerinizle buluşturuyoruz. Seslendirme dublaj projeleriniz için şimdi fiyat politikamızı inceleyebilirsiniz.

BiberSA Prodüksiyon olarak Türkiye’nin en meşhur seslendirme sanatçılarını yapım şirketleri, dijital ajanslar, marka ajansları, yayın şirketleri, medya yapım şirketleri, içerik üreticiler aracılığı ile veya doğrudan markalar ile buluşturuyoruz. Üstelik en iyi fiyat politikasıyla hizmet vermeye özen gösteriyoruz. 

Seslendirme fiyatlarını hizmet çeşitlerine göre kategorize ediyoruz. Türkiye’nin en meşhur seslendirme sanatçılarının yer aldığı ses bankamızda,

reklam seslendirme, santral seslendirme, tanıtım filmi seslendirme, kitap seslendirme, belgesel seslendirme, eğitim sunum seslendirme, dublaj, animasyon & karakter seslendirme hizmeti verecek yüzlerce yerli yabancı profesyonel seslendirme sanatçısı mevcut.

Seslendirme Ücretlerini Nasıl Belirliyoruz?

Seslendirme fiyatları proje bazlı olarak özel olarak hesaplanıyor. Hizmet türüne bağlı olarak her seslendirme sanatçısının bir kaşe bedeli bulunuyor ve hizmet bedelimize bu kaşe fiyatlarımızı da ekliyoruz.

Ancak projeniz hakkında aşağıdaki parametreler doğrultusunda daha sağlıklı bir bütçelendirme yapıyoruz. Sizden aşağıda saydığımız konular hakkında bir brief alarak markanıza özel bir seslendirme ücret teklifi sunuyoruz:

 1. Seslendirme Dili 
 2. İçerik Türü
 3. Seslendirme Sanatçısının Kaşe Bedeli (TL)
 4. Seslendirme Metni Kelime Sayısı (Adet)
 5. İçerik Sayısı (Adet)
 6. Seslendirilen İçeriğin Yayın Mecrası
 7. Seslendirililen İçeriğin Yayında Kalacağı Süre (Yıl)

Bu etkenleri şöyle açıklayabiliriz:

Seslendirme Dili: Seslendirme hizmetinin hangi dilde talep edildiği önemlidir. Zira İngilizce dilinde seslendirme hizmetinin bütçesi ile Fransızca seslendirme hizmetinin bütçesiyle aynı değildir. Markalara sunacağımız tekliflerde seslendirme dili seslendirme ücretini etkilemektedir.

İçerik Türü: Seslendirme fiyatlarını belirlemede içerik türü de önemli belirleyicilerinden birisidir. Reklam filmi seslendirme ile santral seslendirme fiyatı, kitap seslendirme ile belgesel seslendirmenin fiyatı farklı hesaplanmaktadır.

Seslendirme Sanatçısının Kaşe Bedeli: Ses bankamıza kayıtlı yerli veya yabancı her seslendirme sanatçısı farklı kaşe bedeline sahiptir. Kaşe bedeli seslendirme sanatçısının popülaritesine göre farklılık gösterir.

Seslendirme Metni Kelime Sayısı: Özellikle kitap seslendirme ve eğitim sunum seslendirme gibi içeriklerde seslendirme metninin kelime sayısı çok önemlidir. Markaya sunulacak seslendirme ücretine etki eden önemli bir faktördür.

İçerik Sayısı: Özellikle reklam ve tanıtım filmi seslendirmede içeriğin farklı versiyonları ortaya çıkar. Bu ortaya çıkan versiyonlar ana versiyonun kısa versiyonları olarak adlandırılır. Örneğin ana versiyon bir tam kaşe bedeli ise dört kısa versiyonun her biri yarım kaşe bedeli olarak hesaplanır.

Seslendirilen İçeriğin Yayın Mecrası: Seslendirilen içeriğin hangi mecrada yayınlanacağı fiyat belirlemede önemlidir. Televizyon, radyo, sinema, sosyal medya (dijital), şirket içi (kapalı devre), etkinlik veya organizasyonlar vs. Bu mecraların her biri farklı ücretlendirilmektedir.

Hi̇zmet Türleri̇ne Göre Seslendi̇rme Fi̇yatları

Seslendirme hizmeti kapsamına giren içerikleri hesaplarken yukarıda bahsettiğimiz etmenler önemli ancak tüm parametreler tüm hizmet çeşitleri için belirleyici değil. Yani bütçe belirlerken yedi parametrenin yedisini de fiyata etken unsur olarak eklemiyoruz.

Örneğin ‘ içerik sayısı’ ‘kitap seslendirme’ hizmetiyle ilgili değil. Dolayısıyla bu hizmet için içerik sayısı etkeni değeri alınmadan fiyat teklfi hazırlanıyor. 

Hizmet türlerine göre seslendirme fiyatları şöyle:

Reklam Seslendirme Ücretleri Nasıl Belirleniyor?

Reklam seslendirme hizmetini bütçelendirirken hangi dilde seslendirme istendiği, içeriğin hangi mecrada yayınlanacağı, içerik sayısı, seçilen seslendirme sanatçısının kaşe bedeli etkenlerini değerlendiriyoruz. Bu parametreler doğrultusunda fiyat teklifi oluşturuyoruz.

Tanıtım Filmi Seslendirme Ücretleri Nasıl Belirleniyor?

Tanıtım filmi seslendirme hizmetini bütçelendirirken hangi dilde seslendirme istendiği, içeriğin hangi mecrada yayınlanacak olduğu, içerik sayısı, seslendirilen içeriğin yayında kalacağı süre, seçilen seslendirme sanatçısının kaşe bedeli bütçe oluşturmamızı sağlıyor.

Santral Seslendirme Ücretleri Nasıl Belirleniyor?

Santral seslendirme hizmetini bütçelendirirken hangi dilde seslendirme istendiği, içeriğin hangi mecrada yayınlanacak olduğu, içeriğin kelime sayısı, seçilen seslendirme sanatçısının kaşe bedeli bütçe oluşturmamızı sağlıyor.

Kitap Seslendirme Ücretleri Nasıl Belirleniyor?

Kitap seslendirme hizmetini bütçelendirirken hangi dilde seslendirme istendiği, içeriğin hangi mecrada yayınlanacak olduğu, içeriğin toplam kelime sayısı, seçilen seslendirme sanatçısının kaşe bedeli bütçe oluşturmamızı sağlıyor.

Belgesel Seslendirme Ücretleri Nasıl Belirleniyor?

Belgesel seslendirme hizmetini bütçelendirirken hangi dilde seslendirme istendiği, içeriğin hangi mecrada yayınlanacak olduğu, içerik bölüm sayısı, içeriğin toplam kelime sayısı, seçilen seslendirme sanatçısının kaşe bedeli bütçe oluşturmamızı sağlıyor.

Karakter & Animasyon Seslendirme Ücretleri Nasıl Belirleniyor?

Karakter dublaj hizmetini bütçelendirirken içerik sayısı, içerikteki karakter sayısı,  içeriğin hangi mecrada yayınlanacak olduğu, seçilen karakterlerin kaşe bedeli bütçe oluşturmamızı sağlıyor.

Eğitim Sunum Seslendirme Ücretleri Nasıl Belirleniyor?

Kitap seslendirme hizmetini bütçelendirirken hangi dilde seslendirme istendiği, içeriğin hangi mecrada yayınlanacak olduğu, içeriğin toplam kelime sayısı, seçilen seslendirme sanatçılarının kaşe bedeli bütçe oluşturmamızı sağlıyor.

Markaya sunulan seslendirme ücretleri içinde şu  hizmetler ücrete dahildir:

 • Stüdyo kullanımı
 • Ses düzenleme ( sound desing ya da ses tasarımı)
 • Seslendirme yönetmeni, 
 • Teknisyen 

BiberSA Prodüksiyon olarak hizmetlerimizi markadan ayrıntılı bilgiler alarak hazırlıyoruz. Söz verilen teslimat süresinde projeyi teslim ediyoruz. 

Sıkça Sorulan Sorular

Reklam seslendirme fiyatları belirlenirken önemli birkaç detay bulunmaktadır. Öncelikle reklam projelerinde süre veya kelime sayısı önemlidir. Reklam kaç dakika sürecek, seslendirmen kaç saniye veya kaç kelime seslendirecek. Reklamın yayın mecrası gibi faktörler fiyat belirlemede önemli bir detaydır. Reklam seslendirme fiyatlarını stüdyo kullanım bedeli de etkilemektedir. Kaşe bedelini ödeyip satın aldığınız seslendirme sanatçısının ses kaydını gerçekleştireceğiniz seslendirme stüdyosu fiyatları her firmaya göre farklılık göstermektedir.

Seslendirme sanatçısının projelerde sesi için belirlediği bedele “kaşe bedeli” denir ve bu tamamen seslendirmenin inisiyatifinde olan bir bedeldir. Bu bedel kazanılan tecrübe ile doğru orantılı bir şekilde zaman içinde artabilmektedir. Yani işiniz en profesyonel şekilde seslendirilsin, en iyisi olsun derseniz kaşe bedeli için ayırmanız gereken bütçe de doğal olarak artacaktır. Seslendirme sanatçılarının seslendirme ajanslarıyla yaptıkları özel anlaşmalar seslendirme fiyatlarını daha makul kılabilir. Bu tamamen seslendirme ajansının tasarrufundadır. Ayrıca kaşe bedelleri belirlenirken dizi/film kategorisi veya reklam kategorisi altında değerlendirilir. Dizi/film kategorisindeki kaşe bedelleri, reklam filmi seslendirme kaşe bedellerine oranla daha uygun bütçelidir. Çünkü reklam filmleri ticari amaçla yapıldığından dolayı daha yüksek bütçeler konuşulmaktadır.

Evet dahildir. Her seslendirme ajansının farklı stüdyo gideri vardır. Seslendirme kayıtları profesyonel seslendirme yönetmenliği danışmanlığında alındığı için stüdyo kullanım bedeli içerisine yönetmen masrafını da dahil ederek stüdyo bedeli hesaplanmaktadır.

Dublaj ve seslendirme projelerinin fiyatlandırmaları farklıdır. Dizi/film dublaj kayıtlarında seslendirmeye göre çok daha fazla zaman geçirilmesine rağmen, ticari amaç taşıyan projeler olmadıklarından dolayı sanatçıların kaşe bedelleri daha düşüktür. Ancak dublaj piyasasının kendi içerisinde farklı fiyatlandırmaları vardır. Mesela figüran oyuncu sesleri veya rabarba sesler daha düşük kaşeler alırken, başrol ve başrol yardımcı oyuncu sesleri daha yüksek kaşeler alırlar.

Seslendirme bütçelerini en çok etkileyen kalemler, projelerinizin yayın mecralarının sayısı, yayın süresi ve seslendirme sanatçısının kaşe bedeli olacaktır. O sebeple düşük bütçe ile yapmak istediğiniz projeler için kaşe bedeli olmayan, seslendirme hayatına yeni başlamış “no-name” (ismi duyulmamış) sesler ile seslendirme yapılmasını tercih edebilir ve ajansın belirlediği en düşük bütçe üzerinden çalışmanızı yaptırabilirsiniz. Bunun yanında projenizin yayın mecralarında ve yayınlama sürelerinde de kısıtlamaya gidilerek bütçe düşürülebilir.

Seslendirme fiyatı hesaplamasına dahil edilen farklı kalemler bulunmaktadır. Örneğin reklam seslendirme projelerinde, videonuzun uzunluğu, hangi mecralarda ne kadar süre yayınlanacağı, seslendirme sanatçısının kaç saniye konuşacağı gibi etkenler seslendirmenin kaşe bedelini, stüdyo giderlerini etkiyecektir. Projenizin son toplam maliyeti kaşe bedeli ve stüdyo giderlerinin toplamı kadar olmaktadır.

Dublaj fiyatı hesaplamasına dahil edilen farklı kalemler bulunmaktadır. Dublaj fiyatlandırmalarında reklam ve tanıtım filminin içerisindeki karakterin toplam konuşacağı kelime sayısı, dublaj sanatçısının seslendirdiği karakterin filmdeki önemi (başrol olup olmaması gibi) ve dublaj sanatçısının kaşe bedeli etkili oluyor. Dublaj bütçesi oluşturulurken yayın mecrası, yayın süresi gibi faktörler -seslendirme piyasasında olduğu gibi- dublaj fiyatlarını etkilemiyor.