Seslendirme Sanatçısı Nasıl Olunur?

Mikrofon Oyunculuğu

Seslendirme Sanatçısı Nasıl Olunur?

Seslendirme sanatçısı olarak kariyer yapmak, sesini kullanmayı seven yaratıcı bireyler için ödüllendirici olabilir. Seslendirme sanatçısı olmanın yolu, becerilerinizi nasıl uyguladığınıza ve pazarladığınıza bağlıdır. Seslendirme tekniklerinizi geliştirmek ve sektörde deneyim kazanmak için neler yapabileceğinizi anlamak da önemlidir. Bu yazımızda seslendirme sanatçısı nasıl olunur ve nasıl ses sanatçısı olabileceğinizi detaylı olarak anlatıyoruz.

Seslendirme Sanatçısı Nasıl Olunur?

Seslendirme için resmi bir eğitim gerekli değildir. Sahne veya film oyunculuğunun aksine, seslendirme sanatçısı olmak isteyenlerin yalnızca seslendirme hakkında daha fazla bilgi edinmek için üniversite diploması almaları nadirdir. Tekniğinizi geliştirmek, türlerinizi bilmek ve işe başlamak, ses oyunculuğuna başlamanın anahtarıdır. Bununla birlikte, birçok başarılı seslendirme sanatçısı, zanaatlarını geliştirmek için hem oyunculuk koçuyla hem de ses koçuyla birlikte çalışır.

Peki, sizin için doğru olan koçu bulacaksınız? Seslendirme sanatçısı Jamie Muffett, “Bir koçta aranması gereken iki temel özellik, deneyim ve seslendirme endüstrisinin mevcut ve potansiyel durumunu anlayan biri olmalı” diyor. Çoğu koç, danışma seansları sunar; birden fazla kişiyle görüşür ve değerlendirmelerini karşılaştırır. Aşırı iltifat gibi görünen herkese karşı dikkatli olun. Muffett, “Size duymak istediklerinizi söyleyen bir koç seçmeyin” diyor.

Doğru koç, repliklerinizi nasıl düzgün bir şekilde ileteceğinizi, nasıl etkili bir şekilde ifade edeceğinizi, nasıl karakter yaratacağınızı ve ses sağlığınızı nasıl koruyacağınızı öğretecektir. Ayrıca, kaliteli bir demo makarası oluşturma sürecinde size rehberlik edebilirler, ancak demo makara üretim hizmetlerini eğitiminizde çok erken zorlamaya çalışan bir antrenöre karşı dikkatli olun. Son olarak, yüz yüze oturumlar tercih edilirken, uygun bir öğretmenden ziyade kaliteli bir öğretmenle çalışmak daha önemlidir. Birçok koç, müşterilerle Zoom veya Skype aracılığıyla uzaktan çalışmaya isteklidir; bu nedenle, özellikle İstanbul veya Ankara gibi büyük pazarların dışında yaşıyorsanız, aramanızı coğrafi olarak sınırlamayın.

Seslendirme sanatçısı
Seslendirme sanatçısı

Seslendirme İçin Gerekli Ekipmanlar

Üç ana seslendirme ekipmanına ihtiyacınız olacak: bir dizüstü bilgisayar veya tablet, profesyonel düzeyde bir mikrofon ve düzenleme yazılımı. Bunlar bir seslendirme sanatçısı olmanın temel bir parçasıdır.

Diğer ortamların aksine, seslendirme sanatçıları genellikle evden çalışabilirler. Bir rol için seçmeler, genellikle, projenin kast direktörü tarafından sağlanan satırları kaydetmek ve bunları değerlendirilmek üzere geri göndermek kadar basittir. Ancak bu aynı zamanda seslendirme çalışmasına çok özel bazı ekipmanlara ihtiyacınız olduğu anlamına gelir:

  • Dizüstü bilgisayar veya tablet: Bu oldukça açıklayıcı, ancak ses dosyalarınızı depolamak ve düzenlemek için bir araca ihtiyacınız var.
  • Profesyonel kalitede mikrofon: Doğru mikrofonu seçmek çok önemlidir. USB özelliklerine sahip bir mikrofon arayın. Ayrıca bir mikrofon standına ve bir açılır ekrana da ihtiyacınız olabilir.
  • Düzenleme yazılımı: En üst düzey yazılıma yatırım yapmaya hazırsanız, profesyoneller için her şeyi kapsayan Pro Tools ve Adobe Audition sizin için ideal seçimlerdir.
  • İyi akustik: Bir ev stüdyosunun bu son unsurunu gözden kaçırmayın. En ucuz çözümün kıyafetlerle dolu bir dolaba kayıt yapmak olabilir, ancak daha profesyonel bir kayıt kabini oluşturmak için ses yalıtımına da yatırım yapabilirsiniz.

Seslendirme Sanatçısı Ne Kadar Kazanır?

Seslendirme sanatçılarının maaşları kişiden kişiye, yıldan yıla, projeden projeye, ayrıca kaydın kullanımı (yerel, ulusal, uluslararası) ve sürenin uzunluğuna göre değişir. Seslendirme sanatçılarına genellikle iş başına ödeme yapıldığını akılda tutmak da önemlidir.

Her seslendirme projesi, kendi piyasa dağılımı ile farklı bir iş kategorisine ait olacak ve projeden kazanacağınız para miktarını doğrudan belirleyecek sektör oranlarına sahip olacaktır.

Örneğin, reklamlar için seslendirme hizmeti veriyorsanız, yerel bir radyo reklamı için 100 TL, ulusal bir TV reklamı için ise 10.000 TL kazanabilirsiniz.

Çizgi filmler ve animasyon için seslendirme sağlıyorsanız , sektör oranları genellikle kısa, 15 saniyelik bir animasyon için 100 TL’den, kısa bir animasyonda başrol için 10.000 TL’ye kadar değişir. Uzun metrajlı bir animasyon filminde başrol oynayacaksanız daha da fazlasını bekleyebilirsiniz.

Sesli kitap anlatımında bir kariyer peşindeyseniz, standart ücretler genellikle saatlik kayıt başına 200 – 300 TL arasında değişir.

Not: Buradaki ücretler sadece tahminidir. Seslendirme işleri, tahmin edilen rakamlardan daha yüksek veya daha düşük olabilir.

Dublaj Sanatçılığının Okulu Var Mı?

Dublaj sanatçısı olmak için bir okuldan mezun olmanız gerekmiyor, iyi bir yeteneğinizin olması, karakteristik bir sesinizin olması ve söz dinleyen uyumlu bir kişiliğinizin olması gerekiyor. Dublaj sanatı ile ilgili Türkiye’de çokları İstanbul’da olmak üzere yığınla seslendirme dublaj eğitimi veren kurs mevcut. Bu kurslardan mezun olan öğrenciler, dublaj sanatçısı olurum umuduyla seslendirme dublaj ajanslarına başvuruda bulunuyorlar. Başta da ifade ettiğimiz gibi dublaj işini icra etmek için, yetenekli olmalı, karakteristik bir sesiniz olmalı, teatral seslendirmeler yapabiliyor olmanız gerekli.

Dublaj Sanatçısı ve Seslendirme Sanatçısı Arasındaki Fark Nedir?

Dublaj sanatçısı teatral yeteneği daha ön planda olan, seslendirme sanatçıları ise diksiyon, vurgu gibi okuma kurallarına hakim kişilerdir.

BiberSA Prodüksiyon Seslendirme ve Dublaj ajansı ses bankasında yer alan seslendirme ve dublaj sanatçıları Türkiye’nin en iyi seslerini barındırıyor.

Ünlü Dublaj Sanatçıları Kimlerdir?

Türk sinemasında ve medya sektöründe film, dizi, reklam başta olmak üzere birçok projeye ses vermiş yılların eskitemediği, kulaklarımızda yer etmiş, duyduğumuzda bu sesi hatırlıyorum dediğimiz dublaj sanatçıları; Nüvit Candaner, Ayhan Kahya, Mazlum Kiper, Sungun Babacan, Aydoğan Temel, Özkan Uğur, Nur Subaşı, Kadir Özübek, Cahit Şaher, Umut Tabak, Ttri Koşar, Zeki Atlı, Uğur Taşdemir, Toprak Sergen, Sezai Aydın, Haluk Bilginer, Çetin Tekindor, Selçuk Yöntem, Engin Altan Düzyatan, Günyol Bakoğlu, Ali Poyrazoğlu, Okan Bayülgen, Can Gürzap, Özlem Altınok, Devrim Parscan
Bahtiyar Engin, Yekta Kopan, Tarkan Koç, Zeynep Özden Ayyıldız, Müge Oruçkaptan, Tülay Bursa, Berna Başer, Toprak Sergen, Murat Şen, Levent Dönmez, Ali Gül, Ercan Demirel, Fulya Ergüneş, Rıza Karaağaçlı, Güler Karaman, Köksal Engür, Ahmet Nasıroğlu, Engin Alkan, Zeyno Eracar ve daha birçok dublaj sanatçısı…

Hayatı Seslendiriyoruz | BiberSA Prodüksiyon Tanıtım Filmi 2019

Bu gönderiyi paylaş