Seslendirmede Ses Rengi veya Ses Tonu

Seslendirmede Ses Rengi veya Ses Tonu

Seslendirmede Ses Rengi veya Ses Tonu

Ses rengi diğer adıyla ses tonu… Ses çeşitlerini tanımlarken halk arasında kullanılan terimlerdir. Ses rengi veya ses tonunu anlayabilmek için teknik olarak konuşma ve işitmenin nasıl gerçekleştiğini bilmemiz gerekiyor. Zira seslendirme dublaj alanında sıkça kullanılan ses rengi veya ses tonu terimlerini gerçek manada ancak bu şekilde anlayabiliriz.

Nasıl işittiğimizi ve insanda sesin nasıl oluştuğunu hepimiz ilköğretim yıllarında anlatılanlardan biliriz. Soluk alıp verirken hava ses tellerinizin arasından geçer. Tellerin arasından geçen hava onları titreştirmez. Çünkü ses veren teller borunun bir tarafından öbür tarafına çok gevşek olarak ilişiktir. Fakat konuşmak istediğiniz zaman bu teller gerilir. Ciğerlerinizden yukarı çıkan hava, telleri titreştirir ve bu suretle ses dalgaları meydana getirir. Dudak ve dişleriniz ses tellerinizin meydana getirdiği sesleri kelime haline koymaya yarar. İşitmede ise ses dalgaları kulak zarımıza çarpar, zar orta kulak kısmında bulunan üç kemikçiği titreştirir. Oluşan titreşimler koklea olarak bilinen spiral şekilli iç kulaktaki sıvı içinde hareket eder ve koklea’daki tüylü hücreleri hareket ettirir. Tüylü hücreler hareketi algılar ve bunu işitme siniri için kimyasal sinyallere dönüştürür. Bunun ardından, işitme siniri aldığı bilgileri elektrik darbeleri ile beyne gönderir ve bu darbeler beyinde ses olarak algılanır.

İnsan; 20 (Hz) Hertz ile 20 (kHz) Kilo Hertz arasındaki ses titreşimlerini duyar. Ses tonu da parmak izlerimiz gibidir her inanın ses tonu farklıdır. İnsanların ses tonlarının farklı olmasının sebebi konuşma frekansının diğerininkinden rakamsal farklılığı ayrıca dudak, dil, diş, ağız yapısıdır. Ancak bu şekilde birbirimizden farklı ses renkleri oluşturabiliyoruz. Sadece bunlar sesimizi farklı kılmıyor, sözcükler üzerindeki vurgularımız (tonlama), vücut ve yüz mimikleri yine sesimizi farklı yapan bir diğer unsurlar arasında yer alıyor.

Bu genel tanımlamaları yaptıktan sonra seslendirme ve dublaj sanatçılarına geçelim. Türkiye’de pek çok seslendirme dublaj ajansının ses bankasında yüzlerce yerli yabancı seslendirme sanatçısı mevcut. Her birinin ses rengi çok farklı.

Nasıl seçim yapacağız?

Projeniz için bir ses seçeceksiniz ve sesi sizin beğenmeniz gerekli. İnsan nasıl ve neye göre beğenir merak ettiniz mi? insan yaratılışında tanımlı olan bir şablona göre beğenir. Bu şablonun adı altın orandır. Hayatta her şeyi bu altın oran nispetinde seçer ve beğeniriz. Her şeyin bir cazibesi (çekim gücü) olduğundan hareketle ses tonu ve ses rengi kendimizde tanımlı altın oran nispetinde bize çekici gelir ve o sesi diğerlerine oranla daha çok beğeniriz.

Ses şiddeti ise sesin frekansı değil genliği ile ilgili bir durumdur. Sesin kulağımıza yüksek veya alçak gelme durumu sesin şiddeti olarak tanımlanır. Ses renkleri ve ses tonlarının farklılığımız ve zenginliğimiz olduğunu lütfen unutmayalım. Hepimiz sesiyle farklı ve nevi sesine münhasırız. Ses ile ilgili bu terimlerin medya üretimi sektöründe bilinmesi gerektiği kanaatindeyiz.

Seslendirmede Dikkat Edilecek Hususlar;

Seslendirme sırasında dikkat edilecek birkaç husustan bahsetmek gerekirse;

Tonlama ve Melodi;

Daha çok anlatmaya yönelik seslendirme metinlerinin akıcı olması ve dinleyiciyi sıkmaması için, okurken ton ve melodide değişiklik olmalıdır. Çünkü düz bir okuma izleyiciyi birkaç dakika içinde sıkacaktır. Bu nedenle, seslendirme yapılırken, hangi kelimelerin ve geçitlerin daha fazla dikkat edileceğine karar verilmeli ve bu noktaları vurgulama tonu artırılmalı. Ama bu doğal olarak yapılmalıdır! Bir şey kulağa abartılı veya yanlış geliyorsa, izleyicilerinizi rahatsız edecektir.

Ses Rengi;

Hedefin izleyiciler tarafından duyulmak ve güvenilmek olduğunu göz önünde bulundurursak, herkesin anlayabileceği şekilde konuşmak önemlidir. O sebeple dinleyicinin dikkatini bir konuşmanın belirli bölümlerine çekmek için, ses seviyesini değiştirmeyi deneyebilirsiniz bazen daha yüksek sesle, bazen daha yumuşak sesle ve seçilen geçişlerin diğerlerinden ayrı olmasına dikkat edin. Mikrofon karşısında konuşmak her zaman alçak bir sesle konuşmanızı gerektirmez. Ses düzeyini artırmak istediğiniz durumlarda, kendinizi mikrofondan biraz uzakta tutmanız ve normalden daha yüksek sesle konuşmanız tercih edilir. Konuşma sıradan bir konuşma değildir ve kelimeler yumuşak bir şekilde iletilirse seslendirme yapan kişi istenen tutkuyu ve coşkuyu iletemez.

Açıklık;

Netliği sağlamak ve izleyici kitlesinin anlaması için her bir kelimeyi tane tane ifade etmeyi ihmal etmemek gerekir.

Vurgu;

Aynı cümlede bile, farklı kelimelerin vurgulanması, bir mesajın odağını değiştirebilir. Bakın: “O tedarikçinin ofisine gittim,” “O tedarikçinin ofisine gittim”, “O tedarikçinin ofisine gittim”, “O tedarikçinin ofisine gittim.” cümleleri birbiri ile aynı olmasına rağmen yapılan vurgularla anlatılmak istenen nasıl da değişiyor. Yani vurgu değiştirmek, anlam veya ima olarak değişiklik yapabilir.

Duraklamalar;

Ünlü sunucu Carmen Taran’a göre bir konuşmada duraklamalar stratejik noktalara yerleştirildiğinde, iyi ve mükemmel bir sunum arasında fark yaratabilirler. Duraklamaların kullanılabileceği birkaç amaç vardır: dinleyicilere henüz söylenen bir şeyi algılama şansı vermek, söylenecek bir şey hakkında beklentiler oluşturmak, seslendirme yapan kişinin düzgün nefes almasını sağlamak vs.

İlerleme hızı;

Bir projeye çok hızlı seslendirme yapılırsa, izleyicide/dinleyicide anlamayı zorlaştırabilir ve kaygı yaratabilir. Çok yavaş seslendirilmişse de insanları yorup, sıkabilir. O sebeple doğal bir hızla ilerlenmelidir.

Ses Tonu;

Seslendirmenin tonuyla, iletilen içerik arasında tutarlılık olması gerekir. Hiç kimse yumuşak bir ses tonuyla konuşurken gücünü ispatlayamaz veya çaresiz bir ton kullanarak da durumun kontrolünde olduğunu gösteremez. O sebeple, sunumun içeriğini içselleştirdiğinizden emin olun, metinle tutarlı olup olmadığını kontrol edin, sonra o konuşma için veya konuşmanın bir kısmı için doğru tonu ayarlayın.

Sesinizi kullanırken bu 7 ipucunu uygulamayı unutmayın. Sonrasında size daha iyi bir performans, genel olarak daha iyi bir seslendirme ve daha coşkulu bir izleyici olarak geri dönüş alacağınızı garanti ediyoruz.

Bu gönderiyi paylaş