¿Cómo convertirse en un artista de voz en off?

actuación de micrófono

Seslendirme sanatçısı olarak kariyer yapmak, sesini kullanmayı seven yaratıcı bireyler yani sanatçılar için mümkündür. Seslendirme sanatçısı olmak bir yetenek meselesidir. Seslendirme sanatçısı olmanın yolu, yeteneklerinizi nasıl uyguladığınıza, kendinizi tanıtma biçiminize bağlıdır. Seslendirme tekniklerinizi geliştirmek ve sektörde deneyim kazanmak için neler yapabileceğinizi anlamak da önemlidir.

Bu yazımızda seslendirme sanatçısı nasıl olunur ve nasıl ses sanatçısı olabileceğinizi detaylı olarak anlatıyoruz.

¿Cómo convertirse en un artista de voz en off?

Seslendirme için resmi bir eğitim gerekli değildir. Sahne veya film oyunculuğunun aksine, seslendirme sanatçısı olmak isteyenlerin yalnızca seslendirme hakkında daha fazla bilgi edinmek için üniversite diploması almaları nadirdir. Tekniğinizi geliştirmek, sesinizi yakından tanımak ve küçük büyük fark etmeksizin işe başlamak, ses oyunculuğuna başlamanın anahtarıdır. Bununla birlikte, birçok başarılı seslendirme sanatçısı, zanaatlarını geliştirmek için hem oyunculuk koçuyla hem de ses koçuyla birlikte çalışır.

Entonces, ¿encontrarás el entrenador adecuado para ti? doblador jamie muffet “Las dos cualidades clave que se deben buscar en un entrenador son la experiencia y alguien que comprenda el estado actual y potencial de la industria de la voz en off” diyor. Çoğu koç, danışma seansları sunar; birden fazla kişiyle görüşür ve değerlendirmelerini karşılaştırır. Muffett, “No elijas un entrenador que te diga lo que quieres escuchar” dice.

Doğru koç, repliklerinizi nasıl düzgün bir şekilde ileteceğinizi, nasıl etkili bir şekilde ifade edeceğinizi, nasıl karakter yaratacağınızı ve ses sağlığınızı nasıl koruyacağınızı öğretecektir. Ayrıca, kaliteli bir demo makarası oluşturma sürecinde size rehberlik edebilirler, ancak demo makara üretim hizmetlerini eğitiminizde çok erken zorlamaya çalışan bir antrenöre karşı dikkatli olun.

Son olarak, yüz yüze oturumlar tercih edilirken, uygun bir öğretmenden ziyade kaliteli bir öğretmenle çalışmak daha önemlidir. Birçok koç, müşterilerle Zoom veya Skype aracılığıyla uzaktan çalışmaya isteklidir; bu nedenle, özellikle İstanbul veya Ankara gibi büyük pazarların dışında yaşıyorsanız, aramanızı coğrafi olarak sınırlamayın.

Seslendirme sanatçısı nasıl olunur

Equipo requerido para voz en off

Üç ana seslendirme ekipmanına ihtiyacınız olacak: bir dizüstü bilgisayar veya tablet, profesyonel düzeyde bir mikrofon ve düzenleme yazılımı. Bunlar bir doblador Es una parte esencial del ser.

Diğer ortamların aksine, seslendirme sanatçıları genellikle evden çalışabilirler. Bir rol için seçmeler, genellikle, projenin kast direktörü tarafından sağlanan satırları kaydetmek ve bunları değerlendirilmek üzere geri göndermek kadar basittir. Ancak bu aynı zamanda seslendirme çalışmasına çok özel bazı ekipmanlara ihtiyacınız olduğu anlamına gelir:

  • Portátil o tableta: Esto se explica por sí mismo, pero necesita una herramienta para almacenar y organizar sus archivos de audio.
  • Micrófono de calidad profesional: Elegir el micrófono adecuado es muy importante. Busque un micrófono con capacidades USB. Es posible que también necesite un pie de micrófono y una pantalla emergente.
  • Software de edición: Si está listo para invertir en software de primera línea, Pro Tools para profesionales que lo abarca todo y Adobe Audition son sus opciones ideales.
  • Buena acústica: No pase por alto este último elemento de un estudio en casa. La solución más económica puede ser grabar en un armario lleno de ropa, pero también puedes invertir en insonorización para crear una cabina de grabación más profesional.

Ancak iyi bir seslendirme her zaman bir seslendirme stüdyosundan ve seslendirme yönetmeni ile yapılan bir çalışmadan ortaya çıkar. Bu bakımdan freelance seslendirme yaparak önemli markalarla çalışma şansınız çok zordur. İyi bir cast direktörü, seslendirme yönetmeni ve seslendirme stüdyosu sizi geliştirecek yerlerdir.

¿Cuánto gana un locutor?

Seslendirme sanatçılarının maaşları kişiden kişiye, yıldan yıla, projeden projeye, ayrıca kaydın kullanımı (yerel, ulusal, uluslararası) ve sürenin uzunluğuna göre değişir. Seslendirme sanatçılarına genellikle iş başına ödeme yapılır. Maaş sistemi ile çalışmak genelde seslendirme sanatçıları için mümkün değildir.

Seslendirme sanatçısının kazancı ile dublaj sanatçısının kazancı farklıdır. Ayrıca seslendirmenin libro de voz en off, doblaje documental, locución publicitaria gibi farklı kolları bulunur. Seslendirme sanatçıları bu kollarda uzmanlık kazanabilir. Hizmet kolları arasında da kazanç farklılığı bulunur.

Seslendirme ve dublaj sanatçıları arasında tecrübe farkı da bulunur. Tecrübeli ve usta oyuncalar da seslendirme yapabilir; dolayısıyla onlarla çalışmak için bir kaşe bedeli ödenir. Kaşe bedeli olmayan seslendirme sanatçıları için kazançlar saatlik ya da kelime başına olarak hesaplanır.

Her meslek grubunda olduğu gibi seslendirme ve dublaj sanatçılığı için de henüz işe girmeden bir seslendirme ücreti konuşmak mümkün değildir. Burada sesin kalitesi, eğitimi, seslendirmenin çalışma şekli gibi etmenler kazanca çok büyük etki eder.

¿Hay una escuela para artistas de doblaje?

Dublaj sanatçısı olmak için bir okuldan mezun olmanız gerekmiyor. İyi bir yeteneğinizin olması, karakteristik bir sesinizin olması ve iletişimi kuvvetli, öğrenmeye aşık bir kişiliğinizin olması gerekiyor.

Dublaj sanatı ile ilgili Türkiye’de çokları İstanbul’da olmak üzere yığınla seslendirme dublaj eğitimi veren kurs mevcut. Bu kurslardan mezun olan öğrenciler, dublaj sanatçısı olurum umuduyla doblaje de voz ajanslarına başvuruda bulunuyorlar. Başta da ifade ettiğimiz gibi dublaj işini icra etmek için, yetenekli olmalı, karakteristik bir sesiniz olmalı, teatral seslendirmeler yapabiliyor olmanız gerekli. Bunun dışında eğitimlerinizi kullanacağınız alanları seslendirme yönetmenleri, cast direktörü eşliğinde aramalısınız.

¿Cuál es la diferencia entre un artista de doblaje y un artista de doblaje?

Los artistas de doblaje son aquellos cuyas habilidades teatrales son más prominentes, y los actores de doblaje son aquellos que tienen un buen dominio de las reglas de lectura, como la dicción y el énfasis. Dublaj sanatçıları için karakterin rolüne girmek önemlidir, dolayısıyla oyunculuk eğitimi olanlar ya da oyunculukla meşgul olanlar için dublaj alanı tercih edilebilir. Nitekim ünlü dublaj sanatçıları da genelde ya tiyatro ya sinema oyuncusudur.

Seslendirmede ise dublaj gibi bir oyunculuk yeteneğine gerek yoktur. Güçlü bir ses kontrolü, diksiyon ve vurgu- tonlama gibi etmenlere dikkat ederek seslendirme dünyasına adım atılabilir.

Producción BiberSA Seslendirme ve Dublaj ajansı ses bankasında yer alan seslendirme ve dublaj sanatçıları Türkiye’nin en iyi seslerini barındırıyor. Seslendirme alanında bu kadar büyük bir ses bankasında demonuzun bulunması “keşfedilmenizi” kolaylaştırır.

¿Quiénes son los artistas de doblaje famosos?

Türk sinemasında ve medya sektöründe film, dizi, reklam başta olmak üzere birçok projeye ses vermiş yılların eskitemediği, kulaklarımızda yer etmiş, duyduğumuzda bu sesi hatırlıyorum dediğimiz dublaj sanatçıları:

Bu sanatçılar ve daha fazla seslendirme sanatçısının demolarını dinlemek için Ses Bankası’nı ziyaret edebilirsiniz.

Compartir esta publicacion