El ascenso de la voz en off de los podcasts

El ascenso de la voz en off de los podcasts

Si bien nuestro mundo ha comenzado a cambiar rápidamente y pasar a una dimensión diferente con las herramientas de comunicación, llama la atención una tendencia antigua pero obstinadamente creciente: la "transmisión de podcast", por supuesto, luego la "voz en off de podcast". El doblaje de podcasts nos ofrece podcasts que disfrutamos en los viejos tiempos, sin importar cómo se expanda nuestro mundo de la comunicación. Incluso la difusión de la comunicación de la radio a Internet en el siglo XXI no ha olvidado la popularidad de los podcasts.

En ese momento, consideramos que las transmisiones de radio eran un invento brillante que permitía al mundo conectarse y comunicarse a largas distancias. Sin embargo, incluso muchos años después del desarrollo de la radio, tomó tiempo para que este canal se convirtiera en una corriente principal. Pero en el mundo de hoy, es difícil encontrar a alguien que no haya experimentado este canal.

Después, empezamos a seguir los retornos de la nueva era, que se generalizó con la era de la televisión, que rápidamente tomó el trono de la radio, y la era de internet que le siguió, con ilusión. Como se sabe, con la rápida expansión de Internet, ya no es un sueño abrir un canal de videos con conceptos únicos y atractivos para millones de personas. Tanto es así que, gracias a esta era del vídeo, que se ha generalizado, se han formado muchos nuevos grupos ocupacionales. Las personas están haciendo todo lo posible para producir nuevos contenidos de video trabajando en privado, tal vez formando un equipo, para volverse más profesionales. Pero

Entonces, ¿cómo surgió el "Podcast", también llamado la nueva generación de "estaciones de radio por Internet", que comenzó a extenderse desde América al mundo y atrae cada vez más la atención en nuestro país, qué es, cómo se hace / se expresa?

Podcast’in Ortaya Çıkışı ve Kısaca Podcast Tarihi

En primer lugar, hablemos de dónde obtuvo su nombre el podcast. Aunque hoy en día no es tan popular como el iPhone, en la década de 2000 el iPod era el mejor Walkman de la época para los amantes de la música. En 2004, el periodista Ben Hammersley combinó el "Pod" del iPod con un término de transmisión, "emisión", y las transmisiones de audio se convirtieron en "podcasts" gracias a él.

Podcast dünyası, 21. yüzyılın başlarında teknoloji ve yayıncılık sektöründe meydana gelen devrimsel bir değişimin ürünüdür. İsmi Apple’ın ünlü iPod cihazı ve ‘broadcast’ (yayın) kelimesinin birleşiminden türetilen podcasting, dijital sesli ve görsel içeriğin internet üzerinden dağıtılmasını sağlayan bir format olarak ortaya çıktı. Ama bu medya fenomeninin köklerine inersek, geniş bant internetin yaygınlaşması ve dijital medya oynatıcıların popülerleşmesi gibi çeşitli faktörlerin oynadığı rolü görebiliriz.

2004 yılında, ilk kez The Guardian gazetesinde bir makalede kullanılan “podcast” kelimesi, bu yeni türün dikkat çekmesine ve büyümesine yardımcı oldu. Ancak, podcasting’in gerçek patlaması, 2005 yılında Apple’ın iTunes yazılımına podcast desteği eklemesiyle gerçekleşti. Bu hamle, kullanıcıların podcast’ları kolayca bulmasını, abone olmasını ve otomatik olarak indirmesini sağladı ve bu da onların popülerliğini büyük ölçüde artırdı.

Podcast’ın doğuşu, genel olarak yayıncılıkta bir paradigma değişikliği olarak görülebilir. Geleneksel medya kuruluşlarının aksine, podcast’lar, düşük maliyetler ve kolay erişilebilirlik sayesinde, herkesin kendi hikayesini anlatmasını ve dünya genelinde geniş bir kitleye ulaşmasını mümkün kıldı. Ayrıca, podcast’lar, kullanıcıların istedikleri zaman ve istedikleri yerde dinlemesi için bir platform sağladı, bu da onları diğer medya formatlarından farklı ve çekici kıldı.

Özellikle son yıllarda, podcasting hızla genişleyen bir sektör haline geldi. Eğitimden eğlenceye, hikaye anlatıcılığından işletme stratejilere kadar çeşitli konuları kapsayan milyonlarca podcast bulunmaktadır. Podcast’lar, dinleyicilere öğrenme ve eğlenme olanağı sağlamanın yanı sıra, markalar ve işletmeler için de değerli bir pazarlama aracı haline gelmiştir.

Podcasting, dijital çağın bir ürünüdür ve hızla değişen teknoloji ve tüketici alışkanlıklarının bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Kendi sesini duyurmak isteyen herkes için demokratik ve erişilebilir bir platform sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda eğitim, eğlence ve bilgi paylaşımı için benzersiz bir ortam yaratmıştır.

Podcastlerin, birçok farklı türde içeriği barındırma yeteneği, onları her türlü dinleyiciye çekici kılmaktadır. Herkes, belgesel tarzı podcastlerden kişisel gelişim konuşmalarına, komedi şovlarından bilim ve teknolojiye kadar hemen hemen her konuda bir podcast bulabilir. Ayrıca, belirli bir endüstri veya hobiye adanmış podcastler, belirli bir topluluğun ortak ilgi alanlarını paylaşmasına ve genellikle diğer medya biçimlerinde karşılanmayan ihtiyaçlarına yanıt vermesine olanak sağlar.

Teknolojik gelişmelerin devam etmesiyle, podcasting de evrim geçirmeye devam ediyor. Artan bir şekilde, podcastler sanal gerçeklik (VR) ve genişletilmiş gerçeklik (AR) gibi yeni teknolojileri kullanmaya başlamaktadır. Bu teknolojiler, podcast dinleyicilerine daha fazla etkileşim ve deneyimlerinde daha fazla daldırma olanağı sağlamaktadır.

¿Qué es Podcast?

Bir podcast’in birincil işlevi, müzikten ziyade, insanların birbirinden farklı ilgi alanlarına yönelik yapılan konuşmalar, sohbetler yani “seslendirme”lerdir ve genellikle bölümler halinde hazırlanır.

Bilgisayarınız veya telefonunuzdan çevrim içi/dışı dinleyebileceğiniz, modern radyo türü olarak da tanımlayabileceğimiz podcast, aslında bir radyodan daha fazlasıdır. Çünkü podcasting yalnızca sesle sınırlı değil, aynı zamanda video da olabilmektedir. Yine de dinlemek daha çok tercih edilmektedir çünkü yeni yaşam şartlarının getirileri sonucu insanlar artık birden fazla işi aynı anda yapma eğiliminde olduklarından, odaklanarak video izlemek yerine, hem asıl işlerini halledip hem de arka planda kalan bir konuşma ile, ilgi alanlarına yönelik bir konu hakkında bilgi sahibi olabilirler. Örneğin, araba yolculukları bunun için mükemmel zamanlardır. Bu zaman dilimi insanların dinlemesinin en yaygın yollarından biridir çünkü hiçbir şey yapmadan araba kullanmak boşa geçen bir zaman olarak görülür.

Elbette orada video da izlenemeyeceğinden ses içeriği mükemmeldir. Aynı şekilde, podcast’ler, spor salonunda çalışırken, yürüyüş yaparken, çimleri biçerken veya işe gitme yolculuğunda da harika bir seçenektir. Kısacası harcanan zamanın boş görüldüğü herhangi bir an, bizi eğlendirecek, eğitecek sesler için kazanılan bir an olabilir!

¿Cómo hacer / expresar un podcast?

Si quieres ser un "podcaster" voz en off de podcasts Después de determinar el tema, puede comenzar a grabar de inmediato con la grabadora de voz de su teléfono inteligente o con un micrófono que puede usar para grabar en el teléfono y la computadora. O puede hacer voces en off para su propio podcast alquilando un entorno de estudio adecuado.

Podcast yapımının temel aşamalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Konu Seçimi: Podcastinizi yaratmanın ilk aşaması, üzerinde konuşacağınız konuyu belirlemektir. Konu, dinleyicilerinizin ilgisini çekecek ve sizin hakkında tutkulu olduğunuz bir şey olmalıdır.
  • Script Hazırlama: Her ne kadar spontane bir sohbet gibi görünebilse de, çoğu podcast belirli bir senaryo veya yapıya sahiptir. Scriptinizi hazırlarken, bölümlerinizi nasıl düzenleyeceğinizi, hangi konuları ne zaman ele alacağınızı ve hangi konukları ne zaman ağırlayacağınızı düşünün.
  • Ekipman Seçimi: Podcastinizi kaydetmek için kaliteli bir mikrofon ve ses düzenleme yazılımına ihtiyacınız olacak. Ekipman seçimi, podcastinizin ses kalitesini büyük ölçüde etkiler.
  • Registro: Kayıt süreci, konuşmanızı mikrofona kaydetmeyi ve sonrasında bu ses kaydını düzenlemeyi içerir. Bu aşamada, arka plan gürültüsünü en aza indirmek ve net bir ses kaydı elde etmek önemlidir. Bu konuda Estudio de voz en off Consulta nuestro contenido.
  • Kayıtları Dağıtma; Spotify, SoundCloud veya podcast’in doğduğu iTunes’a düzenli olarak yüklemek ve farklı kitlelere ulaşmak için biraz uğraşmanız gerekse de hepsine yönelik ücretli yada ücretsiz hizmetler bulunuyor. Peki nasıl oluyor da bazılarımızın daha ne olduğunu bile kavrayamadığı podcast’ler, dinleyici sayısını her geçen gün biraz daha arttırıyor?

 

¿Por qué Podcast está en aumento?

“Podcast dinleniyor mu?” sorusunun cevabı için Edison Research’ ün, Amerika’da podcast dinleyicilerine dair yaptığı “The Podcast Consumer 2019” araştırmasının sonuçlarına bakabiliriz.

2014’ten beri tüm çevrim içi ve çevrim dışı dinleme biçimlerini izleyen Edison Research’ün “Kulak Payı” (Share of Ear) araştırmasına göre, podcast dinleyici kitlesi geçtiğimiz yıl önemli oranda arttı.

Yine araştırmaya göre son beş yılda dinlenme oranları iki kat artan podcast yayınlarını, 12 yaşın üzerindeki Amerikalıların yüzde 51’i, 2018’de en az bir kez dinlemiş. Demografik verilerin tamamında artış olmakla birlikte, artışın büyük kısmı 12-24 yaş arası dinleyicilerden gelmiş.

Nielsen ve Edison Research’ ün araştırmaları ışığında geçtiğimiz yıla kadar, toplamda 18,5 milyon podcast bölümü yayındayken, bu yıl rakam 34 milyona çıkmış. TechCrunch’ a göre podcast gelirleri 2017’de 314 milyon dolar olarak gerçekleşirken 2020’de beklenti 659 milyon dolar seviyesinde.

Entre las razones por las que el podcast está en auge; Sin duda, podemos decir que gracias a la facilidad de hacerlo en segundo plano como segundo trabajo y la posibilidad de encontrar fácilmente el programa deseado en cualquier tema, es fácil acceder a la información de forma rápida. Así, las personas tienen la oportunidad de aprender con solo escuchar una investigación científica que pueden aprender leyendo páginas y horas.

Compartir esta publicacion