Sesli Çekim Hizmetleri

Uzun metrajlı içerikleriniz için profesyonel sesli çekim desteği isteyin! Film ve dizi setleri, reklam ve tanıtım film çekimleri için son teknoloji ekipmanlarımız ve profesyonel operatör eşliğinde sesli çekim hizmeti sunuyoruz.

Sesli Çekim Hizmetleri


BiberSA Prodüksiyon Seslendirme & Dublaj ajansı olarak, sektöründe tecrübeli ve seçkin ses kayıt teknisyenleri ve boom operatörleri ile birlikte güncel ve son teknolojiyle donatılmış ses ekipmanlarıyla; yerli, yabancı sinema filmleri, reklam, dizi, sitcom, belgesel, tanıtım ve TV programlarında canlı ses kaydı (location sound recording), ses ekip ve ekipman tedarik hizmeti (rental service) ve her türlü prodüksiyon sesli çekim hizmetini sunmaktayız.

Profesyonel sesli çekim ekibimiz eşliğinde ekipmanlarımızı günlük, haftalık, aylık veya sezonluk projeleriniz için kiralayabiliyorsunuz. Kiralamış olduğunuz ekipmanlar tercihinize bağlı olarak uzman operatörler eşliğinde veya operatörsüz kiraya verilmektedir. Ayrıca ajansımızda boom operatörü ve kayıt operatörü için ekstra ücret talep edilmemektedir.

Sesli çekim ekibi kiralama fiyatları ile ilgili daha fazla bilgi için lütfen bizi arayın.

TÜRKİYE'NİN EN MEŞHURPROFESYONELEN POPÜLER SESLERİ

Sesli Çekim Ekipmanları

Sesli çekim projelerinde kullanılan ileri teknoloji ekipmanlarımızı hizmetinize sunuyoruz.

Ekipmanlarımız içerisinde; Ses kaydedici olarak 4 adet Tascam DR-680MKII Digital Multitrack Recorder” kullanmakta veya tercihe göre kameraya kayıt yapmakta, sesleri ise 4 adet Audio-Technica AT8035 – Shotgun Condenser Microphone” eşliğinde almaktayız, ayrıca saatlerce süren çekimlerde bizlere kolaylık sağlaması açısından uzun ve hafif karbon fiber “Ambient QP 4140 Boom Pole” kullanmaktayız.

Yüksek kalitede ki ses kaydı için kullandığımız ekipmanları deneyimli ses teknisyenleri eşliğinde kurulumlara gönderiyoruz. Ancak tecrübelerimiz doğrultusunda kaliteli ekipmanların yanında iyi de bir operatörle en üst seviyede ses kalitesi alınabileceğini bilmekteyiz ve BiberSA Prodüksyon olarak hizmetimizi bu ilkeye uygun şekilde vermekteyiz.

Tascam dr-680mkii

RECORDER
Tascam DR-680MKII

Sesli çekim | audio technica at8035 1

MICROPHONE
Audio-Technica AT8035

Ambient-4140-boom-pole

POLE
Ambient QP 4140 Boom Pole

Microphone

SAFEGUARD
Raycode Windshield

Sesli Çekim Çeşitleri

Sesli çekim hizmetinde mekân çok çok önemlidir. Zira boom operatörü projeye göre (diyalog) insan sesi mi yoksa çevre sesimi kaydedeceğini bilmesi gereklidir. Kaydedici ayarları ve pattern mekana göre ayarlanıp çekim yapılmalıdır. Kullanılan condenser mikrofonların çekim alanları ayarı yapılıp sadece odaklanılan bölgedeki sesler alınabilir. Eğer bir belgesel projesinde doğa sesleri alınacak ise kaydedici ayarları konsepte uygun şekilde yapılır. Mikrofon üzerindeki pattern ayarları da aynı şekilde mekâna göre ayarlanır. Özellikle dış çekim diyaloglarında çevre sesleri oldukça yoğundur ve diyalog seslerini bastırabilir. Ekibimiz bunun için pattern ayarlarını uygun şekilde yapıp ve özel filtreler kullanarak mükemmel bir kayıt imkânı sunmaktayız. Sesli çekim çeşitleri çekim mekanına göre farklılık göstermektedir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Yerli film ve dizilerde yaygın olarak filmlerin sonradan seslendirilmek üzere ses kaydı olmadan çekimi yapılır. Buna sessiz çekim denir.

Sesli çekim, filmlerin gerçek konuşma ve ortam sesleriyle birlikte çekilmesidir ve izlenen şeyin daha gerçekçi bir hale gelmesini sağlar. İç mekanlarda duvarlardan ses yansıması, dış mekanlarda trafik sesi, rüzgar ve başka gürültülerin olması teknik açıdan zorluk yaratsada dizi veya filmi en gerçekçi hale getiren çekim türü sesli çekimdir. Ortam sesleriyle birlikte sergilenen profesyonel oyunculuğun ortaya çıkardığı orijinallik ve gerçeklik dublajlı halinden daha da etkileyici olmaktadır.

Sesli çekim hizmetinde mekân çok önemlidir ve boom operatörünün projeye göre insan sesi (diyalog) mi yoksa çevre sesi mi kaydedeceğini bilmesi gereklidir. Kaydedici ayarları ve pattern (hassasiyet) mekana göre ayarlanıp çekim yapılmalıdır. Kullanılan kondansatörlü (condenser) mikrofonların çekim alanları ayarı yapılıp sadece odaklanılan bölgedeki sesler alınabilir.

Eğer bir belgesel projesinde doğa sesleri alınacak ise kaydedici ayarları konsepte uygun şekilde yapılır. Mikrofon üzerindeki pattern (hassasiyet) ayarları da aynı şekilde mekâna göre ayarlanır. Özellikle dış çekim diyaloglarında çevre sesleri oldukça yoğundur ve diyalog seslerini bastırabilir. Ekibimiz bunun için pattern (hassasiyet) ayarlarını uygun şekilde yapıp ve özel filtreler kullanarak mükemmel bir kayıt imkânı sunmaktadır. Sesli çekim çeşitleri çekim mekanına göre farklılık göstermektedir.

“Polar pattern” terimi, mikrofana farklı yönlerden gelen ses dalgalarının kutupsal şekillerinden ötürü ortaya çıkmıştır ve bir mikrofonun, sesin geldiği yöne veya açıya göre sese olan duyarlılığı veya mikrofonun sesi farklı yönlerden “ne kadar iyi” duyduğunu açıklar. Daha spesifik olarak, mikrofonun farklı yönlerden gelen dalgaları seslendirmeye ne kadar “hassas” olduğunu açıklar. Bunu da Türkçe’de “mikrofon hassasiyeti” ya da “mikrofonun kutupsal şekli” olarak isimlendirebiliriz.

Bir mikrofonun kutupsal şekli, çekim yapılacak ortam için doğru veya yanlış bir araç olup olmadığını anlamak açısından önemli bir husustur. Bu nedenle, yapımcıların farklı kutupsal kalıpların ne olduğunu, nasıl çalıştıklarını ve hangi durumlarda onları kullanacaklarını bilmeleri önemlidir.

Kullanılan mikrofonlarda 3 temel kutup şekli vardır. Bunlar ; omnidirectional (tüm yönlü), figure-8 / Bidirectional (Şekil-8 / çiftyönlü), cardioid (kalp şekilli dağılımlı) olarak adlandırılır. Bahsettiğimiz kutup şekilleri, yapılan ses ölçümlerinin dairesel bir veri grafiğine dökümüyle ortaya çıkar.

Sinema çekimi, dizi çekimi, kısa film çekimi, reklam çekimi ve röportaj çekimleri gibi ayrı ayrı paket ücretlerimiz mevcut. Dolayısıyla öncesinde sizlerle proje detayınız ve varsa ek talepleriniz hakkında görüşüp, sonrasında bir maliyet tablosu oluşturabilmekteyiz.