Karakter & Animasyon Seslendirme

Yerel işlerde sadece Türkiye radyolarında yayınlanmak üzere hazırlanan radyo reklamlarıdır ve BiberSA Prodüksiyon Seslendirme & Dublaj Ajansı tarafından, bu hizmetin içeriğinde sadece radyolarda yayınlanacak reklam üretim hizmeti verilmektedir. Reklam metinleri yazımı, seslendirme ve ses tasarımı gibi tüm prodüksiyon ihtiyacı bu hizmetimizin içerisinde müşterilerimize sunulmaktadır.

Animasyon Seslendirme


Animasyon; video oyunları, anime filmler ya da anime karakterleri olan reklam filmleri gibi prodüksiyonlarda sıkça kullanılmakta ve yapılan seslendirmenin karakterlerin kişiliğine ve tüm projenin havasına uyması çok önemlidir.

BiberSA Prodüksiyon olarak, animasyon seslendirme & dublaj hizmeti ile video projelerinize, whiteboard çalışmalarınıza ve her türlü 2D ve animasyon karakterlerinize ses veriyoruz. Sahip olduğumuz yetenekli seslendirme sanatçıları hakkında daha iyi fikir edinmek için, aşağıda verilen demoları izleyebilir ya da ses bankamızı ziyaret edebilirsiniz.

Animasyon seslendirme hizmetiyle ilgili daha detaylı bilgi için aşağıdaki “sıkça sorulan sorular” bölümünü inceleyebilir ve iletişim sayfamızdan veya canlı destek hizmetimizden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

ANİMASYON SESLENDİRME NASIL YAPILIR?

Animasyon ve Dublaj seslendirme, hazır olan animasyona oluşturulan ses castı ile karakterlere ses vermeyi kapsamaktadır. Bu projeler dublaj stüdyosuna gelir, film baştan sona dek izlenerek varsa çevirisi yoksa karakterlere uygun ses seçimi yapılır. Sektörde buna ses castı oluşturma diyoruz. Oluşturulan uygun ses castı ile animasyon filmin dublaj provaları yapılır. Daha sonra kayıt aşamasına geçilir. Animasyon Dublaj ve Seslendirme işi seslendirme stüdyoları için eğlenceli seslendirme projelerindendir. Animasyon seslendirme yetenekleri ise taklit, ses değiştirme, şive yapabilme gibi üstün yetenekli kişilerden oluşması olmazsa olmazdır. Karakter sesi kimi zaman stüdyoda spontane olarak belirlenir. Karakteri görüp karar veren seslendirme yeteneği karakteri değişik alternatiflerle konuşur. Burada tabi son karar seslendirme yönetmenindedir.

Animasyon seslendirme yapılırken animasyonun trafiğine göre eğlenceli replikler dublaj yapılarak bol kahkahalı çalışma ortamı oluşur. Tabi her animasyon projesi esprili olmayabilir, ama genellikle esprili animasyon dublaj ve seslendirme işi seslendirme stüdyolarına sıkça gelen projelerdendir. Seslendirme yönetmeni almış olduğu karakter seslerini senkron hale getirerek karakterlere uygun forma getirir. Proje aşamasında yapılan animasyon dublaj işlemi bu aşamada bitmiştir. Montaj ve miksaj ardından varsa revizeler yapılarak, son aşama olan efektlendirme aşamasına geçilir. Animasyon filmde varsa ses efektleri uygun yerlere yerleştirilir. Efektlerle yapılan işlem, animasyon filmi daha güçlü hale getirir. Animasyon dublaj hizmeti veren ajansımızın ses bankasında bulunan seslendirme yeteneklerinin yanı sıra özel ses castı ile Animasyon projelerine ses vermektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Seslendirme, animasyonun önemli bir parçasıdır çünkü animasyonun kendisi, zamanlama ve odaklanma için birçok yönden ses performansından etkilenecektir. Eğer seslendirme sanatçısı belirli bir nesne veya süreç hakkında konuşuyorsa, o nesne veya süreç ekranda eş zamanlı olarak açıkça gösterilmelidir. Seslendirme ve görsel senkronize değilse, izleyici dinlemeyi durduracak ve birdenbire sesin ne hakkında konuştuğunu ekranda aramaya başlayacaktır. Bu da rahatsız edici bir durum olduğundan filmden uzaklaşmaya sebep olacaktır.

Animasyonda seslendirme & dublaj, hazır olan animasyona oluşturulan ses castı ile karakterlere ses vermeyi kapsamaktadır. Animasyon içerikli projeler stüdyoya gelir, film baştan sona dek izlenerek çeviri eksiği varsa tamamlanır ve karakterlere uygun ses seçimi yapılır. Sektörde buna “ses castı oluşturma” diyoruz. Oluşturulan ses castı ile animasyon filminin seslendirme veya dublaj provaları yapılır. Daha sonra da kayıt aşamasına geçilir.

Animasyon seslendirme ekibinin; taklit, ses değiştirme, şive yapabilme gibi sesini farklı formlarda kullanabilme yeteneğine sahip olan kişilerden oluşması animasyon dünyası için olmazsa olmazdır. Karakter sesi kimi zaman sanatçının stüdyoda karakteri görüp spontane olarak belirlemesi ve karakteri değişik alternatiflerle konuşmasıyla ortaya çıkar. Burada tabi son karar seslendirme yönetmenindedir.

Animasyon, dublaj & seslendirme işi, seslendirme stüdyoları için eğlenceli ve sıkça alınan projelerdendir. Seslendirme yönetmeni almış olduğu karakter seslerini senkron hale getirerek karakterlere uygun forma getirir ve animasyon seslendirme & dublaj işlemi bu aşamada bitmiş olur. Montaj ve ses miksajı ardından, varsa revizeler yapılarak, son aşama olan efektlendirme aşamasına geçilir. Filmde ses efektleri varsa uygun yerlere yerleştirilir. Efektlerle yapılan işlem, animasyon filmini daha güçlü bir hale getirir.

Ajansımızın ses bankasında bulunan seslendirme yetenekleri ile veya özel ses castı ile de animasyon projelerine ses vermektedir. Ses bankamıza uğrayarak örnek sesleri dinleyebilirsiniz.

Bu hizmetimizde, projenizin süresi, seçeceğiniz sanatçının kaşe bedeli, seslendirilecek karakterlerin sayısı ve yayın mecrası, projenin fiyatını belirleyen unsurlardır.

Projeniz için en uygun olduğunu düşündüğünüz seslendirmenler tarafından oluşturulacak ses castı için ses bankamızdaki profesyonel seslendirmen ekibimizden ses seçimi yapabilir veya dilerseniz bu seçimi sizin yerinize uzmanlarımızın yapmasını talep edebilirsiniz. Sonrasında oluşturulan ses cast’ındaki sesler tarafınıza mail olarak gönderilir ve onayınızın ardından seslendirme/dublaj aşamasına geçilir.

Animasyon seslendirme hizmetiyle ilgili daha detaylı bilgi için iletişim sayfamızdan veya canlı destek hizmetimizden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Animasyon dublajı, zaten hazır olan ve başka bir dil ile konuşulan video görsellerin üzerine farklı bir lisan konuşarak yapılır. O sebeple önceden zaten tamamlanmış olan animasyon sonrası dublaj işleminin yapılması gerekir. Ancak seslendirme için durum farklıdır. Çünkü seslendirmeler sıfırdan başlanan, sessiz bir proje üzerine konuşularak yapılır.

Sıfırdan başladığınız bir animasyon projesinde, neredeyse her zaman ilk önce ses gelir. Herhangi bir dudak senkronizasyonu varsa ve iyi bir iş çıkarmak istiyorsanız, önce sesin kaydedilmesi çok önemlidir. Animatör daha sonra sesin çerçevesini temizleyebilir ve tam olarak hangi ağız şekline ihtiyaç duyulduğunu anlayabilir. Sonrasında da karakterini buna uygun şekilde hareketlendirir. Genellikle animasyonlara sonradan eklenen sesler, müzik parçaları ve ses efektleri olur. Hatta ünlü ve başarılı animasyon filmlerinde yönetmenler sanatçılardan bazı sahneleri gerçekten canlandırmasını isterler ve oyuncudan alınan hareket görüntülerini film karakterlerine aktararak çok daha gerçekçi bir animasyon ortaya çıkarırlar.

Reklam animasyonu genellikle açık ve hızlı bir şekilde iletişim kuran ve akılda kalıcı, yaratıcı bir şekilde bilgi veren kısa videolardan oluşur. Teknoloji geliştikçe de reklamcılıkta animasyon kullanımında büyük bir artış olmuştur.

Animasyonun reklamlarla bütünleşmesi sonucunda aldığı roller şöyle açıklanabilir;

  • Animasyon izlemek geleneksel reklamlardan daha yüksek görüntüleyici etkileşimi sağlar ayrıca bonus olarak eğlenceli animasyonlar pazarlama potansiyeli için paylaşmaya teşvik eder. Çünkü insanlar genelde ürününüzü anlamak için metin sayfalarını okumaz, ancak çoğu kişi ilginç bir animasyon videosu izler.
  • Animasyonda daha yaratıcı olmanıza izin verir o sebeple izleyicinin daha uzun süre dikkatini çekmek için iyi bir yoldur.
  • Animasyon, markanızın özünü yakalayabilir ve izleyicilerinizin ürün veya hizmetiniz hakkında ne anlamalarını istediğinizi tam olarak ifade edebilir.
  • Potansiyel müşterilerle iletişiminizi geliştirmenize yardımcı olur.
  • Animasyonun reklam stratejinizin bir parçası olarak kullanılması, modern görünümünüzü artırabilir. Böylece, markanızı daha ilgi çekici hale getirebilir.

2016’da ki çalışmalar da, reklamlarda ki animasyon kullanımında % 40’dan fazla bir artış görülmüştür ki bu, daha fazla işletmenin, satmak, açıklamak ve eğitmek için animasyonun nasıl etkili olduğunu keşfettiği anlamına gelir. İyi üretilmiş animasyonlu reklamlar, site ziyaretlerini, google arama motoru optimizasyonunu ve satış dönüşümlerini iyileştirir. Animasyonlu reklamcılık düşük maliyetlidir ve sonuç üretir.