Ses Tasarımı ve Foley

Ses tasarımı ve foley hizmetiyle seslendirme ve dublaj projelerinizi çok daha etkili hale getiriyoruz. Profesyonel ses mühendisi ve efekt uzmanlari eşliğinde seslendirme ve dublaj projelerinde ses tasarımı ile fark yaratmak için bizimle iletişime geçin.

Ses tasarımı ve foley, müzikten konferansa kadar medya üretiminin her dalında kullanılan bir seslendirme yöntemidir. Ses tasarımının amacı, içeriğe gerçeklik ve derinlik katmaktadır.  BiberSA Prodüksiyon olarak ses tasarımı ve foley hizmetini güçlü teknik altyapımız, 20 yıllık sektör tecrübemiz ve alanında uzman ses mühendislerimiz eşliğinde sunuyoruz.

Ses Tasarımı Nedir: Ses Tasarımı ile Filmlerinizde Etkileyici Atmosfer Yaratın

Ses tasarımı, bir sesin yapısının ve özelliklerinin belirlenmesi, kurgulanması veya değiştirilmesi sürecidir. Bu süreç, sesin kaynağından, sesin düzenlenmesine ve son olarak sesin kullanılacağı ortama kadar uzanır.

Ses tasarımı; müzik, insan sesleri (nidalar, rabarba) ve efekt olarak üç şekilde yapılır. Bu ses tasarımları bazı projelerde birlikte kullanılırken bazı projelerde sadece müzik yeterli olabilir. Her üç unsur da çok geniş bir yelpazeye sahiptir. İzlediğiniz her medyada mutlaka ses tasarımı bulunur. Ses tasarımı olmadan videolar istenilen mesajları veremez ve etkileyici olmazlar.

Ses tasarımı, film, televizyon, video oyunları, animasyon, reklam ve diğer medya türleri için medyanın vazgeçilmez bir parçasıdır. Ses tasarımı ayrıca müzik yapımı, konferanslar ve etkinlikler ve sanatsal performanslar için de önemlidir. Videoda renklendirme (color/correction) ne ise ses için ses tasarımı (foley) aynı şeyi ifade eder. Kısaca ses tasarımı medya üretim sektörünün her dalında etkin ve önemli bir role sahiptir.

Ses tasarımı kendi içinde karmaşık bir süreçtir. Çünkü bir videonun gerçeklik algısını yaratmak için bazen binlerce ses gerekebilir. Ayrıca ses tasarımı projeden projeye farklılaşır ve her proje kendi içinde bir dinamiğe sahiptir. BiberSA olarak ses tasarımının medyada üstlendiği rolün farkındayız. Bu nedenle ses tasarımı yaparken yukarıda sayılan tüm şartları sağlamaya ek olarak gelişmiş teknolojimiz ile berrak ve yüksek kalitede ses sunuyoruz.

Foley Nedir: Ses Efektleri Dünyasına Adım Atın

Foley, ses efektleri olarak adlandırılan, gerçek dünyada kaydedilen seslerin film, televizyon, video oyunları gibi medya içeriklerinde kullanılmasına denir. 

İsim, Jack Foley tarafından verilmiştir. Jack Foley, Universal Pictures’ta çalışan bir ses mühendisi idi.1920’lerin başında, filmlerde kullanılan seslerin çoğu gerçek hayatta kaydedilmemişti. Bu yüzden Jack Foley, filmlerdeki sesleri gerçek hayatta kaydetmeye başladı ve filmlerdeki seslerin gerçek hayatta kaydedilmesini popüler hale getirdi.

Foley sesleri, çeşitli nesnelerin kullanılması ile kaydedilir. Örneğin, bir kapının açılması için bir kapıyı açıp kapatmak, bir karakterin yürüdüğünü ifade etmek için ayakkabıların kullanılması gibi. Bu sesler, filmlerdeki diyalogların ve müziklerin üzerine eklenir ve gerçek hayatta oluşan sesleri yansıtmak için kullanılır. Tahmin edilebileceği gibi ses efektleri oldukça geniş bir yelpazeye sahptir. 

Foley sesleri, seslendirme ve dublaj alanlarında en çok film, televizyon, video oyunları ve animasyonlar için kullanılır. Bu medya türlerinde, gerçek hayatta kaydedilen sesler kullanılırken, karakterlerin hareketleri, çevre sesleri ve diğer sesler gibi unsurların gerçek hayatta kaydedilmemiş olabileceği düşünüldüğünden, Foley sesleri kullanılır. Örneğin, bir karakterin yürüdüğünü gösteren sesler, gerçek hayatta kaydedilmemiş olabilir, bu nedenle Foley sesleri kullanılır. Ayrıca, dublaj için de seslerin gerçek hayatta kaydedilmemiş olması gibi sebeple Foley sesleri kullanılır.

Foley, ses tasarımının bir parçasıdır. Reklam filmleri, tanıtım filmleri gibi seslendirme alanları yanında dublaj için de kullanılır. Yaratıcılık ve çok iyi bir kulak  isteyen, dizayn ve uygulaması profesyoneller tarafından yapılabilen foley, efekt uzmanı ve ses mühendisi işbirliği ile tasarlanır. 

Peki ses tasarımı hizmetini kimler alabilir? Ses tasarımı seslendirme sektörünün hangi alanlarında bir ihtiyaçtır? 

Ses Tasarımı İçeriklerimiz

Ses Tasarımı Nasıl Yaparken Hangi Adımları İzleriz?

Ses tasarımı, birçok adım ve aşama içermektedir. Genellikle, ses tasarımı için şu adımlar takip ederiz:

 1. Brief: Proje hakkında bilgiler isteriz. Bu süreçte ses tasarımı yapılacak içerik hakkında içeriğin kategorisi (uzun metraj film, dizi, animasyon, sesli kitap projesi, radyo tiyatrosu, kısa film), teslim süresi, yayın mecraları gibi bilgiler isteriz.
 2. Ses kayıtları: İçeriğin türüne göre foley gerekiyorsa yani efektler için ses kayıtları almaya başlarız veya arşivimizdeki ses kayıtlarınızı kullanırız. Kayıtlar, gerçek hayvan sesleri, insan sesleri, ortam sesleri (ortam ambiyansları), rabarba, ses efektleri ve diğer ses kaynakları olabilir.
 3. Ses düzenleme: Ses kayıtlarını hazırladıktan sonra bu adımda sahnelere göre düzenleme yaparız. Bu aşamada amacımız, sesin doğal ve gerçeğe uygun olmasını sağlamaktır. Sesin süresi, ses düzeyi, ton ve diğer özelliklerini bu adımda belirleriz. Güçlü teknik altyapımız, uzman ses mühendisi ekibimiz eşliğinde bu adımı tamamlarız.
 4. Ses efektleri: Ses efektleri bu aşamada videoya ya da medyaya uygulanır. Ses efektlerini gerçeğe en uygun şekilde yerleştiririz. Örneğin, içerikte bir araç geçişi varsa bu araç geçişini yakından uzağa şeklinde duyulacak şekilde seviyelendiririz.
 5. Ses eşitleme ve miksaj: Ses eşitleme ve miksaj teknik bir süreçtir. Bu işlem sırasında sesleri seviyeleri eşit olacak şekilde ve üst üste binmesi gereken sesler varsa bu süreçte ayarlarız.
 6. Mastering: Mastering işlemi son dokunuş olarak anılan bir işlemdir. Bu işlemi  sesin son halini oluşturmak için yaparız. İçerik için ses düzeyi, ton ve diğer özellikleri bu aşamada ayarlarız. Sesin doğal ve uygun olmasını sağlamak ve yayın mecrasına göre seviyendirip servis ederiz.
 7. Teslim: Ses tasarımı hizmetiniz brief aşamasında size söz verilen zamanda minimum revize hedefiyle size teslim edilir.

Ses tasarımı, her projede farklılık gösterebilir ve bu adımların içeriği ve sırası projeye göre değişebilir. Bu adımlar ses tasarımının genel yapısını oluşturmaktadır. Her marka ve her projenin isteklerine göre iş planı oluşturup bu adımları yeniden düzenleriz.

Ses Tasarımı Hangi Alanlarda Kullanılır?

Ses tasarımı, seslendirme ve dublaj başta olmak üzere birçok farklı alanda önemli bir ihtiyaçtır. Profesyonel içerik üreticiler ses tasarımın önemini çok iyi bilir ve ürettikleri medya için ses tasarımı hizmeti satın alırlar. Ses tasarımı kullanılan seslendirme alanları şu şekildedir:

 • Uzun ve kısa metrajlı film ve diziler: Sesli çekim hizmeti kullanılmayan film ve dizilerde dublaj hizmetini destekleyici; ortam sesleri, rabarba, foley hizmetini uygulamak için kullanılır.
 • Animasyon filmler: Kakter dublajını destekleyici, hareket efektleri, ortam sesleri, nida seslerini uygulamak için kullanılır.
 • Video oyunları: Video oyunlarındaki karakter seslerini destekleyici, hareket efektleri, ortam sesleri, ekipman sesleri ve nida seslerini uygulamak için kullanılır.
 • Reklamlar: Ses tasarımı, reklam ve jingle’lar da seslendirme sanatçısı ve müzik miksajı ve bazı dikkat çekilmesi gereken yerlerde sesli etiketler ve diğer ses efektlerini oluşturmak veya değiştirmek için kullanılabilir.
 • Eğitim materyalleri: Ses tasarımı, eğitim materyalleri için sesli kitaplar, e-learning materyalleri ve diğer sesli içerikleri oluşturmak veya değiştirmek için kullanılabilir.
 • Sanatsal Performanslar : Ses tasarımı tiyatro ve sahne performansları için de kullanılabilir, ses sistemi tasarımı, mikrofon seçimi ve yerleştirmesi gibi işlemler yapılabilir.

Ses tasarımı, bu alanlarda sesin doğal ve uygun olmasını sağlamak, vurgulamak istenen kısımları efektler ile desteklemek, kısaca görsel hazzı ses ile güçlendirmek için kullanılır.

Peki ses tasarımı neden önemlidir? Ses tasarımı yapılmadığı takdirde ne kaybederiz?

Ses Tasarımı Neden Önemlidir?

Ses tasarımı, bir medya içeriğinin atmosferini ve duygu durumunu belirlemek için önemlidir. Ses, bir görüntünün veya bir hikayenin anlamını ve etkisini güçlendirmek için kullanılabilir. Örneğin, bir filmde bir karakterin endişeli olduğunu gösteren bir ses, izleyiciye de o duygunun geçmesini sağlar. Sonuçta daha verilmek istenen mesaj yerine ulaşır, videolarda gerçeklik yakalanır. Bir korku filmini efektsiz izlemeyi denediğinizde ses tasarımının önemini çok daha iyi anlarız.

Ayrıca ses tasarımı, bir etkinlik veya yerin atmosferini yaratmak için kullanılır. Bu atmosfer, dinleyicinin duyularına hitap eder ve somut alan olsun ya da olmasın bu konuda başarılıdır. Örneğin, bir alışveriş merkezinde müzik ve efektler kullanarak rahatlatıcı bir ortam yaratmak müşterilerin daha uzun kalmak ve daha fazla harcama yapmasına neden olur. Pazarlama alanında sıklıkla kullanılan bu yöntem santral anonsları için de tercih edilir. BiberSA Prodüksiyon’dan aldığınız santral anons seslendirme hizmetinde ses tasarımını tüm bu etmenleri göz önüne alarak seçeriz. Etkili bir ses tasarımı ile müşterilerinizin telefonda görüşmeyi memnun şekilde sonlandırmasına katkı sağlarız.

Seslendirme ve dublaj alanında kullanılan sesler, medyayı etkileyici kılar. Dikkat çekicidir ve videoların daha etkili olmasını sağlar. Örneğin doğa ile ilgili bir reklam filminde doğa seslerini doğru yerde ve şekilde duyduğumuzda reklamın ne anlatmak istediğini çok daha iyi anlarız. Çünkü doğru ve yerinde efektler ile kendimizi doğadaymış gibi hissederiz. Ayrıca sesler, direkt olarak hafızayı tetikler. Dolayısıyla iyi bir ses tasarımı videonun sübliminal mesajının akılda kalmasını sağlar. 

Seslendirmede vurguların yeterli olmadığı yerlerde efektle güçlendirme tekniği kullanılır. Ses tasarımı ses mühendisi ve efekt uzmanı tarafından yapılır ve tüm bu karmaşık süreci tetikleme ses tasarımın rolü çok önemlidir. BiberSA Prodüksiyon olarak ses tasarımını ve seslendirmeyi bir bütün olarak görür, ses tasarımını içerik türüne göre özenle seçer ve uygularız.

BiberSA Prodüksiyon olarak ses tasarımının gücünün ve etkisinin farkındayız. Bu bakımdan yaptığımız her iş gibi ses tasarımı hizmetini de olabilecek en iyi kalitede teslim ederiz.

Seslendirme ve Dublaj Alanında Ses Tasarımı Nasıl Kullanılır?

Ses tasarımı, seslendirme ve dublaj alanında çeşitli şekillerde kullanılabilir. Örneğin, seslendirme için ses tasarımı, bir karakterin sesini belirli bir şekilde kurgulamak veya değiştirmek için yapılır. Örneğin, bir animasyon filminde bir hayvan karakterinin sesini, gerçek bir hayvanın sesinden esinlenerek oluşturmak mümkündür. Aynı örnek insan sesi ve müzikler için de geçerlidir.

Seslendirme için ses tasarımı; vurguyu güçlendirmek ve etkisini arttırmak için seslendirme sanatçısının sesini doğrudan değiştirerek veya efekt ile güçlendirerek yapılır. Bu işlemlerde öncelikle sesin doğal ve gerçeğe uygun olmasına özen gösterilir. 

Dublaj için ses tasarımı; karakter dublajını destekleyici ortam ambiyansı, insan sesleri (rabarba), ekipman sesleri gibi efektler kullanılarak veya karakter sesini doğrudan değiştirmek suretiyle yapılır.

Ses Tasarımı ile Tanıtım Filmlerini Daha Dikkat Çekici Hale Getirin!

BiberSA olarak ses tasarımını tanıtım filminin anlatımını desteklemek ve izleyicinin duygusal tepkisini arttırmak için çeşitli seslerin ve müziklerin kullanımı olarak açıklarız. Tanıtım filminin anlatımını en iyi şekilde yansıtmak için sesleri ve müzikleri özenle seçeriz ve bunları filmin diyalogları, efektleri ve müzikleri ile birlikte düzenleyerek teslim ederiz.

Tanıtım filmlerinde ses tasarımı, tanıtım filminin anlatımını desteklemek ve izleyicinin duygusal tepkisini arttırmak için kullanılır. Ses tasarımı, tanıtım filminin anlatımını desteklemek için konu ile bağlantılı çeşitli seslerin kullanılmasını içerir. Örneğin, bir otomobil tanıtım filminin içinde, otomobilin motor sesleri, vites değiştirmesi, fren yapması gibi sesler izleyiciye verilmek istenen mesajı daha net olarak aktarır. Ek olarak bu sesler, izleyicinin otomobili deneyimlemek için daha iyi bir fikir sahibi olmasını sağlar. Bu ses tasarımınn efekt yani foley kısmıdır. BiberSA Prodüksiyon olarak tanıtım seslendirme hizmetinde ses tasarımına azami dikkat ederiz. izleyicinin dikkatini çekecek, onu izlemeye teşvik edecek ses tasarımlarını tanıtım videoları için dizayn ederiz.

Tanıtım filmleri için ses tasarımının bir diğer nedeni , izleyicinin duygusal tepkisini arttırmaktır. Örneğin, bir sağlık ürünü tanıtım filminin içinde, sağlıklı bir yaşam sürdürmenin getireceği huzurlu bir ortamı yansıtmak için sakin ve rahatlatıcı müzik tercih edilir. Aynı şekilde, bir teknoloji ürünü tanıtım filminin içinde, ürünün hızlı ve güçlü özelliklerini yansıtmak için enerjik ve ileri teknolojik müzik kullanılır. Bu ses tasarımının müzik ile ilgili tarafıdır. BiberSA Prodüksiyon olarak lisanslı ya da özgün müzikler kullandığımız tanıtım filmlerinde ses tasarımını güçlü bir şekilde uygularız. Bu şekilde her projede güçlü ve etkili içeriklerin oluşmasına katkı sağlarız.

Ses Tasarımı ile Kitap Seslendirmek: Kitaplara Hayat Verin!

Kitap seslendirme için ses tasarımı, kitabın anlatımını desteklemek ve dinleyicinin duygusal tepkisini arttırmak için kullanılır. Ses tasarımı, kitabın anlatımını desteklemek için çeşitli seslerin kullanılmasını içerebilir. Örneğin, bir macera romanında, ormanın sesleri, suyun sesleri, hayvanların sesleri gibi sesler kullanılabilir. Bu sesler, dinleyicinin hikayenin gerçekleştiği ortamı daha iyi deneyimlemelerini sağlar.

Ses tasarımı, dinleyicinin duygusal tepkisini arttırmak için önemlidir. Örneğin, bir aşk hikayesinde, aşkın getireceği huzurlu ve mutlu bir ortamı yansıtmak için sakin ve rahatlatıcı müzik kullanılabilir. Aynı şekilde, bir korku hikayesinde, korkunun getireceği gerilimli ve endişeli bir ortamı yansıtmak için gerilimli ve endişeli müzik tercih edilir.

Ses tasarımı, kitabın anlatımını desteklemek ve dinleyicinin dikkatini  arttırmak için çeşitli seslerin ve müziklerin kullanılmasını kapsar. Ses tasarımı uzmanları, kitabın anlatımını en iyi şekilde yansıtmak için sesleri ve müzikleri seçerler ve bunları kitabın diyalogları, efektleri ve müzikleri ile birlikte düzenlerler. Tüm bu süreç her bir kitap için yeni bir maceradır.

Ses tasarımının güçlü olması tasarımı yapan uzmanın tecrübesi ve kulağının ne kadar güçlü olduğu ile ilgilidir. Alışılmış kalıpların dışına çıkmak ama aynı zamanda özgünlüğün dozunu yakalamak bu işin en önemli ve en kritik parçasıdır. Bu özen de ancak tecrübe ile kazanılır. BiberSA Prodüksiyon olarak 20 yıllık sektör tecrübemizle ses münedislerimiz eşliğinde kitap seslendirme ve diğer hizmetler için profesyonel seslendirme sanatçıları çalışır, ses tasarımını ise kitabın içeriğine ve duygusuna göre planlar ve zamanında teslim ederiz.

Etkileyici Ses Tasarımı Hizmeti ile Podcast’lerinizin Etkisini Arttırın!

Podcast, işletmeniz ve markanız için uzman kişiler ile sesli röportajlar yaparak sosyal medya platformlarında yayınlanmak üzere kaydedelip yayına hazır hale getirilen sesli bloglardır.

Hazırlanan podcast’ler genellikle asgari düzeyde sunucu ve konuk olmak üzere iki kişiden oluşur. Yani iki kişinin arkada bir fon müziği eşliğinde program giriş ve çıkışlarının olduğu bir programda bir konu hakkında sohbet ederler. Sesleri sohbeti renklendirmek adına program içerinde bazı efektler kullanılır.  

Ses tasarımı, podcast seslendirmesinde, işletmenin imajını sesli yansıtmak için kullanılan müziklerin, efektlerin ve seslerin seçimi, kurgusu ve uyarlanmasıdır. Podcast’lerdeki ses tasarımında, işletmenin kurumsal kimliği, hedef kitlesi ve amaçlarına uygun şirket içerisinden veya profesyonel seslerden oluşan ekip, önceden belirlenmiş konular hakkında söyleşi tadında konuşmalar yapar. Podcast seslendirmesinde seslerin performansı kadar müzik ve ses tasarımı da önemlidir. 

Podcast dinleyicisinde kullanılan müziklerin, giriş ve çıkış ID’lerinin profesyonel tasarlanmasının karşılığı mutlaka vardır. BiberSA Prodüksiyon olarak podcast içeriklerinizi ses tasarımı ile daha etkili hale getiriyor. Tecrübemiz ve yol göstericiliğimiz ile şirketiniz ve markanızın imajına destek oluyoruz.

Ses Tasarımı Fiyatları Nasıl Belirleniyor

Ses tasarımı fiyatları her projeye özel olarak belirlenir. Her ne kadar ses tasarımı fiyatlarını belirleyen adımlar standart bir ücretlenmedirmeye sahip olsa da bazı faktörler projeyi özel ücretlendirmeyi gerektirir.

BiberSA Prodüksiyon olarak en iyi hizmet, en iyi fiyat politikasını takip ediyoruz. Ses tasarımı fiyatları projenin niteliğine göre farklılık göstermektedir. Fiyat teklifi vermeden önce aşağıdaki parametrelerde bilgileri alıyor teklifimizi bu doğrultuda hazırlıyoruz.

 • İçerik – Medya Tipi: Film, reklam, video oyunu, animasyon, podcast vb. gibi farklı içerik türleri farklı ses tasarımları gerektirir. Bu nedenle projenizin içerik türü ses tasarımı fiyat politikamıza etki etmektedir.
 • Proje Süresi: Projenin uzunluğu (dakika/saat, kelime sayısı) ses tasarımının gerektirdiği içerik sayısı vb. gibi faktörlere bağlı olarak markaya sunduğumuz teklif değişmektedir.
 • Materyal türü: Projede ses tasarımında kullanılan materyaller fiyat teklifini etkiler. Örn. İnsan sesleri (rabarba), müzik, arşivimiz haricinde özel efekt talepleri.

Bu faktörlere ek olarak müşterinin isteklerine, pazar koşullarına ve rekabet durumuna göre de ses tasarım fiyatları değişmektedir. BiberSA Prodüksiyon olarak ses tasarımı fiyat teklifimizi markalara iletmeden önce markamızdan brief alır, isteklerini ve beklentilerini tam olarak anlar ve nihayetinde en iyi fiyat politikamıza uygun olarak ses tasarımı fiyat teklifimizi sunarız. Ses tasarımı fiyat teklifi almak için sizde uzmanlarımızdan biriyle görüşebilir, telefonda yaklaşık bir bütçe alabilirsiniz.

TÜRKİYE'NİN EN MEŞHURPROFESYONELEN POPÜLER SESLERİ