Donald Duck Türkçe Seslendiren Sanatçı Kim?

Donald Duck Türkçe seslendiren sanatçı

Donald Duck Türkçe Seslendiren Sanatçı Kim?

Ünlü seslendirme sanatçısı Naci Taşdöğen uzun yıllardır dublaj, dizi ve film sektöründe adından sıkça söz ettirmektedir. Sanat hayatına tiyatro ile başlayan ünlü isim ilerleyen dönemlerde çeşitli dizi ve filmin oyuncu kadrosunda yer almıştır. Sinema, tiyatro ve dublaj alanında pek çok ödül kazanan bu isim Donald Duck Türkçe seslendiren sanatçı olarak hafızalara kazınmıştır. Donald Duck’ın orijinal sesini çıkarmayı başaran Taşdöğen daha pek çok çizgi filme sesiyle farklı bir soluk getirmiştir. 

Naci Taşdöğen uzun süre Donald Duck Türkçe dublaj kadrosunda görev almıştır. Walt Disney Company’nin ürettiği Amerikan yapımı çizgi film karakteri Donald Duck’un sesi olan Naci Taşdöğen birçok film ve dizinin de dublajını üstlenmiştir. Donald Duck Türkçe dublaj sanatçısı olan Naci Taşdöğen’in sanat yaşamına damga vuran projesi Donald Duck olmuştur. Taşdöğen bu başarısından dolayı uzun yıllar Donald Duck karakteri ile birlikte anılmaya devam etmiştir. 

Seslendirme oyuncusu olan Naci Taşdöğen aynı zamanda 2000’li yılların başına damga vuran birçok dizinin kadrosunda yer almıştır. Emret Komutanım adlı dizide Ahmet Başçavuş karakterini canlandıran ünlü isim, ilerleyen dönemlerde seslendirme sanatıyla ilgilenmiştir. Donald Duck’ın Türkçe sesi olarak hafızalara kazınan Naci Taşdöğen, aynı zamanda Donald Duck’ın orjinal sesini verebilen tek kişi olarak bilinir. 

Peki, Donald Duck kim ve ne zaman yayınlanmaya başladı? Bu yazımızda Donald Duck hakkında merak edilen detaylara yer vereceğiz. 

Donald duck türkçe seslendiren sanatçı naci taşdöğen

Donald Duck Türkçe Seslendiren Sanatçı Kim?

Walt Disney Company’nin ürettiği Amerikan yapımı çizgi film karakteri olan Donald Duck’ın orijinal seslendirmesini ünlü ses aktörü Clarence Nash gerçekleştirmiştir. Onun ardından sırasıyla Ellard Davis ve Tony Anselmo Donald Duck’ın sesi olmuştur.

Donald Duck’ın Türkçe seslendirmesini ise usta seslendirme sanatçısı Naci Taşdöğen üstlenmiştir. Naci Taşdöğen’i Donald Duck karakterinin sesi olması için Sungun Babacan tavsiye etmiştir. 

Tiyatro ve sinema alanındaki çalışmalarıyla öne çıkan Taşdöğen aynı zamanda iyi bir seslendirme sanatçısıdır. Dünyaca ünlü Donald Duck çizgi film karakterinin sesi olan Naci Taşdöğen, bu anlamda büyük başarı elde etmiş ve Amerika tarafından ödüllendirilmiştir.

Naci Taşdöğen, Donald Duck karakterini çok iyi seslendirdiği için Amerika’dan patent dahi almıştır. Usta seslendirme sanatçısı Taşdöğen, Donald Duck karakterinin orjinal sesini, izleyici ile buluşturan tek kişi olarak bilinir. Donald Duck’ın orijinal versiyonunda, bu ses makine aracılığıyla yapay olarak oluşturulmuş, Naci Taşdöğen ise bunu doğal olarak çıkarmaktadır.

Çizgi film ve animasyonların aranan sesi olan Taşdöğen, bir döneme damga vuran pek çok yapımın seslendirme kadrosunda yer almıştır. Özellikle Minyonlar, Şirinler ve Robotlar çizgi filmleri hafızalara kazınan çalışmalarının başında gelir. 

Donald Duck Ne Zaman Başladı?

Bir dönemin en sevilen ve dikkat çeken çizgi film karakteri olan Donald Duck, ilk çıkışını 9 Haziran 1934 yılında yapmıştır. Tüm zamanların en çok yayınlanan süper kahraman olmayan çizgi roman karakteri olarak bilinen Duck, başlangıçtan bugüne pek çok film ve kısm filmde yer almıştır. 1930’lu yıllarda ortaya çıkan Donald Duck’ın ilk görünümünü 1934 yılında The Wise Little Hen ortaya çıkarmıştır. Donald Duck çizgi karakteri ortaya çıkışından sadece 3 yıl sonra, çizgi romanlara hikayesiyle konuk olmuştur. 

Donald duck türkçe seslendiren sanatçı kim

Tarih 1940 gösterdiğinde Donald Duck, başka bir çizgi film karakteri tarafından daha da ünlü hale gelerek en popüler Disney figürü olarak akıllardaki yerini almıştır. 1950’li yıllarda ise İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra dahi ününü sürdürmeye devam etmiştir. Bu tarihten itibaren televizyon dizilerine geçiş yapan Donald, matematik ve geometri gibi konuları öğreten eğitici filmlerin içerisinde rol almıştır. 1960’lardan 1983 yılına kadar ekrana ara veren Donald karakteri, 2004 yılında Hollywood şöhret yürüyüşünde tekrar sahneye dönmüştür. 

Donal Duck Hangi Hayvan?

Donald Duck çizgi karakteri Donald Fauntleroy Duck olarak bilinir. Görüntüsü ve konuşmasıyla dikkat çeken Donald Duck aslında bir ördek olarak izleyici karşısına çıkar. Ünü dünyanın pek çok yerine ulaşan Duck, Walt Disney Company’nin ürettiği Amerikan yapımı çizgi film karakteri olarak halen çizgi dizi ve romanlarda yer alır. Çizgi filmde ördek olarak karşımıza çıkan Donald Duck’ın en belirgin özelliği sarı-turuncu renkli bacakları ve ayaklarıdır. Beyaz rengiyle öne çıkan bu sevimli karakter kişiselleştirilmiş ördek olarak dikkatleri üzerine çeker. Farklı görüntüsüyle öne çıkan Donald Duck aynı zamanda tüm animasyonlar arasında kimliği en tespit edilebilir seslerin başında yer alır. 

Bu gönderiyi paylaş