iyi Bir Dublaj ve Seslendirme için Yerel Şive Yapmanın Önemi

dublaj ve seslendirme için yerel şive

iyi Bir Dublaj ve Seslendirme için Yerel Şive Yapmanın Önemi

Dublaj ve seslendirme sektöründe sanatçının profesyonelliğini doğrudan etkileyen pek çok faktör vardır. Seslendirme sanatçısının karakterle uyum içerisinde olmak için kendine katacağı beceriler de bunlardan biridir. Seslendirme sanatçısı dublaj ve seslendirme çalışmalarında yerel şive ve ağız özelliklerini yerine getirmeyi başarabilmelidir. Karakterin kişiliğine uygun bir performans sergilemek isteyen seslendirme sanatçısının ağız ve şiveye önceden hâkim olması oldukça önemlidir. 

Peki, dublaj sektöründe ağız ve şive kullanımı neden önemli? Bu yazımızda ağız ve şive kavramlarının dublaj sektöründeki kullanımına ve tekniklerine değineceğiz. 

Kısaca Ağız Nedir?

Türkoloji dünyasında yoğun tartışmalara neden olan kavramların başında ağız ve şive farkı yer alır. Ağız, bir şive içinde mevcut olan ve söyleyiş farklarına dayanan küçük kollara, bir memleketin çeşitli bölge ve şehirlerinin kelimeleri söyleyiş bakımından birbirinden ayrı olan konuşmalarına verilen isim olarak tanımlanır. Ağız bir başka ifadeyle aynı dilin birleştirdiği lehçe içinde birbirine benzeyen ko­nuşma biçimlerinin ve birey dillerinin toplamı anlamına gelir. Bir ülkenin çeşitli bölgelerine, illerine ve ilçelerine bağlı olarak değişiklik gösteren ses ve söyleyişler ağız kavramını işaret eder. Ağız incelemesi yapıldığında bir bölgenin konuşma dili ile yazı dili arasında çeşitli farklılıklar ortaya çıkar. Örnek vermek gerekirse İstanbul ağzı, Aydın ağzı, taşra ağzı ve Nevşehir ağzı gibi kavramlar Türkiye Türkçesinde yer alan başlıca ağızlar arasındadır. 

Kısaca Şive Nedir?

Genelde ağız ile karıştırılan şive kavramı, bir dilin belli bir tarihte ayrılmış kollarını ifade eder. Ağız kavramında ise bir dilin aynı ülke içerisindeki varyasyonları söz konusudur. Şive, bir dilin köklerinden çok fazla uzaklaşmayan kolları olarak bilinir. Bir dilin bölgesel söyleyiş tarzı olan şive kavramı, aynı zamanda aksan olarak da ifade edilir. Ana dilden ayrılmış fazla ses ve şekil farkı bulunmayan kollar şive sınırları içerisinde yer alır. Türkiye’de kullandığımız Türkiye Türkçesi de aynı zamanda bir şive örneğidir. Kapsamlı bir örnek vermek gerekirse Türkçenin başlıca şiveleri arasında Azerice, Özbekçe, Kırgızca ve Nogayca gibi şiveleri sıralayabiliriz. 

Seslendirme ve Dublajda Yerel Ağız /Ağız ve Şive Kullanımının Önemi: Yerel Konuşma Nasıl Aktarılmalıdır?

İnsanın başlangıçta yakın aile çevresinden, daha sonra da ilişkili bulunan çevrelerden öğrendiği dil ana dil kavramını oluşturur. İlerleyen dönemlerde insanın başka çevrelerle etkileşime girmesi ağız ve şive farklılıklarını meydana getirir. Günlük hayatta geniş yer kaplayan ağız ve şive kavramı aynı zamanda dublaj sektöründe de karşımıza çıkar. Seslendirme veya dublaj yaparken ağız ve şive kullanımını dozunda verebilmek işin kalitesi açısından oldukça önemlidir. 

Seslendirme veya dublaj hizmeti veren sanatçının yerel konuşmayı aktarabilmesi ortaya çıkacak işin kalitesini doğrudan etkiler. Bu noktada yerel konuşmayı çalışmaya aktaran seslendirme sanatçısının abartıya kaçmaması önemli bir kriterdir. Çünkü abartılı bir şekilde dinleyiciye sunulan yerel konuşmalar kulağa oldukça itici gelir. Aynı zamanda kullanılan yerel konuşmadaki kelime telaffuzları bölge halkı tarafından dinlenildiğinde de abartılı bulunabilir. Bu nedenle seslendirme işini profesyonel olarak yapan bir sanatçının yerel konuşmaları bilmesi ve tekniklere hâkim olması beklenir. Abartıya yer vermeden sesi aktaran seslendirme sanatçısınınhttps://bibersa.com/seslendirme-sanatcilari/ bu konudaki esas görevi samimi ve doğru bir şekilde metni okumayı başarmaktır. 

Yerel şive - dublaj ve seslendirme ağız şive

Dublaj ve Seslendirme için Ağız ve Şive Yapmak: Doğru Teknikler ve İpuçları

Seslendirme alanında profesyonel olarak çalışan veya çalışmayı düşünen kişilerin ağız ve şive faktörüne ekstra dikkat etmesi gerekir. Profesyonel bir seslendirme veya dublaj ortaya çıkarmak isteyen sanatçılar ağız ve şive kullanımı ile ilgili şu ipuçlarını takip edebilir: 

 • Ağız ve Şive Kavramları: Ağız ve şive kavramları hakkında bilgi sahibi olmak seslendirme alanında doğru bir performans sergilemek için atılması gereken ilk adımlar arasında yer alır. Sanatçı bu kavramları işine uyarlarken karakterin kişiliğine uygun doğru bir performans sergilemeyi amaçlar. 
 • Araştırma Yapmak: Seslendirme ve dublaj çalışmasına katılmadan önce sanatçıların doğru ağız ve şiveyi verebilmek için ön araştırma yapması gerekir. Bu aşamada ağız ve şive yapmak için karakterin nereden geldiğini bilmek oldukça önemlidir. O bölgenin konuşma özelliklerini bilmek seslendirme sanatçısına daha etkili bir performans ortaya koyma avantajı sunar. Seslendirme için karakterin doğum yeri, yaşadığı yer ve karakterin özelliklerini araştırarak doğru bir ağız ve şive yapmak mümkündür.
 • Kaynakları Kullanmak: Karakter ve bölgeye özgü araştırmaların yanı sıra farklı kaynaklar üzerinden de ağız veya şive kavramlarına ilişkin bilgiler elde etmek mümkündür. Seslendirme ve dublaj sanatçıları ağız veya şive yapmak için internet üzerinden çeşitli kaynakları inceleyebilir. Bu kaynaklar sayesinde sanatçı bu kavramlarla ilgili ayrıntılı bilgilere erişir. Özellikle karakterin doğum yeri ve yaşadığı bölgeye göre nasıl konuştuğu hakkında bilgi sahibi olmak sanatçının işini kolaylaştıran başlıca etkenler arasındadır. 
 • Ses Kaydı Yapmak: Ağız veya şive yaparken seslendirme ve dublaj sanatçısının provalarda, kendisini dinleyerek ilerlemesi daha etkili bir performans ortaya koyar. Doğru bir performans sergilemek için öncesinde ağız ve şiveye uygunluğu kontrol etmek adına ses kaydı alabilirsiniz. Bu sayede ağız veya şivede eksik olan yanları önceden fark edersiniz.  
 • Uzmanlardan Yardım Almak: Seslendirme ve dublaj alanında profesyonel olarak hizmet veren kişiler sadece araştırma ile yeterli seviyeye ulaşamayabilir. Ağız ve şive yapmak konusunda bir uzmandan yardım almak dublaj çalışmalarını profesyonel şekilde icra etmek için son derece önemlidir. Uzman desteği sayesinde karakterinize göre doğru bir şekilde ağız ve şive yapabilirsiniz. 
 • Pratik Yapmak: Ağız ve şive yapmak için doğru teknikleri öğrenen sanatçının unutmamak ve deneyim kazanmak için pratik yapması önerilir. Gerekli teknik ve ipuçlarını öğrendikten sonra, pratik yaparak karakterle bütünleşmeyi kolaylaştırabilirsiniz. Özellikle karakterin konuşma özelliklerini taklit etmek  doğru bir ağız ve şive yapmak için önemli bir pratiktir. 
 • Dinlemek: Ağız ve şive yapmak için tekniklere hâkim olmak kadar kendini dinlemek de önemlidir. Her şeyi doğru uyguladığınızı düşünsenizde seslendirmenin ardından sesinizi dinlemek çok daha farklı bir deneyim elde etmenizi sağlar. Seslendirme ve dublaj alanında doğru bir performans sergilemenin en önemli yolunun dinlemek olduğu unutulmamalıdır. Öncelikle karakterin doğduğu yeri ve yaşadığı bölgedeki insanların konuşma özelliklerini dinleyerek işe başlayabilirsiniz. Akabinde kendi kayıtlarınızı dinlemek dozunda bir ağız ve şive yapmanızı sağlar. 
 • Seslendirme Yönetmenin Beklentilerini Anlamak: Seslendirme alanındaki çalışmalarda sanatçının profesyonelliğinin yanı sıra yönetmenin beklentileri de ağız ve şive faktörünü etkiler.  Bu aşamada yönetmen, karakterin konuşmasına dair beklenti ve isteklerini ifade ederek süreci kolaylaştırır. Doğru aksan ve şiveyi verebilmek için çalışmaya başlamadan önce yönetmenin de belli bir hazırlık yapması gerekir. Yönetmenin ilgili karakter hakkında bilgi edinmesi seslendirme performansı açısından iyi bir başlangıç olacaktır. 
 • Şiveyi Dozunda Kullanmak: Seslendirme ve dublaj sanatında seslendirme yapan kişinin ağız ve şive özelliklerini sergileyebilmesi önemli bir artıdır. Ancak dozunda yapılmayan şive projeyi ve dinleyiciyi olumsuz yönde etkiler. Gerekli teknik ve yöntemleri bilen seslendirme sanatçısı karakteri yansıtırken abartılı şive çalışmalarından uzak durmalıdır. 

Ağız ve Şive Kullanımıyla Dublaj ve Seslendirmede Karakter Oluşturma Sanatı: Yerel Aksanların Rolü

Ağız ve şive kullanımına ihtiyaç duyan sektörlerin başında seslendirme ve dublaj yer alır. Karakter yansımalarını en iyi şekilde vermeyi amaçlayan seslendirme sektörünün bu işi yapabilmesi için ağız ve şive kullanımını doğru bir biçimde sergilemesi gerekir. Bu aşamada yerel aksanlara hâkim olan bir sanatçı, karakter seslendirmelerinde etkili performanslar ortaya koyarak işin kalitesini artıran kişi olur. 

Peki, dublaj ve seslendirme alanında yerel aksanların rolü nedir? 

 • Dinleyicinin Dikkatini Çekmek: Yerel aksanlar seslendirme yapan kişinin dinleyici tarafından fark edilme olasılığını artırır. Özellikle karakteri yansıtan metni, ağız ve şive ile birlikte sunmak dinleyici tarafından önemli bir uyarılma belirtisi oluşturur. Dinleyicinin dikkatini çekmeyi başaran seslendirmeler projenin amacına bağlı olarak olumlu geri dönüşlerin elde edilmesini sağlar. 
 • Dinleyici ile Bağ Kurmak: Ağız ve şive kullanımı seslendirme yapan sanatçının dinleyiciye dokunabilmesi için önemli bir adımdır. Yerel aksanların bölgede bulunan veya bölgeyi bilen kişilere ulaşabilmesi projenin amacını olumlu yönde etkiler. Ağız ve şive faktörü dinleyici ile aralarındaki bağı kuvvetlendirdiği için akılda kalıcılık oranı da artar. 
 • Karakteri İyi Anlamak ve Anlatmak: Seslendirme ve dublaj çalışmalarında karakterin iyi anlaşılması doğru bir şekilde anlatılabilmesi için oldukça önemlidir. Karakteri iyi anlayan bir seslendirme veya dublaj sanatçısı, onun rolünü amacına en uygun şekilde aktarmayı başarır. Bu nedenle yerel aksanların karakteri anlama ve anlatma noktasında kilit bir role sahip olduğunu söylemek mümkündür. 

BiberSA Prodüksiyon seslendirme ajansına kayıtlı ve tüm dünya dillerinde konuşabilen seslendirme sanatçılarıyla projenize en uygun yetenekleri bir arada sunar. Farklı projeler için ihtiyacınız olan dublaj hizmetine tek yerden ulaşmak için  BiberSA Prodüksiyon’un geniş hizmet ağını kullanabilirsiniz. Farklı yeteneklere sahip yerli ve yabancı seslendirme sanatçıları sayesinde projenize uygun seçenekleri görüntüleyebilir ve anında teklif isteyebilirsiniz. 

Türkiye’nin ve dünyanın en meşhur seslendirme sanatçıları ile çalışan BiberSA Prodüksiyon, yüksek ses kalitesine sahip ekipmanlarla dublaj projelerinize ses verir. Dünyadaki seslendirme dublaj stüdyolarını yakından takip eden BiberSA, güncel gelişmeler ve teknolojiler ışığında dublaj çalışmalarınızı kaliteden ödün vermeden en kısa sürede teslim eder. BiberSA Prodüksiyon ile dublaj çalışmalarınızı profesyonel ve hızlı bir şekilde tamamlamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Bu gönderiyi paylaş