Tanıtım Filmi Yapımı

Yerel işlerde sadece Türkiye radyolarında yayınlanmak üzere hazırlanan radyo reklamlarıdır ve BiberSA Prodüksiyon Seslendirme & Dublaj Ajansı tarafından, bu hizmetin içeriğinde sadece radyolarda yayınlanacak reklam üretim hizmeti verilmektedir. Reklam metinleri yazımı, seslendirme ve ses tasarımı gibi tüm prodüksiyon ihtiyacı bu hizmetimizin içerisinde müşterilerimize sunulmaktadır.

TANITIM FİLMİ İHTİYACINIZ MI VAR?

PROFESYONEL EKİBİMİZLE TANIŞIN!

Tanıtım Filmi Yapımı; genel tanımı itibariyle bir ürünün, hizmetin veya markanın video kamera ve profesyonel çekim ekipmanlarıyla detaylı olarak çekiminin yapılıp montajlanarak, video görselin hazırlanması işlemidir. Yapım şirketleri, prodüksiyon firmaları ve reklam ajansları gözüyle tanıtım filmi yapımı (diğer bir adıyla tanıtım filmi çekimi) ise; ürünün, markanın, hizmetin hedef kitleye en dikkat çekici şekliyle yine film tadında aktarılmasıdır.

Tanıtım filmleri, reklam filmlerine oranla daha detaylı ve süresi daha uzun video görsellerdir. Kurumsal Tanıtım Filmlerinde olmazsa olmazlardan biri kamera ve ışıktır. Diğer profesyonel çekim ekipmanları planlama ve taleplere göre çeşitlilik gösterebilmektedir. Örneğin müşteri fabrikasının kuş bakışı görüntüsünü talep ederse, kullanılacak ekipmanlar bu talebe uygun seçilmek zorundadır. Bu tür havadan görüntü taleplerine karşı drone’lar en büyük kurtarıcılardandır. Full HD ve yüksek frame çekimlerinde drone’a monte edilen yüksek çözünürlüklü kameralar eşliğinde görüntüler alınabilmektedir. Filmlerin birçoğunda müşteri çoğu zaman alışılmadık planlar veya talep değişikliği de yapabilmektedir. Bu durumda yapım şirketleri bu sürpriz talepler karşısında konuşulmuş bütçeyi revize edebilmektedirler. Şirket, ürün tanıtım filmi yapımını müşteri hangi sektörde ise o sektöre uygun konseptler masaya yatırarak, yurt dışındaki benzer rakiplerinin tanıtım filmlerinden örnek alarak ve bulunduğu sektörün Türkiye şartlarındaki durumu da göz önünde bulundurulup, aldığı uygun brief’lere göre metni senaryosunu yazarak planlamayı oluşturur. Daha sonra varsa cast oluşturulur, planlar için kaba çizimler hazırlanır ve masa üstünde %60 ‘ı hazırlanan tanıtım filmi çekimine başlanır.

Prodüksiyon Aşaması

Masa başında %60’ı tamamlanan tanıtım filmi yapımı planlaması için prodüksiyon aşamasında, çekimler 1 gün sürebileceği gibi aylarca da devam edebilir. Bu süre tamamen müşterinin talepleri doğrultusunda şekillenmektedir. Çekimler esnasında prodüksiyon ekibi, yönetmen, görüntü yönetmeni, sanat yönetmeni ve diğer cast ekibi gelmeden çekim ortamını hazır hale getirirler. Yönetmenin ilk plan çekimine start vermesiyle çekimler başlar ve yine masa başında montaj ile sona erer. Çekimlerde önemli konuların başında, post prodüksiyon aşamasında seslendirme hizmeti gelmektedir. Yine montaj esnasında müşterinin de onayıyla seslendirmen seçimi yapılarak tanıtım filmi seslendirmesi gerçekleştirilir. Türkiye’de birçok firma için hazırladığımız örnek tanıtım filmlerini youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz. Akabinde bizimle iş ortaklığı yapmak isterseniz iletişim bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Tanıtım filmi, markalar için reklam filmlerinden daha sonra ortaya çıkan bir etkileşim aracıdır ancak günümüzde ünü, reklam filmi ile eşit seviyelere ulaşmıştır. O sebeple de son dönemlerde firma ve markaların mutlaka kullandığı iletişim stratejileri arasında yer almaktadır. Uzmanlara göre de, bir süre sonra tanıtım filmi olmayan kurum veya marka kalmayacak gibi görünüyor. Çünkü tanıtım filmleri kurum ve markanız ile yaptığınız işleri sadece müşteri odaklı hedef kitlelere yönelik değil, aynı zamanda sektörünüzde bulunan diğer iş ortakları ve rakiplerinize yönelikte anlatmaktadır. Görsel anlatımın insanlar üzerindeki tartışılmaz etkisini de düşünürsek, iyi yapılan bir iş her ne kadar güzel ve başarılı bir konuşma ile anlatılırsa anlatılsın, görselliğe dökülmüş bir sunum kadar insanlar üzerinde etki bırakamıyor ve ayrıca etkili bir video, yapacağınız sunumda üzerinizdeki yükü büyük oranda hafifletebiliyor. Bunun yanında yapılanlar sözden öte görsellerle desteklendiği için de daha olumlu ve daha güvenilir bir imaj bırakılabiliyor.

“Tanıtım filmi yapım hizmetleri”, “tanıtıcı reklamlar” veya “tanıtım filmi çekimi” isimlendirmeleriyle medya üretimi sektöründe kullanılan bu faaliyet son yıllarda “görsel içerik üretim” başlığı altında da kullanılmaya başlanmıştır.

BiberSA Prodüksiyon olarak “tanıtım filmi yapım” ve “post prodüksiyon” hizmetlerini butik olarak müşterilerimize sunmaktayız. Tanıtım filmi yapımı hizmetinin tüm süreçlerinde projeyi ele alarak, tanıtım filmi metin yazarlığı, storyboard (hikayenin çizimi) , seslendirme, post prodüksiyon gibi masada tamamlanan, sanat yönetmenliği, görüntü yönetmenliği, makyaj ve ekipman temini gibi sahada yapılan işlerine kadar tamamını yürütüyoruz.

Tanıtım filmi yapım hizmetinin en önemli noktası “iyi ve akıcı bir tanıtıcı metin” oluşturmaktan geçiyor. Bunun yanında tanıtım filmi prodüksiyonunun en önemli unsurlarından bir diğer önemli hizmet ise seslendirme. Ses seçimi reklam filminin adeta kaderini belirliyor.

Tanıtım filmi çekimleri sahada, stüdyoda veya platolarda yapılır ve tüm bu alanlar “mekân” olarak adlandırılır. Mekân tayini tanıtım film metnine göre yapılmaktadır. Kiralama yapılan mekânda öncelikle tanıtım filminin konseptine göre ışık ayarlaması yapılır. Pilot çekimler ve yine ışık ayarlamasının ardından metin doğrultusunda tanıtım filmi çekimi tamamlanmaktadır. Çekim sürecinin içerisinde makyaj, sesli çekim, ışık, kameralar ve diğer stüdyo ekipmanları yer alır. Çekim süreci mutlaka fotoğraf veya video kaydı yapmak suretiyle ilerlemelidir. Çekim süreci içerisinde backstage (sahne arkası) dediğimiz reklam filmi çekim sürecinin hikayesinin yer aldığı çekimde yapılmaktadır ve bu sürece dahil çekimlerdendir. Tanıtım filmlerinde genellikle ürün marka veya hizmeti bir sunucu eşliğinde tanıtabiliriz ve bu sunucu ürün marka veya hizmeti anlatıcı bir üslupla sunabilir.

BiberSA Prodüksiyon olarak tanıtım filmi çekim sürecini en iyi şekilde yöneterek müşterilerimize kaliteli hizmet sunabilmek için en iyi ekip, en iyi ekipman mantığını düstur edinerek, projeleri bu doğrultuda yönetiyoruz.

Tanıtım filmi çekim sürecinden sonraki aşama post prodüksiyon aşamasıdır. Neden ‘post’? Çünkü bu süreç revizelerin bol olduğu bir süreçtir ve sürekli filmle ilgili sahneler müşteriye post edilir. Post prodüksiyon süreçlerinin tümü masa başında yönetilir. Masa başında çeşitli video edit programlarıyla reklam filminin kurgu, color correction, color grading ve montaj süreçleri yönetilir. Bu süreçlerin tamamına post prodüksiyon diyoruz.

BiberSA Prodüksiyon olarak post prodüksiyon aşamasında Türkiye’nin en iyi teknik ekibine sahibiz. Bu sayede işinizi söz verdiğimiz zamanda teslim ediyoruz ve sınırsız revizyon desteği sağlıyoruz.

Tanıtım filmi yapım hizmetini oluşturan birçok ek hizmet olduğundan tanıtım filmleri fiyatlarından kesin olarak bahsedilemez. Reklam verenin veya senaristin kafasındaki hayale göre bütçe çalışması yapılır. Tanıtım filmi yapımlarında genellikle metin hazırlandıktan ve storyboard (hikaye çizimi) çalışması yapıldıktan sonra kesin bütçe ortaya çıkar.

Bütçe çalışması yapılırken müşteriyle şu anket yapılır ;

  1. Tanıtım filminizi hangi mecrada yayınlamayı düşünüyorsunuz?
  2. Tanıtım filminizde sadece fotoğraf görsellerini mi kullanmak istiyorsunuz?
  3. Tanıtım filminizde sadece gerçek video görüntülerimi kullanmak istiyorsunuz?
  4. Tanıtım filminizde oyuncu, sunucu, aktör gibi cast gerektiren gerçek kişiler kullanmak istiyor musunuz?
  5. Lütfen markanız ile ilgili detaylı brief verebilir misiniz?
  6. Markanızın, hizmetinizin veya ürününüzün neyinin ön plana çıkmasını istiyorsunuz?
  7. Daha önce izlediğiniz çok beğendim dediğiniz tanıtım filmlerinin ilk üç tanesini sıralar mısınız?

Bu sorular, hazırlanan anket sorularından sadece birkaçını oluşturuyor. Sorular doğrultusunda müşterinin kafasında nasıl bir tanıtım filmi modeli yattığının tüyolarını öğrenmiş oluyoruz ve ona göre şekillenecek proje süreci üzerinden fiyat çalışması yapabiliyoruz.

Tanıtım filmlerinde, senaryoda konuşmacılar, oyun veya diyalog varsa iki seçeneğimiz var; Birincisi tanıtım filmi çekimi esnasında shot gone mikrofon ile ses kaydı almak. İkincisi ise kameranın dahili ses kaydedicisi veya harici bir ses kaydedici ile pilot ses kaydı yapıp daha sonra kurgu ve montaj bittiğinde stüdyo ortamında dublaj yapmak. Aslında ikincisi diyaloglar uzun olduğunda çok tercih edilen bir durum değil. Yine de tanıtım filmlerinin 0 – 60 saniye aralığında olduğu bilindiğinden çeçim, kurgu, montaj sonrasında diyalog kayıtlarının stüdyo ortamında alınması tercih ediliyor. Tanıtım filmi çekimi esnasında yapılmayan sesli çekim daha sonra stüdyoya girilerek dublaj yapılıyor. Tabi burada tanıtım filmi çekimi sırasında oyun, diyalog ve röportaj gibi aksiyonların ses kaydından bahsediyoruz. Reklamda dış ses, voice over, anlatıcı, vokal gibi harici sesler varsa onların tanıtım filmi çekimi sırasında alınmasına gerek yoktur. Profesyonel seslendirme stüdyosunda kaydedilebilir.

Tanıtım filmi çekimlerinde Dünya’nın en iyi teknolojisini kullanıyoruz. Genellikle küçük çaplı prodüksiyonlarda kendi ekipmanlarımız ile büyük çaplı prodüksiyonlarda ise çözüm ortaklarımızdan teknoloji kiralıyoruz.

Blackmagic Pocket Cinema Camera 4K, Arri Alexa Mini, Carl Zeiss EF Mount 9’lu Lens Seti, Alumotech Pro Film ARRI olarak 150 W + 300Wx2 + 650 W Fresnel Tungsten Spot ışık + 4 Stand + Softbox ekipmaları kullandığımız teknolojiden bazıları. Ses teknolojisinde Stereo Shotgun Microphone, 380mm, Raycode Windshield, Tascam DR-680MKII, Post prodüksiyon masasında Blackmagic Design DaVinci Resolve Mini Panel, DaVinci Resolve 15, Adobe Premiere Pro yazılımlarıyla görsel içeriklerde yüksek kalite sunuyoruz.