Reklam Filmi İhtiyacınız mı var?


Potansiyel müşterilerinize ve hedef kitlenize ulaşmanın isabetli yolu iyi bir brief alınmış, o brief’e göre iyi bir senaryo yazılmış, profesyonel bir ekip ile reklam film çekimi yapılmış ve çok iyi bir post prodüksiyon ile color, kurgu ve montajı tamamlanmış bir reklam filmi yapımından geçiyor. BiberSA Prodükisyon reklam film yapım sürecinde tüm bu etapları profesyonel ekibiyle siz değerli müşterilerine sunuyor. Reklam film yapım için brief, çekim, post ve final sürecine kadar tüm aşamaları profesyonel ekibimiz tarafından büyük bir özveri ile hazırlanıyor.

Reklam film yapımında en önemli hamle çok iyi bir fikir. Kreatif düşünen metin yazarlarımız alınan brief’ler doğrultusunda bol alternatifli reklam senaryoları oluşturup beğeninize sunuyor. Seçtiğiniz senaryo ve fikir üzerinden ileri teknoloji çekim ekipmanlarıyla reklam film çekimleri yapılıyor. Post prodüksiyon aşamasında ise her biri kendi personellerimiz ile color grading, color correction, kurgu ve montaj yapılıp pilot seslendirme ile beğeninize sunuluyor. 2D & 3D Animasyon, Pre Roll Video, Case Study, Live Action, Motion Graphic, Storyboard, Reklam Filmi, Etkinlik Videoları vb. gibi daha birçok görsel içerik üretimiyle marka, ürün ve hizmetinize güç katıyoruz. Bu süreçler sonrasında profesyonel ses cast’ımızla reklam filmlerinizi profesyonel seslendirme sanatçılarıyla seslendiriyoruz.

Projeleriniz de bizimle iş ortaklığı yapmak isterseniz, iletişim sayfamızdan santrale takılmadan doğrudan müşteri temsilcimiz ile görüşerek teklif isteyebilirsiniz.

REKLAM FİLMİ PROJELERİMİZ

TANITIM FİLMİ PROJELERİMİZ

Sıkça Sorulan Sorular

Reklam film yapım, bir ürün ya da firma profili için hazırlanan pazarlama faaliyetlerinden biridir. Reklam filmi çekimi dediğimizde aslında hedef kitle – pazar değerlendirmeleri, senaryo oluşturulması, jingle müzik ve efekt çalışmaları, cast seçimi, ön hazırlık (pre production), çekim süreci (production), post prodüksiyon gibi detaylı bir süreçten bahsediyoruz. “Reklam filmi yapım hizmetleri” veya “reklam filmi çekimi” isimlendirmeleriyle medya üretimi sektöründe kullanılan bu faaliyet son zamanlarda “görsel içerik üretim” başlığı altında da kullanılmaya başlanmıştır.

BiberSA Prodüksiyon olarak “reklam filmi yapım” ve “post prodüksiyon” hizmetlerini butik olarak yürütmekteyiz. Reklam filmi yapımı hizmetinin tüm süreçlerinde projeyi ele alarak, reklam filmi metin yazarlığı veya senaryo, story board (hikayenin çizimi) , seslendirme, post prodüksiyon gibi masada tamamlanan, sanat yönetmenliği, görüntü yönetmenliği, makyaj ve ekipman temini gibi sahada yapılan işlerine kadar tamamını yürütüyoruz.

Reklam filmi yapım hizmetinin en önemli mihenk taşını ‘fikir’ oluşturuyor. İyi fikir her zaman çok kazandırıyor. Bunun yanında reklam filmi prodüksiyonunun en önemli unsurlarından bir diğer önemli hizmet ise seslendirme. Ses seçimi reklam filminin adeta kaderini belirliyor.

Reklam filmi çekimleri sahada, stüdyoda veya platolarda yapılır ve tüm bu alanlar “mekân” olarak adlandırılır. Mekân tayini senaryoya göre yapılmaktadır. Kiralama yapılan mekânda öncelikle reklam filminin konseptine göre ışık ayarlaması yapılır. Pilot çekimler ve yine ışık ayarlamasının ardından senaryo doğrultusunda reklam filmi çekimi tamamlanmaktadır. Çekim sürecinin içerisinde makyaj, sesli çekim, ışık, kameralar ve diğer stüdyo ekipmanları yer alır. Çekim süreci mutlaka fotoğraf veya video kaydı yapmak suretiyle ilerlemelidir. Çekim süreci içerisinde backstage  (sahne arkası) dediğimiz reklam filmi çekim sürecinin hikayesinin yer aldığı çekimde yapılmaktadır ve bu sürece dahil çekimlerdendir.

BiberSA Prodüksiyon olarak reklam filmi çekim sürecini en iyi şekilde yöneterek müşterilerimize kaliteli hizmet sunabilmek için en iyi ekip, en iyi ekipman mantığını düstur edinerek, projeleri bu doğrultuda yönetiyoruz.

Reklam filmi çekim sürecinden sonraki aşama post prodüksiyon aşamasıdır. Neden ‘post’? Çünkü bu süreç revizelerin bol olduğu bir süreçtir ve sürekli filmle ilgili sahneler müşteriye post edilir. Post prodüksiyon süreçlerinin tümü masa başında yönetilir. Masa başında çeşitli video edit programlarıyla reklam filminin kurgu, color correction, color grading ve montaj süreçleri yönetilir. Bu süreçlerin tamamına post prodüksiyon diyoruz.

BiberSA Prodüksiyon olarak post prodüksiyon aşamasında Türkiye’nin en iyi teknik ekibine sahibiz. Bu sayede işinizi söz verdiğimiz zamanda teslim ediyoruz ve sınırsız revizyon desteği sağlıyoruz.

Reklam filmi yapım hizmetini oluşturan birçok ek hizmet olduğundan reklam filmleri fiyatlarından kesin olarak bahsedilemez. Reklam verenin veya senaristin kafasındaki hayale göre bütçe çalışması yapılır. Reklam filmi yapımlarında genellikle senaryo belirlendikten ve storyboard (hikaye çizimi) çalışması yapıldıktan sonra kesin bütçe ortaya çıkar.

Bütçe çalışması yapılırken müşteriyle şu anket yapılır ;

  1. Reklam filminizi hangi mecrada yayınlamayı düşünüyorsunuz?
  2. Reklam filminizde sadece fotoğraf görsellerini mi kullanmak istiyorsunuz?
  3. Reklam filminizde sadece gerçek video görüntülerimi kullanmak istiyorsunuz?
  4. Reklam filminizde oyuncu, sunucu, aktör gibi cast gerektiren gerçek kişiler kullanmak istiyor musunuz?
  5. Lütfen markanız ile ilgili detaylı brief verebilir misiniz?
  6. Markanızın, hizmetinizin veya ürününüzün neyinin ön plana çıkmasını istiyorsunuz?
  7. Daha önce izlediğiniz çok beğendim dediğiniz reklam filmlerinin ilk üç tanesini sıralar mısınız?

Bu sorular, hazırlanan anket sorularından sadece birkaçını oluşturuyor. Sorular doğrultusunda müşterinin kafasında nasıl bir reklam filmi modeli yattığının tüyolarını öğrenmiş oluyoruz ve ona göre şekillenecek proje süreci üzerinden fiyat çalışması yapabiliyoruz.

Reklam filmlerinde, senaryoda konuşmacılar, oyun veya diyalog varsa iki seçeneğimiz var; Birincisi reklam filmi çekimi esnasında shot gone mikrofon ile ses kaydı almak. İkincisi ise kameranın dahili ses kaydedicisi veya harici bir ses kaydedici ile pilot ses kaydı yapıp daha sonra kurgu ve montaj bittiğinde stüdyo ortamında dublaj yapmak. Aslında ikincisi diyaloglar uzun olduğunda çok tercih edilen bir durum değil. Yine de reklam filmlerinin 0 – 60 saniye aralığında olduğu bilindiğinden çekim, kurgu, montaj sonrasında diyalog kayıtlarının stüdyo ortamında alınması tercih ediliyor. Reklam filmi çekimi esnasında yapılmayan sesli çekim daha sonra stüdyoya girilerek dublaj yapılıyor. Tabi burada reklam filmi çekimi sırasında oyun, diyalog ve röportaj gibi aksiyonların ses kaydından bahsediyoruz. Reklamda dış ses, voice over, anlatıcı, vokal gibi harici sesler varsa onların reklam filmi çekimi sırasında alınmasına gerek yoktur. Profesyonel seslendirme stüdyosunda kaydedilebilir.

Reklam filmi çekimlerinde Dünya’nın en iyi teknolojisini kullanıyoruz. Genellikle küçük çaplı prodüksiyonlarda kendi ekipmanlarımız ile büyük çaplı prodüksiyonlarda ise çözüm ortaklarımızdan teknoloji kiralayarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Blackmagic Pocket Cinema Camera 4K, Arri Alexa Mini, Carl Zeiss EF Mount 9’lu Lens Seti, Alumotech Pro Film ARRI olarak 150 W + 300Wx2 + 650 W Fresnel Tungsten Spot ışık + 4 Stand + Softbox ekipmaları kullandığımız teknolojiden bazıları. Ses teknolojisinde Stereo Shotgun Microphone, 380mm, Raycode Windshield, Tascam DR-680MKII, Post prodüksiyon masasında Blackmagic Design DaVinci Resolve Mini Panel, DaVinci Resolve 15, Adobe Premiere Pro yazılımlarıyla görsel içeriklerde yüksek kalite sunuyoruz.