Seslendirme Yapmak İstiyorum

Yerel işlerde sadece Türkiye radyolarında yayınlanmak üzere hazırlanan radyo reklamlarıdır ve BiberSA Prodüksiyon Seslendirme & Dublaj Ajansı tarafından, bu hizmetin içeriğinde sadece radyolarda yayınlanacak reklam üretim hizmeti verilmektedir. Reklam metinleri yazımı, seslendirme ve ses tasarımı gibi tüm prodüksiyon ihtiyacı bu hizmetimizin içerisinde müşterilerimize sunulmaktadır.

SESLENDİRME VE DUBLAJ YAPMAYA NEREDEN BAŞLAMALI?

Çevrenizdeki herkesten etkileyici ses tonunuz olduğuna dair övgüler alıyorsunuz. Bizde sizinle aynı fikirdeyiz. Ancak biz etkileyici ses tonunuz ile değil, seslendirme tekniğiniz ile ilgileniyoruz. Seslendirme tekniği; vurgu, tonlama, seslendirme ve dublaj işine başlamak, bir reklama ses vermek, bir karakteri konuşmak istediğinizi anlıyoruz. Etkileyici bir ses tonunuzun olması güzel ancak yeterli değil.

Öncelikle şunu iyi bilmek gerekiyor. Seslendirme ve dublaj mesleğini yapmak için seslendirme ve dublajın tanımını iyi bilmeniz gerekiyor.

Seslendirme; marka, ürün ve hizmet için hazırlanan metinleri seslendirmek.

Dublaj; sinema filmi, belgesel ve dizilerde karakterleri, oyuncuları yeniden konuşmak. Seslendirme sanatçısı seslendirir, dublaj sanatçısı karakteri konuşur.

Şimdi hangi konu ilgi alanınızda?

Eğer bir çizgi filmde bir karakteri konuşmak ilginizi çekiyorsa dublaj kurslarının ilgili sınıflarına, bir markayı seslendirmek sizin için daha ilgi çekici ise yine seslendirme kurslarının ilgili sınıflarına kaydolmalısınız.

Seslendirme kursuna gitmek önemli mi?

Daha önce hiçbir deneyiminiz yok ise ve yeni başlayacaksanız seslendirme veya dublaj kurslarına kaydolmanız ve eğitim almanız önemli. Seslendirme ve dublaj kurslarında sektörün erkanını ve terimlerini öğrenip mutlaka kendinizi geliştirmelisiniz. Seslendirme ve dublaj kursları size seslendirme tekniği kazandırır gerisi size kalmış. Seslendirme sadece ses tonunuzun güzel olmasıyla yapabileceğiniz bir iş değil. Mutlaka eğitim almalı ve bireysel çalışmalar ile kendinizi geliştirmelisiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

BiberSA Prodüksiyon bünyesinde stajyer olarak yer almak isteyen adayların basvuru@bibersa.com adresine CV leri ile birlikte başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvurular açık pozisyonda değerlendirilmek üzere CV bankamızda üçüncü kişiler ile paylaşılmamak üzere gizli tutulmaktadır.

Sesinizi bizlere dinletme amaçlı reklam metinleri sayfamızdan ulaşacağınız metinleri cep telefonunuzun ses kaydı bölümüne kaydedip tarafımıza basvuru@bibersa.com veya yukardaki başvuru formundan gönderebilirsiniz. Bir veya iki reklam okumanız yeterli olacaktır. Hali hazırda profesyonel bir ses demosuna sahipseniz yine aynı şekilde form veya mail yoluyla ses demonuzu tarafımıza ulaştırabilirsiniz. Demo hazırlama hakkında daha detaylı bilgi için demo hazırlamanın ipuçları blog sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Gerek seslendirme başvurusu formundan, gerekse basvuru@bibersa.com mail adresi üzerinden tarafımıza gönderilen başvurular olumlu olduğu takdirde tarafınıza mail yoluyla dönüş yapılır ve bundan sonra nasıl bir yol izleyeceğiniz ile ilgili size yazılı cevap verilir. Olumsuz bir sonuç ile tarafınıza dönüş yapılmaz. Başvurunuzun durumu ile ilgili telefon ile bilgi kesinlikle verilmemektedir.

 

BiberSA prodüksiyon Türkiye’de profesyonel seslendirme ve dublaj sanatçılarıyla çalışır. Eğer bu vasıfta biriyseniz başvurunuzu basvuru@bibersa.com adresinden ses demolarınız ile tarafımıza ulaştırabilirsiniz.

Daha önce seslendirme veya dublaj yapmadıysanız ve sektörde ilk tecrübeniz ise sektörü tanımak işin inceliklerine terminolojisine vakıf olmak, işin tekniğini kazanmak adına mutlaka seslendirme veya dublaj kurslarına kaydolarak belirli bir süre eğitim almalısınız. Seslendirme dublaj kurslarında eğitim almak sizi profesyonel yapmayacaktır ancak bu zaruri ilk adım olacaktır. Ancak bireysel gayretiniz ve çalışmalarınız ile dilinizi istenilen kıvama getirip kendinizi geliştirebilirsiniz.