Condenser Mikrofon Nedir?

Condenser Mikrofon Nedir?

Condenser Mikrofon Nedir?

Seslendirme, dublaj, dijital içerik ya da müzik kaydı… Seslendirme ile ilgili herhangi bir işle meşgulseniz profesyonel stüdyo ekipmanlarına ihtiyaç duymanız kaçınılmaz. Profesyonel bir ses kaydı almak için ise bazı temel ekipmanlara ihtiyacınız vardır. Hakkında bilgi sahibi olmanız gereken temel ekipmanlardan biri profesyonel condenser mikrofondur. Peki condenser mikrofon nedir? Condenser mikrofonun diğer mikrofonlardan farkı nelerdir?

Profesyonel condenser mikrofon, diğer mikrofon çeşitlerine göre daha hassas bir mikrofon çeşididir. Kelime anlamı olarak condenser mikrofon ya da Türkçe yazımıyla konsender mikrofon, yoğunlaştırılmış ses anlamına gelir. Condenser mikrofonun özellikleri şöyle sıralanabilir:

 • Hassas yapısı nedeniyle kullanımında dikkatli olmanız gerekirken sağladığı profesyonel ses alımı ile işinizi kolaylaştırır.
 • Birden fazla çeşidi bulunan kondenser mikrofonun temel kullanım amacı yoğunlaştırılmış yani hassas sesleri algılamaktır.
 • Yapısı sabit ve hareketli iletken levha arasında hava boşluğu bırakılarak oluşturulmuştur. Bu iki kondansatör levhadan biri alüminyum gibi esnek bir maddeden yapılmalıdır.
 •  Kondenser mikrofonun çalışması için harici bir güç voltajına ihtiyaç vardır. Bu çalışma voltajına ise “Phantom Power” yani Türkçe yazımıyla “Gizli Güç” denir.

Birden fazla çeşidi olan profesyonel consender mikrofonların en sık tercih edilenlerinden biri USB  condenser mikrofondur. USB condenser mikrofon adıyla bulabileceğiniz bu mikrofon çeşidi hassas kayıtlar için son derece faydalı bir ekipman olarak yer almaktadır.

İyi Bir Condenser Mikrofon Nasıl Olur?

Eğer ses kaydıyla ilgili işinizi en kaliteli biçimde yapmak istiyorsanız stüdyo ekipmanlarından profesyonel mikrofonları kullanmayı tercih etmelisiniz. İyi bir condenser mikrofon, yapacağınız seslendirmeleri en yüksek kalitede almanıza yardımcı olacaktır. Condenser mikrofonun birden fazla çeşidi vardır. Her stüdyoda çeşit ve kalite farkı mevcuttur. İyi bir condenser mikrofon, sesi en temiz ve berrak biçimde alır.

 • Rode condenser mikrofon türü condenser mikrofon çeşitlerinden biridir. 
 • Rode condenser mikrofon denildiğinde aslında başında bulunan rode kelimesi mikrofonun markası niteliğindedir. 
 • Rode condenser mikrofonlar genellikle profesyonellerin stüdyolarda tercih ettiği bir mikrofon çeşidi olarak karşımıza çıkar. 
 • Rode condenser mikrofonların el mikrofonu, shotgun, headset gibi farklı türleri mevcuttur. Yapacağınız işe göre mikrofonların farklı kullanım alanlarından faydalanabilirsiniz.
 • Bir diğer çeşit olarak USB condenser mikrofonları sayabiliriz
 • USB condenser mikrofonlar, USB girişiyle bilgisayara ya da tablet telefon gibi aygıtlara kolaylıkla bağlanabilir. 
 • Consender mikrofon ile alınan profesyonel ses kaydının daha sonra USB yoluyla iletimi sağlanabilir. 
 • Hassas yapısıyla profesyonel ses kayıtlarına ulaşmanız mümkündür.
 • El mikrofonu seçeneği consender mikrofonların özelliklerinden biri olarak avantajlı yönlerinde yer almaktadır. 
 • Rode shutgun modeli ince çubuk modeliyle hem şık hem hafif bir kullanım alanı sunmaktadır. 

İyi bir condenser mikrofon için ürün özelliklerinde frekans aralığına bakmak gerekir. 50-15000 Hz arası frekans karakteristiği bulunan kondenser mikrofonlarda ihtiyacınız olan kaliteli ses kayıtlarını oluşturmak mümkündür.

Ayrıca diğer mikrofonlara nazaran kondenser mikrofonlarda distorsiyon parazit oranlarının da düşük olduğunu söylemek mümkündür. Yaklaşık olarak 10-50 MegaOhm olan oranlarıyla iyi bir mikrofon kullanmanın konforuna ulaşabilirsiniz.

Condenser mikrofon nedir

Condenser Mikrofon ile Dinamik Mikrofon Farkı Nedir?

Condenser mikrofon ya da dinamik mikrofon gibi pek çok çeşit mikrofon çeşidi bulmak mümkündür. Siz, hangi işte kullanmak istiyorsanız profesyonel mikrofonunuzu ona göre tercih etmelisiniz. Örneğin condenser mikrofon ile dinamik mikrofonun bazı farkları mevcuttur.

 • Dinamik mikrofonlarda ses kaydı süresince mesafe değişikliğine bağlı olarak frekans karakteristiği değişir. Bu nedenle kaydın kalitesinde değişiklikler meydana gelebilir.
 • Condenser mikrofonda bu türden bir değişiklik yaşanmaz, ses ne kadar uzaklaşsa da mikrofonun frekans aralığında herhangi bir sağırlık meydana gelmez. Dolayısıyla hassas ve profesyonel işlerinizde rahatlıkla condenser mikrofon tercihinde bulunabilirsiniz.
 • Bunun yanında, dinamik mikrofonun da kondenser kadar hassas bir yapıda olmaması sebebiyle kullanımının daha rahat olduğunu söylemek mümkündür.
 • Ayrıca dinamik mikrofonlarının daha dayanıklı olduğu da kullanıcı yorumları arasındadır.
 • Dinamik mikrofonlar, yüksek şiddetli, alt ya da mid frekansları rahatlıkla alabilir.
 • Eğer üst frekanslarda çalışacağınız bir iş düşünüyorsanız dinamik mikrofonlarda zaman zaman sıkıntı yaşayabilirsiniz.
 • Örneğin amfi ya da davul kayıtlarında dinamik mikrofon tercih etmek sizin için faydalı olacaktır. Condenser mikrofona göre dinamik mikrofonda seste patlatma riski çok azdır.
 • Condenser mikrofonun hassas yapısı nedeniyle kullanırken tozlanmamasına, nazik davranılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.
 • Yükselteç kullanılan durumlarda yükselteç ile mikrofon arasındaki kablonun kapasitif etkisinin mikrofonun kapasitesine etkisinin azaltılması için ekstra bir malzemeye ihtiyaç duyulur. Mikrofon içerisine yerleştirilecek ekstra bir yükselteç ile bu etki azaltılmaya çalışılır.
 • Ses alış karakteristiği sizin için önemliyse dinamik mikrofonlara göre condenser mikrofonlarda aşırı ses alış duyarlılığı olduğunu hatırlatmak gerekir. 

Condenser mikrofon

Condenser Mikrofon Hangi Alanlarda Kullanılır?

Condenser mikrofon hangi alanlarda kullanılır diye merak ediyorsanız bu sorunun cevabı genellikle stüdyo gibi sabit iç mekân alanlardır. Yazımızda bahsettiğimiz üzere condenser mikrofonlar kayıt mikrofonu olarak oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Stüdyolarda bu mikrofonlara hassas biçimde bakılır. Evde bu hassas bakımı yapmak oldukça zordur. Peki condenser mikrofon özellikle hangi alanlarda kullanılır?

Bu mikrofonları pek çok alanda kullanabilirsiniz. Vokallerde, radyo/podcast gibi kayıtlarda ya da enstrüman kayıtlarında kullanıma uygundur. Condenser mikrofon ile keman, piyano, gitar gibi müzik aletlerinin ses kayıtlarını rahatlıkla alabilirsiniz. Özellikle akustik seslerde kullanmak için çok uygun bir ekipmandır. 

Genel olarak müzik aletlerinin seslerini kaydedeceğiniz bir kayıt mikrofonuna ihtiyaç duyuyorsanız condenser mikrofonlar studio mikrofonları arasında size oldukça profesyonel bir seçenek sunar. Cardiyoit yapısıyla geniş frekans ağına sahip bu mikrofonlarda müzik aletleriyle başarılı ses kayıtlarına ulaşmanız mümkündür.

Dışarıda, açık alanlarda kullanacağınız bir seslendirme mikrofonuna ihtiyacınız varsa bu condenser mikrofon olmayacaktır. Condenser mikrofon çeşitlerinin hassas yapısı çok fazla harekete, dışarıdaki nem ve toz gibi dış etkenlere maruz kalmaya uygun değildir.

Eğer yapacağınız herhangi bir işte seslendirme mikrofonuna ihtiyaç duyuyorsanız profesyonel bir stüdyodan destek almanız gerekir. Profesyonel seslendirme stüdyoları teknik anlamda size faydalı olacaktır. BiberSA Prodüksiyon’un sahip olduğu profesyonel stüdyo ekipmanlarıyla ihtiyaç duyduğunuz tüm ses kayıtlarını hızlı ve konforlu biçimde gerçekleştirebilirsiniz. 

BiberSA Prodüksiyon, bünyesinde bulundurduğu teknolojik ve kullanışlı teknik ekipmanlarıyla sorunsuz bir ses kayıt deneyimi sunar. Siz de seslendirme ve dublaj alanında tüm ihtiyaçlarınız için BiberSA Prodüksiyon Ses Bankası üzerinden seslendirme sanatçılarını dinleyebilir, projenize en uygun seslendirme sanatçısını seçebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş