Nefes Alma Teknikleri ile Sesinizi Doğru Kullanın: Beş (5) Nefes Alma Egzersizi

nefes alma teknikleri

Nefes Alma Teknikleri ile Sesinizi Doğru Kullanın: Beş (5) Nefes Alma Egzersizi

İyi bir seslendirme gerçekleştirmek için sesin doğru kullanımı oldukça önemlidir. Yanlış ve hızlı bir şekilde nefes alarak konuşmak, seslendirme sürecini olumsuz etkiler. Doğru bir şekilde nefes alan seslendirme sanatçısı, sesini etkin bir şekilde kullandığı için cümleleri düzgün ve kesintisiz bir şekilde çıkarabilir. İstemsiz olarak gerçekleşen nefes alışverişi günlük konuşmalar ve profesyonel seslendirmeler için son derece önemlidir. Nefes alma tekniklerini öğrenerek yaşam tarzınıza dahil ettiğinizde performansınız üzerindeki olumlu etkilerini kısa sürede görebilirsiniz. Peki, sesin doğru kullanımı için uygulayabileceğiniz nefes alma teknikleri neler? Bu yazımızda nefes alma tekniklerine ve uygulama şekillerine yer vereceğiz. 

Nefes Alma Teknikleri ve Nefes Çeşitleri

Nefes alma teknikleri günlük hayatın her alanında ve herkes tarafından uygulanabilir. Özellikle profesyonel olarak seslendirme işlemi gerçekleştirenler için doğru nefes teknikleri etkili performansları beraberinde getirir. Seslendirme alanında kariyer hedefleyen veya bu alanda çalışan kişiler için nefes alma teknikleri kadar sesin korunmasına da odaklanmalıdır. Dublaj ve seslendirme sanatının öne çıkan isimleri olan seslendirme sanatçılarının sesini nasıl koruduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Seslendirme Sanatçıları Seslerini Nasıl Korur yazımıza göz atarak aradığınız bilgilere ulaşabilirsiniz. 

İşte profesyonel hayatınıza katkıda bulunacak nefes alma teknikleri; 

  • Nefes almanın önemi
  • Diyafram nefesi
  • Göğüs nefesi
  • Burun nefesi
  • Ağız nefesi

Nefes Almanın Önemi

Doğru bir şekilde nefes aldığınızda kendi bedeninizi yakından hissedebilir ve yaşam kalitenizi önemli ölçüde iyileştirebilirsiniz. İçgüdüsel bir hareket olan nefes alma eylemi, pek çok kişi tarafından önemsenmez. İstemsiz bir şekilde gerçekleştiği için müdahale ve yönlendirme yapılamayacağı düşünülür. Ancak belli teknikler kullanılarak nefes almanın gücünü fark etmek mümkündür. Nefes almak kadar, bu hareketi doğru bir şekilde yapmak da önemlidir. Bu noktada nefes almak için faydalanabileceğiniz en önemli kısım diyafram olmalıdır. Diyafram nefesi almaya başlayan kişiler derin bir şekilde nefes almaya odaklandığı için kendisini çok daha rahatlamış hisseder. Nefesin düzenlenmesi ve doğru bir biçimde gerçekleşmesi profesyonel hayatınıza da katkı sağlar.

Diyafram Nefesi

Nefes alma teknikleri diyafram

Diyafram nefesi, doğru nefes alma tekniğinin temelini oluşturur. Bu nefes tekniği sırasında diyafram kaslarınızı kullanarak derin ve yavaş nefes alırsınız. Bu şekilde alınan nefes, akciğerlerinize daha fazla oksijen almasına ve daha etkili bir şekilde kullanmasına yardımcı olur.

Diyafram nefesi, adını akciğerlerin tabanında yer alan büyük ve kubbe şeklinde bir kastan alır. Nefes alma esnasında diyaframa odaklanan ve onu kullanmayı hedefleyen nefes tekniği diyafram nefesi olarak adlandırılır. Kan basıncını ve kalp atış hızını azaltan diyafram nefesi kişinin gevşemesini sağlar. Cep nefesi olarak da bilinen diyafram nefes tekniği sanatla ilgilenen herkes için oldukça gereklidir. Özellikle seslendirme sanatçıları için bu teknik en temel nefes alma tekniği olarak bilinir. 

Diyafram nefesi almak için öncelikle vücudu iyi tanımak gerekir. Bu aşamada bir elinizi göbeğinizin altında, diğer eli ise göğüs kemiğinin üzerinde olacak şekilde sırt üstü uzanın. Midenin dışarı çıkması ve elinizin yükselmesi için burnunuzdan yavaş bir şekilde nefes almaya başlayın. Bu kısımda göğsünüzdeki elin hareketsiz kalmasını sağlamayı unutmayın. Devamında büzülen dudaklardan nefes verirken elinizin aşağı inmesi için mide kaslarınızı sıkın. 

Göğüs Nefesi

Nefes alma teknikleri göğüs nefesiGöğüs nefesi, diyafram nefesinin aksine daha hızlı ve sığ nefes almaya dayanır. Bu nefes tekniği, nefes alırken göğüs kafesinizin daha genişlemesine izin verir. Bu şekilde alınan nefes, daha hızlı bir şekilde kısa vadeli enerji sağlar.

Göğüs nefesi, diyafram nefesinin aksine daha hızlı ve sığ nefes almaya dayanır. Bu nefes tekniği, nefes alırken göğüs kafesinizin daha genişlemesine izin verir. Bu şekilde alınan nefes, daha hızlı bir şekilde kısa vadeli enerji sağlar. Bedensel olarak rahatlamak ve gevşemek için göğüs nefesi tekniği oldukça etkilidir. Aynı zamanda seslendirme sanatıyla ilgilenen kişiler için de göğüs nefesi tekniği önerilir. 

Göğüs nefesinde çoğunlukla nefes alırken sırt, boyun ve çene kasları kullanılır. Bedenin üst kısmı ile karın kısmı gergin olduğu bu teknikte uzun ve derin yerine, kısa ve hızlı olan akciğerlerin üst loblarından gelen nefesler devreye girer. Daha hızlı nefes almayı gerektiren göğüs nefesi tekniği konuşma ve seslendirme esnasında kısa nefesler almak için kullanılabilir. 

Burun Nefesi

Nefes alma teknikleri burun nefesiBurun nefesi, hava akışınızı kontrol etmenize ve ısınmasına yardımcı olur. Burun, hava yolu duvarlarında biriken partikülleri süzmek ve hava akışını ısıtmak için tasarlanmıştır. Bu nedenle, burun nefesi almak, nefesinizi nemli tutar ve yüksek kaliteli bir ses üretimine yardımcı olur.

Burun nefesi, hava akışınızı kontrol etmenize ve ısınmasına yardımcı olur. Burun, hava yolu duvarlarında biriken partikülleri süzmek ve hava akışını ısıtmak için tasarlanmıştır. Bu nedenle, burun nefesi almak, nefesinizi nemli tutar ve yüksek kaliteli bir ses üretimine yardımcı olur.

Nasıl nefes aldığınızı düşünmeye başladığınızda, burundan nefes almakla ağızdan nefes almak arasındaki farkı kolayca kavrayabilirsiniz. Aslında insan vücudu burundan nefes alacak biçimde tasarlanmış olsa da çoğu zaman durum böyle değildir. 

Ağızdan nefes alarak seslendirme yapan bir sanatçı kısa sürede ağız kuruluğu problemi yaşayabilir. Bu nedenle etkili bir performans için burun nefes tekniği kullanılmalıdır. Burundan nefes alma egzersizleri yaparken öncelikle karnınızı burundan alacağınız derin bir nefes vasıtasıyla hava ile doldurmanız gerekir. Daha sonra soluduğunuz havayı diyafram kasını devreye sokarak önce göğüse daha sonra soluk borusuna kadar ulaştırın. Ardından nefesi burundan vererek doğru şekilde nefes alışverişini tamamlayabilirsiniz. Bu egzersizi her bir burun deliğini kapatıp bir burun kanalı ile yeninden yapın.

Ağız Nefesi

Nefes alma teknikleri ağız nefesiAğız nefesi, genellikle göğüs nefesi ile ilişkilendirilir. Bu nefes tekniği sırasında ağız yoluyla hızlı ve yüzeyel nefesler alınır. Ağız nefesi, birçok vokal teknikte kullanılır ve çeşitli tonda, yükseklikte ve güçte nefesler sağlar.

Ağız nefesi, genellikle göğüs nefesi ile ilişkilendirilir. Bu nefes tekniği sırasında ağız yoluyla hızlı ve yüzeyel nefesler alınır. Ağız nefesi, birçok vokal teknikte kullanılır ve çeşitli tonda, yükseklikte ve güçte nefesler sağlar. Bu yöntem, temelde insanların nefes alışverişini burun yerine ağızdan yapması anlamına gelir. Ancak düzenli olarak ağızdan nefes almak uzun vadede ağız kuruluğu ve çeşitli komplikasyonları beraberinde getirebilir.

Özellikle profesyonel olarak sesini kullanan seslendirme sanatçıları için ağız kuruluğu istenmeyen bir problemdir. Sağlıklı bir şekilde sesini ve nefesini kullanmak isteyen seslendirme sanatçılarının, ağız yerine diyaframdan nefes alma tekniğini uygulaması gerekir. Böylece odaklanmayı artırabilir ve gevşeyerek daha etkili performanslar ortaya koyabilirler. Ancak bazı çalışmalarda yüksek ve güçlü sesler çıkarabilmek için ağız nefesine ihtiyaç duyulur. 

Derin Nefes Alma

Derin nefes alma, diyafram nefesi ile benzerlik gösterir ancak daha uzun süreli bir nefes alma işlemidir. Bu nefes tekniği, özellikle ses tellerinizin uzun süreli kullanımı sırasında yorgunluğu azaltır ve nefesinizi daha verimli bir şekilde kullanmanızı sağlar.

Derin nefes alma, diyafram nefesi ile benzerlik gösterir ancak daha uzun süreli bir nefes alma işlemidir. Bu nefes tekniği, özellikle ses tellerinin uzun süreli kullanımı sırasında yorgunluğu azaltır ve nefesin daha verimli bir şekilde kullanmanızı sağlar. Derin nefes alma aynı zamanda bir gevşeme tekniğidir. Çeşitli seslendirme çalışmalarında zihinsel ve bedensel rahatlama elde etmek için bu yöntemden yardım alınır. Doğru nefes egzersizleri sayesinde sesinize daha fazla odaklanarak performansınızı iyileştirebilirsiniz. Yavaş ve derin nefes almaya odaklanan bu teknikte, diyaframı ve karın kaslarını kullanarak burundan yavaşça nefes alma ve ardından ağızdan vermeyi aşamaları yer alır. 

Seslendirme alanında yetenekli olduğunu düşünen pek çok kişi, bu yeteneği analiz edememekten yakınır. Ses Bankası, alanında uzman seslendirme yönetmenleri tarafından sesleri inceleyerek sonuca ulaşır. Ses analiz raporunu .pdf formatında 24 saat içinde hazırlayan Ses Bankası, sonuçları mail adresine gönderir. Yetenekli olduğunu düşündüğü sesleri stüdyoya davet ederek demo oluşturma sürecini başlatır. Ses analiz süreci ile ilgili merak edilenleri şöyle sıralayabiliriz; 

Diksiyon Analizi: Seslendirme sürecinin önemli bir basamağını oluşturan diksiyon faktörü, analiz sırasında incelenenlerin başında yer alır. Detaylı olarak sunulan diksiyon analiz raporu sayesinde nefes kulanımı, vurgu ve tonlama hatalarınızı fark edebilirsiniz. Diksiyon analizi sonucunda kişiler; ses tonu, ses rengi, okuma hızı ve akıcılık, ses çıkışı, ses yüksekliği, kusurlu harfler, artikülasyon ve dudak tembelliği gibi konularda uzman görüşü alabilir. 

Dublaj Analizi:  Dublaj alanına ilgi duyan kişiler için dublaj analizi yol gösterici bir yöntemdir. Bu alanda yetenekli olup olmadığınızı uzmanından öğrenmek için dublaj analizi yaptırabilirsiniz. Bu analizde diksiyon analizine ek olarak sesin hangi karakterlere uyumlu olduğunu, senkron ve metin takibi, oyun ve yine uzman görüş desteği alabilirsiniz. 

Seslendirme Analizi: Profesyonel olarak seslendirme yapmayı düşünenler için seslendirme analizi etkili sonuçlar ortaya koyar. Bu alanda yetenekli iseniz uzmanından görüş ve tavsiyeler alarak yol haritanızı oluşturabilirsiniz. Diğer analiz içeriklerine ek olarak seslendirme analizinde, duygu incelemeleri de gerçekleştirilir. 

Bu gönderiyi paylaş