Pop Filter / Pop Filtre Nedir?

pop filter

Pop Filter / Pop Filtre Nedir?

Pop filter adıyla bilinen ses filtresi, temelde ses kayıt stüdyolarında mikrofonla kayıt yaparken oluşan ses patlamalarını filtrelemek amacıyla üretilen bir yardımcı aksesuar şeklinde tanımlanabilir. Ses kayıt işlemleri ile ilgilenen sektörler için büyük avantajlar sağlayan mikrofon pop filtre ses patlamalarını önleyerek daha arındırılmış bir ses elde edilmesine yardımcı olur. Ses patlaması ise ses dalgalarını oluşturan kaynağın ses hızında veya ses hızından daha hızlı hareket etmesi sonucu meydana gelen sonik bir patlamadır. 

Konuşma veya kayıt esnasındaki yüksek seslerden oluşan hava akımı mikrofon diyaframına ulaştığında, mikrofonun ön amfisinde büyük bir asimetrik çıkış sinyali meydana gelir. Pop filtreler bu aşamada devreye girerek sesli patlamaları azaltma ve sesi yumuşatma görevi üstlenir. Medya sektöründe geniş bir kullanım alanına sahip olan pop filtrelerin bir diğer işlevi de konuşma ve kayıt esnasında mikrofona gelme ihtimali olan tükürük ve benzeri problemlerin önüne geçmektir. 

Pop filtreler çoğunlukla şarkıcılar, seslendirme sanatçıları ve podcast yayıncıları arasında yaygın bir şekilde kullanılır. Yapı olarak pop filter, açılı ve kapanır bir kalkana sahiptir. Mikrofondan birkaç inç uzaklıkta yer alan bu kalkan mikrofon standına klipslenmiş bir naylon veya metalik ağ çemberi olarak karşınıza çıkar. İki farklı şekilde tasarlanan pop filtre türleri bazı farklılıklar gösterse de temelde aynı işlevi yerine getirir. 

Pop filterPop Filtre Kullanımı: Mikrofon Kayıtlarını İyileştirin

Ses kalitesi iyileştirme yöntemlerinin başında pop filtre kullanımı yer alır. Kayıt ve konuşma sırasında sese müdahale etme avantajı bulunan pop filtreler sayesinde, ses patlamalarının önüne anında geçilebilir. Birçok alanda kullanılan ve ihtiyaç duyulan pop filtre, mikrofon kayıtlarının iyileştirilmesinde ve sesin arındırılmasında etkin rol oynar. Özellikle vokal kayıt filtreleme işlemleri için pop filtreler olmazsa olmazlar arasındadır. 

Konuşma esnasında doğal olarak ortaya çıkan patlamalar kaçınılmazdır. Özellikle kondenser mikrofon türüyle kayıt yapıldığında ses, normalden daha yüksek ve gürültülü çıkar.  Dolayısıyla mikrofon ile kayıt altına alınan ses veya müzik bu durumdan anında etkilenecektir. Pop filtre kullanımına geçiş yaparak mikrofon ile yapılan kayıtları çok daha net hale getirebilirsiniz. Konumu, malzeme türü ve kullanım gereği mikrofon koruyucular farklı özellikleri beraberinde getirir. Ancak her türlü seçenekte pop filtreler mikrofon diyaframlarının önüne monte edilerek kullanılır. Metal ve plastik olmak üzere iki farklı malzemeden yapılan pop filtreler aynı zamanda mikrofon ön koruyucu görevi de üstlenir. 

Metal halkadan oluşan pop filtreler diğerine kıyasla daha hassas kayıtlar için kullanılır. Patlamaya karşı güçlü bir etki gösteren naylon pop filtre türü ise uygun fiyatlı oluşuyla öne çıkar. Naylon formundaki pop filtreler, hassas yapıda olduğu için daha yüksek frekanstaki seslerde matlaşma meydana gelebilir. Profesyonel bir ses kaydı söz konusu olduğunda ise metal pop filtreler mikrofon kullanımına ve sese daha fazla fayda sağlayacaktır. 

Genel anlamda mikrofona konuşurken eksen dışı bir konumlandırma yapmanın kayıt kalitesini belli oranda iyileştirdiği düşünülür. Ancak her ses kaydında bu yöntemin sürdürülebilir olduğunu söylemek mümkün değil. Bu şekilde sesin netliğinden ödün verilmesi gerektiği için pop filtre kullanımı kaçınılmazdır. Ani hava basıncı ile mikrofonun aşırı yüklenmesinin önüne geçen pop filtreleri kullanarak, patlama seslerini tamamen ortadan kaldıran bir kalkana sahip olabilirsiniz. 

Sesli Patlamaları Azaltmak için Mikrofon Pop Filtreleri

Mikrofon koruyucu, pop filter

Sesli patlamaları engellenmesi için üretilen aksesuar ve filtrelerden yardım almak, yapılan işin kalitesini ve netliğini önemli ölçüde arttırır. Gürültüden korunmayı ve kaliteyi artırmayı hedefleyen pop filtelerin asıl amacı ses patlamalarını azaltmak veya tamamen ortadan kaldırmaktır. Söz konusu filtre bu noktada ses kaydı esnasında ortaya çıkan  P, B, T, D, K ve G gibi daha sert ünsüzlerden yapılan patlamalara müdahale edebilir. 

Çok güçlü hava üflemeleri diyaframı bozduğu için patlamalar ortaya çıkar. Profesyonel mikrofon aksesuarları devreye girdiğinde ise meydana gelen patlamalar bertaraf edilmiş olur. Naylon veya metal gibi farklı malzemelerden elde edilen tüm mikrofon pop filtreleri aynı etkiyi yapar. Yani, tüm mikrofon pop filtreleri temelde, mikrofona yönlendirilen hava üflemelerinin kuvvetini azaltarak patlamanın önüne geçilmesini sağlar. Bu sayede sesli patlamalar azaldığı veya yok edildiği için ortaya çok daha pürüzsüz ve kaliteli sesler çıkar. 

Profesyonel Mikrofon Kullanımına Özel Pop Filtre Aksesuarları

Konumu, malzeme türü ve kullanım gereği mikrofon koruyucular farklı özellikleri beraberinde getirir. Ancak her türlü seçenekte pop filtreler mikrofon diyaframlarının önüne monte edilerek kullanılır. Metal ve plastik olmak üzere iki farklı malzemeden yapılan pop filtreler aynı zamanda mikrofon ön koruyucu görevi de üstlenir. 

Metal halkadan oluşan pop filtreler diğerine kıyasla daha hassas kayıtlar için kullanılır. Patlamaya karşı güçlü bir etki gösteren naylon pop filtre türü ise uygun fiyatlı oluşuyla öne çıkar. Naylon formundaki pop filtreler, hassas yapıda olduğu için daha yüksek frekanstaki seslerde matlaşma meydana gelebilir. Profesyonel bir ses kaydı söz konusu olduğunda ise metal pop filtreler mikrofon kullanımına ve sese daha fazla fayda sağlayacaktır. 

Mikrofon Pop Seslerini Engelleme: Pop Filtre Koruyucuları Avantajları

Pop sesini azaltmak için tercih edilen en yaygın yöntem pop filtre desteğine başvurmaktır. İstenmeyen patlamaların önlenmesi ve vokal kayıtlarının kusursuz hale gelmesi için mikrofon pop filtreleri son derece önemlidir. Popping önleme adıyla da bilinen pop filtre kullanımı hem ev hem de profesyonel stüdyo kullanımları için temel araçların başında yer alır. Amatör veya profesyonel olarak yapılan her türlü kayda pop filtre aracılığıyla kalkan oluşturabilir. Peki, bir pop filtrenin mikrofon kayıtlarına sağladığı avantajlar neler? İşte cevabı…

  • Pop filtre, hızlı bir şekilde hareket eden havanın mikrofon üzerinde yarattığı patlama seslerini ortadan kaldırır.
  • Nemi mikrofondan uzak tutma özelliğine sahip olan pop filtreler, aynı zamanda bir tükürük önleyici görevi üstlenir. 
  • Nemden korunan bir mikrofon bu sayede çok daha uzun ömürlü olur ve arızalara karşı önlem alınabilir. 
  • Pop filtre kullanımı istenmeyen sesleri ortadan kaldırmanın yanı sıra frekans düzenlemelerini de kolaylaştırır. 
  • Metal ve naylon seçeneği bulunan pop filtreler, farklı malzeme desteği sayesinde bu çeşitli ses çalışmalarına özel çözümler sunar. 
  • Pop filtreler iç mekan kullanımında profesyonel ve kaliteli seslerin ortaya çıkmasına imkan tanır. 

Seslendirme hakkında daha fazla terime ulaşmak için Seslendirme ve Dublaj Terimleri Sözlüğüne göz atabilirsiniz. Seslendirme ve dublaj alanına ilgili iseniz sesinizin seslendirmenin hangi alanına uygun olduğunu Ses Analizi yaptırarak anlayabilirsiniz. Ses Analizi, BiberSA Prodüksiyon’un uzman ekibi tarafından kişiye özel yapılmaktadır.

Bu gönderiyi paylaş