Nüvit Candaner Kimdir

Nüvit Candaner Kimdir

Yabancı dili İngilizce olan Nüvit Candaner, bir döneme damga vuran pek çok yabancı filmin seslendirme kadrosunda sesiyle karşımıza çıkmıştır. Uzun yıllardır seslendirme sanatının içerisinde olan Candaner; Harry Potter, Karayip Korsanları ve Transformers gibi macera dolu serilerin Türkçe dublaj kadrosunda görev almıştır. Seslendirme sanatının aranan isimlerinden biri olan Nüvit Candaner, aynı zamanda televizyon programlarının ve reklam çalışmalarının görünmeyen yüzüdür. Candaner, TRT ekranlarında yayınlanan pek çok projede yönetmen koltuğunda yer almıştır. Peki, ünlü seslendirme sanatçısı Nüvit Candaner kimdir

Türk oyuncu ve seslendirme sanatçısı kimliği ile hafızalardaki yerini alan Nüvit Candaner, ülkemizin önde gelen sanatçılarından biridir. Oyunculuğu ve seslendirme sanatı ile sinema sektöründe yer alan Candaner, aynı zamanda seslendirme yönetmenidir. Babası Nejat Candaner’in izinden giden Nüvit Candaner dublaj yönetmenliği de yapmıştır. Seslendirme sanatı ile ilgilenmekten keyif alan Candaner, oyunculuk yeteneğini dublajla birleştirmeyi başarmış bir isimdir. Ünlü oyuncu ve seslendirme sanatçısı Candaner, bugüne kadar birçok yabancı filmin Türkçe seslendirme kadrosunda yer almıştır. 

Nüvit Candaner Hayatı

Ünlü yönetmen ve seslendirme sanatçısı Nüvit Candaner, 10 Mayıs 1954 doğumludur. Şimdilerde 68 yaşında olan sanatçı Candaner, İstanbul’da dünyaya gelmiş ve lise eğitimini Nişantaşı Işık Lisesi’nde tamamlamıştır. Lise eğitiminin ardından Nüvit Candaner, İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nde Gazetecilik Bölümü’ne devam etmiştir. Nüvit Candaner eğitim sürecinin ardından İstanbul Belediye Konservatuvarı’na geçerek burada kısa bir eğitim almış ve siyaset bilimi üzerine master yapmıştır. Ünlü seslendirme yönetmeni Nejat Candaner’in oğlu olan Nüvit Candaner eğitim hayatının ardından kariyerini şekillendirme yoluna gitmiştir. 

Uzun yıllar sahne önünde ve arkasında yer alan Nüvit Candaner Birtanem Candaner ile evlidir. Candaner’in eşi Birtanem Candaner de tıpkı onun gibi kariyerini seslendirme sanatıyla şekillendirmiştir. Nüvit Candaner Birtanem Candaner çifti dublaj alanında bugüne kadar birçok ünlü ismin sesi olmuştur. Sinema, dizi ve filmlerde karşımıza çıkan Nüvit Candaner, aynı zamanda televizyon programlarının aranan seslerinden biridir. TRT ekranlarında ve yönetmen koltuğunda görev alan Candaner, hayatı boyunca çok sayıda belgeselin seslendirme kadrosu içerisinde yer almıştır. Ünlü seslendirme sanatçısı ve yönetmeni Nüvit Candaner aynı zamanda Gazanfer Özcan Tiyatrosu’nda da oyuncu olarak izleyici ile buluşmuştur. 

Ünlü seslendirme sanatçısı Nüvit Candaner denildiğinde herkesin aklına Yalan Rüzgârı dizisi gelir. Sanatçı Candaner 1973 yılında yayınlanmaya başlayan bu pembe dizideki seslendirmesi ile bilinir. Nüvit Candaner bu uzun soluklu Amerikan dizisinde dizisinde Victor karakterine ses vermiştir. Ünlü dublaj sanatçısı Candaner halen reklam ve televizyon projelerinde seslendirme çalışmalarına devam etmektedir. 

Nüvit candaner kimdir

Nüvit Candaner Sanat Hayatı

Seslendirme sanatçısı ve yönetmeni Nüvit Candaner, uzun yıllardır meslek hayatına devam ediyor. Ünlü oyuncu ve seslendirmen Candaner, bugüne kadar sayısız filmin Türkçe dublajında karşımıza çıkıyor. Seslendirme projelerinde en çok aranan olgun seslerden biri olan Nüvit Candaner, birçok ünlü ismin sesi olmayı başarıyor. Kariyer hayatını seslendirme üzerine kurgulayan Candaner aynı zamanda iyi bir oyuncu olarak sahne önünde yer almaya devam ediyor.   

Nüvit Candaner, televizyon ekranlarında yayınlanan pek çok dizi ve belgesel seslendirmelerinde yer almıştır. Ünlü sanatçının adını duyurduğu en önemli yapım ise Deli Yürek adlı dizidir. Nüvit Candaner Deli Yürek dizisi ile oyunculuk alanındaki yeteneklerini geniş kitlelere sergilemiştir. Oyuncu kimliği ile Deli Yürek kadrosunda yer alan Candaner, burada Gürkan Uluhan karakterine hayat vermiştir. 

Televizyon ekranlarında daha çok belgesel seslendirme ve dublaj çalışmalarıyla gördüğümüz Nüvit Candaner, TRT’nin birçok projesinde farklı rollere girmiştir. Candaner’in ses verdiği en önemli belgesellerin başında Yirminci Yüzyılın Ünlüleri ve Büyük Kedilerin Günlüğü adlı yapımlar yer alır. Sanat yaşamı boyunca Candaner, birçok yabancı oyuncunun Türkçe seslendirmesini üstlenerek başarılı işlere imza atmıştır. İzleyiciyi ekrana kilitleyen aksiyon ve macera dolu filmlerin Türkçe seslendirme kadrosunda Candaner’i sıkça görmek mümkündür. 

Nüvit Candaner Seslendirme

Seslendirme sanatının içerisinde yer alan Nüvit Candaner; uzun yıllardır belgesel, dizi ve film projelerinde en çok karşımıza çıkan dublaj sanatçılarından biri olmuştur. Reklam filmi ve filmlerin aranan sesi Nüvit Candaner, kariyeri boyunca Yalan Rüzgarı’ndaki Victor’dan Anthony Hopkins’e kadar çeşitli isimlerin Türkçe seslendirme çalışmalarını üstlenmiştir. Sayısız projeye ses veren Candaner, gençlik yıllarından bu yana farklı sinema filmlerinde önemli görevler almıştır. Animasyon alanında da seslendirme çalışmalarına katılan Nüvit Candaner; Arabalar, Neşeli Ayaklar ve Hellboy gibi animasyon filmlerine sesiyle hayat vermiştir. 

Nüvit Candaner seslendirme kariyerinde sadece mikrofon başına geçmekle kalmamış aynı zamanda yönetmenlik görevi üstlenmiş bir isimdir. Ünlü seslendirmen ve yönetmen Candaner’in yönetmen koltuğuna oturduğu en önemli yapımlar İndiana Jones Kristal Kafa Krallığı ve Cehennem Halkası adlı yapımlardır. 

İşte Nüvit Candaner’in ses verdiği en önemli film ve dizi projeleri; 

 • Karayip Korsanları Ölü Adamın Sandığı – Stellan Skarsgård
 • Westworld – Anthony Hopkings
 • Frankenstein – Dany Huston 
 • Hesaplaşma 2 – Anthony Hopkings
 • Star Wars: Güç Uyanıyor: Max von Sydow 
 • Bates Motel – Jare Burns 
 • Ocean’s 11- Elliout Gould 
 • Arabalar – John Ratzenberger
 • V For Vendetta – Stephen Rea
 • Açlık Oyunları – Donald Sutherland
 • Gary Oldman – Kara Şövalye Yükseliyor – Gary Oldman
 • Dark Angel – John Savage

Nüvit Candaner Kimleri Seslendirdi?

Ünlü seslendirme sanatçısı ve yönetmeni Nüvit Candaner, oyunculuk yeteneği ile sanatını birleştirerek pek çok çalışmaya ortak olmuştur. Bugüne kadar dizi, film ve animasyon filmlerinin aranan sesi olan Candaner, yabancı isimlerle bütünleşmeyi başarmış ünlü bir seslendirme sanatçısıdır.  İşte ünlü dublaj sanatçısı Nüvit Candaner’in seslendirdiği en önemli isimlerler; 

Anthony Hopkings: Seslendirmen Nüvit Candaner, ünlü oyuncu Anthony Hopkings’in Türkçe sesi olmasıyla biliniyor. Sanatçı Candaner, Hopkings’i Westworld dizisinde ve Hesaplaşma filminde seslendiriyor. 

Dany Huston: Önceki filmlerden farklı olan  Frankenstein filminin bu hikayesinde  seyirci üç boyutlu yazıcı ile oluşturulan ve sonra öldü diye çöpe atılan bir Frankenstein’ ı izliyor. Frankenstein filmi ile öne çıkan Dany Huston’un Türkçe seslendirmesini Candaner gerçekleştiriyor.

Max von Sydow: Star Wars serisinde yer alan Max von Sydow’un filmdeki rolü Lor San Tekka. Bu filmin Türkçe seslendirme kadrosunda yer alan Nüvit Candaner ise Max von Sydow’un sesli oluyor. 

Jare Burns: Gizem dolu Bates Motel dizisinde Jare Burns yer alıyor. Hitchcocks’un Pyshco’daki kahramanı Norman ve annesi Norma’nın gençliğine odaklanan bu dizide Jare Burns, Jake karakterini canlandırıyor. Oyuncu Burns’un Türkçe dublajını ise Nüvit Candaner üstleniyor. 

Elliout Gould: Hırsızlık ve aksiyonun eksik olmadığı Ocean’s 11 filminde Elliott Gould da yer alıyor. Amerikalı oyuncu Elliott Gould’un Türkçe seslendirmesi ise Nüvit Candaner yapıyor. 

Donald Sutherland: Ünlü aktör Donald Sutherland, bir döneme damgasını vuran Açlık Oyunları serisinde President Snow karakterini oynuyor. Türkçe seslendirmesi de yapılan bu filmin dublaj kadrosunda yer alan Nüvit Candaner, Donald Sutherland’ın sesi oluyor. 

Nüvit Candaner İletişim

Seslendirme sanatçısı Nüvit Candaner, mikrofon önündeki ve arkasındaki inceliklere hâkim olan sanatçılar arasında yer alır. Ünlü seslendirme sanatçısı Candaner ilerleyen yaşına rağmen seslendirme sanatını icra etmeye devam eden nadir isimlerden biridir. Film ve belgesel çalışmaları ile öne çıkan Candaner, BiberSA Prodüksiyon bünyesinde yeni projelere katılmaya devam etmektedir. 

BiberSA Prodüksiyon çatısı altında birçok markanın sesi olmayı sürdüren Candaner, burada reklam çalışmalarına katılıyor. Usta  dublaj sanatçısı ve yönetmeni Nüvit Candaner iletişim kurmak ve ona ait demo çalışmalarını görmek için BiberSA Prodüksiyon web sitemizi veya BiberSA Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Seslendirme sanatının öne çıkan isimlerinden biri olan Nüvit Candaner  iletişim kurmak ve demo çalışmalarına ulaşmak için aşağıdaki butona tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Seslendirme sanatının usta isimlerinden biri Nüvit Candaner’e ve çalışmalarına ulaşmak için aşağıdaki butona tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş