Ses Dublaj Cast Oluşturmak

Seslendirme ve dublaj sektöründe okunacak bir metnin düz yazı okur gibi okunması mümkün değildir. Her bir kelimenin ruhunu dinleyiciye aktarmanız gerekir. Düşündüğünüzde metinde hüzünlü bir anlatımı neşeli ya da sert bir ses tonu ile okumak dinleyici için asla inandırıcı olmayacaktır.

Seslendirmede okumalar daha özgün bir şekilde yapılabilir ve değişik versiyonlarda kayıtlar alınabilir. Ancak dublajdaki farklılık, sanatçıların ekrandaki karakterlerin oyununu taklit etme zorunluluklarının olmasıdır ve tabii bunu yaparken metindeki kelimelerin ruhundan uzaklaşmaları da imkansızdır. Bu şekliyle detaylı bakıldığında mesleki zorluk ve gereken tecrübenin önemi herhalde daha da net görülüyor. Dolayısıyla da ajansların ses castı oluştururken bu gerekli şartları sağlayacak yetenekleri seçmeleri önemlidir.

Seslendirme ve dublaj stüdyoları; film veya video projelerine dublaj cast oluşturmak için ses seçimi yaparken, seslendirme yönetmeninin konuşulacak karaktere uygun ses seçimi ile dublaj castı oluşturulur. Karakter sayısına göre belirlenen ses dublaj castında, her karakteri farklı kişiler seslendirdiği gibi, bazen aynı kişi birkaç karakteri de sesini değiştirerek seslendirebilir.

Ses dublaj castı oluşturulması, seslendirme ajansının ses bankasından seçim yaparak, her sese uygun prova okumaları ile başlatılır. Prova okumalar sonunda seslendirme yönetmeni sesin karakterlere uygun olup olmadığını kontrol eder. Uygun sesler için alınan onaylardan sonra kayıt sürecine gidilebilir.

Sözlerimize dublaj yapımında aranan temel özelliğin oyunculuk olduğundan bahsederek başlamıştık. O sebeple de dublaj cast ekibinde yer alacak seslendirme sanatçıları, tiyatral yeteneğe sahip olan kişilerden oluşacaktır. Sonrasından sanatçılar karakter seslerine uygun replikleri en iyi şekilde okuyarak karaktere yeniden hayat verirler.

Ses Dublaj Cast

Ses dublaj cast oluşturulması seslendirme ajansının ses bankasından veya seslendirme kadrosundan seçimi yapılarak, her sese uygun prova okumalar yaptırılır. Prova okumalar sonunda seslendirme yönetmeni sesin karakterlere uygun olup olmadığına bakar. Karar her zaman seslendirme yönetmeninde olmadığı gibi ses dublaj castına seçilen seslendirme sanatçısı da bazen bu tasarrufa sahiptir.

Dublaj cast ekibinde yer alan seslendirme sanatçıları, yetenekler teatral yeteneğe sahip olan kişilerdir. Karakter seslerine uygun replikleri en iyi şekilde yaparak karaktere yeniden hayat verirler.

Dublaj cast oluşturma konusunda film, dizi film, tanıtım filmi veya reklam filmi için profesyonel ekibiyle hizmet veren BiberSA Prodüksiyon, İstanbul ortaklar cad. dublaj stüdyosunda çalışmalarına devam ediyor.

Ses Dublaj Castı Başvuruları

BiberSA Prodüksiyon insan kaynaklarına gelen seslendirme cast başvurularındaki profillere yönelik yapılan istatistiklere göre, %78’lik kısım hiçbir eğitim almayan ve yeteneği olduğuna inanan kişiler tarafından, %10’luk kısım gerçekten yetenekli ancak hiçbir eğitim almamış kişiler tarafından ve sadece %12’lik kısım gerçek yetenek ve eğitim kriterlerini birleştirmiş kişiler tarafından yapılmaktadır. Bu demek oluyor ki, dublaj ajansına yapılan başvurular piyasa şartlarında faal olarak çalışabilecek dublaj sanatçılarının oranının % 12 düzeyinde olduğudur.

Dublaj işi ile ilgilenen sanatçı adayları için diyebiliriz ki, ajanslara kayıt olmak için yeteneğinizin olmasının yanı sıra, bu konuda biraz deneyiminizin de olması gerekli. Peki hiç deneyimi olmayan ancak gerçekten yetenekli olan adaylar ne yapmalı? derseniz. Sizler için de önerimiz, MEB onaylı sertifika programlarına katılmanın yanında, bir dublaj stüdyosuna gidip, “sadece olan biteni izlemek istiyorum.” teklifinde bulunmanız olabilir. Kabul edildiğiniz takdirde dublaj ajanslarının izin verdiği ölçüde dublaj yapım süreçlerini izleyebilirsiniz.

İzlemekle dublaj sanatçısı olunur mu? Evet ! Dublaj sanatçısı olmanın ilk adımı önce mutfakta bulunmaktır. İzlemek size, mutfaktaki yemek yapım sürecini tüm adımlarıyla görme imkanı sağlayacaktır. Gerisi ise sizin şahsi gayretinize kalan bir durumdur.

İstanbul’da dublaj stüdyo kayıt hizmetleri veren BiberSA Prodüksiyon seslendirme ve dublaj ajansı, dublaj projelerinizi hem kısa sürede hazırlıyor, hem de iyi bir cast oluşturarak sizleri memnun müşteriler arasına dahil ediyor.

Bu gönderiyi paylaş