3 (Üç) Maddede Seslendirme Yönetmeni Nedir, Neden Önemli?

Seslendirme Yönetmeni Neden Önemli?

3 (Üç) Maddede Seslendirme Yönetmeni Nedir, Neden Önemli?

Seslendirme yönetmeni tüm seslendirme çalışmalarının dil, lehçe, ağız, ses, duygu ve ifade şekillerinin belirlenmesi noktasında ihtiyaç duyulan kişidir. Dublaj ve seslendirme sektöründe önemli bir konuma sahip olan seslendirme yönetmeni projenin adaptasyonlarının tamamlanmasına veya uygulatılmasında etkin rol oynar. Ses kastı oluşturan seslendirme yönetmeni içerisinde yer aldığı projedeki rollerin ve görevlerin dağılımını sağlar.

Gerekli durumlarda çevirmeni dahi belirleyen seslendirme yönetmeni, hangi rolü kimin konuşacağına veya seslendireceğine karar vermekle görevlidir.  İşleyişi düzenleyen ve görev dağılımını en uygun şekilde yapan kişiler olduğu için seslendirme yönetmenleri her projenin olmazsa olmazıdır. Çoğu zaman sanatçıların kaşelerini belirleyen yönetmenler, sanatçıların yanı sıra teknik ekibi ve seslendirmeyi de yönetir. Peki, seslendirme yönetmeni nedir? Görev tanımı içerisinde neler var? Merak edilen tüm detayları bu yazımızda sizler için derledik. 

Seslendirme Yönetmeninin Görevi ve Önemi

Bu alanla ilgili en çok merak edilen konuların başında seslendirme yönetmenliği nasıl yapılır sorusu yer alır. Yönetmeni dublaj ve seslendirme sektörü için oldukça önemlidir. Ajans ve yapım şirketleri için içerik üretimlerini yapmakta olan şirketlerin en büyük destekçisi seslendirme yönetmenleridir.

  • Bir video içeriğinin seslendirmeler ve müzikler ile etkili bir hale getirilmesi için seslendirme yönetmenleri devreye girer. İlgili projede verilmek istenilen mesajların güçlü bir şekilde iletilmesi için iyi bir  yönetmen ile çalışmak son derece önemlidir. Ses tonu, vurgu ve tonlamanın öne çıktığı seslendirme çalışmalarında sanatçı ile proje arasındaki uygunluğun belirlenmesi için seslendirme yönetmenleri ile çalışılır.
  • Bir seslendirme yönetmenin görevleri arasında yerli veya yabancı sinema filmi, dizi film, çizgi film, animasyon, belgesel, reklam, fragman, spot ve tanıtımların, Türkçe seslendirme çevirisinin yapılmasını sağlamaktır. Yönetmenler, hazır metinlerin değerlendirmesini yapan ve ilgili yapımdaki karakterlere uygun seslendirme oyuncularını tespit etmekle görevlidir.
  • Birden fazla alanı yönetmekte usta olan seslendirme yönetmenleri dramatik, estetik, teknik ve dil kurallarına göre stüdyo kayıtlarını, ses miksini, ses ve görüntü eşlemesiyle ilgili işlemleri yürütür. Seslendirme yönetmenliği için gerekli becerilerin en başında gerekli teknik donanıma sahip olma becerisi yer alır. 

Seslendirme yönetmeni nedir

Seslendirme Yönetmenliği Nasıl Yapılır?

Kurgu, Ses ve Görüntü Yönetimi Bölümü’nden mezun olan seslendirme yönetmenleri seslendirme projelerinin teknik desteğinde yer alır. Bir seslendirme yönetmeni seslendirmenin yapılacağı projede rolü kimin konuşacağına karar verecek bilgi ve yetkiye sahiptir. İşleyişi düzenleyen ve görev dağılımını en uygun şekilde yapan seslendirme yönetmenleri, bir seslendirmenin çeşitli noktalarında devreye girebilir. Çoğu zaman sanatçıların kaşelerini belirleyen seslendirme yönetmenleri teknik ekibin işleyişinden de sorumlu olur. 

Seslendirme yönetmenliği yapan kişi, seslendirmesi yapılan yapımın başarısında söz sahibidir. Yani, bir yapımın başarıya ulaşması yönetmenin seçimleri ile doğru orantılıdır. Bu nedenle yönetmen stüdyo aşamasına geçmeden ön çalışma başlatarak süreci en iyi şekilde yönetmeyi hedefler. Ön çalışma sayesinde seslendirme yönetmeni hangi rolü kimin konuşacağına net bir şekilde karar verir. Cast çıkarma olarak adlandırılan bu aşamada yönetmen rol dağılımını gerçekleştirmiş olur. 

Seslendirme Yönetmeni için Sanatçı Seçiminde Ne Önemli: Ses tonu güzelliği mi? Vurgu ve tonlama mı?

Herkesin nevi şahsına münhasır ses tonu vardır ve her ses tonu güzeldir. Çirkin ses tonu yoktur sesini kullanmasını bilmeyen sesler vardır. Reklamı etkili yapan sadece ses tonu güzel olan seslendirmen değil, aynı zamanda sesini iyi kullanan seslendirmenlerdir. Yani ses tekniği iyi olan sesler.

Sesini iyi kullanmak yetenek işidir. Seslendirmen, seslendirme yönetmeninin verdiği tonlama ve vurgu komutları ile uyum içinde metnin hakkını vererek seslendirmiş olur. Bu seslendiren kişinin iyi kulağının olduğu anlamına gelir. Bilinenin aksine reklam filmi metninin nasıl seslendirileceğine seslendirme sanatçısından ziyade seslendirme yönetmeni karar verir.

Seslendirme stüdyolarının ses bankasında, ses castında yer alan seslendirme sanatçıları kulağı iyi, seslendirdiği metnin vurgu ve tonlamalarına çok iyi seviyede hâkim kişilerdir. Doğru tonlama ve vurgu tasarrufunda bulunacak kişiler hiç şüphesiz seslendirme yönetmenleridir. Seslendirme sanatçılarının müzik kulağının bu anlamda iyi olması, duyduğunu aynı ton ve vurguda (melodide) söylemesi icap eder.

Seslendirme yönetmenleri kayıt esnasında bir nevi ayna vazifesi görürler. Seslendirme sanatçısı kendini kayıt esnasında kendiliksiz duyamaz, ölçemez, hatalarının farkına varamaz. Tam bu noktada seslendirme yönetmeni devreye girer. Seslendirme yönetmeni bir ayna gibidir. Seslendirme sanatçısının vurgu ve tonlama hatalarını tespit ederek mükemmel bir kayıt alınması için kaydı istediği gibi yönetir. Nasıl ki ayna karşısında üstümüze başımıza çeki düzen veriyorsak, seslendirme yönetmeni ile kayıt yaparken sesimize çekidüzen veririz. Seslendirme metinleri stüdyoda seslendirme sanatçısı tarafından bir çırpıda kaydedilmez. Duygu, vurgu ve tonlama sürümleri ile kaydedilir. En mükemmel kaydı alana kadar devam eder.

Bu nedenlerle seslendirme hizmeti profesyonel seslendirme stüdyosunda seslendirme yönetmeni refakatinde alınmalı. Çünkü Türkiye’de hem seslendirme sanatçılarının yer aldığı ses castı olup hem seslendirme yönetmeni ile kayıt stüdyosu olarak hizmet veren çok az sayıda ajans yer alıyor. BiberSA Prodüskiyon Türkiye’nin en meşhur seslendirme sanatçılarını bünyesinde toplayan ses bankası ve yeni nesil teknolojisi ile donatılmış seslendirme stüdyosuyla video projelerinize seslendirme hizmeti sunuyor. 

Seslendirme Yönetmeninin Profesyonel Ses Kalitesi Üzerindeki Etkisi

Seslendirme stüdyoları, profesyonel olarak seslendirme sanatı ile ilgilenen kişilerin projelere ses verdiği bir alandır. Söz konusu stüdyoların gerekli donanımlara sahip olması, kaliteli işler ortaya çıkarmak için yeterli olmayabilir. Seslendirme sanatçısını dili etkin kullanması, sesinin projeye uygun olması gibi önemli detayları belirleyen bir kişinin varlığına ihtiyaç duyulur. Bu noktada devreye seslendirme yönetmenleri girer. Bir seslendirme yönetmeni, profesyonel olarak yapılan seslendirme çalışmalarının başarısında etkin rol oynar. Kaliteli bir seslendirme çalışmasında seslendirme yönetmeni görev dağılımını en doğru şekilde gerçekleştirir. 

Okumayı yapan kişinin projeye uygunluğunu belirleyen seslendirme yönetmenin seçimi sayesinde ortaya kaliteli işler çıkar. Teknik ekipten, ve sanatçılardan sorumlu olan seslendirme yönetmenleri iş planı aşamasında, seslendirme sürecinde ve sonrasında etkin rol oynar. Yapılan çalışmayı yakından takip eden yönetmen, kullanılan ekipmanların güçlü, net ve kusursuz olmasını önemser. Denetleme işlemlerini yürüten seslendirme yönetmenin olmadığı bir seslendirme projesinde, sesin kalitesini etkileyen faktörler kimsenin aklına gelmeyecektir. Dolayısıyla ortaya çıkan seslendirme profesyonel etkiden uzaklaşacaktır. 

Seslendirme yönetmenliği eğitimi ve kariyer yolculuğunda alanında uzman bir seslendirme ajansı ile yola çıkmak son derece önemlidir. Seslendirme alanında öne çıkan BiberSA Prodüksiyon ile iletişime geçerek, profesyonel ekip ve ekipman eşliğinde seslendirme kariyerinizi şekillendirebilirsiniz. BiberSA ayrıcalığı ile seslendirme yolculuğuna çıkmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Bu gönderiyi paylaş