Audio Description Ne Demek? Beş (5) Adımda Netflix’de Audio Description Nasıl Açılır?

Audio Description Ne Demek? Beş (5) Adımda Netflix’de Audio Description Nasıl Açılır?

İlk olarak 1970’lerde San Francisco Eyalet Üniversitesi’nde profesör olan Gregory Frazier tarafından geliştirilen audio description, günümüzde tiyatrodan çevrim içi yayıncılığa kadar pek çok alanda kullanılıyor. En basit ifade ile audio description, film ve tiyatro gösterimlerinde konuşmacının olmadığı zamanlarda yapılan betimlemeyi ifade eder. Bu işlem esnasında gösterinin anlaşılması için zaman, mekân, karakterler ve olayların betimlemesi yapılır. Peki, audio description nasıl yapılır? Netflix’de audio description nasıl kullanılır?

Audio Description Nasıl Yapılır?

Bir başka deyişle sesli betimleme olarak adlandırılan audio description, görme engelli bireylerin sanatsal etkinliklere dahil olmasını kolaylaştırıcı özelliği ile ön plana çıkar. Bu uygulama duyguların anlatılması ve sahnede dikkat çeken her şeyin ifade edilmesi noktasında büyük bir yardımcı olarak değerlendirilebilir.

Sesli betimleme yapılırken diyaloglar haricindeki bölümlere konuşan bir dış ses dahil olur. Bu dış ses olayın geçtiği mekân zaman, karakterler ve sessiz biçimde gelişen olayları betimleyerek duyguların görünür olmasını sağlar. Günümüzde daha çok sinema filmlerinde görülen bu uygulama, video filmleri ve sinematografik eser statüsündeki diğer eserlerde de kendine sıkça yer bulabiliyor. Peki dış ses tam olarak ne iş yapar?

Dış ses; görme, işitme, tatma, dokunma, koklama gibi duyu organlarına hitap ederek varlıkların belirleyici niteliklerinin algılanmasını sağlar. Varlıkların görünür olmasını kolaylaştıran bu uygulama sırasında olayların en belirgin özellikleri duyulara hitap edecek şekilde verilir. Görünen sahnede öne çıkan ortam özellikleri, karakterler ve davranışları sergilenir.

Netflix audio description konusunda titiz olan yayın platformlarından birisidir. Görsel olduğu gibi açılan ekranda, English – Audio Description özelliğini açabilirsiniz. Bu özellik açıldığında diyaloglar arasında karakterlerin yaptıklarını anlattığı şu şekilde bir örnek görürsünüz:

 • (Kar ile kaplı bir şelale manzarası önünde Jon ve Daenerys uzun uzun bakışıyor)
Netflix audio description | bibersa prodüksiyon
Netflix audio description | bibersa prodüksiyon

Netflix  Audio Description Özellikleri Nelerdir?

Netflix yeni özellikleriyle izleyicilerine daha fazla avantaj ve kolaylığı bir arada sunuyor. Görme ve işitme engelli bireylerin videolardan alacağı keyfi ikiye katlayan sesli betimleme bunların başında yer alıyor.

Film ve dizilerine altyazı (SDH), sesli açıklamalar (AD) ekleyen Netflix’in engelli bireyler için çok daha ulaşılabilir bir izleme alanı sunduğunu söylemek mümkün. Netflix’de yer alan sesli betimleme özelliğini aktif edildiğinde izleyiciler; fiziksel eylemler, yüz ifadeleri, kostümler, ayarlar, sahne değişiklikleri gibi birçok hareketten haberdar oluyor.

Netflix Sesli Betimleme Nedir? Hangi Başlıklarda Bulunur?

Netflix’de sunulan birçok içerik için sesli betimleme özelliği mümkün. Üstelik her filmde birden farklı dil için sesli betimleme seçeneği olabiliyor. Platforma sürekli olarak yüklenen yeni içerikler sayesinde audio description özelliğine sahip daha fazla dizi ve video tek platform üzerinden izlenebilir. Netflix’in sesli açıklama sayfasını ziyaret ederek aksiyon, drama, komedi ve romantizm türündeki pek çok içerikte audio description özelliğini deneyimleyebilirsiniz.

Netflix’de Audio Description Nasıl Açılır?

Netflix’de audio description kısmını ilk kez deneyecek olan kişiler nasıl açacağını merak ediyor olabilir. Sitede hangi film ve dizilerde sesli betimleme özelliğinin aktif olduğunu görmek için şu adımları takip edebilirsiniz.

 • Mobil veya masaüstü ekranından Netflix’i açın.
 • İzlemek istediğiniz dizi, film ya da programı seçin.
 • İçeriği oynatmaya başlayın.
 • İzlediğiniz ekranın alt veya üst kısmındaki bulunan seslendirme- altyazılar simgesine tıklayın.
 • Listede yer alan diller arasından istediğiniz sesli betimleme özelliğine tıklayarak aktif hale getirebilirsiniz. Kapatmak için de aynı simge üzerinden sesli betimleme özelliğini kapatmaya tıklayabilirsiniz.
Netflix audi description nasıl açılır - görsel anlatım
Netflix audi description nasıl açılır – görsel anlatım

Sesli Betimleme Kullanılan En Meşhur 11 Film

2006 yılından bu yana sesli betimlemesi gerçekleştirilen pek çok film türü mevcut. Son zamanlarda film sektöründe de geniş yer kaplayan audio description uygulamasını, özellikle öne çıkan film platformlarında sıklıkla görebilirsiniz. İşte, görme ve işitme engelli bireylerin hayal gücünü ortaya çıkararak duyguları harekete geçiren audio description film örnekleri;

 1. Başka Dilde Aşk
 2. Beyaz Melek
 3. Beynel Minel
 4. Bu Devri 1-2-3
 5. Issız Adam
 6. İyi Kötü Çirkin
 7. Kayıp Balık Nemo
 8. Harry Potter Felsefe Taşı
 9. Harry Potter Sırlar Odası
 10. Harry Potter Azkaban Tutsağı
 11. Harry Potter Ateş Kadehi

Netflix’de Sesli Betimleme Kullanan Film Örnekleri 2022

Sesli betimleme özellikli film ve dizileri ile öne çıkan Netflix’de izleyicileri birçok türde farklı seçenekler bekliyor. İşte Netflix’in audio description bazında en çok izlenen film ve dizi örnekleri;

 • Pera Palas’ta Gece Yarısı
 • Bir Başkadır
 • Atiye
 • Azizler
 • Bird Box
 • Kuş uçuşu
 • Kulüp
 • Gönül
 • Andropoz
 • Sen Hiç Ateş Böceği Gördün Mü?
 • İşitme Engelliler Üniversitesi
 • Dokuz Kere Leyla

Audio description alanında farklı bir misyon üstlenen BiberSA Prodüksiyon, sesli betimleme uygulamasını özel bir alana taşıyor. Günlük hayatın pek çok noktasında karşınıza çıkan reklam- tanıtım filmlerini ve e-learning içeriklerini sesli betimleme yaparak sunan BiberSA Prodüksiyon, bu özelliği sosyal sorumluluk projesi kapsamında gönüllü olarak yürütüyor.

BiberSA Prodüksiyon reklam ve tanıtım örneklerine bakabilir, seslendirme ya da dublaj  hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için BibersaSA Blog sayfamıza göz atabilirsiniz.

Seslendirme sanatçılarımız hakkında daha fazla bilgi ve teklif almak için ses bankasını ziyaret edebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş