Radyo Reklam Fiyatları

Radyo Reklam Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Reklam sektöründe, genellikle en sık sorulan sorulardan birisi: “Bir radyo reklamının maliyeti nedir?” Basit bir gerçek, bir radyo reklamının 1 TL kadar ucuz veya  200.000 TL kadar pahalı olabileceğidir. Bir restoranda yemek sipariş etmek gibi. Fiyat yemeğin değerine ve kalitesine göre değişecektir. Bu durumda, mesajın kaç kişiye ulaştığı ve bu kitleye özel bir fiyat ödeyebilecek niteliklerin olup olmadığı belirlenir.

Radyo Reklamı Maliyetini Etkileyen Faktörler

Radyo istasyonları yerel, bölgesel ve ulusal yayın lisanslarına sahip olarak üç gruplandırma ile ayrılır ve istasyonlarda reklam noktaları için ücretlendirme yapılırken birçok farklı faktör ortaya çıkmaktadır. Radyo reklamcılığı maliyetlerindeki ana etkenler şunlardır:

1. Kaç kişi dinleyecek: Bir istasyonun ziyaretçi oranı, reklamınızı kaç kişinin duyacağını da belirler. Dolayısıyla dinleyici sayısı çok olan bir istasyon için daha fazla ödeme talebine hazır olun.

2. İstasyon dinleyicilerinin yaş ortalaması: Bazı hedef gruplar, reklam verenler arasında diğerlerinden daha popülerdir. Örneğin, 25-54 yaş arası yetişkinler. Bu yaş aralığında dinleyici kitlesi olan istasyonlar için daha fazla ödeme talebine hazır olun.

3. Diğer reklam verenlerle aranızdaki rekabet oranı: Çok sayıda farklı işletme aynı anda reklam yayınlamak istiyorsa, istasyon fiyatları artırabilir. Bu durum örneğin tatil sezonu, özel günler veya bayram haftaları gibi dönemlerde ortaya çıkabilir.

4. Pazarlık yapma kabiliyetiniz: İstasyon size bir fiyat teklifi gönderir, ancak bu kesin olarak nihai fiyat değildir. Belli oranlarda pazarlık yapabilmelisiniz.

Yukarıda saydığımız faktörlerde, istasyonlardaki dinlenme oranlarının etkisinden bahsettik.

Peki bu oranların artıp azaldığı zaman dilimleri nelerdir?

Sorunun cevabı birçok insan için merak konusudur. Çünkü insanların sürekli meşgul olduğu bir dünyada sürekli radyo dinlemeleri de imkansızdır. O zaman radyoların ziyaret saatleri bireylerin yaşamlarına göre farklılık gösterir. Ancak bu konuda yapılan istatistiklerle en azından bir ortalama saptanabilmiştir. Sabah kuşağı 07:00 – 10:00 arası ve akşam kuşağı 17:00 – 20:00 arası ulusal radyolar için ODT (Off Drive Time) ve DT (Drive Time) diye geçen ve televizyon sektöründe “prime time” diye bilinen, yapılan ölçümlerle radyo dinleme alışkanlıklarının en yoğun olduğu saptanan saatlerdir. Bu saatler özellikle İstanbul için trafik zamanının olduğu saatlerdir. Bunlar haricinde bir de öğlen kuşağı 10:00 – 17:00 arası- ve gece kuşağı 20:00 – 03:00 arası bulunmaktadır. Bu dört yayın kuşağının da reklam bütçeleri farklılık göstermektedir.

Radyo Reklam Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Radyolarda, reklam fiyatları belirlenirken saniye birim fiyatı üzerinden gidilir ve yukarıda bahsedilen maliyeti etkileyen faktörleri hatırlarsak hangi istasyonun dinlenme oranı yüksek ise (bir aylık ortalamada) o radyonun saniye birim fiyatı pahalıdır diyebiliriz.

Örneğin; A firması için hazırlanan 30 saniyelik bir spotu B radyosunda günde 10 tekrar yayınlatmak istiyoruz. Bu durumdaki formül şu şekildedir;

  • Maliyet/Günlük = A (30 saniyelik spot) * B (radyo saniye birim fiyatı) * C (günlük tekrar sayısı)

Bu formülden yola çıkarak aylık reklam bütçenizi hesaplayabilirsiniz.

Radyo Reklam Seslendirme Fiyatları?

Buraya kadar bahsettiğimiz ücretlendirmeler radyo reklamlarının yayın maliyetleri üzerineydi. Ancak unutmamak lazım ki, reklamların yayın maliyeti olduğu gibi, birde yapım maliyeti olacak. Bu süreçte marka / ürün / hizmet için yazılan reklam metni bir seslendirme sanatçısı tarafından seslendirilip sonrasında müziklendirmesi yapılarak yayına hazır hale getirilecek. Bu süreçte çalışılacak seslendirme ajanslarının, yerel, bölgesel ve ulusal radyolara özel hazırladığı radyo reklam paketleri mevcuttur.

BiberSA Prodüksiyon, yerel, bölgesel ve ulusal radyolar için hazırlamak istediğiniz reklam projelerinin tüm yapım ve yayın sürecinde sizlere hizmet verebilmektedir. Gerekli bilgiler için web sitemizin iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş