Radyo Reklam Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

radyo reklam fiyatları

Radyo Reklam Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Reklam sektöründe, genellikle en sık sorulan sorulardan birisi: “Radyo reklam fiyatları nasıl belirlenir?” . Aslında bu sorunun sabit bir değeri yoktur. Örneğin radyo reklam fiyatları 2023 için 1.000 TL olacak ya da en yüksek 20.000 TL olacak denilemez. Bir radyo reklamı 1 TL kadar ucuz veya  200.000 TL kadar pahalı olabilir çünkü radyo reklam fiyatları projeye, projenin amacına göre belirlenir. Bu durumda, mesajın kaç kişiye ulaştığı ve bu kitleye özel bir fiyat ödeyebilecek niteliklerin olup olmadığı belirlenir.

Radyo Reklamı Fiyatları Neden Değişkendir? Radyo Reklamını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Radyo istasyonları yerel, bölgesel ve ulusal yayın lisanslarına sahip olarak üç gruplandırma ile ayrılır ve istasyonlarda reklam noktaları için ücretlendirme yapılırken birçok farklı faktör ortaya çıkmaktadır. Radyo reklamcılığı maliyetlerindeki ana etkenler şunlardır:

  • Kaç kişi dinleyecek: Bir istasyonun ziyaretçi oranı, reklamınızı kaç kişinin duyacağını da belirler. Dolayısıyla dinleyici sayısı çok olan bir istasyon için daha fazla ödeme talebi gelecektir. Popülerlik, radyo reklam fiyatlarını belirleyen en önemli faktördür.
  • İstasyon dinleyicilerinin yaş ortalaması: Bazı hedef gruplar, reklam verenler arasında diğerlerinden daha popülerdir. Örneğin, 25-54 yaş arası yetişkinler. Bu yaş aralığında dinleyici kitlesi olan istasyonlar için daha fazla ödeme talebine hazır olun.
  • Diğer reklam verenlerle aranızdaki rekabet oranı: Çok sayıda farklı işletme aynı anda reklam yayınlamak istiyorsa, istasyon fiyatları artırabilir. Bu durum örneğin tatil sezonu, özel günler veya bayram haftaları gibi dönemlerde ortaya çıkabilir.
  • Programın Türü: Radyo istasyonları farklı türde programlar sunar. Belirli bir programın popülerliği, reklam fiyatını etkileyebilir. Örneğin, bir spor programının reklam fiyatı, popülerliği nedeniyle daha yüksek olabilir.
  • Yayın Süresi: Radyo reklamı fiyatları, yayın süresine göre değişebilir. Örneğin, daha uzun bir reklam süresi, daha yüksek bir fiyata sahip olabilir.
  • Reklamın Yayınlanacağı Bölge: Reklamın yayınlanacağı bölge, reklam fiyatını etkileyebilir. Örneğin, büyük şehirlerde yayınlanan bir radyo reklamı, daha yüksek bir fiyata sahip olabilir.
  • Reklamın Yayınlanacağı Gün ve Saat: Hafta sonu veya özel tatil günleri gibi yoğun dönemlerde reklam fiyatları yüksek olabilir. Ayrıca, reklamın yayınlanacağı saat de fiyatı etkileyebilir. Örneğin, iş saatleri dışında yayınlanan reklamlar daha pahalı olabilir.
  • Reklamın Süresi: Reklamın yayınlanacağı süre de fiyatı etkileyebilir. Daha uzun süreli reklamlar, daha yüksek bir fiyata sahip olabilir.

Yukarıdaki faktörlerde radyo reklam zaman dilimi üzerinde durmak gerekir. Radyoların ziyaret saatleri bireylerin yaşamlarına göre farklılık gösterir. Ancak bu konuda yapılan istatistiklerle en azından bir ortalama saptanabilmiştir. Sabah kuşağı 07:00 – 10:00 arası ve akşam kuşağı 17:00 – 20:00 arası ulusal radyolar için ODT (Off Drive Time) ve DT (Drive Time) diye geçen ve televizyon sektöründe “prime time” diye bilinen, yapılan ölçümlerle radyo dinleme alışkanlıklarının en yoğun olduğu saptanan saatlerdir. Bu saatler özellikle İstanbul için trafik zamanının olduğu saatlerdir. Bunlar haricinde bir de öğlen kuşağı 10:00 – 17:00 arası- ve gece kuşağı 20:00 – 03:00 arası bulunmaktadır. Bu dört yayın kuşağının da reklam bütçeleri farklılık göstermektedir.

Radyo Reklam Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Radyolarda, reklam fiyatları belirlenirken saniye birim fiyatı üzerinden gidilir ve yukarıda bahsedilen maliyeti etkileyen faktörleri hatırlarsak hangi istasyonun dinlenme oranı yüksek ise (bir aylık ortalamada) o radyonun saniye birim fiyatı pahalıdır diyebiliriz.

Örneğin; A firması için hazırlanan 30 saniyelik bir spotu B radyosunda günde 10 tekrar yayınlatmak istiyoruz. Bu durumdaki formül şu şekildedir;

  • Maliyet/Günlük = A (30 saniyelik spot) * B (radyo saniye birim fiyatı) * C (günlük tekrar sayısı)

Bu formülden yola çıkarak aylık reklam bütçenizi hesaplayabilirsiniz.

Buraya kadar bahsettiğimiz ücretlendirmeler radyo reklamlarının yayın maliyetleri üzerineydi. Ancak unutmamak lazım ki, reklamların yayın maliyeti olduğu gibi, birde yapım maliyeti olacak. Bu süreçte marka / ürün / hizmet için yazılan reklam metni bir seslendirme sanatçısı tarafından seslendirilip sonrasında müziklendirmesi yapılarak yayına hazır hale getirilecek. Bu süreçte çalışılacak seslendirme ajanslarının, yerel, bölgesel ve ulusal radyolara özel hazırladığı radyo reklam paketleri mevcuttur.

BiberSA Prodüksiyon, yerel, bölgesel ve ulusal radyolar için hazırlamak istediğiniz reklam projelerinin tüm yapım ve yayın sürecinde sizlere hizmet verebilmektedir. Gerekli bilgiler için web sitemizin iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş