Brief Nedir? Ne İşe Yarar?

‘Brief’ kelimesinin Türkçe karşılığını açıklayarak başlamak istiyoruz. ‘Brief’ kısaca anlatmak, ana hatları çıkarmak veya ön anlatım olduğunu söyleyebiliriz.

Ajansların reklam veren ile yaptıkları ilk tanışmasında firmayı, markayı, ürünü, hizmeti, pazarı, sektörü kısaca anlattıkları şeyin adıdır. Firmalar dinamikleri, rakipleri, sektörü hakkında bilgileri ajansa sunarlar. Bu sunum işlemi ‘brief’tir. Seslendirme ajansında da durum böyledir. Seslendirme ajansları müşteriden aldıkları brief doğrultusunda uygun reklam metinleri hazırlayarak, stratejiler geliştirerek planlama yaparlar.

Brief Yani Kısa Öz, Özlü Özet

Firmalar tanıtımları için ajanslara dertlerini dökerler… bir dertleri vardır çünkü. Acaba yaptığımız işi maksimum düzeyde nasıl anlatabiliriz. Bu ajans yaptığımız işi anlatabilecek mi? Bu dertler firmalarda oldukça sık rastlanılandır. Ajanslar firmaların bu dertlerini doğru sorular sorarak tespit etmeye çalışırlar. Hani bir söz vardır; Adamlığını sorduğun sorudan anlarım diye… yani soruya verdiğin cevap değil de sorduğun soru seni ele verir.

Brief’te böyledir. Ajansın sorduğu sorular firmanın derdine çözüm olur. Brief iş başlamadan, iş sırasında ve iş bitimindeki en elzem araçtır. Bir iş iyi olabilir, lakin brief’e uygun olmayan iş, hiçbir anlam ifade etmez. Önce firmanın ne istediğinin iyi tespit edilmesi gerekir, sonra firmaya ajans olarak bu alternatifimiz de var eğer beğenirseniz gibi bir jest yapılabilir.

Her müşteriye aynı proje sunulmayacağı gibi, her müşterinin derdi farklıdır. Farklılıklarımız en büyük zenginliklerimizdir. Firmanın brief anlamında ne kadar iyi derdini anlatırsa, ajans o kadar iyi bir reklam projesi ortaya çıkaracaktır. Yine yazımızı güzel manidar bir söz ile kapatalım istiyoruz. ‘Derdini anlatmayan derman bulamaz.’ Zaman değişti bizde bu sözü modernize ederek diyoruz ki; ‘derdini iyi anlatmayan derman bulamaz.’ Ve yine güzel bir adamın şöyle dediği nakledilir. ‘evladım… biz Dünya’ya istemesini adam gibi öğrenmeye geldik.’ Derdimizi iyi anlattığımız, yani iyi brief verdiğimiz günlerde görüşmek dileğiyle…

Bu gönderiyi paylaş