Bu Reklamları Kim Seslendiriyor?

Reklamları Kim Seslendiriyor

Bu Reklamları Kim Seslendiriyor?

Bu reklamları kim seslendiriyor sorusunu bizlere sorduran, bazen bir anda akla gelen reklam jeneriklerini hafızamızdan sildirmeyen; kısaca reklamları unutulmaz kıran bir prodüksiyondan bahsedeceğiz : Reklam seslendirme

Marka, ürün veya hizmeti tanıtan, bilgi veren ve izleyicide satın alma dürtüsü uyandıran reklam içeriklerinin başarısındaki etkenlerden biri de reklam seslendirme yeteneğinin doğru seçilmiş olması. Bugüne kadar pazarlama sunumlarında, reklamcılık alanında “ürün, kendini satar” ifadesine birçok kez denk gelmiş olsanız da başarılı bir ürünün hedef kitlelere ulaşmasını doğru yönetilen reklam kampanyalarının desteği kaçınılmaz bir gerçektir. Müzik, seslendirme, metin, oyuncu ile tamamlanan reklam projeleri bir ürün veya hizmete değer katar. Özellikle televizyon, radyo ve dijital mecralar söz konusu olduğunda etki yaratan ürünün arkasında doğru inşa edilen pazarlama stratejileri ve reklam kampanyaları vardır. Bu reklam kampanyaları arkasında da başarılı bir seslendirme sanatçısı ve seslendirme yönetmeni bulunur.

Bir reklamın en önemli unsurlarından biri duyduğunuz sestir. Bu ses markanın tonunu iletir, ürün veya hizmet hakkında bilgi verir, satın alma veya iletişime geçme isteği uyandırır. Reklam seslendirme sanatçısı, ürünü veya hizmeti satın almakla en çok ilgilenen hedef kitleye etkili bir şekilde ulaşmak için özel olarak seçilir. Peki, başarılı bir reklam düşündüğünüzde aklınıza ilk olarak ne geliyor? Reklam sesi elbette. Sizce reklamları kim seslendiriyor?

Reklamları Kim Seslendiriyor?

Araştırmalara göre sesli reklamlar diğer reklamlardan daha olumlu dönüş alıyor. Sesli reklamlarla karşılaşan tüketiciler bu reklamları daha ilgi çekici bulduklarını belirtiyor. Doğru cast ile yayınlanan reklamları seslendiren isimler marka ve müşterilerde iz bırakıyor. Firmalar, akılda kalan reklam seslerine ulaşabilmek için seslendirme ajanslarını arayarak bilgi talep ediyorlar.

Bu reklamları kim seslendiriyor sorusunun en çok sorulduğu markaların birkaçını sizler için derledik:

A101 Reklamlarını Kim Seslendiriyor?

A101 market zincirinin reklamlarında farklı kişiler seslendirme sanatçısı olarak yer almıştır. Ancak, en çok bilinen ve uzun yıllardır kullanılan seslendirme sanatçısı Uğur Taşdemir’dir. A101 reklamlarında Uğur Taşdemir, 2000’li yılların başından beri görev yapmaktadır. Bazen başka seslendirme sanatçıları da yer almış olsa da, Uğur Taşdemir, A101’nin reklamlarında en tanınmış seslendirme sanatçısıdır.

Tam olarak hangi yıllarda hangi seslendirme sanatçılarının A101 reklamlarında yer aldığı konusunda net bir bilgiye sahip değilim. Çünkü A101, reklam kampanyalarında ve seslendirme sanatçılarında zamanla değişiklikler yapabilir. Ancak, Uğur Taşdemir’in A101 reklamlarında uzun süredir yer aldığı bilinmektedir.

Uğur Taşdemir, Türkiye’deki birçok farklı markanın reklamlarında seslendirme yapmış bir seslendirme sanatçısıdır. Bazı örnekler vermek gerekirse:

 • A101
 • Arçelik
 • Avea (Türk Telekom)
 • Beko
 • Coca-Cola
 • Domino’s Pizza
 • KFC
 • LG
 • McDonald’s
 • Milka
 • Nestle
 • Opet
 • Samsung
 • TEB (Türk Ekonomi Bankası)

Prima Reklamını Kim Seslendiriyor?

Prima bebek bezi markasının reklamlarında farklı dönemlerde farklı seslendirme sanatçıları yer almıştır. 2000’li yılların başında Prima bebek bezlerinin reklamlarında Türkan Şoray’ın sesi kullanılmıştır. Daha sonra, 2010’larda ise reklamlarda genellikle çocukların ve bebeklerin sesleri kullanılmıştır.

Prima bebek bezi markası, 2018 yılında yayınladığı bir reklamda ise ünlü oyuncu Meryem Uzerli’nin seslendirmesiyle dikkatleri çekmiştir.

Prima bebek bezi markasının reklamlarında kimlerin seslendirdiği tam bir liste mevcut değil, çünkü markanın reklam kampanyalarında zaman içinde farklı seslendirme sanatçıları kullanılmış. Ancak, Türkan Şoray ve Meryem Uzerli gibi ünlü isimlerin Prima bebek bezi reklamlarında yer aldığı bilinmektedir.

Turkcell Reklamlarını Kim Seslendiriyor?

Turkcell markasının reklam kampanyalarında, farklı dönemlerde farklı seslendirme sanatçıları yer almıştır. Bu sanatçılar arasında ünlü oyuncular ve seslendirme sanatçıları da yer almaktadır.

2010’larda Turkcell’in reklamlarında sıklıkla ünlü oyuncu Kıvanç Tatlıtuğ’un sesi kullanılmıştır. Ayrıca, farklı dönemlerde reklamlarda Cem Yılmaz, Haluk Bilginer, Şahan Gökbakar, Ceyda Düvenci ve Kenan İmirzalıoğlu gibi tanınmış oyuncuların da sesleri kullanılmıştır.

Turkcell markası, reklam kampanyalarında zaman zaman müşterilerin de seslendirme yapmasına imkan tanımıştır. Bunun yanı sıra, markanın reklamlarında başka seslendirme sanatçıları da yer almış olabilir.

Marka veya ürününüzü tanıtmak için doğru sesi arıyorsanız BiberSA Prodüksiyon Seslendirme ve Dublaj Ajansı ses bankasından seçim yapabilirsiniz. Başarılı markaların reklamlarına ses veren seslendirme sanatçıları sizin reklamınızı da seslendirebilir. L’Oréal Paris, Ziraat Bankası, Petrol Ofisi, Nescafé, Turkcell gibi sektöründe öncü olan şirketlerin reklamlarına ses veren sanatçılar sizin reklamınızı seslendirsin istiyorsanız BiberSA Prodüksiyon Seslendirme ve Dublaj Ajansı’nın ses bankasında yer alan sesleri inceleyebilirsiniz. Reklam sesleri, seslendirme sanatçıları, seslendirmenler, dublaj seslerinin bulunduğu yüzlerce yetenek ses bankasında yer alıyor. Reklam seslendirme ve kaşe bedelleri hakkında tüm merak ettikleriniz için Türkiye’nin en iyi seslerini buluşturan seslendirme castı’na sahip BiberSA Prodüksiyon Seslendirme ve Dublaj Ajansı ile iletişime geçebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş