Uğur Taşdemir Kimdir?

uğur taşdemir kimdir

Uğur Taşdemir Kimdir?

Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu olarak bilinen Uğur Taşdemir, seslendirme sanatının incelikleri iyi bilen ünlü sanatçılardan biridir. Üniversite eğitimini maliye üzerine alan Taşdemir, tiyatroya olan ilgisinden dolayı sanata yönelmiş ve amatör tiyatro oyunculuğu yapmıştır. 1987 yılında amatör tiyatro toplulukları ile kariyerini başlatan Uğur Taşdemir, İstanbul Şehir Tiyatrosu ve Tiyatro Fora gibi önemli yerlerde sahne almıştır. Tiyatro deneyimine devam eden Taşdemir, Selim Naşit Özcan’ın yönlendirmesi ile seslendirme sanatına geçiş yapmıştır. Son dönemlerde tiyatro ve ekranların gerisinde duran Taşdemir, seslendirme çalışmaları ile öne çıkıyor.

Birçok belgesel, reklam ve filmin arka planında yer alan bu ünlü sesi merak edenler Uğur Taşdemir kimdir sorusunun yanıtını arıyor. Asıl mesleği oyunculuk olan Taşdemir, dizi sektörüne TRT1 ekranlarında yayınlanan İz Peşinde dizisi ile başlıyor. Aksiyon ve polisiye türündeki bu dizide Uğur Taşdemir, Mr. Robert karakterine hayat veriyor. Uğur Taşdemir’in asıl ününü yakaladığı dizi ise hiç şüphesiz Kurtlar Vadisi. Bir döneme damgasını vuran Kurtlar Vadisi dizi serisinde Taşdemir, konsey üyesi Bünyamin karakteri ile oyunculuğunu konuşturuyor.

Bu yazımızda ünlü dublaj sanatçısı Uğur Taşdemir hakkında merak edilen detayları derledik.

Uğur Taşdemir Kimdir: Uğur Taşdemir Hayatı

Oyunculuğu ve seslendirme sanatı ile uzun yıllardır adından sıkça söz ettiren Uğur Taşdemir, 20 Ekim 1965 Yozgat doğumludur. Şuan 57 yaşında olan ünlü oyuncunun asıl adı Aykut Uğur Taşdemir’dir. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü mezunu olan Taşdemir, eğitim hayatını bitirdikten sonra kendi mesleği yerine tiyatroya yönelmiştir. 1987 yılı ile birlikte amatör tiyatro topluluklarında rol almaya başlayan Taşdemir, kendini kısa sürede geliştirerek farklı gruplara dahil olmuştur.

Uğur taşdemir kimdir

Uğur Taşdemir tiyatro alanındaki gelişimini sürdürürken Deneysel Sanatlar Merkezi ve Masal Gerçek Tiyatrosu gibi toplulukların oyunlarına katılmıştır. İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda sahne alan ünlü oyuncu, 2005 yılında Çığır Sahne’sinde, 2006 yılında ise Tiyatro Fora kadrosunda tiyatro oyuncusu olarak yer almıştır. Uğur Taşdemir,1989 yılından itibaren sinema, dizi ve filmlerde çeşitli roller üstlenerek sanatını bir üst kademeye taşımıştır. Aynı zamanda iyi bir seslendirme sanatçısı olan Taşdemir, bu dönemlerde reklam seslendirmelerine ve film dublajlarına da başlamıştır.

Seslendirmesini yaptığı film ve karakterlerle bütünleşen Taşdemir, özellikle Nicolas Cage’in elliden fazla filminde seslendirme yapması ile bilinir. 14 yaşından itibaren sanatın içerisinde olan Taşdemir, 1951’den beri seslendirmeye ve oyunculuğun farklı dallarında sanatını sürdürmeye devam etmektedir. Sanat hayatına birden fazla mesleği ve projeyi sığdıran Uğur Taşdemir, aynı zamanda belgesel seslendirmelerine katılmıştır.

Asıl ününü oyunculuğu ile yakalayan Uğur Taşdemir, bir döneme damgasını vuran pek çok dizi ve filmde oyuncu kimliği ile yer almıştır. Taşdemir’in seyirci karşısına çıktığı en bilinen yapımlarında başında Çiçek Taksi dizisi vardır. Şimdilerde reklam, film ve belgesel seslendirmelerine katılan Uğur Taşdemir, halen sanatçı kimliği ile ekranlardaki yerini korumaya devam etmektedir.

Oyuncu, Seslendirme ve Dublaj Sanatçısı Olarak Uğur Taşdemir Kimdir?

Güzel konuşma, diksiyon ve dublaj eğitimi veren Uğur Taşdemir, sanat hayatını erken yaşta başlatmış bir isimdir. 1951 yılından beri sayısız film, dizi ve belgesele sesiyle konuk olan Taşdemir; Türkiye’nin yetiştirdiği en iyi seslendirme sanatçıları arasında yer alır. Amatör tiyatro topluluklarında çeşitli oyunlara katılan Uğur Taşdemir, sanat yaşamının temelini 1987 yılında atmıştır. Okulu bitirdiği döneme denk gelen 1987 yılında Taşdemir, ilk olarak Ağrıdağı Efsanesi Oyunu ile seyirci karşısına çıkmıştır. İlerleyen yıllarda şehir tiyatrolarında görev alan Uğur Taşdemir, bir süre sonra televizyon reklamları ve dizi- film oyunculuğuna geçiş yapmıştır. 

1989 yılından beri televizyon ve sinema sahnelerinde karşımıza çıkan Taşdemir’in en meşhur yapımlarından biri Kurtlar Vadisi dizisidir. Uğur Taşdemir Kurtlar Vadisi Pusu adlı dizide Bünyamin karakterine hayat vermiştir. Televizyon ekranlarında yayınlanan pek çok dizide oyuncu ve seslendirme sanatçısı kimliği ile yer alan Taşdemir, aynı zamanda sinema sektöründe önemli yapımlarda karşımıza çıkmaktadır. Pak Panter, Kurtlar Vadisi Gladio ve Hoşçakal Yarın filmleriyle adından sıkça söz ettiren Taşdemir, şimdilerde de ekranlarda yer almaya devam ediyor. 

Uğur taşdemir kimdir

Ünlü seslendirme sanatçısı ve oyuncu Uğur Taşdemir, 2000’li yılların başında yayınlanan birçok dizide rol alıyor. Özellikle TRT ekranlarında yayınlanan dizi ve belgesellerde sıkça gördüğümüz Taşdemir, çoğunlukla kötü karakterlere hayat vermesi ile biliniyor. Ünlü oyuncu Uğur Taşdemir son yıllarda ise Filinta ve Halka dizleri ile seyirci karşısına çıkmıştır. Filinta dizisinde Taşdemir, İngiliz sefiri Sir Henry karakterini canlandırmıştır. 2019 yılında yayınlanan Halka dizisinde ise Uğur Taşdemir, Halit Muzaffer karakterini oynamıştır. 

Seslendirme Sanatçısı Olarak Uğur Taşdemir Kimdir: Uğur Taşdemir Seslendirme

Sinema filmlerinin tanıdık yüzü olan Uğur Taşdemir profesyonel olarak dublaj ve seslendirme çalışmaları yürüten ünlü bir seslendirme sanatçısıdır. Uğur Taşdemir (90) seslendirdiği karakterler ile oyunculuğunu birleştirerek pek çok film ve belgesele sesiyle renk katmıştır. 

Dizi ve filmlerde müthiş sesiyle hatırlanan Taşdemir, Nicolas Cage’in filmlerini seslendirmesi ile asıl ününe kavuşmuştur. İzleyicilerin aklında Nicolas Cage’ı seslendiren adam olarak kalan Taşdemir, aynı zamanda dublaj eğitimleri vererek yeni nesillerin sektörde yer almasına da katkı sağlamıştır. 

Uğur Taşdemir, dizi ve filmlerde çoğunlukla kötü adamı seslendiren kişi olarak tanınır. Bu özelliğinin yanı sıra Uğur Taşdemir, aynı filmde üç farklı kişiyi seslendirecek kadar da usta bir oyuncudur. Seslendirme sanatının inceliklerini tüm çalışmalarına uyarlayan Taşdemir, özellikle Esaretin Bedeli’ndeki seslendirmesi ile izleyicinin dikkatini çekmeyi başarır. Truman Show ve Sihirbazlar Çetesi gibi dönemin öne çıkan filmlerinde gördüğümüz Taşdemir, pek çok yapıma sesiyle ortak olmuş bir seslendirme sanatçısıdır. 

Uğur Taşdemir dublaj sanatının inceliklerini iyi bilen ve her çalışmasında bunu izleyiciye hissettiren nadir isimlerden biridir. Usta oyuncu ve seslendirme sanatçısı Taşdemir, belgesel seslendirmeleriyle de ekranların gerisinde iyi işler ortaya çıkarmıştır. Özellikle TRT Belgesel’de sıkça karşımıza çıkan Taşdemir’in en ünlü belgesel seslendirmesi ise Su Savaşları adlı yapımdır. Taşdemir, Su Savaşları’na dış ses olarak katılmış ardından kamera önüne geçmiştir. 

Ünlü seslendirme sanatçısı film ve dizi seslendirmelerinin yanı sıra pek çok ünlü markanın reklam filminde de sesiyle izleyici karşısına geçmiştir. Özellikle banka, sigorta ve araba reklamlarında Uğur Taşdemir sesiyle harekete geçirici çalışmalar ortaya çıkarmıştır. Uğur Taşdemir’in reklam seslendirme çalışmaları arasında Bosch, Renault, Redbul, SQL Server, Pegasus, Dacia, Finansbank, Hepsiburada.com ve Hayat Sigortası gibi önemli markalar yer almıştır. 

Uğur Taşdemir Kimleri Seslendirdi?

Uğur Taşdemir seslendirme sanatına başladığı günden bu yana, pek çok ünlü ismin Türkçe dublaj çalışmalarında karşımıza çıkıyor. Ünlü sanatçı seslendirme çalışmalarında Nicholas Cage, Sean Penn, Robin Williams, William Hurt, Woody Allen, Dudley Moore, Bily Cristal, Michael Keaton, Adam Sendler, Ben Stiler, Steve Buscemi, Paul Giamatti, Bill Murray, John Turturro ve Woody Harrelson gibi isimleri seslendiriyor. Dünyaca ünlü film yıldızlarının Türkçe seslendirmelerini gerçekleştiren Uğur Taşdemir’in sesiyle hayat verdiği karakterleri şöyle sıralayabiliriz; 

  • Nicolas Cage: Uğur Taşdemir Nicolas Cage seslendirmeleri ile ünlenen ve bu isme çok sayıda seslendirme yapan bir sanatçıdır. Nicolas Cage’in oynadığı filmlerin Türkçe dublajında yer alan Taşdemir, ünlü isme ait elliden fazla yapıma sesini vermiştir. 
  • Karayip Korsanları – Orlando Bloom: Bu film serisinde Uğur Taşdemir, seri boyunca Will Turner’in Türkçe seslendirmesini yapmıştır. 
  • Elm Sokağı Kabusu- Robert Englund: Bu beşli film serisinde Uğur Taşdemir 3. seriden itibaren Robert’in hayat verdiği Freedy Krueger karakterine Türkçe seslendirme yaparken görüyoruz. 
  • Yaratıklar- Burke Kane ve Morse:  1979’da başlayan 3 serilik Yaratıklar filminde Taşdemir, üç farklı karakteri seslendirmiştir. 
  • Better Call Saul – Bob Odengirk: Amerikan suç ve drama dizisinde Uğur Taşdemir’i Bob’un oynadığı Saul Goodman’ı seslendirirken görüyoruz. 
  • Efsane Avcıları: Bir televizyon programı olan Efsane Avcıları’nda  Taşdemir, prgoramı yöneten Adam Savage’in Türkçe seslendirmesini yapmıştır. 

Uğur Taşdemir İletişim

Bugüne kadar sayısız karaktere, ünlüye ve yapıma ses veren Uğur Taşdemir aynı zamanda BiberSA Prodüksiyon için mikrofon başına geçiyor. BiberSA bünyesinde farklı projelerde yer alan Uğur Taşdemir’e ait demo çalışmalarını görmek için BiberSA Prodüksiyon web sitemizi veya BiberSA Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Ünlü seslendirme sanatçısı Uğur Taşdemir iletişim kurmak ve demo çalışmalarına ulaşmak için aşağıdaki butona tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş