Cahit Şaher Kimdir?

cahit şaher kimdir

Cahit Şaher Kimdir?

Bugüne kadar birçok ürünün tanıtımında ve reklamında sesini duyduğumuz Cahit Şaher kimdir?  Ankara Devlet Konservatuarı Opera Bölümü Mezunu olan Cahit Şaher, uzun yıllardır Türk televizyonlarında ve diğer medya kanallarında yer almış bir isim. Opera alanındaki eğitim ve çalışmaları ile öne çıkan Şaher, bugüne kadar pek çok projede görev almıştır.

1970 yılından yılından itibaren TRT ekranlarında gördüğümüz Cahet Şaher aynı zamanda kariyerinde iyi bir oyuncu olarak ilerlemiştir. TRT ekranlarında görmeye alışık olduğumuz Cahit Şaher kariyer yaşamı boyunca pek çok projede oyunculuğu ve seslendirmen kimliği ile görev almıştır. Türkiye’nin öne çıkan kamu kuruluşlarının ve markalarının reklam yüzü olan Cahit Şaher’i sesi ve görüntüsüyle birçok projeye hayat vermiştir. 

Ünlü oyuncu ve seslendirme sanatçısı Cahit Şaher, özel televizyon kanallarının Türkiye’de faaliyet göstermesiyle birlikte pek çok film, dizi ve programda yer almıştır. Seslendirme sanatının aranan isimlerinden biri olan Şaher, bu kanallarda daha çok seslendirme sanatçısı kimliği ile öne çıkmıştır. Özel kanallarda program sunuculuğu yapan Şaher aynı zamanda haber kanalları aracılığı ile izleyici karşısına çıkmıştır. 

Cahit Şaher Hayatı: Cahit Şaher Kimdir?

Ünlü oyuncu ve dublaj sanatçısı Cahit Şaher, 6 Eylül 1950 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Cahit Şaher kaç yaşında sorusu ünlü oyuncunun sevenleri tarafından en çok merak edilen konuların başında yer alır. Hayatının büyük bir bölümünü Ankara’da geçiren Şaher, şimdilerde 72 yaşındadır.

Cahit Şaher nereli sorusunun yanıtını arayanlar için ise ünlü oyuncunun Ankaralı olduğunu söyleyebiliriz. İlerleyen yaşına rağmen sanat yaşamına devam eden Cahit Şaher, halen pek çok projede ön sıralarda yer almaya devam etmektedir. Seslendirme çalışmalarının öne çıkan isimleri arasında yer alan Şaher’in Can isimli bir oğlu vardır. Babasının izinden devam eden Şaher’in oğlu da onun gibi seslendirme sanatçısıdır. 

Cahit şaher kimdir

Seslendirme sanatçısı ve oyuncu olarak tanınan Cahit Şaher, lise eğitimini bitirdikten sonra Ankara Devlet Konservatuvarı Opera Bölümü’nü kazanmıştır. Eğitim hayatını başarıyla sürdüren Şaher, 1973 yılında opera yüksek bölümünden mezun olmuştur. Kısa sürede Ankara’da kariyer yaşamını şekillendiren Cahit Şaher, Ankara Devlet Operası’nda solist sanatçı olarak çalışmaya başlamıştır. Ünlü oyuncu aynı zamanda Ankara Gazi Üniversitesi ve İstanbul Marmara Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak ders vermiş ve tecrübelerini yeni nesillerle paylaşmıştır. 

Sanatçı Olarak : Cahit Şaher Kimdir?

Kariyer hayatının temellerini Ankara Devlet Operası’nda atan Şaher, 1980 ve 1981 yılları arasında Almanya Mainz Operası’nda çalışmalarını sürdürmüştür. Opera alanındaki başarısına ve çalışmalarına hız kesmeden devam eden Cahit Şaher, 1986-1987 yılları arasında Avusturya Viyana Volksoper’ de ihtisas yapmıştır. Yurtdışı çalışmalarını uzun süre devam ettiren Şaher, buradaki tecrübe eğitimlerini alarak ülkemize geri dönmüştür. 

Yurtdışından döndükten sonra İstanbul’a yerleşen Cahit Şaher seslendirme sanatçılığı, oyunculuğu ve solist kimliği ile hafızalardaki yerini almıştır. Burada İstanbul Devlet Operası’nda solist sanatçı olarak görev alan Cahit Şaher, çok sayıda eserde baş rol üstlenmiş ve başarılı işler ortaya koymuştur. 1970 yılından yılından itibaren sanat yaşamını farklı bir noktaya taşıyan ünlü sanatçı radyoda ve TRT ekranlarında görev almaya başlamıştır. Bu adımın ardından özel televizyon kanallarının Türkiye’de faaliyet göstermesiyle birlikte çeşitli sanat projelerinde, reklamlarda ve dublajlarda yer almıştır. 

Cahit Şaher seslendirme sanatının usta isimlerinden biri olmanın yanı sıra aynı zamanda iyi bir oyuncudur. Bir dönemin en çok izlenilen aksiyon dram konulu dizisi olan Kurtlar Vadisi’nin kadrosunda yer almıştır. Cahit Şaher Kurtlar Vadisi dizisinde 2008- 2012 yılları arasında oynamıştır. Ünlü oyuncu Şaher Kurtlar Vadisi’nde ihtiyarlar başkanı karakterine hayat vermiştir. Aynı zamanda ünlü oyuncu Cahit Şaher Kurtlar Vadisi Pusu kadrosunda da oyuncu olarak görev almıştır. Burada Şaher, aksaçlı olarak seyirci karşısına geçmiştir. 

 Seslendirme Sanatçısı Olarak Cahit Şaher Kimdir?

Cahit Şaher seslendirme kariyerine TRT ekranları ve radyosu ile başlamıştır. Ünlü seslendirme sanatçısı ve oyuncu Şaher, seslendirme alanına daha çok reklam çalışmaları ile öne çıkmıştır. Türkiye’nin önde gelen seslendirme sanatçılarından biri olan Cahit Şaher, kamu spotlarının aranan seslerinden biridir. Şaher, ülkemizin önde gelen yiyecek ve içecek reklamlarında en çok kullanılan sesleri arasındadır. Cahit Şaher dublaj ve seslendirmelerini şöyle sıralayabiliriz; 

  • Mehmetçik Vakfı Bağış Kampanyası- Anlatıcı 
  • İskilipli Atıf Hoca-  Anlatıcı
  • Arena- Anlatıcı 
  • Kızım ve Ben- Vedat Olcay 
  • Belki Yarın – Doktor Haluk 

Cahit Şaher Kimleri Seslendirdi?

Seslendirme ve dublaj sanatçısı Cahit Şaher, içinde yer aldığı projelerde daha çok anlatıcı rolünü üstlenmiştir. Cahit Şaher seslendirmeleri denilince akla ilk gelen projelerden biri Arena programıdır. Uğur Dündar’ın sunduğu bu haber programında Cahit Şaher, anlatıcı olarak karşımıza çıkmıştır. Usta oyuncu ve seslendirme sanatçısı Şaher’in öne çıkan dublaj çalışmaları reklam filmleri ve Türk filmi seslendirmeleri olarak sıralanabilir. İşte Şaher’in ses verdiği ünlü isimler: 

  • Vedat Olcay : 1969 yapımı Kızım ve Ben filminin kadrosunda Vedat Olcay yer alıyor. Filmde yan rolde yer alan Vedat Olcay’ın Türkçe seslendirmesini ise Cahit Şaher üstleniyor. 
  • Tarık Akan: Ayşegül Aldinç ile Tarık Akan Yağmur Kaçakları filminin başrollerini üstleniyor. Yağmur Kaçakları filminde Tarık Akan’a ses veren isim ise Cahit Şaher. 
  • Haluk Kurtoğlu:  Belki Yarın filminde Hakan Ural ve Sevtap Parman gibi ünlü isimler başrolleri paylaşıyor. Cahit Şaher, Belki Yarın filminde doktor karakterini canlandıran Haluk Kurtoğlu’nu seslendiriyor. 

Cahit Şaher İletişim

Seslendirme ve dublaj sanatının usta isimlerinden biri olan Cahit Şaher halen pek çok reklam projesinde aktif olarak yer almaya devam ediyor. Reklam filmlerinin aranan sesi olan Şaher, BiberSA Prodüksiyon bünyesinde birçok markanın sesi olmayı sürdürüyor. Usta oyuncu ve dublaj sanatçısı Şaher, BiberSA BiberSA Prodüksiyon için mikrofon başına geçerek markaların sesi oluyor. 

Cahit Şaher’e ait demo çalışmalarını görmek için BiberSA Prodüksiyon web sitemizi veya BiberSA Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Seslendirme sanatının öne çıkan isimlerinden biri olan Cahit Şaher iletişim kurmak ve demo çalışmalarına ulaşmak için aşağıdaki butona tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş