Seslendirme ve Dublaj Sanatçıları Ne Kadar Kazanıyor?

seslendirme ve dublaj sanatçıları ne kadar kazanıyor

Seslendirme ve Dublaj Sanatçıları Ne Kadar Kazanıyor?

Seslendirme ve dublaj sanatçılarının yaptığı çalışmalar kadar kazançları da merak konusu. Mesleğe yeni başlamak isteyenler ve seslendirme hizmeti almayı düşünenler, seslendirme ve dublaj sanatçıları ne kadar kazanıyor sorusunu sıklıkla yöneltiyor. Bu noktada, farklı işler olarak nitelendirilen dublaj ve seslendirme alanında çok sayıda bilgi kirliliği olduğunu söylemek mümkün. Özellikle dublaj ve seslendirme sanatçılarının kazançları noktasında çok sayıda bilgi kirliliği oluşuyor. Dublaj ve seslendirme sanatçıları ile ilgili merak edilen bir diğer konu da mesleği ilerleme. Seslendirme sanatçısı nasıl olunur sorusunun yanıtını arayan pek çok kişi, mesleğe giriş için yapması gerekenleri merak ediyor. 

Bu noktada, öncelikle seslendirme işinin yazılı olan ve daha önce seslendirilmemiş metni seslendirmek olduğunu söylemek gerekiyor. Dublajda ise mevcut karakter ve oyunculara yeniden ses vermek amacıyla farklı dillerde yeni bir seslendirme çalışması yapılıyor. Her iki alanda da seslendirme işlemi söz konusu olduğu için, bu meslekleri icra eden kişiler benzer şekillerde anılıyor. Buna göre dublaj ve seslendirme işiyle ilgilenen kişiler; seslendirme sanatçısı, seslendirme oyuncusu, mikrofon oyuncusu, konuşmacı, dublaj sanatçısı ve seslendirmen olarak nitelendiriliyor. 

Son yıllarda artan seslendirme ve dublaj çalışmalarıyla birlikte, seslendirme sanatçısı kavramı Türkiye’de tartışmalı konular arasında yer alıyor. Seslendirme sektörünün içerisinde yer alanlar seslendirme sanatçısını tanımlarken, seslendirme işini icra eden kişi olarak tanıtıyor. Dublaj işiyle uğraşan mikrofon oyuncuları ise sinema veya tiyatro temelli oldukları için menajerler ve seslendirme ajansları aracılığıyla sanatını icra ediyor. 

Seslendirme ve Dublaj Sanatçıları Ne Kadar Kazanıyor: Stüdyo ile mi Çalışalım Sadece Ajans ile mi?

Seslendirme ve dublaj çalışmaları yürüten ajanslar, bu işleri seslendirme stüdyosu eşliğinde profesyonel ekip ve ekipman desteği ile sürdürüyor. Bu noktada menajerlik hizmeti ve stüdyo hizmeti veren işletmeler üzerinden yapım şirketleri, markalar veya dijital ajanslar seslendirme sanatçısı talebinde bulunuyor. Markaları için uygun sesleri arayanlar, uygun bir stüdyoya sahip olmadan işe koyulduğunda ortaya farklı problemler çıkabiliyor.

Sadece ajans hizmeti vererek bu işe yoğunlaşan işletmeler, seslendirme sanatçısını markalarla buluştururken belli giderleri yansıtmak durumunda kalıyor. Bunlar seslendirme sanatçısı kaşe bedeli, ajans komisyonu ve kiralanan stüdyonun saatlik ücreti gibi standart giderlerden oluşuyor. Bu aşamada ajans veya stüdyo hizmeti veren işletmeler, seslendirme sanatçısının kaşe bedeline ek olarak stüdyo kullanım bedelini de müşteriye ekliyor. Bu noktada  seslendirme hizmeti almak isteyen müşteriye, yüksek ajans komisyonu ödemek yerine ajans/stüdyo hizmeti sunan işletmelerden almak daha mantıklı geliyor. 

Seslendirme ve dublaj çalışmalarında, ekonomik etkenler kadar stüdyo dışından yapılan işlemler de merak konusu. Mesleğe yeni giriş yapan veya yapmayı düşünen pek çok genç online seslendirme yapabilir miyim sorusunun yanıtını arıyor. Her ne kadar günümüzde birçok işi freelance ve online olarak yapmak mümkün olsa da, seslendirme çalışmalarının profesyonellik gerektirdiğini söylememiz gerekiyor. Son yıllarda çoğalan freelancer siteler aracılığıyla seslendirme işlerinin de online olarak yapılmaya çalışıldığını görüyoruz. 

Profesyonel ekip, ekipman ve stüdyo desteğine ihtiyaç duyan dublaj sanatının, freelance seslendirmen eşliğinde yapılmasının mesleğin ruhuna aykırı bir durum olduğunu söyleyebiliriz. Seslendirme çalışmaları online veya freelance olarak yapılmaya çalışıldığında işin kalitesini olumsuz yönde etkileyen pek çok faktörün devreye girdiğini söyleyebiliriz. Bunların başında vurgu ve tonlama yapılmadan ortaya çıkan hatalı seslendirmelerin yarattığı ekstra maliyet akla ilk gelenler arasında yer alıyor. Dolayısıyla freelance seslendirme yapan birinin sesinden çıkan tüm çalışmalar; profesyonellerin yaptığı “seslendirmenden müşteriye filtresiz ses kaydı teslimi” anlamını taşıyor.

Seslendirme ve dublaj sanatçıları ne kadar kazanıyor

Seslendirme ve Dublaj Sanatçıları Ne Kadar Kazanıyor: Hangisi Daha Çok Kazanıyor?

Dublaj ve seslendirme sanatçısı ile ilgili en çok araştırılan konulardan biri kazanç miktarı oluyor. Seslendirme ve dublaj sanatını icra eden seslendirmenin kazancını etkileyen birden fazla faktör bulunuyor. Dublaj sanatçısı ne kadar kazanıyor sorusunu sormadan önce, bu durumu etkileyen çok sayıda faktörün varlığından söz etmek gerekiyor. Özellikle sanatçının işlerini yürüttüğü yerden ziyade kişinin kim olduğu büyük önem taşıyor. Mikrofon oyuncusu sesi kaşe bedellerini belirleyen en önemli etkenlerin başında yer alıyor. Buna göre seslendirme işini yürüten sanatçının ses tonu, yaşı, medyadaki bilinirliği gibi faktörler kazancını doğrudan etkiliyor.

Dublaj ve seslendirme işini yürüten sanatçının ilgilendiği alan kazanç faktörü üzerinde oldukça etkili. Buna göre reklam seslendirme, belgesel seslendirme, kitap seslendirme, anons seslendirme ve santral seslendirme hizmetleri veren sanatçıların, karakter konuşan dublaj sanatçısına oranla proje başına 4-5 kat daha fazla kazandığını söylemek mümkün. Dublaj sanatçılarının seslendirme sanatçılarına kıyasla sürümden kazandığını söyleyebiliriz.

İki meslek arasındaki farkı belirleyen en önemli unsurlardan birinin konuşmacıların popülerliği oluyor. Dublaj sanatçıları yaptıkları dublaj sayesinde ses verdikleri karakterlerle belli bir imaj yaratarak hayran kitlesi oluşturabiliyor. Bu özelliğinden dolayı dublaj mesleği seslendirme mesleğine kıyasla çok daha cazip bir hal alıyor.

Seslendirme, Stüdyoda Seslendirme Yönetmeni Eşliğinde Yapılır!

Dünyanın önde gelen Türk seslendirme ve dublaj sanatçıları, sanatını seslendirme ve dublaj stüdyolarında seslendirme yönetmeni eşliğinde yürütüyor. Kayıt stüdyoları bu noktada farklı alternatiflerde vurgu ve tonlamaların devreye girmesini kolaylaştırarak, kurgu ve montaj sürecini hızlandırıyor. Bu yöntemle dublaj yapmak ve seslendirme çalışmaları yürütmek çok daha kolay bir hal alıyor.

Seslendirme çalışmalarının seslendirme yönetmeni eşliğinde yapılması gerektiğini savunan  BiberSA Prodüksiyon, Türkiye’nin önde gelen seslendirmenleri ile kusursuz çalışmalara imza atıyor. Markaların, seslendirme ve dublaj sanatçılarının büyük ilgi gösterdiği stüdyolar sayesinde ülkemizde yapılan çalışmaların  kalitesi de artıyor. Kendilerini medyada temsil edecek seslerin seçiminde titiz davranan markaların ajans/stüdyo hizmeti veren yerlerden hizmet almayı tercih ettiğini yapılan müşteri deneyim anketlerinde sıklıkla görüyoruz.

Ünlü dublaj ve seslendirme sanatçıları ile işbirlikleri yürütmek, iletişim kurmak ve demo çalışmalarına ulaşmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ses analizi yaptırmak, sesinizin seslendirme, dublaj ya da jingle için yeterli olup olmadığını anlamak için aşağıdaki butona tıklayarak ses analizi yaptırabilirsiniz. 

Bu gönderiyi paylaş