Jingle Stüdyoları ve Şarkılı Reklam

Jingle Stüdyoları ve Şarkılı Reklam

Jingle Stüdyoları ve Şarkılı Reklam

Kuşkusuz hepimizin hayatının olmazsa olmazı kitle iletişim araçları önceleri radyo ve televizyonla şimdilerde ise internet dünyasıyla hayatımızın vazgeçilmezleri arasına girmeyi başardı. Hayatımızın çok büyük bir yerini kaplayan kitle iletişim araçları reklamcılık dünyasının da vazgeçilmezleri arasında. Daha büyük kitlelere ulaşmak için birbirleriyle yarış halinde olan reklam dünyası, hedef kitlenin dikkatini nasıl çekerim? Ne yaparsam daha da akılda kalırım? Gibi sorulara cevap ararken devreye elbette ki şarkılı reklamlar yani diğer bir adıyla jinglelar giriyor. Peki şarkılı reklamların başarılı olabilmesi için neler gerekir? Her şarkılı reklam akılda kalır mı? Günümüzde tüketim çılgınlığı devam ederken her gün yeni bir ürünle karşılaşmak çokta şaşırılacak bir durum olmamakla birlikte bir ürünün akılda kalması ve Jenerik bir marka haline gelmesi iyi bir jinglela mümkündür.

Jenerik Marka Nedir? Nasıl Jenerik Marka Olurum?

Bir markanın isminin ürünle özdeşleşerek ürünün adı olarak anılması durumu olan jenerik markaya günlük hayatımızda sıkça rastlamak mümkündür. Örneğin kâğıt mendillerin geneli “selpak” olarak anılır ya da annelerimiz margarin demek yerine gelirken “sana yağ” al derler. Bir markanın satışı için jenerik marka olmak çok önemli bir kazançtır. Başarılı bir jingle çalışması ise o ürünün Jenerik Marka olmasında büyük bir adımdır çünkü melodiler insanların hafızasında kelimelere göre daha çabuk yer ederler. Bunun içinde jingle kafa karıştırmayan, kısa ve ürünü tanıtan bir yapıya sahip olmalıdır. Jingle hazırlanırken öncelikle markanın swot analizi yapılmalıdır. Swot analizinde markanın güçlü yönleri, zayıf yönleri, yararlanabileceği fırsatlar ve karşılaşabileceği tehditler değerlendirilerek ürünün özellikleri belirlenir ve buna göre en uygun jingle bestelenir. Bunların yanı sıra doğru müzik doğru beste ve doğru bestecinin önemini de vurgulamamak olmaz ama tabi ki jingle’ın akılda kalabilmesi için dinleyicinin maruz kalma süreside çok önemlidir.

Jingle ve dinleyici üzerindeki etkisi

Jingle yapılıp yayınlandığı andan itibaren efektif frekans oldukça önemlidir. Efektif frekans istenilen etkinin yani jingle için bakıldığında akılda kalabilmesi için kaç kere hedef kitleye ulaşması gerektiğini gösterir. Hedef kitlenin maruz kalma süresiyle etkilenme süresi doğru orantılıdır. Jingle yayınlandıktan sonra “Day After Recall” testleri uygulanır. Bu testler reklam yayınlanmaya başladıktan 15-24 saat sonra çıkan hatırlanma oranını belirler. Böylelikle jingle’ın başarısıda belirlenmiş olur. Dönemini aşıp günümüze kadar gelmiş ve dillere pelesenk olmuş onlarca jingle düşünüldüğünde bisküvi denince akla hemen onu adı geliyorsa, Akşama babacığınızdan unutmayıp ülker getirmesini istiyorsanız, Pınarla büyüyorsak ya da Koçtaş’a gidip evimizi çok seviyorsak bu şüphesiz ki başarılı bir jingle üretim sürecinin gerçekleştiğini gösterir. Bu bir nevi Jingle firmasının da bir başarısıdır.

Jingle Firmaları

Türkiye’de Jingle yapan firmalar düşünüldüğünde jingle uygulamaları ve kalite değişkenlik gösterebilir. Jingle firmaları genellikle akılda kalma ve hatırlanma oranını yükseltme odaklı olarak çalışırlar. Akılda kalma oranını arttırmak için zengin bir altyapı çalışması gerekir. Yapılan çalışmaya ve çalışılan firmaya göre fiyatlandırmalar değişkenlik gösterebilir.

İstanbul bu sektörde dünya sıralamasında iyi bir yere sahip olup bu sektörde çalışma yapan firmalar günümüzde günden güne artmaktadır.

Üretim açısından bakıldığında bir jingle’ın üretim süreci aranjöründen bestecisine, bestecisinden vokaline kadar iyi bir iekip işidir ve bu ekip uyumlu olduğu sürece başarı kaçınılmazdır.

Jingle stüdyolarında seslendirme stüdyolarında olduğu gibi 2 bölüm bulunmaktadır. Bunlar sözün ve müziğin yazılıp düzenlendiği teknik masa ve vokalin jingle’ı seslendirdiği seslendirme odasıdır.

Tüm ekip teknik masada bir araya gelerek sözler ve müzik oluşturulur ardından vokalist seslendirme odasında seslendirmeye geçerek jingle ana hatlarıyla oluşturulur. Sesler düzenlenmek üzere yeniden teknik masaya dönülür. Teknik masada gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra sesler reklam veren firmaya gönderilir firma jingle’ı onaylarsa jingle radyo televizyon ve internet aracılığıyla dinleyici kitlenin beğenisine sunulur jingle’ın dillere dolanması ve hatırlanma oranı tüketicinin satın alma davranışlarına yansıyorsa bu başarılı bir jingle demektir.

Bu gönderiyi paylaş