Etkili Reklam Sloganları için 7 Harika Fikir

Etkili Reklam Sloganları

Etkili Reklam Sloganları için 7 Harika Fikir

Etkili reklam sloganı akılda kalıcıdır, kısadır -genellikle beş veya daha az kelime ile yazılır. Etkili reklam sloganları ürünün veya markanın sunduğu şeyleri özetlerler ve özenle hazırlanmışsa, müşterilerin gelecekteki alışveriş veya satın alma kararlarında markanızı tüketicilerin zihninde önde tutmasını sağlarlar. Peki reklam sloganı nedir?

Reklam Sloganı Nedir?

Reklam sloganları; pazarlama ve reklam kampanyalarında, reklamı yapılan ürüne, hizmete, şirkete veya markaya dikkat çeken ve tüketicilerin markanızla ilişkilendirmesini istediğiniz temel faydayı bildiren güçlü kelimelerdir.

Reklam sloganı, bir ürün, hizmet veya markanın tanıtımı için kullanılan kısa ve öz bir cümledir. Reklam sloganı, ürünün veya hizmetin özelliklerini, faydalarını veya markanın değerlerini vurgulamak için kullanılır ve tüketicilerin marka veya ürünle ilgili olumlu duygular geliştirmesine yardımcı olur.

Reklam sloganları, markanın hatırlanmasını ve farkındalığını artırmak için önemlidir. İyi bir reklam sloganı, tüketicilerin zihinlerinde marka veya ürünle ilgili olumlu bir izlenim bırakır ve ürünün veya hizmetin farklılıklarını vurgular. Ayrıca reklam sloganları, markanın benzersizliğini ve hedef kitleyle olan bağını vurgulayarak markanın aidiyet duygusunu artırır.

Reklam Sloganları Hangi Medya Dalında Kullanılır?

Reklam sloganları televizyon, radyo, gazete, dergi, açık hava reklam panoları, dijital reklamcılık, sosyal medya ve diğer çevrimiçi platformları için üretilir. Geniş bir kullanım alanı olan reklam sloganları medyanın şu alanlarında sıkça kullanılmaktadır:

 • Televizyon reklamları, reklam sloganlarının en sık kullanıldığı yerlerden biridir. Kısa ve öz bir şekilde sunulan reklam sloganları, izleyicilerin dikkatini çeker ve ürün veya hizmetle ilgili pozitif duygular oluşturur.
 • Radyo reklamları da reklam sloganlarının sıkça kullanıldığı bir diğer medya dalıdır. Reklamcılar, özgün ve dikkat çekici bir şekilde sunulan reklam sloganlarıyla hedef kitlelerinin ilgisini çekmeye çalışırlar.
 • Gazete ve dergi reklamları da reklam sloganlarının sıkça kullanıldığı medya platformlarından biridir. Bu tür reklamlar, hedef kitlelere özelleştirilmiş mesajlar sunmak için tasarlanır ve bu mesajlar, reklam sloganları aracılığıyla iletilir.
 • Açık hava reklam panoları da reklam sloganlarının sıkça kullanıldığı bir diğer medya dalıdır. Reklam sloganları, kısa ve öz bir şekilde sunulan mesajlarla hedef kitlelere ürün veya hizmet hakkında bilgi verir ve markanın farkındalığını artırır.

Son zamanlarda, dijital reklamcılık ve sosyal medya gibi çevrimiçi platformlar da reklam sloganları için sıkça kullanılır hale geldi. Reklam sloganları, dijital reklamcılıkta kullanılan banner reklamlar, arama motoru reklamları ve sosyal medya reklamları gibi çeşitli dijital pazarlama araçları üzerinden hedef kitlelere ulaşmak için kullanılabilir.

Medya üretimi sektöründe birçok reklam ajansı ve yapım şirketleri hazırlayacakları marka, ürün ve hizmetin reklam veya tanıtım filmi için sloganlar düşünüp üretirler. İşte hikâyenin en zor kısımlarından birisi tam da burasıdır. “Ürün ve hizmete en doğru slogan nasıl bulunacak? Bu sloganı hangi yetkili merci onaylayacak?” gibi soruların cevabı önemlidir. Reklam ajansları ve yapım şirketleri bünyesinde istihdam eden “reklam metin yazarları” bu soruların muhattap aldığı kişilerdir.

Slogan üretmede işin kilit noktalarından birisi pazarda konumlandırılacak marka, ürün ve hizmetle kurulması istenen bağın en doğru mesajla aktarılabilmesidir. Bu mesaj firma sahipleri ve işi koordine eden kişiler tarafından belirlense bile metin yazarlarının tecrübeleri ile tekrar değerlendirilip, doğru konumlandırmadan emin olunmalıdır. Metin yazarları tecrübelerini daha önce birçok projeye fikir üretmiş olmakla kazanırlar ve onlarla çalışmanın önemi reklam projelerinde izleyici ve dinleyiciyle olan etkileşim raporlarından yola çıkılarak ispatlanmıştır.

Etkili reklam sloganları

Etkili Reklam Sloganları için 7 Harika Fikir

İlk adım, bir slogana ihtiyacınız olup olmadığına karar vermektir. Bir logonuz varsa, zaten ürününüzü veya şirketinizi markalaştırmakla meşgulsünüz demektir. Bu adımları atmışsanız, gerçekten bir slogan da düşünmelisiniz. Ancak, kalıcı bir reklam sloganı nasıl oluşturulur? İşte izleyebileceğiniz bazı püf noktaları;

 1. Sloganınızla hangi imajı yakalamak istediğinizi düşünün; burada işin özüne ve vaat ettiğiniz hizmetin ne olduğuna bakmak zorundasınız.
 2. Sloganınızda kelimelerinizi seçerken, basit ve anlaşılması kolay olanları seçin. Kaç kelime olması gerektiğine dair kesin bir kural yoktur. Tek bir kelime kadar kısa ya da bir kaç cümle de olabilir. Önemli olan seçtiğiniz kitleye hitap etmesidir.
 3. Mümkünse biraz mizah ekleyin. Çünkü genellikle, eğer bir şey komikse, izleyici ile daha iyi ve daha hızlı etkileşim sağlanabilir.
 4. Sloganınızın dürüst olduğundan emin olun. Abartmayın ve markanızın ne olduğu veya şirketinizin sunduğu şey hakkında yalan söylemeyin.
 5. Sloganınıza biraz duygu koyun. Duygular tüketici tarafından daha kolay farkedilir. Markayı düşünmelerine sebep olmasanız bile birşeyler hissetmesine sebep olabilirsiniz.
 6. Mesaja odaklanın. İletmek istediğiniz mesajın hedefini asla kaybetmeyin. Mesela, markanızın belirli bir gücüne oynamak istiyorsanız, sloganı buna atıfta bulunmalıdır.
 7. Sloganınızın zamansız olduğundan emin olun. Kullanılan kelimeler yalnızca şu an için geçerli olmamalı, gelecek yıllar boyunca geçerli olmalıdır.

Tüm bu saydıklarımız bir araya gelince marka, ürün ve hizmet için üretilecek reklam sloganlarının etkili olması kaçınılmazdır. Bunların haricinde çalışacağınız firmanın markanız için detaylı brief alması, mümkünse sloganları onaylayacak ve müzakere edilecek birkaç kişinin belirlenmesi, sektörünüzü iyi bilen bilir kişiler ile çalışılması, sektörde rakip firmaların analizleri ve dünya piyasasında sektör araştırmalarının yapılması ve işinde uzman bir metin yazarının olması da önemlidir.

Örneğin; bir inşaat firması var ve bu firma yapmış olduğu toplu yaşam konutlarının satışına yönelik bir televizyon reklamı yapmayı düşünüyor. Alınan brief şu şekilde; İstanbul Avrupa yakasında, şehir gürültüsünden uzak, ulaşım istasyonlarına yakın, modern bir mimariyle yapılmış. Bunun gibi bir brief genellikle şu sloganları akla getirir. ‘Şehrin ortasında şehir gürültüsünden uzak, huzurlu bir yaşam başlıyor’, ‘Modern mimariyle mutlu yarınlar’ gibi. İnşaat sektöründe kullanılan anahtar kelimelere dikkat edelim, “modern mimari, huzur, yaşam”…

Sektördeki rakiplerinin sloganlarını takip eden bir metin yazarı medya üretimi sektörünü kısıtlı bir Türkçeyle boğar. Önemli olan güzel Türkçemizdeki kıyıda köşede kalmış o inanılmaz kelimelerden günlük yaşama katkıda bulunmamız ve metinlerimizi bu yönde oluşturmamızdır. Sloganlardaki bu kısırlık Türkçeye iyice hakim olmamaktan kaynaklanmalıdır. Bu anlamda metin yazarlarına büyük sorumluluk düşmektedir. Medyada etkisi altında kaldığımız reklamların birbirine yakın sloganları ve sözcükleri yerine, bu konuda farklı sloganlar üretmek adına dünya genelinde araştırma yaparak, zengin Türkçemizden faydalanılması gerektiğini düşünüyoruz.

Bu gönderiyi paylaş