Viral Reklam Nedir? Avantajları Nelerdir?

dublaj ajansları

Viral Reklam Nedir? Avantajları Nelerdir?

Viral reklamlar, yeni nesil reklam türü olarak dijital reklamcılıkta iyi bir trend yakaladı. Eğlenceli senaryolar, güldüren sahneler, keyifli jinglelar ile hazırlanan reklamlar, uzun olmasına rağmen internette oldukça popüler bir çıkış yakalıyor. Hatta öyle yaratıcı senaryolar var ki yayınlandığında milyonlarca izlenme oranı yakalıyor.

Viral Reklamların Çıkış Noktası

İnternette ve sosyal medyada amatör videoların tıklanma oranlarına baktığımızda oldukça yüksek olduğunu görmekteyiz. Viral reklamlar da önceleri tamamen amatörce hazırlanırdı ve sosyal medya kullanıcıları tarafından büyük hitler almaya başlayınca büyük firmaların da ilgi odağı konumuna geldiler. O sebeple günümüzde viral reklamlar yerini profesyonelce hazırlanmış kısa film tadında ya da bir klip gibi yapımlara bırakmışlardır. Bunun birçok örneğine sosyal medyada her gün rastlıyoruz. Bu gelişim sürecine baktığımızda viral reklamların çıkış noktası amatör videolardır diyebiliriz.

Etkili, komik, ilgi çekici olmaları sebebi ile hedef kitlesine keyifli bir izleme süreci sunuyor ve bu nedenle büyük markaların son dönemlerde artan viral reklam talepleri sadece ürün veya hizmet odaklı reklamlar olmanın haricinde tanıtım videosu odaklı da olmaya başladığını görüyoruz.

Viral Reklamların Avantajları

Ağızdan ağıza  pazarlama çeşidinin dijitalleşmiş versiyonudur diyebiliriz. Çünkü kulaktan kulağa yayılma hızını dijitalde virüs yayılma hızına benzetiyoruz. Hatta böyle düşünürsek ağızdan ağıza yayılma hızından çok daha hızlı bir yayılma gücüne sahiptir. Bu sebeple bir viral reklam günlük bir milyon ile beş milyon tıklama alabilir. Buda o reklamı milyonların görmesi anlamına gelmektedir. Bu oranların farkına varan dijital reklamcılar viral reklamlara bu sebeple yönelmişlerdir.

 

Peki viral pazarın avantajları nelerdir?

Büyük erişim potansiyeli: İnternetteki viral bir video, ekstra para yatırmadan ya da fazla çaba göstermeden büyük bir uluslararası izleyici kitlesine ulaşma yeteneğine sahiptir. Yeter ki etkileyici bir senaryoya sahip olsun. Bu nedenle, küçük bir şirket veya özel bir şahıs son derece ileri gidebilir.

Markanızın güçlenmesine yardımcı olur: Yaratıcılık konusuna baktığımızda, kullanıcıların kendilerinin paylaşmaya karar verecekleri inanılmaz derecede iyi içeriklerin hazırlandığı ve dolayısıyla markanızla kişisel bir bağlantının kurulduğu bir yayın aracından bahsediliyor. O sebeple markalaşma ve farkındalık söz konusu olduğunda şüphesiz son derece güçlü bir araçtır.

Düşük maliyetli: Viral kampanyada kullanıcılar bizim için işin önemli bir bölümünü, dağıtımı yaparlar. Bu da dağıtım maliyetlerini büyük ölçüde azaltır. Ayrıca, medyada reklam veya alan satın alma gereği de ortadan kalkar.

İstilacı değildir: Viral pazarlamada paylaşım kararı her zaman kullanıcıdan gelir ve bu nedenle istilacı olarak değil tamamen isteğe bağlı olarak yayılır. Böylece markanın algılanması ve etkileşimi, klasik reklamcılık biçimlerine kıyasla daha iyidir.

Viral Reklamlar Nasıl Çalışır?

Viral pazarlama kampanyaları kolay projelerdir. Hedefe çekici gelen bir video veya başka bir içerik türü oluşturulur, internete koyulur ve onu harekete geçirmek için neler yapılacağı planlanır. Buradan sonraysa tek yapılacak şey kullanıcıların paylaşım yapmaya başlamasını beklemektir. Ancak bazen ekstra bir planlama yapmadan da, şans eseri popüler olan viral reklamlar olur. Bu o zaman şartlarındaki gündeme ne kadar uygun olduğu ile ve sosyal medya kitlesinin ne kadar ilgisini çektiği ile alakalıdır.

Markalar tarafından oluşturulan viral reklamların dağıtım stratejisi için iki odak noktası vardır: görülen ve gizli. Görülen virallerde kullanıcı videoyu görür görmez bir reklam izlediğini anlar. Ancak gizli virallerde bir reklam olduğu sonradan anlaşılır. O sebeple gizli pazarlama tekniği uygulanırken dikkatli olmak gerekir. Çünkü kullanıcı kandırılmış ve aldatılmış hissederse markaya karşı olumsuz düşünebilir.

Viral pazarda en önemli nokta ise, hangi yöntem izlenirse izlensin asla “spam gönderici” olmamak. O sebeple tekrar tekrar reklamı yayınlamak yerine en uygun yer ve zamanda reklamı yayınlamak ilgi çekmenizi sağlayacaktır.

BiberSA Prodüksiyon olarak, sizlere örnek olması açısından seçtiğimiz, keyifli ve etkileyici senaryosu ile Batesmotelpro’nun aşağıdaki viral reklamını izleyebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş