Itri Koşar Kimdir

ıtri koşar kimdir

Itri Koşar Kimdir

Bugüne kadar sayısız seslendirme projesine hayat veren Koşar, aynı zamanda sinema alanında da yeteneklerini sergilemiştir. Usta seslendirme sanatçısı Itri Koşar kariyeri boyunca sayısız film, çizgi film, Brezilya dizisi ve belgesel çalışmalarının kadrosunda yer almıştır. Peki, seslendirme sanatının aranan ismi Itri Koşar kimdir? 

Itri Koşar, dublaj sanatçısı ve aktör kimliği ile öne çıkan ünlü sanatçılarımızdan biridir. Pek çok filmin ve reklam filminin arka planın yer alan Koşar, sesiyle birçok projeye hayat vermiştir. Daha çok animasyon filmlerinde karşımıza çıkan Itri Koşar, uzun yıllardır animasyon seslendirmelerinin aranan seslerinden biridir. Ünlü seslendirme sanatçısı ve aktör Itri Koşar, mesleğe oldukça erken bir yaşta başlamıştır. Seslendirme sanatının usta isimlerinden biri olan Itri Koşar, 1975 yılında annesi Meral Koşar ile birlikte oyunculuğa başlamıştır. Annesi ile reklam filminde yer alan Itri Koşar, o dönemlerde iki yaşındadır. 

Usta sanatçı Koşar, annesiyle oynadığı tursil reklamının ardından çocuk yaşta pek çok projeye katılmıştır. Sanat dünyasına erken yaşta giriş yapan Itri Koşar, kendini bu alanda geliştirmeyi sürdürmüştür. 

Itri Koşar Kimdir: Itri Koşar Biyografisi

Ünlü seslendirme sanatçısı ve sinema oyuncusu Itri Koşar, 1973 yılının şubatında, Zeynep Kamil Hastanesi’nde dünyaya gelmiştir. Rötarlı bir doğum hikayesi olan Itri Koşar’ın babası,  kendisi gibi oyuncu ve seslendirmen olan Pekcan Koşar’dır. Sanatçı bir aileye doğan Koşar, erken yaşlarda sanat dünyası ile tanışmıştır. Anne ve babasının sanatçı ruhundan ilham alan Itri Koşar’ın çocukluğu çeşitli reklam filmleri ile geçmiştir. Annesi ve babasıyla birlikte farklı projeler içerisinde yer alan Koşar, erken yaşta amatör olarak seslendirme sanatına başlamıştır. 

Seslendirme sanatçısı kimliği ile öne çıkan Itri Koşar, kısa sürede kariyer hayatını şekillendirmeyi ve genişletmeyi başarmış bir isimdir. Ünlü seslendirme sanatçısı bu başarısı ile  Brezilya dizilerinin Türkçe dublajında en çok aranan seslerden biri olmuştur. Seslendirme sanatçısı Itri Koşar, 2 yaşında başladığı sanat yolculuğunu kısa sürede genişleterek oyunculuğa kadar yükselmiştir. 

Usta oyuncu ve seslendirme sanatçısı Itri Koşar, kariyer hayatına ilk olarak 1980 yılında babasıyla birlikte rol aldığı bir proje ile başlatmıştır. Koşar, 1980 yılında babası Pekcan Koşar’ın da yer aldığı Sis filminde amatör olarak seslendirme yapmıştır. İlerleyen dönemlerde seslendirme sanatına ilgi duymaya devam eden Itri Koşar, 1987 yılında profesyonel olarak hem oyunculuğa hem de seslendirme sanatına başlamıştır. Halen seslendirme sanatını ve oyunculuğu sürdüren Itri Koşar, çeşitli markalar için mikrofon başına geçmeye devam etmektedir. 

Sanatçı Olarak Itri Koşar Kimdir?

Itrı Koşar, bugüne kadar pek çok reklam filminin arka planında yer almayı başarmış ünlü seslendirme sanatçılarından biridir. Erken yaşta seslendirme sanatı ile tanışan Koşar, uzun yıllardır oyunculuğu ve seslendirme sanatçılığını bir arada yürütmüştür. Usta oyuncu ve seslendirme sanatçısı Koşar’ın Tursil reklamı ile başlayan kariyer yolculuğu, kısa sürede başarılı markalarla yollarının kesişmesini sağlamıştır. Anne ve babasıyla aynı projelerde yer alma fırsatı yakalayan Koşar, 1987 yılıyla birlikte sanat kariyerini farklı bir noktaya taşımıştır. 

Seslendirme sanatçısı Itri Koşar, 1987 yılında TRT ekranlarına geçiş yaparak profesyonel bir seslendirmen olma yolundaki ilk adımını atmıştır. Burada seslendirme ve oyunculuğu bir arada deneyimleyen Koşar, TRT’nin ‘Her şey İnsanlar İçin”, “Güneşli Yağmurlar”, “Lafını Balla Kestim” gibi dizilerini çekmiştir. Usta oyuncu Itri Koşar, aynı yıllarda TRT İstanbul kurumunda da aktif olarak rol almıştır. Seslendirme sanatının ustaları arasında yer alan Koşar, TRT İstanbul Radyosu’nda çeşitli piyesler, film, dizi film ve çizgi filmler için seslendirmeler yapmıştır. Koşar’ın içinde bulunduğu dönemde popüler olan  video filmleri ve yerli filmlerde onun sesini sıkça duymak mümkündür. Bu bakımdan Itri Koşar için bir TRT seslendirme sanatçısıdır diyebiliriz.

1989 yılında Türkiye’de özel televizyon kanallarının kurulması ve çoğalması ile birlikte Itri Koşar, daha geniş bir alanda çalışmaya başlamıştır. Usta oyuncu ve dublaj sanatçısı Koşar,  yoğun tempoya ayak uydurarak o dönemlerde televizyon dizileri, filmler ve belgeseller için çeşitli seslendirme çalışmalarına katılmıştır. Tarih 1991’i gösterdiğinde ise Itri Koşar, oyuncu Vural Buldu ile çocuk tiyatrosu sahnesine çıkarak oyunculuğu deneyimlemiştir. 1991-1995 yılları arasında seslendirme alanında yoğun çalışmalara devam eden Koşar, aynı zamanda tiyatro oyunculuğu için de pek çok teklif almıştır. 

Usta oyuncu Itri Koşar gelen teklifleri değerlendirerek Bakırköy Belediye Tiyatroları’na katılmıştır. Koşar burada; Hacıyatmaz, Ayyar Hamza, Ay Ay Hitler gibi oyunlara katılarak bu alandaki başarısını da kanıtlamıştır. Tiyatro oyunlarında sesi ve oyunculuğu ile dikkat çeken Itri Koşar’ın bu performansı pek çok reklam filminin kapıları açmıştır. Seslendirme sanatının ötesine geçen Koşar, bu tarihten sonra reklam filmlerinde oyuncu ve seslendirme sanatçısı olarak yer almaya başlamıştır. 

Seslendirme – Dublaj Sanatçısı Olarak Itri Koşar Kimdir?

Itri Koşar uzun yıllar reklam, dizi, film ve belgesel projelerinin içerisinde yer alarak çok sayıda başarıya imza atmıştır. Daha çok seslendirme sanatındaki ustalığı ile bilinen Koşar, Türkiye’nin önde gelen markaları için mikrofon başına geçmiştir.

1992 yılında dublaj sanatını bırakan Itri Koşar, reklamların aranan sesi olarak, reklam projelerinde yer almaya başlamıştır. Seslendirmeye olan yeteneği erken yaşta keşfedilen

Itri Koşar’ın bugüne kadar seslendirdiği en önemli karakterleri projeleri ile birlikte şöyle sıralayabiliriz; 

  • Ayı Yogi – Dan Aykroyd
  • Avengement – Scott Adkins
  • İntikam Günü – John Travolta
  • Kurşun – Steven Seagal 
  • Dolittle – Robert Dawney
  • Kara Şövalye – Heath Ledger 

Ayı Yogi : Çok sayıda çizgi roman, animasyon ve çizgi filmde yer alan Ayı Yogi, uzun yıllar çizgi film olarak çocuklarla buluştu. 2010 yılında çekilen sinema filmi versiyonunda Jellystone Parkı’nda yaşayan, ziyaretçilerin piknik sepetlerini çalan Ayı Yogi’nin maceraları anlatıldı. Bu filmde Itri Koşar Ayı Yogi’yi Dan Aykroyd seslendirmişti. Ayı Yogi’nin Türkçe seslendirmesini ise Itri Koşar yapmıştı. 

Avengement: Aksiyon ve macera dolu Avengement filmi, hapse girmesine neden olan insanlardan intikam almaya çalışan bir adamın hikayesini izleyici ile buluşturuyor. Itri Koşar Avengement filmindeki Cain Burgess karakterine ses vermiştir. Aynı karakterin İngilizce seslendirme sanatçısı ise Scott Adkins olmuştur.

 İntikam Günü: Bu filmde emekli bir gizli ajan peşine düşen düşmanlar nedeniyle tekrar sahaya iniyor. Aksiyonun öne çıktığı İntikam Günü filminin başrolü olan Stanley karakterinin Türkçe seslendirmesinde Itri Koşar karşımıza çıkıyor. Stanley karakterini oynayan isim ise John Travolta. 

Robin Hood: Efsanevi Robin Hood hikayesinden esinlenen yapımlardan biri olan bu filmde haydutluk öne çıkıyor. Robin Hood’un çetesinde sağ kol olarak yer alan Jamie Dornan, Will Scarlet karakterine hayat veriyor. Robin Hood filminin Türkçe seslendirme kadrosunda ise Will Scarlet’ı Itri Koşar seslendirmektedir. 

Itri Koşar Kimleri Seslendirdi?

Seslendirme sanatçısı Itri Koşar, TRT ekranlarında ve çeşitli reklam projelerinde sesiyle yer almış ünlü bir isimdir. Usta sanatçı Itri Koşar’ın bugüne kadar hayat verdiği pek çok yabancı isim ve seslendirme projesi vardır. Yabancı oyuncuların Türkçe dublajında öne çıkan Itri Koşar’ın seslendirdiği isimleri şöyle sıralayabilir; 

Dan Aykroyd: Ayı Yogi filmi Itri Koşar, animasyon ve çizgi film sektöründe Ayı Yogi seslendirmesi ile ünlüdür. Seslendirmen Itri Koşar, bu animasyonda Dan Aykroyd’u seslendiren kişidir. 

Robert Dawney: Ünlü seslendirme sanatçısı Itri Koşar, Robert Dawney’in Türkçe seslendirmelerinde karşımıza çıkan isimlerden biridir. Itri Koşar’ın Robert Dawney’i konuştuğu film hiç şüphesiz Dolittle’dir.  

Heath Ledger: Efsanevi Kara Şovalye filminin Türkçe seslendirmesinde Itri Koşar da yer alıyor. Ünlü sanatçı filmde Joker karakterini oynayan Heath Ledger’in sesi oluyor. 

Scott Adkins: Seslendirme sanatının ustalarından Itri Koşar, İngiliz aktör Scott Adkins’in Türkçe seslendirmelerinde karşımıza çıkıyor. Koşar, Scott Adkins’in oynadığı İntikam filminde Cain Burgess karakterine ses veriyor. 

Itri Koşar  İletişim

Seslendirme sanatçısı olarak hafızalardaki yerini alan Itri Koşar, uzun yıllar reklam filmleri, filmler, diziler, belgesel ve tanıtım filmlerinin seslendirmelerini yapmıştır. Seslendirme çalışmalarına halen devam eden Koşar; ülkemizin önde gelen kozmetik, yiyecek, içecek, petrol endüstrisi ve banka reklamlarında karşımıza çıkıyor. 

Ünlü seslendirme ustası  Itri Koşar, son dönemlerde BiberSA Prodüksiyon öncülüğünde markaların seslendirme projelerine katılıyor. BiberSa bünyesinde çalışmalarını sürdüren Itri Koşar’a ait demo çalışmalarına ulaşmak  için BiberSA Prodüksiyon web sitemizi veya BiberSA Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Sesiyle dublaj ve reklam çalışmalarına hayat veren Itri Koşar iletişim kurmak ve demo çalışmalarına ulaşmak için aşağıdaki butona tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş