Jingle Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Evrensel olan müzik dili her marka için vazgeçilmezdir. İşletmeniz ve markanız için güçlü bir reklam türü olan jingle, hizmet veya ürünün akılda kalmasını sağlayan müzik çalışmalarıdır. Jingle, müzik ve şarkı sözleri aracılığıyla bir şirket veya ürün hakkındaki bilgileri aktarırken markanızın veya işletmenizin tüketicide iz bırakmasını sağlar. Müziğin evrensel dili ve birleştirici gücü markalar için bir fırsat yaratırken, pazarlama mesajı özel bir jingle ile desteklendiğinde etki gücü artar.

Peki, bir jingle için ödenecek fiyat nedir? Jingle fiyatlandırması nasıl yapılır? Bu sorularla birlikte markanız için jingle çalışması talep ederken mutlaka bilmeniz gerekenleri sizin için hazırladık.

Jingle Fiyatlandırması Hakkında

Jingle fiyatları için standart bir rakam belirlenmesi imkânsızdır. Tanıtım, bilgilendirme veya satış odaklı bir ürün için; hedef kitleniz ve müşterilerinizle iletişim kurarken kullanacağınız jingle’ınızın fiyatlandırılması birçok kritere göre hesaplanır. Müzikal birer çalışma olan reklam müzikleri sanat eserleri kanunu kapsamında değerlendirildiği için her bir yeni jingle çalışmasının fiyatlandırması değişiklik göstermektedir.

Reklam müziği jingle’ın ana iskeletini oluşturan ana melodidir. Bununla birlikte jingle müziğinde kullanılacak enstrümanlar da bütçeyi belirleyen ölçütlerden biridir. Kullanılacak çalgı aleti sayısı ve çeşitliliğine göre fiyatlandırma değişmektedir. Jingle için tercih edilen vokal sesi, vokal sesin popüler olup olmaması, kaşe bedeli gibi kriterler fiyatı belirlemektedir.

Bu kriterler ile birlikte fiyatı belirleyen bir diğer önemli husus ise mecra ve yayın süresidir. Reklam müziği hazırlandıktan sonra hangi mecralarda yayınlanacağı, ne kadar süre yayında kalacağı fiyat politikasını doğrudan etkilemektedir. Bu sorular cevaplandıktan sonra jingle stüdyosu ürün veya marka hakkında brief talep eder. Reklam müziğinin ne anlatmak istediğini, hangi kriter ve özelliklerin vurgulanması gerektiğini tespit ederek jingle fiyatlandırması yapar ve teklifi hazırlar.

Reklam Müziğinize Ne Kadar Ödeyeceksiniz?

Bu noktada BiberSA Prodüksiyon Seslendirme ve Dublaj Ajansı olarak Türkiye’de jingle fiyatlandırmalarında şeffaf bir politika izliyoruz. Jingle stüdyosu arayışlarınıza açık ve net bilgiler sunarak cevap veriyor, reklam müzikleriniz için güvenilir çözüm ortağınız oluyoruz! Farklı sektörlerde faaliyet gösteren marka ve şirketlere özel jingle hazırlayan şirketimizin fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için internet sitemizi ziyaret edebilir, tüm soru ve görüşleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş