Reklam Seslendirme Teknikleri

Reklam Seslendirme Teknikleri

Bu yazımızda sizlere medya üretimi sektöründe filmcisinden, yapımcısına, yönetmeninden, reklamcısına kadar hemen hemen herkesi ilgilendiren ‘reklam seslendirme’leri konusundan bahsedeceğiz.

Medya Üretimi Sektöründe Reklam Seslendirme Hizmeti ve Seslendirme Sanatçısı

Reklam seslendirme; film şirketleri, yapım şirketleri, reklam ajansları ve sektör içerisinde aktif olarak tanıtım ve ticari amaca yönelik video reklam üretimi yapan kurumların ihtiyacı olan önemli bir hizmettir. Bahsettiğimiz tanıtım ve ticari amaç güden videolar için tanıtım filmi, reklam filmi, televizyon reklamları, viral reklamlar, radyo reklamları, santral anonsları gibi daha birçok örnek verebiliriz. Bu tarz projeler için medya üreticileri gerekli olan seslendirme hizmetini ise videonun görsel içeriğini hazırladıktan sonra, seslendirme ajansı kanalıyla alırlar.

Hizmet veren bu ajansların reklam senaryosuna ve konseptine uygun ses seçimi, vurgu ve tonlamalar, reklam senaryosuna ve tonlamaya uygun ses tasarımı ve reklam müziği gibi dikkat ettiği belirli kriterler vardır. Bunun yanında ajanslar seslendirme yapılırken profesyonel işler çıkarabilmek adına seslendirme yönetmeni ile birlikte çalışmayı tercih ederler. Çünkü yönetmen, sanatçı ile seslendirme stüdyosunda kayda girer ve bu sayede gerekli yerlere anında müdahele ederek en kısa zamanda en hatasız şekilde çalışmayı tamamlamış olur.

Seslendirme Sanatçısı;

Seslendirme sanatçıları, bir videoda ki en önemli karakterdir aslında. Yapılan seslendirme sayesinde bir banka reklamından güven hissi alabiliyor ya da bir bisküvi reklamı ile annemizin kurabiyelerine olan özlemimizi hatırlıyoruz. O sebeple okuma yapılacak senaryoyu çok iyi çözümlemek, duygusunu anlamak ve zihinlerde bırakmak istediği mesajı iyi analiz etmek gerekir. Senaryoya göre güçlü – otoriter bir ses tonuyla mı, neşeli – dinamik bir ses tonuyla mı, komik – esprili bir ses tonuyla mı, sıcak – sakin bir ses tonuyla mı yoksa romantik – duygusal bir ses tonuyla mı okuma yapılacağına karar verilir sonrasında da ses rengi yani vurgu ve tonlamalar belirlenir. Duyguları verirken ses tonunun etkisi de önem taşımaktadır. Çünkü çok kalın ses, kalın ses, orta ses, ince ses ve olgun ses tonları ile verilebilecek duygular genelde farklılık gösterir.

Tüm bu dinamiklerin en doğru şekilde bir araya gelmesi için de önceden bahsettiğimiz seslendirme yönetmenlerine ihtiyaç vardır. O sebeple bir seslendirme sanatçısı reklam seslendirmesi yaparken seslendirme yönetmeni ile uyum içinde çalışabilmeli ve aldığı geri bildirimler üzerine okumasını yapmalıdır. Çünkü seslendirme yönetmeni reklam filminin senaryosu ve konseptine hakim olacağından en uygun duygu ve ses tonunu belirleyebilecek ve en önemlisi dışarıdan bir kulak olarak okuma esnasında eş zamanlı düzeltmeler yapabilecektir. Bu da işin daha kısa zamanda tamamlanmasını sağlayacaktır. Genel olarak reklam seslendirme işlemi seslendirme ajansında veya seslendirme stüdyosunda bu şekilde gerçekleştirilir.

Reklam Seslendirme Hizmeti;

Reklam seslendirme hizmeti, yapılan videolu pazarlama çalışmalarının en önemli aşamalarından birisidir. Marka yüzü olarak tabir edilen yüzler ne kadar önemliyse, bunun için bilinen ve sevilen yüzlerle çalışmak markalar için ne kadar önem arz ediyorsa, reklam sesleri de aynı öneme sahip olan, marka için imza niteliği taşıyan bir adımdır. Yüksek bütçeler harcanan reklam videolarında vermek istenilen duygu ve mesaj doğru bir şekilde yansıtılamadığında müşteri davranışlarında beklenen etkinin sağlanamayacağı da aşikardır. İşte o sebeple reklam seslendirme hizmeti alırken profesyonel bir ajans ve tecrübeli sanatçılar ile anlaşma yapmak önemlidir.

Reklam seslendirme alanında çalışan seslendirme sanatçıları, farklı seslendirme teknikleri kullanmak konusunda kendilerini geliştirmiş kişilerdir. Yukarıda belirttiğimiz gibi reklam filmi konseptinde aranan birçok duygu vardır ve bu duyguları verirken kullanılacak doğru vurgu ve tonlamalar da seslendirme yapılırken çok önemlidir. Örneğin konsept olarak neşeli – dinamik bir formda seslendirme yapılacağını varsayalım, seslendirme sanatçısı çok enerjik tavırla metni okumalı, beklenen inandırıcılık ve samimiyet sesine yansımalıdır. Uzun yıllara dayanan tecrübelerimizle gördük ki inandırıcı ve samimi bulunmayan reklam seslendirmeleri, müşterileri tarafından mutlaka revize talebi ile geri gönderilmektedir. İşte bu revize ihtiyaçlarının hiç olmaması veya en aza indirgenmesi için de seslendirme yönetmenlerine önemli bir görev düşmektedir. Yönetmen ses kaydı ve montaj aşamasında bu noktada karar verici olmalı ve reklam seslendirmesi müşteriye gitmeden gerekli görülen revizelerin yapılması gerekir. Bu adımlara dikkat edilerek hazırlanan projelerin günümüzde akıllarda yer edinmiş yüzlerce reklam filmi arasında olmaması için bir neden kalmaz.

Reklam seslendirme hizmetleri konusunda sektörde öncü firmalardan olan BiberSA Prodüksiyon, uzun yıllardır reklam seslendirmeleri üzerine sektörde yapım şirketlerinin, reklam ajanslarının, radyo ve televizyon kanallarının çözüm ortaklığını yapmaktadır. Seslendirme hizmeti ihtiyacınız varsa ajansın örnek çalışmalarını inceleyerek iletişime geçebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş