Jingle Nedir? Jingle Müzik Nasıl Yapılır?

Jingle Nedir? Nasıl Yapılır?

Jingle Nedir? Jingle Müzik Nasıl Yapılır?

Jingle Nedir? İngilizce kökenli bir kelime olup Türkçe karşılığı “çan sesi” demektir ve medya üretimi sektöründe şarkılı reklamlar ve melodili kısa müziklerden “Jingle Müzik” ismiyle bahsedilmesi “Jingle” için kendine yaygın bir kullanım alanı oluşturmuştur. Bu yazımızda jingle’ın sektörümüzdeki teknik anlamından, öneminden ve nasıl yapıldığından bahsedeceğiz.

Reklam sektörünün en etkili kullanımı şüphesiz dikkat çekici videolar ve bu videoların en etkili oyuncularından biri de jingle müziklerdir. Müzikler reklamın enerjisini, imajını, karakterini değiştirip dinleyicinin hafızasında kalıcı bir mesaj oluşturmanın yanı sıra, önemli bir amaca da hizmet ediyor. Müşterilerin ilgisini çekmek. Unutulmaz bir melodi kendini bilinçaltınıza gömebilir ve ilk duyulmasından sonra çok uzun bir süre boyunca hatırlanabilir.

Uzun bir süredir markalara özel olarak hazırlanan, marka müzikleri, kurumsal müzikler ve şarkılı reklam müziklerinin hepsi jingle müzik adı altında yer alır ve televizyon, radyo, sosyal medya gibi mecralarda yayınlanarak müşterilerin ilgi odağı olup dillere dolanmayı başarır.

Jingle Müzik için Başarı Kriterleri Nelerdir?

Yapılan “Day After Recall” testleri sonrasında -reklamı televizyonda yayınlandıktan 24 saat sonra gördüğünü hatırlayan kişilerin yüzdesini ölçen testtir. Etkili bir jingle müzik eşliğinde hazırlanan reklamların yayınlanmaya başladıktan 15-24 saat sonra hatırlanma oranları çok daha yüksek çıkmıştır. Yani akılda kalıcı müziklerle hazırlanan reklamların müşteriler tarafından hatırlanma oranlarının artması alışverişteki davranışlarını da etkilemektedir.  Başarılı bir jingle müzik için genel kriterler şu şekildedir:

  • Yapılan iş için uygunluk: Jingle müziği, markanın adına, sektörüne; kısaca markanın doğasına uygun olmalıdır. Örneğin, bir çocuk ürünü reklamı için yapılan jingle müziği ile yetişkin ürünlere özel ürünler için kurgulanan jingle müziği farklı tonlarda olmalıdır.
  • Hatırlanabilirlik: Jingle müzik, akılda kalıcı, basit melodilerden oluşmalı, dinleyicinin zihninde kalıcı olmalıdır. Burada seslendirme yönetmeni ve jingle vokallerinin de deneyimi önemlidir.
  • Duygusal etki: Jingle müziği, reklam için yapılır. Reklamın doğası gereği olumsuz duygulara yer yoktur.  Reklam müzikleri olumlu bir duygu yaratmalıdır. Bu nedenle, reklam müziği genellikle olumlu bir atmosfer yaratmak için mutlu, enerjik ve hareketli olur.
  • Hedef Kitleye Hitap: Reklamın hedef kitlesi, jingle müzik için de hedef kitledir. Marka, hizmet ya da ürünün hitap ettiği cinsiyet, demografik yapı tahlil edilmeli, jingle müzikler bu yapıya uygun olarak seçilmelidir.
  • Ses kalitesi: Seslendirme hizmetlerinin hepsinde olduğu gibi jingle müzik için de ses kalitesi, başarının anahtarıdır. Bu nedenle jingle müzikleri, profesyonel bir seslendirme stüdyosundan, tecrübeli bir seslendirme yönetmeni eşliğinde ve jingle seslendirme sanatçıları ile ortaya çıkmalıdır.

Jingle Nasıl Yapılır?

Jingle müzik, “stok / hazır müzik” ve “özgün müzik” ile iki farklı şekilde hazırlanmaktadır. Bu iki jingle yapım şekli arasında seçim, genelde proje sahibine bağlıdır. Jingle yapım aşaması ise yukarıda BiberSA Prodüksiyon stüdyosunda çekilen videomuzda yer alıyor. Bir markaya hazırlanan jingle’ı bu kısa video ile adım adım anlatmaya çalıştık.

Stok / Hazır Müzikler ile Jingle Yapımı

“Stok müzikler” diğer adıyla “hazır müzikler”, önceden oluşturulmuş, çeşitli tarz ve kategorilerde müziklere verilen sektörel bir isimdir. Bir markaya özel olarak üretilen müzik eserlerine göre daha uygun fiyatlı ve daha çeşitli olması sebebi ile tercih edilmektedir.

Bu çalışmalarda ajanslar müşteriden aldıkları briefler doğrultusunda projeye uyacağı düşünülen bir kaç müzikten uygun olanını ilgili kişinin seçmesinin ardından o müziğe uygun şarkı sözleri yazılır ve gerekli onaylardan sonra proje hayata geçirilir. Burada önemli olan, ajansların stok müziklerinin telif hakkını alması ve projeyi müşteriye teslim ederken bu hakların muvafakatnamesinin imzalı ve kaşeli olarak teslim edilmesidir. Ancak bu şekilde reklam projeleri farklı yayın mecralarında yasal engellere takılmadan rahatça yayınlanabilir.

 

Özel / Özgün Müzikler ile Jingle Yapımı

Özel veya özgün jingle müzik olarak adlandırılan müzikler, üzerinde çalışılacak proje içeriğine göre sıfırdan bestelenen ve sadece proje sahibi firmaya ait olacak olan müziklerdir. Dolayısıyla müşteriden alınacak detaylı briefler melodinin duygusunu ve tarzını belirlemek için çok önemlidir. Stok müzikle yapılan bir jingle çalışmasına göre özgün müziklerle yapılan çalışmalar daha yüksek bütçelere mal olmaktadır ancak marka açısından düşünüldüğünde hazırlanan melodi o marka için imza niteliği taşır ve insanların aklında kaliteli ve özgün bir imaj oluşturur.

Özel müzik ile hazırlanan jingle çalışmalarında öncelikle marka için birkaç alternatifli söz yazılır ve onaylanan sözler üzerine ana melodi ortaya çıkarılır. Proje çalışmaları bitirilirken markaya özel hazırlanan müzikler isteğe göre süreli veya süresiz olarak marka adına tescil ettirilmeli, tüm telif hakları imzalı ve kaşeli olarak markaya teslim edilmelidir.

Stok müzik veya özgün müzikle yapılan jingle çalışmalarında son aşama, vokal seçimi ve okumadır. Jingle, melodiye uygun vokal tarafından okuması yapılarak, şarkılı reklam ortaya çıkmış olur. Ayrıca bir jingle için yapım süresi eğer stok müzik tercih edilmişse genelde bir iş günü sürer ancak özgün müziklerin kullanımında jingle hazırlamak günlerce, hatta haftalarca sürebilir.

Bu gönderiyi paylaş