Jingle Nedir? Nasıl Yapılır?

Jingle Nedir? Nasıl Yapılır?

Jingle Nedir? İngilizce kökenli bir kelime olup Türkçe karşılığı “çan sesi” demektir ve medya üretimi sektöründe şarkılı reklamlar ve melodili kısa müziklerden “Jingle Müzik” ismiyle bahsedilmesi “Jingle” için kendine yaygın bir kullanım alanı oluşturmuştur. Bu yazımızda jingle’ın sektörümüzdeki teknik anlamından, öneminden ve nasıl yapıldığından bahsedeceğiz.

Reklam sektörünün en etkili kullanımı şüphesiz dikkat çekici videolar ve bu videoların en etkili oyuncularından biri de jingle müziklerdir. Müzikler reklamın enerjisini, imajını, karakterini değiştirip dinleyicinin hafızasında kalıcı bir mesaj oluşturmanın yanı sıra, önemli bir amaca da hizmet ediyor. Müşterilerin ilgisini çekmek. Unutulmaz bir melodi kendini bilinçaltınıza gömebilir ve ilk duyulmasından sonra çok uzun bir süre boyunca hatırlanabilir.

Uzun bir süredir markalara özel olarak hazırlanan, marka müzikleri, kurumsal müzikler ve şarkılı reklam müziklerinin hepsi jingle müzik adı altında yer alır ve televizyon, radyo, sosyal medya gibi mecralarda yayınlanarak müşterilerin ilgi odağı olup dillere dolanmayı başarır.

Yapılan “Day After Recall” testleri sonrasında -reklamı televizyonda yayınlandıktan 24 saat sonra gördüğünü hatırlayan kişilerin yüzdesini ölçen testtir-. Etkili bir jingle müzik eşliğinde hazırlanan reklamların yayınlanmaya başladıktan 15-24 saat sonra hatırlanma oranları çok daha yüksek çıkmıştır. Buradan da görüleceği gibi akılda kalıcı müziklerle hazırlanan reklamların müşteriler tarafından hatırlanma oranlarının artması alışverişteki davranışlarında da etkili olma oranlarının artması demektir.

Jingle Nasıl Yapılır?

Jingle müzik, “stok / hazır müzik” ve “özgün müzik” lerle iki farklı şekilde hazırlanmaktadır.

 

Stok / Hazır Müzikler ile Jingle Yapımı

“Stok müzikler” diğer adıyla “hazır müzikler”, önceden oluşturulmuş, çeşitli tarz ve kategorilerde müziklere verilen sektörel bir isimdir. Bir markaya özel olarak üretilen müzik eserlerine göre daha uygun fiyatlı ve daha çeşitli olması sebebi ile tercih edilmektedir.

Bu çalışmalarda ajanslar müşteriden aldıkları briefler doğrultusunda projeye uyacağı düşünülen bir kaç müzikten uygun olanını ilgili kişinin seçmesinin ardından o müziğe uygun şarkı sözleri yazılır ve gerekli onaylardan sonra proje hayata geçirilir. Burada önemli olan, ajansların stok müziklerinin telif hakkını alması ve projeyi müşteriye teslim ederken bu hakların muvafakatnamesinin imzalı ve kaşeli olarak teslim edilmesidir. Ancak bu şekilde reklam projeleri farklı yayın mecralarında yasal engellere takılmadan rahatça yayınlanabilir.

 

Özel / Özgün Müzikler ile Jingle Yapımı

Özel veya özgün jingle müzik olarak adlandırılan müzikler, üzerinde çalışılacak proje içeriğine göre sıfırdan bestelenen ve sadece proje sahibi firmaya ait olacak olan müziklerdir. Dolayısıyla müşteriden alınacak detaylı briefler melodinin duygusunu ve tarzını belirlemek için çok önemlidir. Stok müzikle yapılan bir jingle çalışmasına göre özgün müziklerle yapılan çalışmalar daha yüksek bütçelere mal olmaktadır ancak marka açısından düşünüldüğünde hazırlanan melodi o marka için imza niteliği taşır ve insanların aklında kaliteli ve özgün bir imaj oluşturur.

Özel müzik ile hazırlanan jingle çalışmalarında öncelikle marka için birkaç alternatifli söz yazılır ve onaylanan sözler üzerine ana melodi ortaya çıkarılır. Proje çalışmaları bitirilirken markaya özel hazırlanan müzikler isteğe göre süreli veya süresiz olarak marka adına tescil ettirilmeli, tüm telif hakları imzalı ve kaşeli olarak markaya teslim edilmelidir.

Stok müzik veya özgün müzikle yapılan jingle çalışmalarında son aşama, vokal seçimi ve okumadır. Jingle, melodiye uygun vokal tarafından okuması yapılarak, şarkılı reklam ortaya çıkmış olur. Ayrıca bir jingle için yapım süresi eğer stok müzik tercih edilmişse genelde bir iş günü sürer ancak özgün müziklerin kullanımında jingle hazırlamak günlerce, hatta haftalarca sürebilir.

Jingle yapım aşaması ise aşağıda BiberSA Prodüksiyon stüdyosunda çekilen videomuzda yer alıyor. Bir markaya hazırlanan jingle’ı bu kısa video ile adım adım anlatmaya çalıştık.

Bu gönderiyi paylaş