Freelancer Seslendirme Yasal mı?

Freelancer Seslendirme Yasal mı?

Freelancer Seslendirme Yasal mı?

“Freelancer Seslendirme Yasal mı” içeriğimizde son zamanların trend konularından biri olan “freelancer”larla ilgili seslendirme çalışmalarına odaklanarak, bu alanda yasal prosedürler hakkında bilgi vermeyi amaçlıyoruz. Türkiye’de, 2015 yılından itibaren, freelance çalışmanın popüler hale gelmesiyle birlikte, bu konuyla ilgili sorular artmaktadır.

Freelance çalışmanın tarihi oldukça eskiye dayanır. Antik Roma döneminde, bağımsız meslek sahibi olan çoğu insanlar, serbest çalışan olarak kabul edilirdi. Sanatçılar, yazarlar, avukatlar, mimarlar ve diğerleri, bugün olduğu gibi, kendi işlerini kurar ve müşterilere hizmet verirlerdi.

19. yüzyılın sonlarına doğru, endüstri devrimiyle birlikte, üretim yöntemleri ve iş dünyasındaki değişiklikler, birçok kişinin işlerinde bağımsız olarak çalışmasına olanak tanıdı. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, özellikle internetin yaygınlaşması ve bilgi teknolojilerindeki gelişmelerle birlikte, freelance çalışma daha da popüler hale geldi.

Bugün, freelance çalışanlar, evden çalışanlar, yarı zamanlı çalışanlar, proje bazlı çalışanlar ve kendi işini kuran girişimciler arasında yer alır. Freelance çalışma, esnek çalışma saatleri, özerklik, farklı müşterilerle çalışma imkanı ve daha fazla kazanç fırsatı gibi birçok avantaj sağlar.  Bu avantajlarla birlikte seslendirme ve dublaj alanında da freelance çalışmak yaygınlaşmaya başladı.

Freelancer Seslendirme Yaptırmak Ne Kadar Yasal?

Peki freelancer çalışmalar yapmak iyi mi? Kötü mü? Freelance seslendirme yasal mı? değil mi? Bu soruların cevabını sizin için işin uzmanlarıyla görüştük. Bilindiği üzere her ülkenin kendine has ticaret kuralları vardır. Bazı kurallara bağlı kalırsanız evet freelance seslendirme yasal!Ancak, çalışan kişiyle ilgili telif hakları, vergi beyannameleri, sigorta gibi yasal işlemler düzenli bir şekilde yapılmalıdır.

Bu kurallar neticesinde sektörde birtakım çalışmalar yapıyorsanız ve bu eş dosta yardım etmeyi artık geçmişse mutlaka vergi mükellefiyetinizin olması gerekiyor. Özellikle freelancer çalışmalar yapıp ödemeyi hesap numaranız üzerinden alıyorsanız, aldığınız ödemeye karşılık fatura düzenlemeniz gerekiyor.

Şimdiye kadar hesabınızı kimse denetlememişse ve soran da olmamışsa bu olmayacağı anlamına gelmiyor. Ticari kurallara riayet etmek şartı ile freelancer olarak çalışılabilir. Vergi mükellefi olmayıp bir ajansa bağlı değilseniz, birkaç ajansa birden hizmet veriyorsanız bu ajansınızı ilgilendiriyor. Bunun için çalıştığınız ajans size gider pusulası düzenler. Eğer freelancer olarak ajans dışında bazı platformlar aracılığı ile direkt müşteri ile iletişime geçiyorsanız o zaman mutlaka vergi mükellefi olmanız gerekiyor. Bu bugün sorun olmayabilir ancak ilerleyen zamanlarda başınızı ciddi ağrıtabilir.

Seslendirme yaptırmak isteyen kişi, çalışacak kişinin vergi mükellefi olup olmadığını kontrol etmeli ve vergi beyannameleri düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Ayrıca, çalışan kişi ile sözleşme yaparak, çalışma koşullarını ve ücretlendirmeyi de belirlemek gerekir. Bu sözleşmelerde, çalışan kişinin telif hakları da belirtilmelidir.

Seslendirme yaptırmak isteyen kişi, ayrıca çalışan kişinin sosyal güvenlik sigortası (SGK) primlerini de ödemelidir. Bu işlem, çalışan kişinin sosyal güvencesini sağlar ve yasal yükümlülüklerin yerine getirilmesini sağlar.

Freelancer Seslendirme Yapmak için Neler Yapabilirim?

Türkiye’de seslendirme dublaj işleriyle uğraşanların çoğu şahıs şirketi adı altında fatura yükümlülüğü altına girerek bu işi yasal yollardan yapma yolunu seçmişlerdir. Diğer yasal olmayan platformların kadrosuna dahil olarak illegal yollardan freelancer seslendirmeyi tercih edenleri ise şimdiden uyarmış olalım. Bu tür illegal kayıt dışı çalışmaların ülke ekonomisine zarar verdiğini unutmadan vatandaşlık bilinciyle yasal çalışmaların içinde olmamız çok önemli bir konu. Bu konuda şirket veya işletme sahibi kişilerin bu freelancer sitelerine teveccüh etmeleri de bir diğer sorun. Freelancer sitelerin verdiği hizmet karşılığında fatura kesmemesi zaten yasal olmadığını ispatlamıyor mu?

Freelancer sitelerinin verdiği hizmet karşılığında fatura kesmemesi, yasal olmadığını göstermektedir. Bu nedenle, freelancer çalışmalarında vergi mükellefi olmak önemlidir. Freelancerlar, web dizayn, yazılım, tasarım, grafik tasarımı gibi masa başı işleri de yapabilirler. Ancak, yasal olmayan platformları tercih etmek yerine seslendirme ve dublaj ajanslarıyla çalışmak daha doğru bir seçim olacaktır.

Freelancer çalışmaları maalesef sadece seslendirme alanında yapılmıyor. Freelancerlar zaman zaman karşımıza web dizayn, yazılımcı, tasarımcı, grafiker kısaca hemen hemen her yerden kolaylıkla yapılabilen masa başı işleri yapanlar olarak çıkabiliyor. Freelancer’ların ‘Yahu kardeşim para kazanmayalım mı yani illa vergi mükellefi mi olmalıyım’ dediğini duyar gibiyiz. Bu soruyu soranlara cevabımız ‘evet’. Sürekli freelancer iş yapıyorsanız ve hesabınıza sürekli bir yerlerden düzenli ödemeler geliyorsa vergi mükellefi olma zamanınız geldi demektir. Ancak yılda birkaç defa bu işi yapıyorum ancak sadece ajanslara hizmet veriyorum diyorsanız bu ajansın sorumluluk alanında olan bir konu. Ajansın size bu yaptırdığı iş karşılığında gider pusulası düzenlemesi gerekiyor. Freelancer hangi işi yapıyor olursanız olun yasal olmayan platformları tercih etmek yerine seslendirme ve dublaj ajanslarıyla çalışmanız daha doğru duruş olacaktır.

Freelance çalışanlar, Türkiye’nin yanı sıra dünyanın birçok ülkesinde mevcuttur. Ancak, ülkelerin bireysel kurumsallaşmayı teşvik etmesi ve her vatandaşı vergi mükellefi yapması, bu çalışmaların ülke ekonomilerini tehdit eden boyutlara gelmemesi için önemlidir. Türkiye’de freelancer seslendirme sadece ajanslar aracılığıyla iş yaparak legal yolu takip etmelidirler. Diğer bir seçenek olarak, freelancer olmaktan istifa edip şahıs şirketi kurarak fatura kesebilir hale gelmeleri gerekiyor. Yasal olmayan hiçbir şeye tevessül etmek yerine, haksız rekabete neden olacak tüm enstrümanları bırakarak yasal yolları takip etmek önemlidir.

 

Bu gönderiyi paylaş