Markanızı Markanızın Sesiyle Haykırın!

Dijital kanalların hakimiyetine rağmen, insan sesi hala üzerimizde ezici bir güce sahip. Teknolojinin hayatımıza girdiği sesli posta sistemlerinden, asansörlere, trafik lambalarına kadar gittiğimiz her yerde ve diğer tüm medya üretim sektöründe yönlendirici ve tanıtıcı bir sese ihtiyaç duyuyoruz. Çünkü sektörde en önemli konuların başında şüphesiz ‘Markalaşma’ ve ‘Marka Konumlandırma’ gelmektedir ve bu süreçte de en çok tercih edilen yöntem farklı yayın mecraları için hazırlanan görsel ve işitsel reklamlardır. Reklamlardaki en önemli rol ise “Marka Sesi” ne aittir.

Yani reklamlara yapılan seslendirmelere. Her işletmenin pazarlama faaliyetlerinde kullandığı güçlü bir marka sesi olması gerekir. Çünkü bu markayı ileriye doğru taşıyarak somut bir vizyon oluşturmaya yardımcı olur ve tüm pazarlama iletişiminin mümkün olduğunca tutarlı bir çalışma ile devam ettirilmesini sağlar. “Seslendirme” derken aslında videodaki senaryoyu anlatan gerçek kişi olan bir seslendirme sanatçısı hakkında konuşuyoruz. Bu sesler elbette ton, kişilik, cinsiyet, aksan ve yaş gibi birçok faktöre göre önemli ölçüde değişebilir. O sebeple markanız ve hedef kitlenizle yan yana geçen mükemmel sesi bulmak için çaba harcamak gerekir. O nedenle aramaya başlarken aklınızda bulundurmanız gereken önemli ipucu profesyonel bir ajans ve profesyonel bir seslendirme sanatçısı ile çalışmaktır.

Ajanslar süreç yönetimindeki kaliteli hizmeti sağlama güvencesi verirken profesyonel sesler ise videonuzu gerçek bir başarıya dönüştürecektir. Yalnızca profesyonel bir ses yeteneği, videoda mutluluk, merhamet veya heyecan gibi duyguları hissetmenize neden olabilir çünkü ancak profesyonel ses aktörleri, doğru sesleri, duraklamaları ve hikaye akışını nasıl ekleyeceğini çok iyi bilir, böylece duyguları daima doğru şekilde yönlendirir. Baktığınızda anlatımlarda donuk ve monoton sesler hiçbir markayı doğru şekilde temsil edemez, çünkü insanlara markaya yönelik vermesi gereken güven ve kimliği veremezler ve yine ancak profesyonel bir ses yeteneği, markaya güçlü bir kişilik ekler ve videonuzu her seferinde öne çıkarır. Ayrıca seçeceğiniz tecrübeli sanatçılar daha önce pazarlama ve reklam projeleri üzerinde çalışmışlarsa, kazandıkları deneyimler projeniz için çok büyük bir avantaj olacaktır.

Marka Seslerini Nerede Bulabiliriz?

Marka sesi olarak tanımladığımız sesin, seslendirme sanatçılarının kendi sesleri olduğunu belirtmiştik. Bu sanatçılara “Seslendirme ve Dublaj Ajansları” üzerinden ulaşılabilinir. Her ajansın kendi ses bankası bulunmaktadır ve burada sadece anlaşmalı olduğu sesler bir araya getirilir. Ses bankaları oluşturulurken ajansların tercihi farklı ses renklerini bir araya getirmek olacaktır. Çünkü bu piyasada her tip sese ihtiyaç duyulabilmektedir. Reklam projelerinizdeki marka sesi seçimi yapılırken, firmalar genelde sanatçının ses renginin marka imajı ile uygun olup olmadığına bakar.

Örneğin bir oyuncak markası için aranan ses genelde daha tiz ve sevecen ses rengi olurken, bir sigorta markası için aranan ses daha tok ve güven veren bir ses rengi olur. İstanbul’da büyük bir pazar payına sahip olan seslendirme ajanslarında çok daha fazla seçenek ve usta sesler olduğundan iletişim kurulup teklif alınabilmektedir.

Marka Sesleri ve Kaşe Bedelleri

Kaşe bedeli, olarak adlandırılan bedel sanatçıların çalışma fiyatıdır ve marka seslerini seslendiren seslendirme sanatçıları kendi fiyatlarını kendileri belirleme tasarruflarına sahiptirler. Lakin bu kaşe bedeli belirleme işini seslendirme ajanslarıyla fikir birliği içerisinde yaparlar çünkü medya üretimi sektörünü seslendirme ajansları iyi bilmektedir o sebeple bu konudaki tasarruf büyük oranda seslendirme ajanslarındadır.

Ajans komisyon bedeli kaşe bedelinin içerisinde yer almaktadır. Müşteriye fazladan bir ödeme çıkarılmaz. Seslendirme Sanatçısının kaşe bedeli belirlenirken tecrübe, arz ve talep dengesine bakılır. Geniş tecrübeye sahip ve daha fazla tercih edilen sesler her zaman daha kıymetlidir ve o oranda ödeme yapmayı gerektirir.

Toparlayacak olursak ister markanıza, ister ürününüze, isterseniz hizmetinize medya içeriği hazırlarken aklınızda mutlaka marka değerini yukarı katlayacak seslendirme sanatçısı seçimi yer almalıdır. Çünkü marka sesleri hedef kitle üzerinde kalite algısı oluşturacak ve markanız uzun vadede değer kazanacaktır.

Bu gönderiyi paylaş