Marka Sesi: Markanızın Bir Sesi Olsun!

marka sesi

Marka Sesi: Markanızın Bir Sesi Olsun!

Reklamlardaki en önemli rol ise “Marka Sesi” ne aittir. Peki marka sesi nedir? Marka sesi neden önemlidir? Hangi sektör ya da proje için marka sesi elzemdir?Dijital kanalların hakimiyetine rağmen, insan sesi hala üzerimizde ezici bir güce sahip. Teknolojinin hayatımıza girdiği sesli posta sistemlerinden, asansörlere, trafik lambalarına kadar gittiğimiz her yerde ve diğer tüm medya üretim sektöründe yönlendirici ve tanıtıcı bir sese ihtiyaç duyuyoruz. Çünkü sektörde en önemli konuların başında şüphesiz ‘Markalaşma’ ve ‘Marka Konumlandırma’ gelmektedir ve bu süreçte de en çok tercih edilen yöntem farklı yayın mecraları için hazırlanan görsel ve işitsel reklamlardır. Yani reklamlara yapılan seslendirmelere.

Her işletmenin pazarlama faaliyetlerinde kullandığı güçlü bir marka sesi olması gerekir. Çünkü marka sesi, markayı ileriye doğru taşıyarak somut bir vizyon oluşturmaya yardımcı olur ve tüm pazarlama iletişiminin mümkün olduğunca tutarlı bir çalışma ile devam ettirilmesini sağlar. “Seslendirme” derken aslında videodaki senaryoyu anlatan gerçek kişi olan bir seslendirme sanatçısı hakkında konuşuyoruz. Bu sesler elbette ton, kişilik, cinsiyet, aksan ve yaş gibi birçok faktöre göre önemli ölçüde değişebilir. O sebeple markanız ve hedef kitlenizle yan yana geçen mükemmel sesi bulmak için çaba harcamak gerekir. O nedenle aramaya başlarken aklınızda bulundurmanız gereken önemli ipucu profesyonel seslendirme ajansı ve profesyonel bir seslendirme sanatçısı ile çalışmaktır.

Ajanslar süreç yönetimindeki kaliteli hizmeti sağlama güvencesi verirken profesyonel sesler ise videonuzu gerçek bir başarıya dönüştürecektir. Yalnızca profesyonel bir ses yeteneği, videoda mutluluk, merhamet veya heyecan gibi duyguları hissetmenize neden olabilir çünkü ancak profesyonel ses aktörleri, doğru sesleri, duraklamaları ve hikaye akışını nasıl ekleyeceğini çok iyi bilir, böylece duyguları daima doğru şekilde yönlendirir. Baktığınızda anlatımlarda donuk ve monoton sesler hiçbir markayı doğru şekilde temsil edemez, çünkü insanlara markaya yönelik vermesi gereken güven ve kimliği veremezler ve yine ancak profesyonel bir ses yeteneği, markaya güçlü bir kişilik ekler ve videonuzu her seferinde öne çıkarır. Ayrıca seçeceğiniz tecrübeli sanatçılar daha önce pazarlama ve reklam projeleri üzerinde çalışmışlarsa, kazandıkları deneyimler projeniz için çok büyük bir avantaj olacaktır.

Marka Sesi Nedir?

Marka sesi, bir markanın kimliğini tanımlamak ve öne çıkarmak için kullanılan özgün bir sestir. Marka sesi, markanın kişiliğini, mesajını, değerlerini ve hedef kitlesini yansıtmak için tasarlanmış bir ses parçasıdır. Bu ses, marka imajını güçlendirmek, marka tanıtımını artırmak ve tüketicilerde marka farkındalığı yaratmak amacıyla elzemdir.

Marka sesi, genellikle reklamlarda, telefon sesli yanıt sistemlerinde, sosyal medya videolarında ve diğer pazarlama materyallerinde kullanılır. Marka sahipleri, marka sesinin oluşturulmasında müzik prodüksiyon şirketleri veya ses tasarımı firmaları gibi profesyonel hizmetlerden yararlanır.

Marka sesi, markanın daha iyi hatırlanmasını, tüketici bağlılığının artmasını ve marka algısının güçlenmesini sağlar. Başarılı marka sesleri, tüketicilerin zihinlerinde markanın benzersiz kimliği ile özdeşleşir ve markanın pazarlama çabalarının etkililiğini artırır.

Marka sesi

Marka Sesi Neden Önemlidir? Marka Sesi Firmaya Hangi Katkılar Sağlar?

Marka sesi, bir markanın tanınması ve akılda kalıcılığı açısından önem arz eder. İmaj sesi, tüketicilerin markanın kimliğini ve değerlerini daha kolay hatırlamalarına ve marka ile duygusal bir bağ kurmalarına yardımcı olur. Ayrıca bu çalışma, markanın farklılığını vurgulayarak, tüketicilerin diğer rakip markalardan ayrılmasını sağlar.

İmaj sesleri aynı zamanda markanın reklamlarında kullanıldığında, markanın hedef kitlesine daha etkili bir şekilde ulaşmasını sağlar. Örneğin, bir televizyon reklamında kullanılan etkileyici bir marka sesi, tüketicilerin marka ile duygusal bir bağ kurmalarını sağlayarak, ürün satışlarını artırabilir.

Ayrıca bu sesler, markanın dijital platformlarda daha kolay hatırlanmasına katkı sağlar. Bir marka, dijital kanallarda kullandığı marka sesini, podcastlerde, videolarında, sosyal medya paylaşımlarında kullanarak markanın daha fazla kişiye ulaşmasını sağlar.

Marka Seslerini Nereden Bulabiliriz?

Marka sesi olarak tanımladığımız sesin, seslendirme sanatçılarının kendi sesleri olduğunu belirtmiştik. Bu sanatçılara Ses Bankası ya da BiberSA Seslendirme Sanatçıları üzerinden ulaşabilirsiniz. Her ajansın kendi ses bankası bulunmaktadır ve burada sadece anlaşmalı olduğu sesler bir araya getirilir. Ses bankaları oluşturulurken ajansların tercihi farklı ses renklerini bir araya getirmek olacaktır. Çünkü bu piyasada her tip sese ihtiyaç duyulabilmektedir. Reklam projelerinizdeki marka sesi seçimi yapılırken, firmalar genelde sanatçının ses renginin marka imajı ile uygun olup olmadığına bakar.

Örneğin bir oyuncak markası için aranan ses genelde daha tiz ve sevecen ses rengi olurken, bir sigorta markası için aranan ses daha tok ve güven veren bir ses rengi olur. İstanbul’da büyük bir pazar payına sahip olan seslendirme ajanslarında çok daha fazla seçenek ve usta sesler olduğundan iletişim kurulup teklif alınabilmektedir.

Seslendirme Sanatçıları için Kaşe Bedelleri Nasıl Belirlenir?

Kaşe bedeli, olarak adlandırılan bedel sanatçıların çalışma fiyatıdır ve marka seslerini seslendiren seslendirme sanatçıları kendi fiyatlarını kendileri belirleme tasarruflarına sahiptirler. Lakin bu kaşe bedeli belirleme işini seslendirme ajanslarıyla fikir birliği içerisinde yaparlar çünkü medya üretimi sektörünü seslendirme ajansları iyi bilmektedir o sebeple bu konudaki tasarruf büyük oranda seslendirme ajanslarındadır.

Marka sesi kaşe bedelleri, farklı faktörlere bağlı olarak belirlenir. Bu faktörler şunlardır:

  1. Deneyim ve Kalite: Seslendirme sanatçısının deneyimi ve kalitesi kaşe bedellerini etkiler. Deneyimli ve kaliteli bir seslendirme sanatçısı daha yüksek fiyatlar talep edebilir.
  2. İşin Niteliği: Seslendirme sanatçısının işin niteliği hakkında bilgi sahibi olması, yani tecrübesi, kaşe bedellerinin belirlenmesinde etkilidir. Bir marka sesi sunucusunun, bir reklam filmi için kaşe belirlemesi farklı olabilirken, bir telefon sistemi için kaşe belirlemesi daha düşük olabilir.
  3. Kullanım Alanı: Kaşe bedelleri, kullanım alanına göre değişebilir. Örneğin, bir televizyon reklamında kullanılan marka sesi kaşe bedeli, bir internet reklamında kullanılan marka sesi kaşe bedelinden daha yüksek olabilir.
  4. Süre: Kaşe bedelleri, kullanım süresine göre değişebilir. Uzun süreli bir kullanım için daha yüksek bir kaşe bedeli talep edilebilir.
  5. Sektör: Kaşe bedelleri, sektöre göre değişebilir. Örneğin, bir reklam ajansı için kaşe bedeli farklı olabilirken, bir eğitim kurumu için kaşe bedeli daha düşük olabilir.

Ajans komisyon bedeli kaşe bedelinin içerisinde yer almaktadır. Müşteriye fazladan bir ödeme çıkarılmaz. Seslendirme Sanatçısının kaşe bedeli belirlenirken tecrübe, arz ve talep dengesine bakılır. Geniş tecrübeye sahip ve daha fazla tercih edilen sesler her zaman daha kıymetlidir ve o oranda ödeme yapmayı gerektirir.

Toparlayacak olursak ister markanıza, ister ürününüze, isterseniz hizmetinize medya içeriği hazırlarken aklınızda mutlaka marka değerini yukarı katlayacak seslendirme sanatçısı seçimi yer almalıdır. Çünkü marka sesleri hedef kitle üzerinde kalite algısı oluşturacak ve markanız uzun vadede değer kazanacaktır.

BiberSA Prodüksiyon’dan Bazı Marka Sesi Örnekleri

Bu gönderiyi paylaş