Motivasyon Filmi Seslendirme Nedir? Nasıl Yapılır?

Motivasyon Filmi Seslendirme

Motivasyon Filmi Seslendirme Nedir? Nasıl Yapılır?

Motivasyon filmi seslendirme, özellikle küresel şirketlerin motivasyon filmi projeleri için tercih edilir. Peki iyi bir motivasyon filmi seslendirme nasıl yapılır? Motivasyon filmi için seslendirmenin önemi nedir?

Günümüzde, dünya genelindeki küresel şirketler; yönetim teorileri, liderlik ve grup dinamikleri ve takım yönetimi derslerini öğretmek için artık sıkıcı sunumları kullanmak yerine, sinemayı veya şirket özelinde çekilen motivasyon filmi adı verdiğimiz filmleri tercih ediyor. Bunun sebebi, videolu görsellerin güçlü bir öğrenme aracı görevi gördüklerinin fark edilmesidir.

Firmaların kendi çalışanlarına yönelik hazırlattıkları motivasyon filmleri; çalışanlarının daha verimli ve pozitif bir ortamda çalışmalarını desteklemek, iş yerine olan güven ve bağlılıklarını artırmak ve sorumluluklarının bilincinde olarak çalışmalarını sağlamak için hazırlatılan filmlere denmektedir. Genelde dönemsel olarak, gündemdeki konularla film çekimleri yapılır. Ayrıca bu filmler, firmanın profesyonelliğini de göstermek için kullanılan bir yöntemdir.

Motivasyon filmi seslendirme, hazırlanan bu motivasyon filmleri için yapılan seslendirmeleri ifade etmektedir. Filmler içerik bakımından başarı hikayelerinin anlatıldığı, güven verici bir imaj çizmesi gerektiğinden dolayı, seslendirme için tercih edilecek seslendirme sanatçıları da genellikle erkeklerde bas -pes ve tok ses olarak da adlandırılır- ve bariton; kadınlarda da soprano ve mezzo soprano ses rengine sahip olan sanatçılardan seçilir. Çünkü kulağa daha kalın ve oturaklı gelen seslerin, doğru vurgulamalarla da desteklenmesi halinde son derece güven veren bir imaj oluşturabileceği yıllar içinde ki tecrübelerle sabitlenmiştir.

Motivasyon Filmi Seslendirme için Nelere Dikkat Edilmelidir?

Motivasyon filmlerine seslendirme yaparken, mikrofon karşısındaki ses yeteneği belirli seslendirme kurallarına uymalıdır. En temel seslendirme kurallarını şu şekilde özetleyebiliriz;

 • Öncelikle sanatçı metin çözümlemesini iyi yapmalıdır. Metnin duygusunu iyi anlamalı ve duyguya göre vurgu ve tonlamalarla okuma yapmalıdır. Konumuz motivasyon filmleri olduğundan, bu filmler için gereken temel duygular genel olarak; başarının getirdiği gurur, çalışanlarının destekleri sebebi ile duyulan minnet ve memnuniyet ve onları motive edecek enerjik bir duruş olacaktır. Dolayısıyla bu duygulara uygun bir ses kullanılması ve okuma yapılması gerekir ki doğallık yakalanabilsin ve çalışanlara doğru duygular aktarılabilsin. Seslerdeki bu değişim de ancak doğru vurgu ve tonlamalarla yapılabilir.
 • Diksiyon, seslendirme sanatçıları için dikkat etmeleri gereken bir başka önemli kuraldır. Doğru vurgu ve tonlamalarla duygu aktarımı ne kadar başarılı olsa da artikülasyon bozukluğu olan bir okuma şekli dinleyiciler için son derece rahatsız edici ve doğallıktan uzak olacaktır. Bunun yanında zamanlama kısıtlaması olan projelerin metinleri hızlı bir okuma gerektirir ve hızlı okunacak metinlerde akıcılığı yakalamak, artikülasyonu bozmamak daha zordur. O sebeple işinde tecrübeli sanatçılarla çalışmak önemlidir.
 • Diğer bir husus diyafram ve kafa sesi kullanımıdır. Seslendirme sanatçıları, seslendirme yaparken diyaframını ve kafa sesini en iyi şekilde kullanmalıdır. Kafa sesinin, daha kısa cümleli metinlerde, diyaframın ise uzun cümleli metinlerde kullanılması teknik olarak daha uygundur. Bu teknikler doğru bir diksiyon ile birleştiğinde metnin ruhuna uygun bir seslendirme yapmak çok daha kolay olacaktır.

Motivasyon Film Seslendirme Ücretleri Nasıl Belirlenir?

Profesyonellik açısından bakıldığında, kuruluşların mutlaka sahip olması gerektiğini düşündüğümüz motivasyon filmleri -tanıtım filmleri- çok pahalı olmayan prodüksiyon çalışmalarıdır. Bütçeler yapılacak olan videonun uzunluğuna, çekim mekanlarına, kullanılacak teknik ekipmanlara, oyuncu içerip içermemesine, seslendirme için anlaşma yapılan seslendirme sanatçısının kaşe bedeline ve çekim sonu yapılacak montaj, editleme gibi prodüksiyon işlemlerine göre değişiklik göstermektedir.

Motivasyon filmleri, genellikle işletmelerin eğitim ve geliştirme programlarında kullanılan, çalışanların motivasyonunu arttırmaya yönelik filmlerdir. Bu filmlerin etkili bir şekilde iletilmesi için iyi bir seslendirme gerekmektedir. Motivasyon film seslendirme ücretleri, farklı faktörlere bağlı olarak değişebilir.

 • Süre: Motivasyon filmi süresi, seslendirme ücretlerinde önemli bir faktördür. Çünkü daha uzun bir film, daha fazla emek ve zaman gerektirir.
 • Yapım kalitesi: Kaliteli bir motivasyon filmi, profesyonel bir seslendirmeyi hak eder. Bu nedenle, yapımcının istediği kalite seviyesi, ücreti etkileyebilir.
 • Seslendirme sanatçısı: Deneyimli ve ünlü bir seslendirme sanatçısı, daha yüksek bir ücret talep edebilir. Bu nedenle, seçilen seslendirme sanatçısının ücreti, motivasyon filmi seslendirme ücretini değiştirebilir.
 • Firma: Seslendirme firmaları arasında fiyat farklılıkları olabilir. Fiyatlar, firmanın kalitesine ve müşteri memnuniyetine bağlı olarak değişebilir.
 • Haklar: Film için kullanılacak ses kaydının sadece film için mi yoksa farklı projelerde de kullanılabilmesine ilişkin haklar, ücreti değiştirebilir.

Tüm bu faktörlerin bir arada değerlendirilmesi sonucunda motivasyon filmi seslendirme ücretleri belirlenir. Ancak genel olarak, profesyonel bir motivasyon filmi seslendirmesi için ödenecek ücret, işletmelerin bütçelerine uygun olacak şekilde rekabetçi bir fiyat aralığında olacaktır.

Motivasyon Filmlerinin Kullanıldığı Çalışma Alanları Nelerdir?

Motivasyon filmleri aslında tüm çalışma alanlarına uyarlanabilmektedir. Yaygın olarak kullanılan çalışma alanlarını ise aşağıdaki şekilde listeleyebiliriz:

 • Kurumlar ve kuruluşlar,
 • Resmi kurumlar
 • Müzeler,
 • Bayiler,
 • Dershaneler,
 • Fabrikalar,
 • Dans okulları,
 • Spor merkezleri,
 • Oteller,
 • Restoranlar,
 • Zincir firmalar vb.

Firmanız bu çalışma alanlarına benzer bir sektörde faaliyet gösteriyorsa, hazırlamayı düşündüğünüz motivasyon filminin seslendirme aşaması için güvenilir ve sektörde tecrübe sahibi bir seslendirme ajansı ile anlaşmanız, beklentilerinizi karşılama ve etkili bir proje üretimini sağlayacak en önemli adımlardan birisidir. Unutmayın ki en basit cümleleri bile etkin bir okuma ile zihinlere işleyecek olan şey, doğru yapılmış seslendirme çalışmasıdır.

Bu gönderiyi paylaş