Radyo ID ve DJ ID Nedir?

Radyo ID ve DJ ID sözcükleri radyo dinlerken aslında sıklıkla maruz kaldığınız ancak kelime anlamı olarak belki de hiç duymadığınız terimlerdir. O sebeple dilerseniz öncelikle ‘ID’ nin ne demek olduğundan bahsedelim. ‘ID’ (okunuş: aydi) İngilizce “identity” (kimlik) kelimesinin kısaltmasıdır. Bu kelime farklı teknik anlamlara sahip olmasının yanında medya sektöründe “radyonun kimliği” niteliğinde olan uygun formatta hazırlanmış ses dosyalarından bahsetmek için de kullanılır.

 

Radyo ve DJ ID / Jingle

“Radyo ID” ve “DJ ID” isimleri sektörde “radyo jingle” ve “DJ jingle” olarak da anılmaktadır. Çünkü jingle tabiri bizlere reklamcılıkta müzikli çalışmalarla yapılan pazarlama faaliyetlerini hatırlatır ve marka kimliğini oluşturmakta önemli bir araç olarak kullanılan jingle’lar, radyo ve DJ ‘ler için de yine kimlik yani ID oluşturmakta önemli bir araçtır.

Radyo ve DJ ID’ leri radyolar için ‘genel’ , DJ’ ler içinse ‘özel’ olan tanıtımlardır diyebiliriz çünkü jingle / ID, herhangi bir istasyonun adı, frekansı, kanal numarası, DJ veya gösteri adıyla söylenen tanımlayıcı bir kısa müzik öğesidir. Zaman içinde müzikal bir mesajın, konuşulan mesajlardan çok daha akılda kalıcı olduğu keşfedildi ve medya sektöründe sıklıkla kullanılmaya başlandı. Ayrıca müzikaller, radyo istasyonunun genel akışında, geçişler arasındaki boşluğu dolduran, dinleme sürecini daha heyecanlı ve eğlenceli hale getiren yardımcı elemanlardır. O sebeple ID’ler eğlenceli olmalıdır! Sabah şovu için çılgınca bir şey ya da gece vakti için romantik bir ses ile radyo ID’leri radyo show büyüsünün bir parçasıdır. Ayrıca iyi bir jingle, radyo istasyonunuzun sahip olacağı eşsiz bir kimlik oluşturmanızda yardımcı olur. Ne de olsa, her radyo istasyonu ürününü aynı temel araçlarla oluşturuyor: müzik, bilgi, yayın yapan şahsiyetler, yarışmalar vb. ancak jingle’lar, bir istasyonun sesine kişisel bir dokunuş koymanın yoludur.

Radyo ID’lerinin tarzı ve tutumu dinleyiciye istasyondan ne bekleyeceklerini söyler ve çoğu zaman bir slogan ya da konumlandırma ifadesi ile üretilmiş jingle, dinleyiciye ulaşmanın en etkili yolu olur.

Türkiye’de yerel, bölgesel, ulusal ve web radyoları, radyo ID ‘lerini oluşturmak için seslendirme ajanslarından destek alırlar. Radyoların ID oluşturma işlemi her yeni yayın döneminde yenileriyle değiştirilir. Çünkü bir yıl boyunca aynı ID’ yi dinleyip sıkılan bir dinleyici kitlesi ile karşı karşıya kalınmak istenmez. O sebeple belirli periyotlarda değişim kaçınılmazdır. Bu durum DJ ID ‘leri için de geçerlidir. Önemli olan, Türkiye’deki radyocuların, radyoları için hazırlattığı ID’lerinin diğer rakiplerinden benzersiz olması için diğer radyoları takip etmeleridir. Tabi bu takip işi seslendirme ajansının da sorumluluğundadır. Neticede hiçbir radyo veya dj özgün olmayan bir jingle ile reklam yapmış olmak istemez.

Radyo ID ve DJ ID’leri özel radyo ve televizyon yayıncılığının parıldamaya başladığı 1994 yılından itibaren sektör diline girmiş, radyo ID ve DJ ID konusunda hizmet veren seslendirme ve dublaj ajansları bu konuda özel radyo ve televizyonlara birçok çalışma teslim etmiştir. Ancak yayıncılık sektörünün dışında eğlence sektöründe de DJ ID’lerine rastlamaktayız. Genelde DJ’lerin kendisi tarafından tasarlanan, yaptığı çalışmalarına kişisel bir imza niteliğinde eklediği bir ID olur. Örneğin bir gece kulübünde, DJ şarkı aralarında kendi ID’ lerini yayınlayarak hem reklamını yapar, hem de misafirlere keyifli anlar yaşatır.

Radyo yayıncılığında radyo ID ve DJ ID olarak anılan çalışmalar, televizyon ve sinema yayıncılığında fragman, VTR, intro gibi terimlerle anılır. Ancak televizyon yayıncılığında, yayının kimliğini tanıtıcı bir durum söz konusuysa bu terimlerin yerine ID terimini kullanmak yanlış olmaz. Yani TV ID ‘si olarak da kullanmakta bir sakınca yoktur.

Sonuç olarak radyo yayıncılarının her yeni yayın döneminde ID siparişleri vererek yeni bir kimlikle dinleyicilerine merhaba demesi, yenilik ve değişim için iyi bir adımdır. Radyo yayıncılığı sektöründe Radyo ve DJ ID’ lerinin yaptığınız işin kalitesini artırarak, programlarınıza güç katacağına inanıyoruz. Etkileyici ID’leriniz ile iyi yayınlar dileriz.

Bu gönderiyi paylaş