Radyo Jingle ve Dj Jingle Nasıl Yapılır?

Radyo Jingle ve Dj Jingle arasındaki farklar ve nasıl yapıldığına dair bu yazımızda sizleri bilgilendireceğiz. Aslında daha doğru bir ifadeyle biz bunlara Radyo ID ve DJ ID diyeceğiz. Radyo yayıncılığı sektöründe ve clup Dj ilerinin ihtiyaçları olan ID lere doğru bir açıklama getirerek Jingle yerine ID kullanılmasının doğruluğundan bahsedeceğiz. Peki bu ‘ID’ ne demek? ID yayıncılık sektöründeki tanımı itibariyle radyo veya dj için belirleyici eşsiz bir sunumdur. Radyoyu açan dinleyici veya club’e giden bir misafir bu tanıtımı dinleyerek hangi radyoyu dinlediğini, hangi dj in yayın masasında olduğunu belirleyen kısa değişik formatlarda ses dosyalarıdır.

Radyo jingle veya Dj jingle denildiği zaman, bundan böyle Radyo ID ve DJ ID anlaşılması gerektiğini artık biliyoruz. Çünkü bu ses dosyalarını üreten jingle ajansları veya seslendirme ajansları profesyonel anlamda bu tür ürün isimlerini ID olarak tanımlarlar.

Gelelim radyo jingle veya dj jingle larının nasıl yapıldığı konusuna…

Radyo Jingle Yapımı:

Radyo Jingle ları yapımına başlamadan önce radyodan brief alınır. Eşsiz sloganlarla hazırlanan okuma metinleri hazırlanarak radyo yönetimine sunulur. Daha sonra radyo yönetimi metin onayından sonra Radyo Jingle için ses seçimi yapar. Daha sonra iş seslendirme ajansının ses tasarımı ve efektlendirme aşamasına kalmıştır. Radyo Jingle tasarımı bittikten sonra ise radyonun artık bir ID si vardır diyebiliriz. Radyo artık bu jingle veya ID ile anılacak, bilinecektir.

Dj Jingle Yapımı:

Dj Jingle yapımına başlamadan önce dj in programı hakkında ve istekleri doğrultusunda brief alınır. Dj için eşsiz sloganlar seçilerek jingle metni hazırlanır. Dj sonraki aşamada kendisini temsil edecek ID seslendirmeni seçer.

Seslendirme sanatçısı Dj hakkında hazırlanan bu metinleri seslendirerek, ses tasarımı yapımı işine geçilir.

Dj Jingle çalışması tamamlanınca artık Dj in bir ID si vardır diyebiliriz.

Radyo Jingle ve Dj Jingle yapımında en önemli konuların başında seslendirmen ve ses tasarımın iyi seçilmiş olması gereklidir.

Radyo Jingle yapma programları veya Dj Jingle yapma programları diye bir şey söz konusu olmamakla birlikte tüm audio edit programları ses tasarımı içini yapabilmektedir.

Çoğu Dj internette jingle yapma programları diye arama yaparken önemli bir konuda bilgi sahibi olmaları gerekir. En iyi Dj Jingle yapma programı veya Radyo Jingle yapma programı yoktur. En iyi ses tasarımcısı vardır diyebiliriz.

BiberSA Prodüksiyon Seslendirme Dublaj Ajansı bünyesindeki profesyonel ses tasarım mühendisleri tarafından Radyo Dj Jingle tasarımı yapılmaktadır. Meraklısına en iyi tavsiyemiz bu bilgiler olacaktır.

Bu gönderiyi paylaş