Teknolojinin İlerlemesiyle Eğitim Seslendirme: Online Öğrenme, E-Learning ve Sesli Kitapların Yükselişi

Ses Tasarımı Bibersa

Teknolojinin İlerlemesiyle Eğitim Seslendirme: Online Öğrenme, E-Learning ve Sesli Kitapların Yükselişi

Özellikle son 10 yılda dijital dönüşümü hayatımızın her alanında hissediyoruz. E-ticaret, bankacılık uygulamaları, Youtube gibi farklı ve çok katmanlı alanlardaki değişimler, tüketici alışkanlıkları farklılaşmaya başlamışken Covid-19 salgını bu alışkanlıkları hızlı bir şekilde dönüştürdü. Eğitim seslendirme de profesyonel seslendirme sanatçıları tarafından yapılmaya başlandı ve e-learning seslendirme denilen bir kavram ile sesli kitaplar yaygınlaşmaya başladı.

Artık çoğumuz alışverişimizi internet üzerinden yapıyor, gazete-dergi ve kitapları online okuyor, online eğitimlere katılıyor, yemek siparişimizi internetten veriyoruz. Tüketim alışkanlıkları dijital dünyaya yönelmişken marka ve işletmeler bu dijital dönüşümün dışında kalmak istemiyor. Pandemi sonrası arama motoru sonuçlarına baktığımızda da e-ticaret, dijital pazarlama, yazılım, kargo, taşımacılık, web dizayn gibi anahtar kelimelerin popüler olduğunu görüyoruz.

Dijital Dönüşüm ve E-Learning: Profesyonel Kitap Seslendirme

Dijital dönüşüm son yıllarda okuma ve eğitim alışkanlıklarımızı değiştirmeye başlamışken içinden geçtiğimiz pandemi süreci bu değişimi hızlandırdı diyebiliriz. Bununla birlikte pandemi öncesi yolda geçen zamanı değerlendirmek ya da spor yaparken müzik dışında bir şeyler dinlemek isteyenlerin sayısının artış göstermesi beraberinde podcast yayınlarına, sesli kitap uygulamalarına ilgiyi artırmıştı. Salgın sürecinde yapılan araştırmalar örgün eğitime ara verilmesi, gazete-dergi gibi basılı yayın organlarının dijitale kayması gibi durumların online eğitim, sesli kitap, podcast yayınlarının geniş kitlelere yayıldığını gösteriyor.

Yine Türkiye’de yapılan araştırma sonuçlarına göre pandemiden sonra uzaktan eğitim ve çalışma uygulamalarının, çevrimiçi dizi-film seyredilen platform aboneliklerinin, evde geçirilen zamanı değerlendirecek Youtube videolarının, temizlik ürününden mobilya ya kadar uzanan e-ticaret satışlarının etkileşim oranında büyük bir artış olduğunu görüyoruz.

Teknolojinin i̇lerlemesiyle eğitim seslendirme

Salgın sonucu uygulanan fiziksel mesafe kuralları sosyal aktiviteleri sınırlandırırken insan davranışlarını da etkiledi. Fiziki mesafe kuralları kapsamında en çok etkilenen alanların başında da geleneksel eğitim ve öğretim hizmetleri geldi. Uzaktan eğitim – özellikle çevrimiçi öğrenme – artan dijitalleşme bağlamında sosyal uzaklaşma önlemleri ile birlikte ön plana çıktı. Eğitim videoları, testler, ders anlatımları hem işitsel hem de görsel ihtiyaçları da beraberinde getirdi. Üstelik sesli kitaplar sadece kendi dilimiz için değil yabancı dil öğrenmek için de çok iyi bir kaynak.

Sesli kitaplar, edebi eserlerin profesyonel kitap seslendirme sanatçıları ile seslendirme stüdyolarında kayda alınması sonucu oluşan ürünlerdir. Sesli kitaplar, eğitim seslendirme alanında yani online eğitim için en sık kullanılan materyaller haline geldi. Özellikle yabancı dil öğrenme konusunda sesli kitaplar çokça yardımcı oldu. İşte tam bu durumda profesyonel seslendirme sanatçıları ile ortaya çıkan sesli kitapların önemini vurgulamak gerek.

Yabancı dil sesli kitaplarda, telaffuzun doğru olması için profesyonel seslendirme sanatçıları ile çalışılması gerekir. Dilin aynı zamanda bir kültür olduğu unutulmamalı ve native seslendirme sanatçıları ile yapılan online eğitim ya da sesli kitaplar, eğitimde kaliteyi ciddi ölçüde artırmaktadır. 

Hızlı internet bağlantıları ve neredeyse sınırsız depolama kapasitesi tüm e-öğrenme materyali kitaplıkları oluşturmayı ve bunları öğrencilere verimli bir şekilde sunmayı mümkün kıldı. Reklam seslendirme, tanıtım filmi seslendirme, santral seslendirme, belgesel seslendirme gibi aşina olduğumuz seslendirme hizmetleri kategorilerine online eğitim seslendirme, e-learning seslendirme ve sesli kitap seslendirme hizmetleri eklendi. Uzmanların seslendirme etkisinin öğrenme sürecine nasıl yardımcı olduğunu anlamaları ile birlikte e-öğrenme modülleri için seslendirme hizmetleri daha çok talep görmeye başladı.

E-Learning Seslendirme Nasıl Olmalı?

E-öğrenme anlatımlarına, doğru ve profesyonel seslendirme hizmeti dâhil etmek içeriğe büyük değer katıyor. E-öğrenme seslendirmeleri kullanıcıların yeni bilgileri daha kişisel hale getirerek daha hızlı ustalaşmalarına yardımcı oluyor. Online eğitim seslendirme hizmetleri kalitesi, en az online eğitim içerikleri kadar önem taşıyor. Çevrimiçi eğitimlerde öğrencilerin dikkatini çekmek ve derse olan dikkati korumak için seslendirme hizmetleri için seçilen sesin kalitesi, rengi, tonu ve telaffuzu uygun olmalıdır. Seslendirme yapacak sesin bazen birkaç saat boyunca tutarlı bir stil ve ritmi sürdürmesi gerekir. Çevrimiçi eğitim için ses seçiminde hedef kitlenizin kim olduğu önemlidir.

Hitap edilen hedef kitlenin yaş grubu ses seçimi belirlemede dikkat edilmesi gereken bir kriterdir. Öğrencilerin dikkatini dağıtmayacak bir ses tonunun seçilmesi, doğru tonlama ve telaffuza hâkim profesyonel seslendirme sanatçıları tercih edilmelidir. Eğitim içeriklerinin başarılı olması seslendirme sanatçısı seçimi kadar bu kayıtların profesyonel ses kayıt stüdyolarında gerçekleşmesine de bağlıdır. Şunu da belirtmek de fayda var; e-learning ses kayıtlarında otomatik seslerden mutlaka kaçınmalısınız. Otomatik ses kullanımı eğitimin kalitesini ve etkileşim seviyesini düşürecektir.

E-learning ile birlikte ele alınan sesli kitap seslendirme hizmeti için de küçük bir parantez açmak iyi olacaktır. Eğitim seslendirmelerinde aynı ton ve ritimde düz bir anlatım tercih edilirken sesli kitap seslendirme hizmetlerinde ise tonlama, duygu aktarımı son derece önemlidir. Hikâyenin, diyalogların doğru duygularla dinleyiciye aktarılması gerekir.

Bu gönderiyi paylaş