Reklam Metinleri Nasıl Yazılır?

Reklam Metinleri Nasıl Yazılır?

Reklam Metinleri Nasıl Yazılır?

Televizyon reklamlarındaki kampanya, duyuru gibi kısa reklam filmlerindeki metinler “reklam metni” kapsamına girerken, senaryo gerektiren reklam filmleri için ‘reklam senaryosu’ terimini de kullanıyoruz. Ancak radyo reklamları için yazılan metinlere sadece “radyo reklam metni” adını veriyoruz.

Reklam metinleri, medya üretimi sektöründe; ürün, hizmet veya markanız için hazırladığınız video reklamların sesli anlatımında kullanılacak metinlerdir. Reklam metninin amacı, tüketicilere bir ürün veya hizmeti satmak için gereken bilgiyi vermektir. İyi bir bilgi, tüketicilerin dikkatini çeker, marka bilinirliği yaratır ve izleyiciyi reklamı yapılan ürünü veya hizmeti satın almaya teşvik eder. Çoğu reklam kısadır – yaklaşık 15 ila 30 saniye.- O sebeple bir reklam metni yazarken, kelimeleri uzatmak için fazla zamanınız olmaz.

Reklam metinlerinin yazılması için anlaşılan ajans, müşteriden alacağı detaylı brief doğrultusunda markanın vermek istediği mesaj ve hissettirmek istediği duyguya yönelik, uygun olacak farklı tarzlarda -kurumsal anlatım, masalsı anlatım gibi- bir metin hazırlar ve müşterinin beğenisine sunar. Metinlerde önemli olan, ürün, marka veya hizmetin reklam filmi ya da radyo spotunda vurgulanması gereken kısımlarının en kısa şekliyle yazılması olacaktır.

Reklam Metinlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Reklam metinleri, özellikle ticari projeler için farklı stratejilerin de gözetilmesi gereken yazılardır. Biz de dikkat edilmesi gereken stratejiler hakkında şunları söyleyebiliriz;

 

Kısa ve öz anlatım;

Reklam metni yazımındaki en önemli esas, verilmek istenen mesajın kısa ve öz sözcüklerle anlatılmasıdır. Aşırı derecede ayrıntılı olan reklamlar, izleyici dikkatinin dağılmasına sebep olur. O nedenle metinde tüketici ile ürününüz arasında bir bağlantı kurarak, etkileyici ürün özelliklerinizi reklamınız için ayrılan zaman dilimi içinde, gereksiz olan tüm açıklamalardan kaçınarak, öne çıkarmak için özen göstermelisiniz. Ayrıca metnin kısa olması, reklamın daha etkili olmasını, sıkmadan dinlenmesini veya izlenmesini sağlayacak olmasının yanında reklamın yayın bütçesini de etkileyecektir.

 

Etkileyici reklam metinleri;

Reklam metnini hazırlarken, profesyonel bir metin yazarının hedefi, insanların dikkatini çekecek, bahsedilen ürün veya hizmeti düşünmelerini sağlayacak bir çalışma ortaya çıkarmak olacaktır. Örneğin YouTube’da video reklamı yapıyorsanız, bu gerçekten önemlidir. İnsanlar pazarlama stratejisi olarak reklamınızı izlemeye zorlanıyorsa, “reklamı atla” seçeneği üzerinde bekliyor olacaktır. O sebeple onların dikkatini çekmek için sadece beş saniyeniz var demektir ve bu süre akıllıca kullanılmalıdır. Görüntüleyenleri 5 saniyede kaybederseniz, en azından biraz markanızı gösterme fırsatına sahip olursunuz, ancak gerçekçi olalım, insanların reklamınızı gördükten sonra her şeyi izlemelerini ve ürününüzü satın almalarını daha çok tercih edersiniz. O sebeple etkileyici bir metne sahip olmak savaşmanın yarısıdır diyebiliriz. İnsanlar reklamın başından itibaren yakalanmazsa, gerçekten iyi olsanız bile içeriğinizin geri kalanını göremezler. Müşterilerinizin harekete geçme çağrınızla meşgul olmalarını istiyorsanız, metinlerinizi ilginç hale getirin. Müşterinizin reklamınızın sonunda ne yapmasını istediğini düşünün ve sonra bunu söylemenin yaratıcı bir yolunu bulun.

 

Müşterileriniz için eylem çağrısı;

Fiyatlandırma, iletişim bilgileri ve ürün bulunabilirliği ile reklamı sonlandırabilir, izleyicilere ne yapması gerektiğini açıkça belirten bir eylem çağrısı ekleyebilirsiniz. Örneğin mağazalarınıza yönlendirebilir veya ürün incelemeleri ve indirmeler için web sitenize yönlendirebilirsiniz. Unutmayın tüm reklamların son amacı, insanları bir tür karara bağlamaktır, bu nedenle reklamlarınızda insanların izlemek istedikleri sahneleri kullanın ve daha sonra ne yapmaları gerektiğini bilen insanlarla reklamınızı sonlandırın.

Sonuç olarak, video reklamları, insanlar izlemek istemiyorsa asla etkili olmaz. Reklamlarınızı gerçekten işe yarayacak bir araç olarak kullanmak istiyorsanız çok sağlam bir içeriğe ve merak uyandıran bir sona ihtiyacınız var. Unutulmamalıdır ki reklam seslendirme, reklam seslendirme sanatçılarından seslendirme yönetmenine; post prodüksiyondan jingle yapımına kadar uzun bir süreçtir.

Radyo Reklam Metinleri Çeşitleri

Radyo reklam metinleri tiyatral ve düz metin şeklinde yazılırlar. Tiyatral metinler belli bir senaryoya sahip, görsel anlatım olmamasından dolayı doğallığı yakalamak adına diyaloglu yazılan ve genelde birden fazla seslendirme sanatçısının okuma yapması gereken metinlerdir. Metni okuyan ses haricinde, reklam ‘dış ses’ini de unutmamak gerekir. Dış ses, marka, ürün ve hizmet ismini ve sloganı son olarak okur ve tiyatral metinli reklam filmi biter. Düz metinler, TV reklamlarında da sıkça kullanılan, genelde bir kişi tarafından hem tüm metnin okunduğu hem de packshotların okunduğu metinlerdir.

Hazır Radyo Reklam Metinleri

“Uyarlama metinler” olarak da adlandırdığımız hazır radyo reklam metinleri, metin yazarlarının markanın talebine bağlı olarak sektördeki kalıplar dışına çıkmamak için veya özellikle kolay yolu tercih ederek farklı markalar için yazılmış reklam metinlerinde bir iki ufak değişiklikle yeni bir reklam metni oluşturması sonucu ortaya çıkar. Bu yöntem olabildiğince düşük bütçeli reklam projeleri için de kullanılabilen bir yöntemdir. Ancak markanızı özgün olmaktan uzaklaştıran ve muhtemelen dinleyicilerde büyük bir etki göstermeyecek projeler yapılmasına sebebiyet verecektir.

Reklam metni örnekleri;

Medya üretimi sektöründe daha önce kullanılmış olan, sizlere örnek olması açısından hazır reklam metinlerini sunuyoruz. Reklam metinlerini incelerseniz, nerede vurgu verildiği, hangi ürünlerin, hizmetin, ön plana çıktığını tespit edip dilediğiniz yorumu yapabilirsiniz. Şunu unutmamakta fayda var, reklam metinleri mutlaka bir uzman tarafından yazılmalı, eğer yazılmış ise yine bir metin yazarı tarafından redakte edilmelidir. Tek solukta okunması gereken, uzun cümleler içeren bazı reklamlar da vardır. Örneğin Japon kozmetik devi Platinum Vuvu ya hazırlanan reklam metinleri gibi.

“Birilerinin standartlarına mecbur kalacaksak, dünya neden değişiyor ki?

Artık istemekten korkma.

Bırak onlar sana yetişmeye çalışsın.

Bu senin hakkın.

Senin zamanın, senin standartların. KIA.”

”Erkekler traş olurken, hiçbir kılı atlamamak için bunu yapar Biz de, BUNU…

Flexball teknolojili, yeni Fusion Proglide…

Maksimum temas sağlar, ve ardında neredeyse tek bir kıl bile bırakmaz Gillette…”

”Türkiye’nin doğusu batısına, kuzeyi güneyine, şimdi çok daha yakın…

7000 farklı çekim noktamızla, Türkiye’nin dört bucağını, Vodafone Süpernet 4.5 G ile buluşturuyoruz.

Siz de Vodafone’a gelin, dört bucak G farkını deneyimleyin…”

“Ariston’un Türkiye’deki 10. Yılını birlikte kutluyoruz.

Şimdi Ariston’lar, inanılmaz fırsatlarla.

Ariston. Paylaşılan anlarda.”

”Zamanın ruhunu,

Yapılardaki değişimi ve yeni yaşam konforunu öngörerek,

Tecrübe ve teknolojinin uyumuyla Fıratpen’in en estetik, en güçlü profilini tasarladık.

SELENİT…

Seçkin projelere yakışacak estetikte, ve her renkte…

Pencerede yeni dönem…

Fıratpen İnovatif Serisi’nden… SELENİT… FIRATPEN…”

“Meyve suyu, kola, kahve lekesi.

Şimdi Yeni Kosla Oxi Action, lekeleri, ne kadar zor olursa olsun, yok ediyor.

Mesela vişne suyu lekesi.

Gelin bir şişe suya tentürdiyot dökelim.

Sonra da bir ölçek Oxi Action.

Bakın kirli su nasıl tertemiz oldu.

Tabii önlüklerde.

Beyaz ve renklilerde mükemmel sonuca ulaşmak için, Oxi Action.

Her yerde, her lekede mucize bir çözüm.”

Daha çok yumuşatıcı madde ve şimdi 5 özel parfüm.

Çamaşırlarınızda Vernel yumuşaklığını siz de hissedeceksiniz.

Vernel’leyin.

Sütaş’tan çocuklara, hepsi birbirinden lezzetli Minimix’ler.

Vanilya, çilek, böğürtlen ya da karışık meyve.

Üstü kıtırlı ya da kapağında patlayan şeker saklı.

Mini mini karıştır, afiyetle atıştır.

SÜTAŞ.

Doğal lezzet.

”17 Ağustos’u unutmak mümkün değil.

Kayıplarımız, acılarımız ile hepimiz derinden sarsıldık.

Yakınlarımızı kaybettik, yüz binlerce evimiz hasar gördü, milyonlarca kişi hayatını yeniden inşa etmek zorunda kaldı.

Ama artık bunları hatırlamak yetmiyor.

Şimdi kayıplarımızı anarken daha fazlasını yapmanın zamanı.

Harekete geçmenin, depremlere karşı hazırlıklı olmanın, daha sağlam durmanın zamanı.

Sallanmayın! Ayda yaklaşık on bin liraya zorunlu deprem sigortanızı yaptırın.

Çünkü deprem geçecek, hayat devam edecek.

Detaylı bilgi dask.gov.tr ‘de.”

Bu gönderiyi paylaş