Reklamlardaki En Meşhur Sesler

Televizyon ve Sosyal medyada izlediğiniz birçok reklamda o meşhur sesler var. Her bir sesi tanıyorsunuz, biliyorsunuz. Her bir ses sizde etki bırakmış bilinçaltınıza inmiş. Peki bu sesler bunu nasıl başarmış? Ses tonlarının kalitesinden mi? Düzgün Türkçe konuştukları için mi? Reklam yayın süresi boyunca fazla telkine kaldığınız için mi? Evet cevap hepsi. Gün boyunca medyada onlarca belki yüzlerce reklamı izleriz, işitiriz. Bu reklamları seslendiren seslendirme sanatçıları hem ses tonlarının nefisliğinden, düzgün Türkçe konuşmalarından hem de yayın süresi boyunca reklamın fazla telkinine maruz kalmanız hasebiyle reklamlarla bir bağ kurarız. Bazıları kurdukları bu bağı ileri taşıyarak ‘bende seslendirme yapabilirim’ der. Bazıları ise sadece durumu beğenir ve seyrine devam eder. Reklamlardaki o meşhur olan seslere biz; Seslendirme Sanatçısı veya seslendirmen diyoruz. İşte bu gizli kahramanlar bu dev markaların insanların duygularına hitap ettiği sesleri.

Reklam Sesleri Nasıl Çalışır?

Medya üretimi sektöründe çok sık kullanılan kelimelerdir ‘ses bankası’ ve ‘ses castı’. Yapım şirketlerinin, Reklam ajanslarının video prodüksiyonlarında projeleri için uygun sesi seçmek bir ses bankasıyla mümkündür. Profesyonel seslendirme yetenekleri, seslendirme sanatçıları seslendirme ve dublaj ajansı bünyesindeki ses bankasında yer alırlar. Ses bankasında yer alan seslendirme sanatçıları ve ses yetenekleri ses rengine, vurgularına, tonlamalarına göre yapım şirketleri, yönetmenler veya müşteriler tarafından tercih edilirler. Ses Bankasında bulunan seslendirmenler, ses bankası için ne kadar çok alternatif ses demosu bırakırsa sesi tercih eden ajansın veya müşterinin ilgisini o kadar çok çeker. Farklı ses demoları arasından istediği tarzı bulması kolaylaşmış olur.

Ses bankasına kayıtlı olan seslendirmenler ve ses yeteneklerinin birçoğunun kaşe bedeli olduğu gibi, kaşe bedeli olmayan seslendirme sanatçılarının ve ses yeteneklerinin seslendirme ajansıyla özel anlaşmaları bulunmaktadır. Kaşe bedeli olmayan seslendirme sanatçısı ve ses yeteneğinin fiyatını seslendirme ve dublaj ajansları belirler. Ses Bankasında seslendirme sanatçılarının yanında özel sesler, farklı lehçe ve şivelerde konuşanlar, çocuk sesler yer alır. Reklam senaryosu ve metninin durumuna göre uygun seslendirmen kategorisinden ses seçimi yapılır. Ses Bankasında ayrıca seslendirme ajansı tarafından Dünya’nın çeşitli ülkelerinden, farklı dillerde oluşturulan profesyonel sesler de bulunur. İngilizce seslendirme, Arapça seslendirme, Almanca seslendirme, Rusça seslendirme gibi Dünya’nın farklı dillerinden voiceover’lar ses bankasında bulunurlar. Tüm sesler medya üretimi sektöründe ihtiyaca yönelik ve profesyonel seslerden oluşmaktadır.

Türkiye’de bir firmanın Sudan’a ihracat yaptığı bilgisini aldık. Müşteri Sudan televizyon ve radyo kanallarında yayınlanmak üzere reklam kampanyası başlatmak istiyordu. Müşteri ajans temsilcilerinden yerel dil olan nübyece seslendirmen talep etti. Bir haftalık bir araştırmanın sonunda bulduğunu hatırlıyorum. Evet, Ses bankasından böyle zor seslendirmen talepleri de gelmiyor değil. Seslendirme ve dublaj dünyasında bazen sorular çalışmadığımız yerden geliyor. Ses Bankası’nın medya üretimi sektöründe bu kadar önemli bir yeri olduğunu, her ihtiyaca ve talebe karşılık veren bir banka olması gerektiğini anladık. Ses Bankalarının daha profesyonel, işini aşkla yapan güzel insanlarla dolması taşması umuyoruz.

Bu gönderiyi paylaş