Reklamlardaki En Meşhur Sesler

reklamlardaki sesler nasıl oluşur, reklam sesleri nasıl belirlenir

Reklamlardaki En Meşhur Sesler

Televizyon ve Sosyal medyada izlediğiniz birçok reklamda o meşhur sesler var. Her bir sesi tanıyorsunuz, biliyorsunuz. Her bir ses sizde etki bırakmış bilinçaltınıza inmiş. Peki reklamlardaki sesler bunu nasıl başarmış? Ses tonlarının kalitesinden mi? Düzgün Türkçe konuştukları için mi? Reklam yayın süresi boyunca fazla telkine kaldığınız için mi? Evet cevap hepsi.

Gün boyunca medyada onlarca belki yüzlerce reklamı izleriz, işitiriz. Bu reklamları seslendiren seslendirme sanatçıları hem ses tonlarının nefisliğinden, düzgün Türkçe konuşmalarından hem de yayın süresi boyunca reklamın fazla telkinine maruz kalmanız hasebiyle reklamlarla bir bağ kurarız. Bazıları kurdukları bu bağı ileri taşıyarak ‘bende seslendirme yapabilirim’ der. Bazıları ise sadece durumu beğenir ve seyrine devam eder. Reklamlardaki o meşhur olan seslere biz; Seslendirme Sanatçısı veya seslendirmen diyoruz. İşte bu gizli kahramanlar bu dev markaların insanların duygularına hitap ettiği sesleri meydana getiriyor?

Peki reklamlardaki sesler derken sadece seslendirme sanatçıları mı kast edilir, reklam sesleri denilince akla gelmesi gerekenler nelerdir?

Reklam Sesleri Nedir? Reklamlardaki Sesler Denilince Akla Neler Gelir?

Reklam sesleri, reklam filmlerinde kullanılan özel ses efektleri, müzikler ve sesli reklamlar ve elbette reklam seslendirme sanatçılarını ifade eder. Sanatçılar dahil reklam sesleri, reklam filminin amacına ve mesajına uygun bir şekilde seçilir. Örneğin, bir çocuk ürün reklamı için sevimli ve eğlenceli bir müzik seçmek, seslendirme sanatçısını da ritmik, yumuşak bir sese sahip olanı seçmek gibi.  Ya da bir teknoloji ürünü reklamında daha modern ve teknolojik bir müzik kullanmak, buna uygun olarak ses tonu bas – bas bariton olan bir seslendirme sanatçısı ile çalışmak gibi.

Reklam sesleri, reklam filminin içeriğine göre değişir. Yani her reklam için özgün bir reklam sesleri ortaya çıkar. Bazı reklam filmlerinde, diyalogların yer aldığı bir seslendirme kullanılırken, bazılarında sadece müzik veya özel ses efektleri tercih edilir. Ayrıca, reklam filmlerinin sonunda marka logosu veya sloganı gibi unsurların yer aldığı jenerik bölümlerinde de özel bir müzik veya ses efekti kullanılabilir.

Reklam sesleri, reklam filminin amacına uygun seçildiğinde, reklamın etkileyiciliğini artırır ve izleyicilerin reklamı daha iyi hatırlamasını sağlar. Bunun örneği de sanıyoruz ki hepimizin bilinçaltına kazınan meşhur reklamlardır. Hatta bazı durumlarda akla marka ile birlikte reklamlardaki sesler bir bütün olarak gelir. Bu nedenle reklamdaki sesler, aslında o reklamı meşhur kılan seslerdir.

Reklam Sesleri Neden Önemlidir?

Reklam sesleri, reklam filmlerinin etkileyiciliğini artıran ve izleyicilerin dikkatini çeken, açık konuşmak gerekirse, en kritik unsurdur. İyi seçilmiş bir reklam sesi, reklam filminin mesajının daha iyi anlaşılmasını sağlamakla kalmaz; uzun ömürlü reklamların da kaynağıdır. Reklam seslerinin önemli olduğu diğer alanlar şu şekildedir:

  • Reklam sesleri, reklam filminin mesajının daha iyi anlaşılmasını sağlar. Çünkü reklam sesleri markanın mesajını daha iyi iletecek donanımı sağlar. Mesajın heyecanlı olması, akıcı bir dilde anlatılması gibi ayrıntılar, reklamdaki sesler ile sağlanır.
  • Reklam sesleri, reklam filminin amacına uygun olarak seçilir. Örneğin, çocuklara yönelik bir reklam filminde sevimli ve eğlenceli bir müzik tercih edilirken, teknoloji ürünleri reklamlarında daha modern ve teknolojik bir müzik kullanılabilir.
  • Reklam filminin içeriğine göre değişen ses efektleri veya diyaloglar kullanılmalıdır. Ancak, kullanılan seslerin reklamın mesajına uygun olması önemlidir. Aksi takdirde, izleyicilerin dikkati dağılır ve reklamın etkisi azalır. Çünkü reklam bir bütündür; reklam sesleri izleyiciye bu bütünlüğü hatırlatır.
  • Reklam sesleri, reklam filminin sonunda yer alan marka logosu veya sloganı gibi unsurların yer aldığı jenerik bölümlerinde de önemlidir. Bu bölümlerde kullanılan özel bir müzik veya ses efekti, tüm reklam hatırlanmasa bile; o kısmının akılda kalmasını sağlayabilir.
  • İyi seçilmiş bir reklam sesleri, müşteri sadakatini artırır; ürün ya da hizmetin pazarlanmasını kolaylaştırır.

Yapılan pazarlama araştırmaları da bunu göstermektedir. Reklam, sanılanın aksine kurgusal değil; işitsel bilince hitap etmektedir. Sadece bu nedenden ötürü dahi Ses Bankası’ndan destek almak; iyi bir reklam sesi seçmek önemlidir.

Reklam Sesleri Nasıl Seçilir?

Medya üretimi sektöründe çok sık kullanılan kelimelerdir ‘ses bankası’ ve ‘ses castı’. Yapım şirketlerinin, Reklam ajanslarının video prodüksiyonlarında projeleri için uygun sesi seçmek bir ses bankasıyla mümkündür. Profesyonel seslendirme yetenekleri, seslendirme sanatçıları seslendirme ve dublaj ajansı bünyesindeki ses bankasında yer alırlar.

Ses bankasında yer alan seslendirme sanatçıları ve ses yetenekleri ses rengine, vurgularına, tonlamalarına göre yapım şirketleri, yönetmenler veya müşteriler tarafından tercih edilirler. Ses Bankasında bulunan seslendirmenler, ses bankası için ne kadar çok alternatif ses demosu bırakırsa sesi tercih eden ajansın veya müşterinin ilgisini o kadar çok çeker. Farklı ses demoları arasından istediği tarzı bulması kolaylaşmış olur.

Ses bankasına kayıtlı olan seslendirmenler ve ses yeteneklerinin birçoğunun kaşe bedeli olduğu gibi, kaşe bedeli olmayan seslendirme sanatçılarının ve ses yeteneklerinin seslendirme ajansıyla özel anlaşmaları bulunmaktadır. Kaşe bedeli olmayan seslendirme sanatçısı ve ses yeteneğinin fiyatını seslendirme ve dublaj ajansları belirler.

Ses Bankasında seslendirme sanatçılarının yanında özel sesler, farklı lehçe ve şivelerde konuşanlar, çocuk sesler yer alır. Reklam senaryosu ve metninin durumuna göre uygun seslendirmen kategorisinden ses seçimi yapılır. Ses Bankasında ayrıca seslendirme ajansı tarafından Dünya’nın çeşitli ülkelerinden, farklı dillerde oluşturulan profesyonel sesler de bulunur.

İngilizce seslendirme, Arapça seslendirme, Almanca seslendirme, Rusça seslendirme gibi farklı dillerinden sanatçılar ses bankasında bulunurlar. Tüm sesler medya üretimi sektöründe ihtiyaca yönelik ve profesyonel seslerden oluşmaktadır. Dolayısıyla BiberSA Prodüksiyon gibi Ses Bankası zengin bir marka ile işbirliği yaparsanız; projeleriniz etkili bir şekilde dile gelir; unutulmaz reklamlara ulaşabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş