Sadece Seslendirme ve Dublaj Yapanların Bileceği 8 Şey

Sadece Seslendirme ve Dublaj Yapanların Bileceği 8 Şey

Medya üretimi sektöründe Seslendirme Dublaj yapan binlerce insan var. Gerek yerli olsun gerek yabancı olsun seslendirme stüdyo atmosferini ciğerine çekmiş, ağzından tükürük ile karışık çıkıp pop filtreye yapışıp kuruyan yemek partiküllerini görmüş kişiler! Size sesleniyoruz. 10 yıllık bir sektör tecrübeniz varsa seslendirmenseniz veya dublaj yapıyorsanız stüdyoda birçok ilginç olayla karşılaşırsınız. Seslendirme dublaj bir yaşam tarzınız haline gelmiştir. Sokakta yürüyorsunuz ama insanlar o müthiş Hollywood karakterlerine ses verdiğinizi, meşhur reklamların fiyakalı sesi sizin olduğunu bilmemesi ne kötü bir durum. Bilenler ise hayranlıkla sizi takip ediyor ve mesleğe sempati duymaya başlıyor. Hadi şimdi gelin sadece seslendirme ve dublaj yapanların bileceği 8 şey nedir bir göz atalım.

1. Mikrofon artık vücudunuzun bir parçası haline gelmiştir.


Her gün birlikte zaman geçirdiğiniz iş arkadaşınız bir mikrofon olduğu için onunla şakalaşır, onunla üzülür ve onunla eğlenirsiniz. Piyasaya yeni çıkan bir mikrofonun sizde yarattığı heyecan diğer insanların hayranı olduğu bir ünlü ile tanıştığı andaki heyecanından daha fazladır.

2. Daha önce varlığından bile haberdar olmadığınız şeyleri öğrenirsiniz
.

İşiniz okumak olunca, tabi ki her gün birçok insanın bilmediği birçok şey okursunuz. Otomobil bujisinin teknik bileşenlerinden, ismini ilk defa duyduğunuz psikolojik bir rahatsızlığa iyi gelen ilacın, bol Latince içeren prospektüsüne, Uganda’da yaşayan yerli halkın yediği popüler yemeğin kalorisine kadar.

3. Kendi kendinize konuşmak size deli yapmaz.


Boş bir odada bazen saatlerce kendi kendine konuşmak diğer insanlara göre delilik belirtisi olsa bile bu sizin için günlük rutininizin bir parçasıdır.

4. Bütün herkes size kolay para kazanıyor gözü ile bakar
.

Çevrenizdeki herkes size ‘’Ne kadar kolay iş’’ konuşarak para kazanıyor gözü ile bakar. Fakat yılların tecrübesini, sahip olduğunuz yeteneği ve sadece sizin bildiğiniz zorlukları göz ardı ederler. Onlardan, daha önce okuduğunuz bir tıbbi metnin sadece bir sayfasını yüksek sesle okumalarını isteyerek intikam alabilirsiniz.

5. Müşterileriniz sizden garip şeyler isteyebilirler
.

Bazen ciddi bir iş adamı, bazen Egeli bir köylü, bazen ise bir koltuk olabilirsiniz. Evet koltuk! Hatta bir böcek, sevimli bir diş fırçası ve üzgün bir tornavida.

6. Tüm hayatınız boyunca Çizgi Film seslendirmesi yapmayı isteyen ortalama 358 insanla tanışırsınız.


Mesleğinizi öğrenen birçok kişi sohbete kendilerinin çizgi film seslendirmeye meraklı ve yetenekli olduğunu söyleyerek başlar. Özellikle bayanların bu ilgisini sabırla dinlemek zorunda kalırsınız.

7. Nezle ya da grip olursanız tamamen işe yaramaz bir hale gelirsiniz.

İşte o eşsiz sesiniz, nezle ya da grip olduktan sonra bir süre tatile çıkar ve bu yüzden hastalığınız süresince birçok iş kaybedersiniz çünkü kimse nezleli bir sese reklam, tanıtım ya da film seslendirtmek istemez.

8. Sizi sadece sesinizi TV’de ya da radyoda duyduğunda arayan arkadaşlarınız vardır
.

Normalde arayıp sormayan ve kendilerini samimi arkadaş olarak tanıtan bazı kişiler sizin sesinizi radyoda ya da TV’de duyar duymaz hemen telefona sarılıp hâl hatır sorarlar. Oysa ki bu kırk yıllık dost edası ile yapılan aramaların, yanlarındaki kişilere hava atmaktan başka sebebi yoktur.

Bu gönderiyi paylaş