Sadece Seslendirme ve Dublaj Yapanların Bileceği 8 Şey

seslendirme ve dublaj yapanlar

Sadece Seslendirme ve Dublaj Yapanların Bileceği 8 Şey

Medya üretimi sektöründe Seslendirme Dublaj yapan binlerce insan var. Gerek yerli olsun gerek yabancı olsun seslendirme stüdyo atmosferini ciğerine çekmiş, ağzından tükürük ile karışık çıkıp pop filtreye yapışıp kuruyan yemek partiküllerini görmüş kişiler! Size sesleniyoruz. 10 yıllık bir sektör tecrübeniz varsa seslendirmenseniz veya dublaj yapıyorsanız stüdyoda birçok ilginç olayla karşılaşırsınız.

Seslendirme dublaj bir yaşam tarzınız haline gelmiştir. Sokakta yürüyorsunuz ama insanlar o müthiş Hollywood karakterlerine ses verdiğinizi, meşhur reklamların fiyakalı sesi sizin olduğunu bilmemesi ne kötü bir durum olsa da. Ama bilenler ise hayranlıkla sizi takip ediyor ve mesleğe sempati duymaya başlıyor. Hadi şimdi gelin sadece seslendirme ve dublaj yapanların bileceği 8 şey nedir bir göz atalım.

Seslendirme ve Dublaj Yapanların En iyi Arkadaşı Mikrofondur

Seslendirme ve dublaj yapanlar için mikrofon artık vücudunuzun bir parçası haline gelmiştir Her gün birlikte zaman geçirdiğiniz iş arkadaşınız bir mikrofon olduğu için onunla şakalaşır, onunla üzülür ve onunla eğlenirsiniz. Piyasaya yeni çıkan bir mikrofonun sizde yarattığı heyecan diğer insanların hayranı olduğu bir ünlü ile tanıştığı andaki heyecanından daha fazladır.

Bilinenin Aksine Okumak Seslendirme ve Dublaj Yapanlar için İhtiyaçtır

Daha önce varlığından bile haberdar olmadığınız şeyleri öğrenirsiniz. İşiniz okumak olunca, tabi ki her gün birçok insanın bilmediği birçok şey okursunuz. Otomobil bujisinin teknik bileşenlerinden, ismini ilk defa duyduğunuz psikolojik bir rahatsızlığa iyi gelen ilacın, bol Latince içeren prospektüsüne, Uganda’da yaşayan yerli halkın yediği popüler yemeğin kalorisine kadar.

Kendi Kendinize Konuşmak Sizin için Normaldir

Boş bir odada bazen saatlerce kendi kendine konuşmak diğer insanlara göre delilik belirtisi olsa bile bu sizin için günlük rutininizin bir parçasıdır. Kendi kendinize konuşmak, ayna karşısında konuşmak ya da kendinizi ses kaydına alıp daha sonra dinlemek ve hatta notlar almak sizin artık bir rutininiz haline gelir.

Seslendirme ve Dublaj Sanatçıları Kolay Kazanıyor Gözüyle Bakılır

Çevrenizdeki herkes size ‘’Ne kadar kolay iş’’ konuşarak para kazanıyor gözü ile bakar. Fakat yılların tecrübesini, sahip olduğunuz yeteneği ve sadece sizin bildiğiniz zorlukları göz ardı ederler. Onlardan, daha önce okuduğunuz bir tıbbi metnin sadece bir sayfasını yüksek sesle okumalarını isteyerek intikam alabilirsiniz.

Müşterileriniz sizden garip şeyler isteyebilirler

Bazen ciddi bir iş adamı, bazen Egeli bir köylü, bazen ise bir koltuk olabilirsiniz. Evet koltuk! Hatta bir böcek, sevimli bir diş fırçası ve üzgün bir tornavida. Reklam senaryolarına, animasyon metinlerine; kısaca gelen işe göre insan-hayvan ya da eşya olabilmeniz beklenir.

Tüm hayatınız boyunca çizgi film seslendirmesi yapmayı isteyen ortalama 358 insanla tanışırsınız

Mesleğinizi öğrenen birçok kişi sohbete kendilerinin çizgi film seslendirmeye meraklı ve yetenekli olduğunu söyleyerek başlar. Özellikle bayanların bu ilgisini sabırla dinlemek zorunda kalırsınız.

Nezle ya da grip olursanız tamamen işe yaramaz bir hale gelirsiniz

İşte o eşsiz sesiniz, nezle ya da grip olduktan sonra bir süre tatile çıkar ve bu yüzden hastalığınız süresince birçok iş kaybedersiniz çünkü kimse nezleli bir sese reklam, tanıtım ya da film seslendirtmek istemez.

Sizi sadece sesinizi TV’de ya da radyoda duyduğunda arayan arkadaşlarınız vardır

Normalde arayıp sormayan ve kendilerini samimi arkadaş olarak tanıtan bazı kişiler sizin sesinizi radyoda ya da TV’de duyar duymaz hemen telefona sarılıp hâl hatır sorarlar. Oysa ki bu kırk yıllık dost edası ile yapılan aramaların, yanlarındaki kişilere hava atmaktan başka sebebi yoktur.

Bu gönderiyi paylaş