Sefa Zengin Kimdir: Kötü Adam Seslerinin Aranan İsmi!

sefa zengin kimdir

Sefa Zengin Kimdir: Kötü Adam Seslerinin Aranan İsmi!

Sefa Zengin özellikle, Kurtlar Vadisi dizisindeki rolü ile izleyicinin dikkat çekmeyi başarmıştır. Peki Sefa Zengin kimdir?

Televizyon ekranlarında kötü karakterlere hayat vermesiyle bilinen Sefa Zengin, usta bir oyuncu ve seslendirme sanatçısıdır. 1968 Malatya doğumlu olan Zengin, dizi ve film oyunculuğunun yanı sıra tiyatrocu kimliğine de sahiptir. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nü 1995’te bitiren Sefa Zengin, profesyonel anlamda tiyatro oyunculuğu yaparak kariyer hayatını şekillendirmiştir. 1994 yılında Haldun Dormen Tiyatrosu’nda sahne alan usta oyuncu, şimdilerde oyunculuk kariyerini farklı bir noktaya taşımıştır.

Ünlü dizi ve film oyuncusu Sefa Zengin, bu dizide psikolojik sorunları olan Erdal Kömürcü karakterine hayat vermiştir. Sefa Zengin, son dönemlerde dizi oyuncusu ve seslendirme sanatçısı olarak ekranlardaki yerini almıştır. Oyuncu kimliği ile ön plana çıkan Zengin, aynı zamanda birçok tiyatronun yönetmenliğini de üstlenmiştir. Ünlü tiyatro oyuncusu Sefa Zengin’i Tiyatro Candela’nın sahneye koyduğu Karmakarışık, Popcorn, Kare As ve Oyun isimli oyunların yönetmeliğinde görüyoruz. 

Seslendirme Sanatçısı Olarak Sefa Zengin Kimdir?

Oyuncu kimliği ile tiyatro sahnelerinde, dizi ve film sektöründe yer alan Sefa Zengin, kariyer hayatını çok yönlü bir biçimde şekillendirmiştir. Kamera önünde sıklıkla gördüğümüz Zengin, aynı zamanda iyi bir seslendirme sanatçısıdır. Uzun yıllardır mikrofon başına geçen Sefa Zengin, pek çok yabancı filmin Türkçe seslendirme kadrosunda yer almıştır. Usta oyuncu ve seslendirme sanatçısı Zengin, seslendirme sanatının inceliklerini projeye en iyi şekilde uygulayan isimlerin başında yer alır. 

Ünlü seslendirme sanatçısı Sefa Zengin seslendirme alanında daha çok, film projeleri ile mikrofon karşısına geçiyor. Muhteşem oyunculuk yeteneğini sesiyle birleştiren Sefa Zengin, özellikle Marvel serisindeki seslendirmeleri ile karşımıza çıkıyor.

Marvel serisinde yer alan Doktor Strange filminde Sefa Zengin’i Michael Stuhlbarg’ı seslendirirken görüyoruz. Çoklu evrenin kapılarını açan ve izleyiciyi gizem dolu bir yolculuğa çıkaran Doktor Strange filminin ilerleyen serilerinde de Sefa Zengin’in sesini duyuyoruz. 

Sefa zengin kimdir

Sefa Zengin dublaj çalışmalarının ve reklam filmlerinin aranan ünlü seslerinden biridir. Çoğunlukla film ve animasyon projelerinde sesini duymaya alışık olduğumuz Zengin, aynı zamanda belgesel çalışmalarında da yer almıştır.

TRT Belgesel için mikrofon başına geçen Sefa Zengin, Kurtuluş Savaşında Donanmamız adlı belgesele sesiyle hayat vermiştir. Ünlü seslendirme sanatçısı bu belgeselde, Kurtuluş Savaşı’nın destansı öyküsünü izleyiciye aktaran duygu yüklü sesin sahibidir. 

Akıcı bir ses tonu ile projeleri seslendiren Sefa Zengin, dönemin öne çıkan filmlerinin seslendirme kadrosunda yer almıştır. 2012 yılında vizyona giren Titanic: Blood and Steel adlı yapım da bunlardan biridir. Titanic Blood and Steel filminde Zengin, Frank McCusker’in sesi olarak karşımıza çıkar. Frank McCusker’in canlandırdığı Charles Stokes’e ses veren ünlü sanatçı, karakterle sesin müthiş uyumunu gözler önüne serer. 

Sefa Zengin Kimleri Seslendirdi?

Ünlü seslendirme sanatçısı Sefa Zengin, bugüne kadar hafızalara kazınan pek çok önemli film ve animasyonun seslendirme kadrosunda yer almıştır.

Kötü karakter seslendirmelerinin aranan ismi olan Zengin, aynı zamanda eğlenceli dublaj çalışmalarında da kusursuz işler ortaya çıkarır. İşte Sefa Zengin’in seslendirdiği yapımlar ve karakterler; 

 • Doktor Strange Çoklu Evren Çılgınlığında filminde Nicodemus West’i  
 • Aslan Kral filminde Jeremy Irons’ı Scar’ı 
 • Doktor Strange filminde Michael Stuhlbarg’ı 
 • İrlandalı filminde Al Pacino’yu  Jimmy’i 
 • Kara Şovalye Yükseliyor filminde Cillian Murpy’ yUrsa karakteri 
 • Çapkın filminde Mark Moses’i 
 • Köfte Yağmuru filminde  Will Forte’ı Joe Town’ı  

Doktor Strange Çoklu Evren Çılgınlığında- Doktor Nic. West: Marvel serisinin heyecan dolu filmlerinden biri olan Doktor Strange Çoklu Evren Çılgınlığında, izleyicileri macerenın eksik olmadığı bir çoklu evrene götürüyor. Filmde Doktor Nic. West karakterine ise Nicodemus West hayat veriyor. Bu filmin Türkçe seslendirme kadrosunda yer alan Sefa Zengin, Dr. Nic. West’in sesi oluyor. 

Aslan Kral – Scar: Yavru bir aslan olan Simba’nın hikâyesini konu alan Aslan Kral filminin Türkçe seslendirme kadrosunda Sefa Zengin’i görüyoruz. Zengin bu filmde, Kral Mufasara’nın kardeşi ve bir önceki varis olan Scar karakterine ses veriyor. 

İrlandalı – Jimmy Hoffa: İrlandalı filmi Frank ‘The Irishman’ Sheeran’ın sendika lideriyken bir mafyaya dönüşme macerasını izleyiciyle buluşturuyor. Filmde Jimmy karakterine hayat veren Al Pacino’yu Sefa Zengin seslendiriyor. 

Kara Şövalye Yükseliyor – Scarecrow:  Bu filmde terörist lider Bane’nin yaptığı gizli planları durdurmak için mücadele eden Bruce Wayne ve Batman’in mücadelesini görüyoruz. Zengin, Kara Şövalye’nin Türkçe seslendirmesinde Scarecrow’u canlandıran oyuncu Cillian Murphy’e ses veriyor. 

Çapkın – Dr. Sam: Çapkın filminde yakışıklı dolandırıcı Nikki’nin daha önce hiç sahip olmadığı kadar çok şey sunan orta yaşlı avukat Samantha ile olan macera dolu anlarına konuk oluyoruz. Heyecanın eksik olmadığı bu filmde Sefa Zengin’i Dr. Sam Falcon’u seslendirirken görüyoruz. 

Köfte Yağmuru – Joe Town: Eğlenceli bir animasyon filmi olan Köfte Yağmuru’nda çılgın mucit Flint Lockwood’un gökten yiyecek yağdıran bir makine icat etmesi konu ediliyor. Köfte Yağmuru filminin ilk serisinde ise Joe Town karakterine Sefa Zengin ses veriyor. 

Oyuncu Olarak Sefa Zengin Kimdir?

Dizi ve film oyunculuğu kariyerine Yaz Evi dizisi ile başlayan Sefa Zengin, 1993 yılından beri çeşitli projelerde yer almaya devam ediyor. Uzun yıllardır sektörün içerisinde olan Zengin; Kurtlar Vadisi, Kızıl Elma, Hürrem Sultan ve Cennet Mahallesi gibi dönemin öne çıkan dizileriyle hatırlanıyor. Peki, ünlü oyuncu Sefa Zengin hangi dizilerde yer aldı? İşte Sefa Zengin’in oynadığı diziler; 

 • Çiçek Taksi
 • Yaz Evi 
 • Tatlı Kaçıklar 
 • Son Kumpanya 
 • 5 Maymun Çetesi 
 • Dadı 
 • Derya & Deniz 
 • Arka Sokaklar 
 • Cennet Mahallesi
 • Kurtlar Vadisi 
 • Hürrem Sultan
 • Antep Fıstığı 
 • İsimsizler 
 • Ne Münasebet 
 • Kızıl Elma 
 • Yeniden Başla
 • Kurşun Bilal 
 • Ömre Bedel
 • Deniz Yıldızı

5 Maymun Çetesi – Bilal: 1999 yılından yayınlanan 5 Maymun Çetesi dizisi dönemin öne çıkan komedi dizilerinden biriydi. Sefa Zengin’in yeni oyunculuk yaptığı dönemlere denk gelen bu yapımda ünlü oyuncu Bilal karakterini canlandırıyordu. 

Kurtlar Vadisi – Erdal Kömürcü: Aksiyon dolu bir mafya dizisi olan Kurtlar Vadisi’nin oyuncu kadrosunda Sefa Zengin, Erdal Kömürcü olarak yer almıştı. Ünlü oyuncu bu dizide, Hüsrev Ağa’nın uyuşturucu üreticisi Abuzer’in oğlu Erdal karakterine hayat vermişti. 

Hürrem Sultan – Özdemir Paşa: 2003 yılında yayınlanan Hürrem Sultan, tarihi konulu bir mini diziydi. Sefa Zengin ise bu dizide Özdemir Paşa’yı oynuyordu. 

İsimsizler – Gözcü: İsimsizler dizisi yüreği vatan sevgisi ile dolu olan Fatih karakteri etrafında şekilleniyor. Sefa Zengin bu dizide kötü karakter olarak izleyici karşısına çıkıyor. Zengin’in İsimsizler dizisindeki rolü ise Afran tarafından öldürülen terörist Gözcü karakteriydi. 

Sefa Zengin Kurtlar Vadisi

Ünlü oyuncu ve seslendirme sanatçısı Sefa Zengin denildiğinde herkesin aklına gelen ilk yapım Kurtlar Vadisi’dir. Döneme damgasını vuran Kurtlar Vadisi dizisi, mafya sloganıyla yayınlanmaya başlamış; aksiyon, dram ve istihbarat türünde bir dizidir. Çok sayıda ünlü ismi ağırlayan bu dizi 15 Ocak 2003 yılında yayın hayatına başlamış ve 2005 yılına kadar dört sezon boyunca seyirci ile buluşmuştur. Sefa Zengin ise Kurtlar Vadisi’nde Erdal Kömürcü karakterini canlandırarak uzun süre ekranlarda yer almıştır. 

Sefa Zengin’in hayat verdiği Erdal karakteri aslında, Tuncay Kantarcı’nın yanında çalışan ve daha çok sağlık sektörüne yönelik ithalat-ihracat işleriyle uğraşan bir iş adamıdır.

Kurtlar Vadisi dizisinin kötü karakterlerinden biri olan Erdal Kömürcü, yolsuzlukla elde edilen ithalat ve ihracatlarını dizi boyunca sürdürmüştür.

Dizi boyunca akıl hastanesi ve mahkeme ikileminde rolünü sürdüren Kömürcü, eski sevgilisi Canan tarafından vurularak diziden ayrılmıştır. Kötü adam rolünde gördüğümüz Sefa Zengin, Kurtlar Vadisi’nde iyi bir oyunculuk sergileyerek kariyer basamaklarını hızla çıkmıştır. 

Sefa Zengin İletişim

Oyuncu, tiyatrocu ve seslendirme sanatçısı kimliği ile adından sıkça söz ettiren Sefa Zengin, dublaj sektörünün aranan isimlerinden biridir. Uzun yıllardır seslendirme ve dublaj alanında gördüğümüz Zengin; bugüne kadar pek çok dizi, film, animasyon ve belgesel çalışmasında yer almıştır. 

Ünlü dublaj ve seslendirme sanatçısı Sefa Zengin, Türkiye’nin önde gelen markalarının reklam filmlerinde görünmeyen kahraman olarak karşımıza çıkıyor. Bugüne kadar döneminin en çok dikkat çeken dizilerinde görmeye alışık olduğumuz Zengin, aynı zamanda BiberSA Prodüksiyon bünyesinde seslendirme çalışmalarına devam ediyor.

BiberSA bünyesinde farklı projelerle adından sıkça söz ettiren Sefa Zengin’in demo çalışmalarını görmek için BiberSA Prodüksiyon web sitemizi veya BiberSA Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Ünlü seslendirme sanatçısı Sefa Zengin iletişim kurmak ve demo çalışmalarına ulaşmak için aşağıdaki butona tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz

Bu gönderiyi paylaş