Kardioid – Cardioid Mikrofon Nedir?

Cardioid Mikrofon

Kardioid – Cardioid Mikrofon Nedir?

Cardioid mikrofon diyaframın önünde kalp şeklindeki bir alandan gelen sesleri alarak çalışma sağlayan bir mikrofon türüdür. Her taraftan gelen sesi eşit duyarlılıkta almasıyla bilinen cardioid mikrofonlar aynı zamanda kardioid olarak da anılır. Genel amaçlı mikrofon türleri arasında yer alan kardioid mikrofon, oda reverberasyonu yakalamak için ideal özelliklere sahiptir. Peki cardioid mikrofon nedir, nasıl çalışır? Bu yazımızda kardioid mikrofonun çalışma prensibinden bahsedeceğiz. 

Cardioid Mikrofon Nedir?

Cardioid mikrofon, Polar Pattern’e sahip olan yanlardan ve arkadan gelen sesi iletmeyerek önündeki sesi en iyi duyan mikrofon türüdür. Yapı olarak bir kalp şekline benzeyen Polar Pattern bundan dolayı Cardioid (kardioit) adını almıştır. Kardioid mikrofonların arkadan gelen sesi yakalamama özelliği belli alanlarda avantajlı bir kullanım sunar. Özellikle çoklu mikrofonlama ihtiyacının olduğu durumlarda ve büyük miktarda oda ambiyansı yakalamanın istenmediği durumlarda cardioid mikrofonlardan destek alınabilir. 

Geniş bir kullanım alanı ve avantaj sunan cardioid mikrofonlar çoğunlukla stüdyo kayıtlarında ve canlı performanslarda ortam gürültüsünü azaltarak sesin en iyi şekilde aktarılmasını sağlar. Arkadan gelen her türlü sesi reddeden cardioid mikrofonlar, mikrofon uygulamalarında en çok tercih edilen seçeneklerin başında yer alır. Geniş bir kullanım alanına sahip olan cardioid mikrofonlar bilinen yapının yanı sıra yaka versiyonuna da sahiptir. Cardioid yaka mikrofonu sayesinde aynı verimi portatif yapıyla birleştirerek deneyimleyebilirsiniz. 

Cardioid mikrofon nedir
görsel kaynak

Super Cardioid Mikrofon Nedir? 

Birçok alanda kullanılan ve tek yönlü mikrofon olarak bilinen kardioid mikrofon seçeneğinin bir üstünde super cardioid yer alır. Super cardioid mikrofon, standart bir kardioid ürün tasarımına kıyasla daha dar bir alanın sesini algılayan ürün modelidir. Cadriod tasarımından farklı olan super cardioid doğrudan mikrofonun önünde olan seslere odaklanır. Super cardioid mikrofonlar yapı ve özellik bakımından cardioid mikrofonlardan daha fazla ses yumuşatma avantajına sahiptir. Dirençli olmasıyla bilinen super cardioid mikrofonlar ses yakalama konusunda da gelişmiş özellikler sunar. 

Super cardioid mikrofon kullanılırken konum faktörü sınırlayıcı bir etkiye sahip olabilir. Bu mikrofona konuşan kişinin mikrofonun karşısında sabit bir şekilde kalması sesin kalitesi açısından oldukça önemlidir. Belirli kaynaklardan ses yakalamak için mükemmel bir yapı sunan super cardioid mikrofonlar özellikle film setlerinde sıklıkla kullanılan boom mikrofonları arasında yer alır. Supercardioid mikrofon modeli akıllı telefon, tablet, kamera ve mikrofona yerleştirilmiş video kameralardan daha iyi bir ses performansı sunmasıyla bilinir. Bu mikrofon modeli ses algılama alanı olarak mikrofonun önüne odaklandığı için arka plan seslerin izole edilmesini sağlar. 

Kardioid Mikrofon Nasıl Çalışır?

Ortam gürültüsünü azaltması ile popüler olan cardioid mikrofonlar, büyük miktarda oda ambiyansı yakalamanın istenmediği durumlarda kusursuz çalışmalar ortaya koyar. Bu mikrofon türünü ilk kez kullanacaklar cardioid mikrofonlar nasıl çalışır sorusunun yanıtını arıyor olabilir. Genel olarak cardioid mikrofonlar sadece ön taraftan gelen sesleri algılayacak biçimde çalışırlar. Stüdyo ve canlı performans alanlarında cardioid mikrofonların yaka şeklindeki modeller tercih edilir. Her iki seçenekte de cardioid mikrofonlar aynı çalışma prensibi ile öndeki sesin duyulmasına odaklanır.

Cardioid mikrofonlar, genellikle stüdyo kayıtları ve podcast’ler gibi kapalı ortamlarda kullanılan mikrofon türleridir. Bu mikrofonlar, kaydedilen ses kaynağına yakın olan sesleri daha iyi yakalayarak, arka planda oluşabilecek gürültüyü en aza indirirler. Bu sayede, yüksek kaliteli ve net bir ses kaydı elde etmek daha kolay hale gelir. Bu nedenle, seslendirme alanında çalışanlar için cardioid mikrofonlar önemlidir çünkü kaliteli bir ses kaydı, işlerinde profesyonel kayıt almalarına yardımcı olur.

Hem Cardioid hem de Super Cardioid mikrofonlar, seslendirme ve dublaj için yaygın olarak kullanılır. Ancak genellikle Super Cardioid mikrofonlar, daha dar bir alanda daha iyi bir yönlendirme ve odaklanma sağlarlar ve bu nedenle ortam gürültüsünü daha iyi bastırabilirler. Bu özellikleri sayesinde, Super Cardioid mikrofonlar, daha gürültülü bir çevrede kayıt yapmak veya birden fazla mikrofon kullanarak diğer kaynakları azaltmak için tercih edilirler. Ancak, Cardioid mikrofonlar da kaliteli bir kayıt sağlarlar ve genellikle daha geniş bir alanda kullanılabilirler. Sonuç olarak, hangi mikrofonun kullanışlı olacağı, kayıt yapılacak ortama, kaydedilecek sesin türüne ve kişisel tercihlere bağlıdır.

Seslendirme ve dublaj alanında daha fazla terimi merak ediyorsanız Seslendirme Terimleri Sözlüğü sayfamıza göz atabilirsiniz. Ayrıca  seslendirme ile ilgileniyorsanız Ses Analizi yaptırarak profesyonel bir ses analiz raporuna ulaşabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş