Cihan Ünal Kimdir: Oyuncu, Yönetmen, Akademisyen ve Seslendirme Sanatçısı Olarak Cihan Ünal

cihan ünal kimdir

Cihan Ünal Kimdir: Oyuncu, Yönetmen, Akademisyen ve Seslendirme Sanatçısı Olarak Cihan Ünal

Damdaki Kemancı filmi ile oyunculuğa başlayan Cihan Ünal, uzun yıllardır ekranlarda gördüğümüz yüzlerden biri. Tiyatro oyunculuğu ile kariyerini başlatan Cihan Ünal filmleri ve seslendirmeleriyle sanatın pek çok dalında karşımıza çıktı, çıkmaya da devam ediyor. Peki, Cihan Ünal kimdir? Bugüne kadar hangi yapıtlarda yer aldı? Sanatı ve özel yaşamıyla Cihan Ünal hakkında merak edilenleri bu yazımızda derledik. 

1971 yılında sinemadaki yerini alan Ünal, ikinci sinema filminde ise Türk korku klasiklerinden olan Şeytan adlı yapıtla ekran karşısına geçti. Aynı zamanda akademisyen kimliği olan Cihan Ünal, Ankara Devlet Konservatuarı Oyunculuk Bölümü’nde ders verdi. 1971-1973 yılları arasında Cüneyt Gökçer’e asistanlık yapan Ünal, aynı üniversiteye eğitmen olarak girdi. Ünlü isim Ankara Devlet Konservatuarı’nda diksiyon, mimik, rol ve sahne derslerine öğretim görevlisi olarak yer aldı.

Akademik hayatının yanı sıra sanat hayatına ara vermeden devam eden Cihan Ünal bugüne kadar yirmiden fazla filmde oyuncu kimliğiyle karşımıza çıktı. Oyunculuğun yanı sıra yönetmenlik de yapan Ünal, farklı yıllarda iki tiyatro yönetti. Şimdilerde diksiyon, spikerlik, seslendirme ve oyunculuk eğitimleri veren Cihan Ünal çok yönlü sanat ve akademi hayatına devam ediyor.

Cihan Ünal’ın muhteşem oyunculuğunu bu yıl televizyona “merhaba” diyen Türkiye’nin yakın tarihine ışık tutan Yalnız Kurt dizisinde, Davut Bahadır ( kumandan) rolüyle izliyoruz. Bu dizide Ünal, ömrü savaşlarla geçen yaşlı istihbarat mensubu kumandan karakterine can veriyor. 

Cihan ünal kimdir cihan ünal seslendirme

Cihan Ünal Kimdir: Cihan Ünal’ın Eğitim Hayatı, Sanat Hayatına İlk “Merhaba”sı

Dizi, tiyatro ve oyuncu kimliği ile tanınan Cihan Ünal, 22 Ocak 1946 – Kastamonu doğumlu. Eğitim hayatına Kırklareli’de başlayan Ünal’ın ortaokul, lise ve üniversite dönemleri Ankara’nın farklı noktalarında geçti. Ortaokul yıllarında Ankara Radyosu Çocuk Kulübü’nde hayatını şekillendiren Cihan Ünal, o dönemlerde çocuk tiyatrosu ve özel tiyatrolarda amatör olarak oyunculuk yapıyordu. Lise dönemlerinde Ankara Halkevi’nde tiyatro kurslarına katılan ünlü isim, daha sonra bu kurumda oyuncu olarak yer aldı. Nüzhet Şenbay, Nurettin Sevin, Suat Taşer, Haldun Marlalı ve Mahir Canova gibi isimlerden eğitim alan Ünal böylece oyunculuğun temellerini atmış oldu. 

Bu eğitimlerin ardından Cihan Ünal, Suat Taşer’in yönettiği “Öteye Doğru” adlı oyunda başrolü oynadı. Tiyatro kariyerini erken yaşta başlatan Ünal, 1963-1964 yılları arasında 17 yaşında Ankara Devlet Tiyatrosu’nda pek çok oyunda küçük roller üstlendi. 1964 yılıyla birlikte sanat kariyerini farklı bir noktaya taşıyan Cihan Ünal, Ankara Devlet Konservatuvarı’na girdi. 1969’da ise konservatuarın tiyatro bölümünden mezun olup, aynı yıl içerisinde Ankara Devlet Konservatuvarı’nda oyuncu olarak göreve başladı.

1982 yılında British Council bursu alan Cihan Ünal, Londra’ya giderek burada yolculuğuna yeni tecrübeler ekledi. Oyunculuk eğitiminde kendisine katkı sağlayacak tüm fırsatları değerlendiren Ünal, Royal National Theatre ve Royal Shakespeare Company’de provalara katılarak eğitimini devam ettirdi. Cihan Ünal, aynı dönemlerde RADA (Royal Academy of Dramatic Art) da misafir hocalık yaparak farklı sahnelere konuk oldu. 

1983 yılına kadar Ankara Devlet Tiyatrosu’ndaki görevini sürdüren ünlü isim 1987 – 2000 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak kariyerine devam etti. Özel eğitim ve kurslara katılan Cihan Ünal 1997 yılıyla birlikte artık, pek çok yerde  kurs ve eğitim vermeye başladı. Ünal; Yeditepe Üniversitesi’nde oyunculuk, Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarında ise diksiyon, mimik, rol ve sahne derslerini vererek akademik hayatını da sanat hayatı gibi başarılar üzerine inşa ederek devam ettirdi.

Ünal, tiyatro oyunculuğu ve eğitmen kimliğinin yanı sıra pek çok dizi ve filmde karşımıza çıkmaya devam ediyor. Türkan Şoray ve Hülya Avşar ile oynadığı dizilerle geniş kitlelere seslenen Ünal, 1980 yılından beri dizi ve sinema sektöründe unutulmaz eserlere imza atıyor.

Cihan Ünal dizileri kadar özel yaşamıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Toplamda dört evlilik yaptığı bilinen Ünal’ın, Irmak Ünal ve Yağmur Ünal adında iki kızı var. İlk evliliğini Sabiha Tarhan ile Yapan Ünal’ın bu evlilikten Irmak adında bir kızı dünyaya  gelmişti. İkinci evliliğini Mine filminin setinde tanıştığı Türkan Şoray ile yapan Cihan Ünal’ın bu evlilikten ise Yağmur Ünal  adında bir kızı olmuştu. 

Tiyatro Oyuncusu Olarak Cihan Ünal Kimdir?

Cihan Ünal, tiyatroya ilk adımlarını attığı 1960-1964 yılları arasında Ankara Radyosu “Radyo Tiyatrosu” programında ve Ankara Radyosu “Arkası Yarın” programında görev aldı. Ankara Radyosu Çocuk Kulübü’nde ve Ankara Radyosu Eğitim Programları’nda çalışan Ünal, aynı yıllarda çocuk tiyatrosu ve özel tiyatrolarda amatör oyuncu olarak izleyici karşısına geçti.

1962 yılında Ankara Halkevi’nde tiyatro kurslarına katılan Cihan Ünal, aynı kurumda oyunculuk yaparak izleyicisi ile buluştu. İngiltere merkezli Centre for Performance Research ve Tiyatro Oyuncuları Derneği üyesi olan Cihan Ünal, ülkemizde ve İngiltere’de pek çok tiyatro oyununda yer aldı. 1963 yılından beri tiyatroda başrol üstlenen Cihan Ünal, yirmiden fazla tiyatroda çeşitli rollerde seyirci karşısına çıktı.  

Cihan Ünal’ın Yer Aldığı Tiyatrolar 

1960 yılından beri tiyatro sahnesinde gördüğümüz Cihan Ünal, pek çok tiyatro türünde amatör ve usta oyuncu olarak yer aldı. Peki, tiyatro oyuncusu kimliği ile Cihan Ünal hangi çalışmalarda yer aldı? İşte tiyatro oyuncusu olarak Cihan Ünal’ın içinde bulunduğu yapıtlar; 

 • 1963: Jülius Sezar, William Shakespeare – Ankara Devlet Tiyatrosu
 • 1964: Peter Pan, James Matthew Barrie – Ankara Devlet Tiyatrosu
 • 1964: Rüya Oyunu, August Strindberg – Ankara Devlet Tiyatrosu
 • 1967: Bir Bardak Su Yahut Sebeb ve Neticeler, Eugène Scribe – Ankara DevletTiyatrosu
 • 1968: Andromak, Jean Racine – Ankara Devlet Tiyatrosu
 • 1970: IV. Murat, Turan Oflazoğlu – Ankara Devlet Tiyatrosu
 • 1971: Romeo ve Juliet, William Shakespeare – Ankara Devlet Tiyatrosu
 • 1971: Becket Yahut Tanrılarının Şerefi : Jean Anouilh – Ankara Devlet Tiyatrosu
 • 1971: Mança’lı Don Kişot : Dale Wasserman – Ankara Devlet Tiyatrosu
 • 1972: Hastalık Hastası, Moliere – Ankara Devlet Tiyatrosu
 • 1972: Fatih, Turan Oflazoğlu – Ankara Devlet Tiyatrosu
 • 1973: Bu Hesapta Yoktu, Nikolay Ostrovski – Ankara Devlet Tiyatrosu
 • 1974: Yunus Emre, Recep Bilginer – Ankara Devlet Tiyatrosu
 • 1976: Yeni Baştan, Neil Simon – Ankara Devlet Tiyatrosu
 • 1977: Harould ve Maude, Colin Higgins – Ankara Devlet Tiyatrosu
 • 1978: Özgürlüğüne Kavuşturulan Don Kişot, Anatoli Lunaçarski – Ankara Devlet Tiyatrosu
 • 1980: Bağdat Hatun, Güngör Dilmen – Ankara Devlet Tiyatrosu

Cihan ünal kimdir cihan ünal seslendirme

Cihan Ünal Tarafından Hayat Verilen Karakterlerden Bazıları 

Bugüne kadar içinde bulunduğu yapıtlara sesi, karakteri ve oyunculuğu ile hayat veren Cihan Ünal’ı birçok rolde gördük. Geçmişten günümüze ulaşmayı başaran tiyatro eserlerinin sergilenmesinde de karşımıza çıkan Cihan Ünal’ın hayat verdiği karakterlerden bazıları; 

Bağdat HatunBahadır Han: Güngör Dilmen’in yazdığı bu iki perdelik tiyatro oyunu, 14. yüzyılda İlhanlı döneminde geçiyor. Türlü entrikalarla devlet yönetimini ele geçirmeyi işleyen bu tiyatro oyununda Cihan Ünal, Bahadır Han’ı canlandırıyor. Oyunda Bahadır Han’ın ihtiraslı eşi ise Bağdat Hatun. 

Yedi Kocalı Hürmüz- Doktor: Ayten Gökçer’in Hürmüz karakterini canlandırdığı bu eğlenceli oyunda Cihan Ünal da yer alıyor. Sadık Şendil’in unutulmaz yapıtlarından biri olan Yedi Kocalı Hürmüz’de Ünal, doktor karakterini oynuyor. 

Romeo ve Juliet- Tybalt: William Shakespeare’ın unutulmaz eseri olan Romeo ve Juliet,  iki düşman ailenin birbirini seven gençlerinin aşk macerasını konu alıyor. Cihan Ünal’ın başrolde yer almadığı bu eserde ünlü oyuncu, Tybalt karakterini canlandırıyor. Ünal, Tybalt karakteri ile oyunda Juliet’in kuzeni ve Lord Capulet’in karısının yeğeni olarak karşımıza çıkıyor. 

Yeni Baştan- George Schneider: Bu oyun, Neil Simon’un çocukluğundan başlayarak kendi hayatını anlattığı üçlemelerden biri. Neil Simon’un gerçek yaşamını yansıtan Yeni Baştan oyununda Cihan Ünal, George Schneider karakterinde karşımıza çıkıyor. 

Sinema Sanatçısı Olarak Cihan Ünal Kimdir?

1972 yılından beri seyircisi karşısına çıkan Cihan Ünal dizi ve filmleri ile izleyiciden tam not almaya devam ediyor. 2018 yılına kadar sinema dünyasında yer almayı sürdüren Ünal, toplamda on beş filmde farklı karakterlerle karşımıza çıkıyor. İşte, ünlü oyuncunun yer aldığı sinema filmleri ve canlandırdığı karakterler; 

 • 2018    Kafalar Karışık
 • 1988    Gece Dansı Tutsakları
 • 1987    Kalbimdeki Düşman
 • 1985    Körebe
 • 1985    Bir Kadın Bir Hayat
 • 1984    Bir Sevgi İstiyorum
 • 1983    İhtiras Fırtınası
 • 1983    Seni Seviyorum
 • 1982    Seni Kalbime Gömdüm
 • 1982    O Kadın
 • 1982    Mine
 • 1982    Gazap Rüzgarı
 • 1981    Herhangi Bir Kadın
 • 1974    Şeytan
 • 1972    Damdaki Kemancı

Kafalar Karışık- Ünal: Cihan Ünal’ı kafalar grubunun başından geçen macera dolu bir hikayeyi işleyen Kafalar Karışık filminde görüyoruz. Bu yerli komedi yapımında ünlü isim, Ünal karakteri ile karşımıza çıkıyor. Cihan Ünal, Kafalar filminde Atakan karakterini sevdiği kız olan Buse’nin dedesi rolünde. 

Gece Dansı Tutsakları – Haluk: Bu filmde Cihan Ünal, Birbirlerine aşık olan gazeteci bir çiftin arasına girmeye çalışan dansçı bir kadının hikayesini anlatan bu filmde Cihan Ünal Haluk karakterine hayat veriyor. Filmde gazeteci Zeynep’in sevgilisini oynayan Haluk karakteri, zamanla iki kadın arasında kalıyor. Zeynep’in ev arkadaşı olan dansçı  Hayal’in devreye girmesi ile ilişkileri zorlu bir süreçten geçiyor. 

Kalbimdeki Düşman- Cemil: Bir Türk filmi klasiği olan Kalbimdeki Düşman, ünlü bir iş adamı ile sekreterinin öyküsünü konu alıyor. Patron rolünde karşımıza çıkan Cihan Ünal, filmde Cemil karakterini canlandırıyor. Sekreteri ile olan ilişkisini duygusal yakınlaşmaya çeviren Cemil, zamanla ailesinden uzaklaşır. Demet’in ise bu ilişki için  farklı planları vardır. 

Mine- İlhan: Mutsuz bir evliliği sürdürmeye çalışan Mine, yazar olan İlhan ile tanıştığında yasak bir aşk başlar. Filmde İlhan karakterini canlandıran Cihan Ünal, Mine’nin en yakın arkadaşı olan Perihan’ın abisidir. 

Yönetmen Olarak Cihan Ünal Kimdir?

Oyuncu ve seslendirme sanatçısı olarak farklı roller üstlenen Cihan Ünal, aynı zamanda bir yönetmen. Cihan Ünal’ın yönetmenliğini üstlendiği tiyatrolar ise Altı Haftada Altı Dans Dersi : Richard Alfieri ve Sihirli Kelimeler : Karl Herz Gies. 

Cihan Ünal’ın yönettiği bu iki yapıtı yakından tanıyalım. 

Altı Haftada Altı Dans Dersi : Richard Alfieri: Nevra Serezli ile Cihan Ünal’ın birlikte oynadığı bu oyunda Ünal, aynı zamanda yönetmen koltuğunda yer alıyor. Bu eğlenceli tiyatro oyununda Serezli, hayattaki yalnızlığını dansla doldurmak için dans eğitimi almak isteyen bir kadını canlandırıyor. Ünal ise özel hayatında çeşitli sorunlar yaşayan bir dans öğretmeni olarak karşımıza çıkıyor. 

Sihirli Kelimeler : Karl Herz Gies:  Ünlü tiyatro oyuncusu Levent Öktem’in yer aldığı bu oyunun yönetmen koltuğunda Cihan Ünal oturuyor

Seslendirme Sanatçısı Olarak Cihan Ünal Kimdir?

Bir seslendirme sanatçısı olan Cihan Ünal’ı pek çok reklam, film ve belgeselin arka planından tanıyorsunuz. Daha çok oyuncu kimliği ile tanınan Ünal, aynı zamanda reklam ve belgesel projelerinin aranan seslerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Çoğunlukla belgesel ve reklam seslendirmelerinde gördüğünüz Ünal, şimdilerde seslendirme, sunuculuk ve diksiyon eğitimleri veriyor. Cihan Ünal’ın sesiyle hayat verdiği belgeseller ise şöyle; 

 • Efsane Aslanlar 
 • Yüzyılın Aşkları 
 • Seferihisar Belgeseli
 • IV. Murat Manifestosu

 Kendine özgü ses rengi ile bugüne kadar birçok markaya ses veren Ünal’a ait çalışmalara BiberSA veya BiberSA Youtube üzerinden ulaşabilirsiniz. 

Cihan Ünal Kaç Yaşında?

Ünlü tiyatro ve sinema oyuncusu Cihan Ünal, 22 Ocak 1946 doğumlu. Cihan Ünal şu an 76 yaşında. 

Cihan Ünal Kızı/Kızları Kim?

Ünlü oyuncu Cihan Ünal’ın bugüne kadar yaptığı evliliklerden iki kız çocuğu dünyaya geldi. . Cihan Ünal kızı farklı annelerden dünyaya gelen Cihan Ünal’ın kızları Yağmur Ünal ve Irmak Ünal. Türkan Şoray ile evliliğinden dünyaya gelen kızı Yağmur Ünal, kariyerini yapımcı olarak sürdürüyor. Ablası Irmak Ünal ise Cihan Ünal’ın Sabiha Tarhan ile olan evliliğinden dünyaya gelen kızı. Bir dönem oyunculuk yapan Irmak Ünal; Ah İstanbul, Acı Hayat ve Haziran Gecesi gibi öne bir döneme damga vuran dizilerde rol almıştı. 

Cihan Ünal Nereli?

Cihan Ünal nereli sorusu sanatçı ile ilgili en merak edilen konulardan biri. Ünlü oyuncu Cihan Ünal hayata Kırklareli’de başlasa da aslen memleketi Kastamonu’dur.  

Cihan Ünal İletişim 

Ünlü seslendirme sanatçısı ve oyuncusu Cihan Ünal, hala sanat kariyerine devam etmeyi sürdüren nadir isimlerden biri. Meslek hayatına başladığı günden bu yana birçok belgesel, dizi ve filmde karşımıza çıkan Ünal, yetişkin kategorisinde en çok aranan seslendirme sanatçılarından biri oluyor. Akıcı ve sakin ses tonu ile belgesellere eşlik eden Cihan Ünal, BiberSA bünyesinde pek çok reklam projesinde yer alıyor. 

Yıllara meydan okuyan sesi ve oyunculuğu ile dikkat çeken Cihan Ünal, birçok global markanın sesi olmaya devam ediyor. Daha çok kozmetik, teknoloji ve içecek sektöründeki seslendirmeleri ile tanınan Ünal, geniş bir alanda çalışmalarını sürdürüyor. BiberSA Prodüksiyon için mikrofon başına geçen Cihan Ünal belgesel ve reklam seslendirmeleri ile karşımıza çıkıyor. 

 Daha fazla bilgi için BiberSA Prodüksiyon web sitemizi ya da  BiberSA Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz. Cihan Ünal iletişim kurmak ve demo çalışmalarına ulaşmak için aşağıdaki butona tıklarak direkt iletişime geçebilirsiniz.

Kaynakça

Ci̇han Ünal’in Sanat Yaşami Üzeri̇ne Bi̇yografi̇k Bi̇r İnceleme – Ahmet Alper Ayana : Yüksek Lisans Tezi 

Cihan Ünal – Ansiklopedi

Bu gönderiyi paylaş