Sinan Pekinton Kimdir?

sinan pekinton kimdir

Sinan Pekinton Kimdir?

Sanat Kurumu 2007 En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’ne layık görülen Sinan Pekinton, daha çok tiyatro oyunculuğu ile hafızalardaki yerini alıyor. Tiyatro oyunculuğu ve yönetmenliğinin yanı sıra Pekinton’u televizyon ekranlarının öne çıkan dizilerinde de görmek mümkün. Sinan Pekinton’un yakın zamanda içinde yer aldığı dizilerin başında Cesur ve Güzel geliyor. Peki ünlü tiyatrocu ve oyuncu Sinan Pekinton kimdir

Televizyon ekranlarında ve mikrofon başında sıkça gördüğümüz Sinan Pekinton oyuncu, seslendirmen ve tiyatrocu kimliği ile öne çıkıyor. Ünlü oyuncu aynı zamanda sahnenin gerisinde yer alarak tiyatro yönetmenliği ve eğitmenlik gibi görevler de üstleniyor. Ünlü oyuncu ve seslendirme sanatçısı Sinan Pekinton’u Selçuk Üniversitesi’nde ve Anadolu Üniversitesi’nde çeşitli eğitimler vererek yeni sanatçıların doğuşuna katkıda bulunuyor. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı’ndan mezun olan Pekinton, sanatçı kimliği ile eğitimciliği bir arada yürütmüş bir isim.

Pekinton hakkında merak edilen detayları bu yazımızda derledik.  

Sinan Pekinton Biyografisi: Sinan Pekinton Kimdir?

Ünlü oyuncu ve seslendirme sanatçısı Sinan Pekinton 11 Eylül 1960 doğumludur. İstanbul’da dünyaya gelen Sinan Pekinton, üniversite eğitimini Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı’nda almıştır. Buradan 1984 yılında mezun olan Pekinton’un tiyatro oyuncusu olarak yer aldığı  ilk oyun Fareler ve İnsanlar’dır. Oyuncu, yönetmen, tiyatro, sinema ve dizi film oyuncusu olarak kariyerini şekillendiren Pekinton mesleğe tiyatro ile başlamıştır.

1987 yılında tiyatro oyunculuğu ile mesleğin temellerini inşa eden Sinan Pekinton, daha sonra kariyer basamaklarını hızla çıkmıştır. Bugüne kadar sayısız tiyatro oyunuyla adından sıkça söz ettiren Pekinton, hem sahnede hem de televizyon ekranlarında izleyicisi ile buluşmuştur. Tiyatro oyunculuğunun ötesine geçmeyi başaran ünlü isim, birçok dizi ve filmde yer alarak kendini çok yönlü olarak geliştirmiştir.

Ünlü oyuncu Sinan Pekinton biyografisine baktığımızda, 1998 yılından beri dizi ve film projeleri ile ekran karşısına geçiyor. Aynı zamanda seslendirme çalışmalarına da katılan Pekinton’u, hem sahne önünde hem de mikrofon karşısında görmek mümkün. Pekinton, özellikle çizgi film ve animasyon projelerinde seslendirme çalışmaları yürütüyor. Dublajın aranan seslerinden Sinan Pekinton aynı zamanda uzakdoğu dizilerinin Türkçe dublajında da yer alıyor. 

Hayatı boyunca birçok dizi, film ve tiyatro projesi ile karşımıza çıkan Sinan Pekinton halen çalışmalarına devam ediyor. Son yıllarda ünlü oyuncu Pekinton, tiyatro oyuncusu kimliği ile sahnedeki yerini  alıyor. Tiyatro yönetmenliği görevini sürdüren Sinan Pekinton’un yakın zamanda yönettiği oyun ise Şempanzeler.

Hayatı boyunca birden fazla alanda uzmanlaşan Pekinton’u pek çok üniversitede eğitim verirken görüyoruz. Ünlü oyuncu genç nesillere bilgilerini ve tecrübelerini aktarmak için önemli üniversitelerde oyunculuk ve etkili konuşma eğitimleri vermeyi sürdürüyor. 

Sinan pekinton kimdir

Sanatçı Olarak Sinan Pekinton Kimdir?

Sinan Pekinton ünlü tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu olarak ekranlardaki yerini alıyor. Bugüne kadar pek çok tiyatro oyununda karşımıza çıkan Pekinton’un en meşhur oyunlarının başında Cadı Kazanı ve Hürrem Sultan geliyor. Tiyatro oyunculuğu ile hafızalara kazınan Pekinton aynı zamanda iyi bir dizi oyuncusu.

Bir döneme damga vuran diziler arasında yer alan Kurtlar Vadisi kadrosunda Sinan Pekinton’u görüyoruz. Ünlü oyuncu Sinan Pekinton Kurtlar Vadisi Galadio filminde hâkim rolünü üstleniyor. Sanat yaşamı boyunca farklı rollerde karşımıza çıkan Pekinton, dönemin en çok ilgi gören dizilerinde de yer alıyor. Sinan Pekinton’un sanat hayatında tiyatro oyunculuğu ve eğitmenliği her zaman öne çıkıyor.

Tiyatro sahnesinde hem oyuncu hem de yönetmek olarak görev alan Pekinton, büyük ilgi gören tiyatro oyunlarıyla seyirci karşısına çıkıyor. Ünlü tiyatro oyuncusu, sahnenin yanı sıra çeşitli üniversitelerde de yönetmenlik görevi üstleniyor. Usta oyuncuyu Hacettepe, Bilkent, Anadolu ve Selçuk Üniversitelerinde tiyatro yönetmenliği yaparken görüyoruz. Tiyatro oyunculuğu ile daha çok ilgilenen Pekinton aynı zamanda televizyon dizilerinden de geri durmuyor.

Ünlü oyuncu Sinan Pekinton bir dönemin öne çıkan dizisi olan Behzat Ç ile ekranlara geliyor. Behzat Ç Sinan Pekinton için sert ve otoriter bir karakteri canlandırdığı bir yapım. Sinan Pekinton bu dizide adli tıpçı Barbaros karakterinin babası otoriter hâkim Hikmet Tufan’ı canlandırıyor.

Usta dizi ve film oyuncusu Pekinton yakın zamanlarda ise Tuba Büyüküstün ve Kıvanç Tatlıtuğ’un başrollerini paylaştığı Cesur ve Güzel dizisinde yer almıştı. Sinan Pekinton Cesur ve Güzel dizisinde Çetin Vardar karakterine hayat vermişti. Güzelliği dillere destan Süphan ile Cesur’un başından geçen olayları konu alan bu dizide Pekinton, Banu karakterinin babası olarak karşımıza çıkmıştı.

Şimdilerde sanat hayatını halen devam ettiren Sinan Pekinton, daha çok tiyatro alanında yer alıyor. Tiyatro yönetmenliğinin oyunculuktan önce geldiği bu kariyer yolculuğunda, Pekinton’u farklı projelerde görüyoruz. Sanat hayatına çokça tecrübe ve yapıtı sığdırmayı başaran Pekinton’un, yönetmenliğini üstlendiği son oyun ise 2022 yılında sahnelenen Gölge Ustası.

Ünlü oyuncunun içinde yer aldığı tiyatro oyunlarını şöyle sıralayabiliriz;

 • Cadı Kazanı
 • Fareler ve İnsanlar
 • Geyikler Lanetler
 • Macbeth
 • Hürrem Sultan
 • Kısasa Kısas

Sinan Pekinton Seslendirme Sanatçısı

Sinan Pekinton tiyatro sahneleri ve televizyon ekranları kadar sahne arkasında da yer alıyor. Ünlü oyuncu Sinan Pekinton seslendirme çalışmalarıyla farklı bir alanda karşımıza çıkıyor.

Mikrofon önüne geçen Pekinton, pek çok markanın reklam filmine ses vermiş ünlü bir seslendirme sanatçısı. Ünlü oyuncu Sinan Pekinton dublaj alanındaki çalışmalarını tiyatro ile birleştirerek ortaya kusursuz işler çıkarmayı başarıyor. Pekinton aynı zamanda tiyatrolarda dış ses olarak katılım sağlıyor. Seslendirme sanatının inceliklerini iyi bilen ve oyunculukla birleştiren usta oyuncu Pekinton’un içinde yer aldığı seslendirme çalışmalarını şöyle sıralayabiliriz;

 • Aslan Hürkuş Görevimiz Gökbey: Usta oyuncu ve seslendirme sanatçısı Sinan Pekinton animasyon türündeki Aslan Hürkuş Görevimiz Gökbey filminde karşımıza çıkıyor. Seslendirmen Pekinton bu heyecan dolu filmde Gökbey ile bir araya gelen Aslan’ın, ülkenin dört bir yanında devam eden serüvenine konuk oluyor. Pekinton’un
 • Aslan Hürkuş: Kayıp Elmas: Sinan Pekinton’un içinde yer aldığı Aslan Hürkuş filminde, okul çağındaki çocuklara havacılık ve milli teknolojinin aşılanması amaçlanıyor. Heyecan ve macera dolu bu filmde Pekinton, ortaya eğlenceli işler çıkarıyor.
 •  Saraydaki Mücevher: Televizyon ekranlarında yayınlanan Saraydaki Mücevher dizisinde Sinan Pekinton, Deuk-gu karakterine ses veriyordu.
 • Criminal Minds: TRT ekranlarında yayınlanan Criminal Minds’in Türkçe seslendirme kadrosunda usta oyuncu Sinan Pekinton’u görüyoruz.
 •  Denizler İmparatoru: Uzakdoğunun en sevilen dizilerinden biri olan Denizler İmparatoru’nda bir deniz tüccarının kölelikten kurtuluşu işleniyor. Pekinton ise bu dizide Lisado karakterine ses veriyor.
 • Kod Adı: Faili meşhul bir cinayetin aydınlatılmasına odaklanan Kod Adı dizisinde Sinan Pekinton’u Levent İnanır’ı seslendirirken görüyoruz.

Seslendirme sanatçısı sinan pekinton kimdir

Sinan Pekinton Kimleri Seslendirdi?

Bugüne kadar birçok dizi, film ve animasyon seslendirmesinde karşımıza çıkan Sinan Pekinton sesi ile başarılı işler ortaya çıkarıyor. Usta oyuncu ve dublaj sanatçısı Pekinton, özellikle Uzakdoğu dizilerinin Türkçe dublajında aranan isimlerin başında geliyor. Sesi ile oyunculuk yeteneğini birleştiren Sinan Pekinton, daha çok dizi seslendirmeleriyle öne çıkıyor. İşte Sinan Pekinton’un seslendirdiği yerli ve yabancı oyuncular;

 • Levent İnanır: Ünlü oyuncu ve seslendirme sanatçısı Sinan Pekinton, Türkçe dublaj çalışmalarının yanı sıra Türk karakterlerin de sesi oluyor. Oyuncu Levent İnanır’ın sesi olan Pekinton’u Kod Adı dizisinde görüyoruz. Pekinton bu dizide İnanır’ın oynadığı Hasan Aladağ karakterine ses veriyor.  
 • Lisado : Bir dönemin en çok izlenen asya dizileri arasında yer alan Denizler İmparatoru’nun Türkçe seslendirmesinde Sinan Pekinton vardı. Ünlü oyuncu Pekinton bu drama dizisinde Lisado karakterine ses vermişti.
 • Deuk- gu: Asya seslendirmeleri ile öne çıkan Sinan Pekinton Saraydaki Mücevher dizisinin Türkçe seslendirme kadrosunda yerini alıyor. Pekinton bu drama dizisinde Deuk-gu’yu seslendiriyor.
 • Jason Gideon: Virginia Quantico’da bulunan davranış analizi ünitesinde çalışan özel bir ekibin hikayesini anlatan bu seride Sinan Pekinton Türkçe seslendirme kadrosunda karşımıza çıkıyor. Pekinton bu dizide Jason Gideon’un sesi oluyor.

Sinan Pekinton İletişim

Oyunculuğu ile seslendirme sanatını birleştirmeyi başaran Sinan Pekinton, dizi projelerinin yanı sıra reklam çalışmalarıyla da adından sıkça söz ettiriyor. Usta oyuncu Sinan Pekinton, BiberSA Prodüksiyon bünyesinde çeşitli çalışmalara katılıyor. Seslendirme sanatçısı Pekinton, BiberSA için mikrofon başına geçerek markaların sesi olmaya devam ediyor.

Sinan Pekinton’a ait demo çalışmalarını görmek için BiberSA Prodüksiyon web sitemizi veya BiberSA Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Seslendirme sanatçısı Sinan Pekinton iletişim kurmak ve demo çalışmalarına ulaşmak için aşağıdaki butona tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş