Türkiye’nin En İyi Ses Bankasına Sahip Ajansı

Türkiye'nin En İyi Ses Castı

Radyo ve televizyon reklamları, belgesel, kurumsal anlatımlar, sesli kitaplar, çevrimiçi eğitimler, telefon karşılama sesi gibi izleyici ya da dinleyiciyi bilgilendirme amacıyla seslendirme yeteneğini kullanan seslendirme sanatçılarının bir araya geldiği platforma ses castı deniyor. BiberSA Prodüksiyon Seslendirme ve Dublaj Ajansı olarak mikrofon oyunculuğu yapan seslendirme sanatçılarının kapasite ve yeteneklerini gösteren bu portföye ses bankası diyoruz.

Profesyonel Bir Seslendirme Sanatçısının Önemli Nitelikleri Nelerdir?

Profesyonel seslendirme sanatçılarının özgeçmişi olarak ifade edeceğimiz ses bankasında yer alan seslerin seçiminde dikkat edilen temel ölçütler vardır. Profesyonel bir seslendirme sanatçısı olmak çok fazla beceri gerektirir. Ses castı için yapılan değerlendirmelerde sanatçının ses tekniklerini kullanabilme yetisi büyük önem taşımaktadır. Seslendirme sanatçısı seçiminde dikkat edilmesi gereken etkenlerin başında diksiyon, ses yoğunluğu, ses ritmi gibi teknik özellikler; ses tınısı ve tecrübe geliyor.

Bir seslendirme sanatçısı her şeyden önce mükemmel bir diksiyona sahip olmalı, ses kaydının türü ve içeriğinden bağımsız olarak doğal artikülasyonu koruyabilmelidir. Bununla birlikte profesyonel bir seslendirme sanatçısı sesinin tonunu ve kişiliğini bir kaydın özelliklerine ve amacına mükemmel biçimde uyacak şekilde değiştirme yeteneğine sahip olmalıdır. Sesini konuşma ritmine göre uyarlayabilmeli, farklı projelere uyum sağlayarak işin amacına, ruhuna uygun tonda seslendirme yapabilmelidir.

Bu kriterler göz önüne alındığında ses castı seçimlerinde değerlendirmeye alınabilmek için ilk aşamada artikülasyon bozukluğu yaşamamak, tüm diksiyon kurallarına hakim olmak, doğru vurgu ve tonlama ile metinleri okumak gerekmektedir. Doğru telaffuz ve tonlama kurallarının yanı sıra ses tınısı değerlendirilir. Güzel bir sese sahip olmak profesyonel seslendirme sanatçısı olmak için yeterli değildir. Yukarıda belirtilen ses tekniklerine hâkim olunmadığı takdirde etkileyici bir ses tınısına sahip olmak ses castı seçiminde etkili olmayacaktır. Güzel ses tınısı ancak teknik beceri ile birlikte ses castı seçiminde avantaj sağlayacaktır. Son olarak, ses castı seçiminde piyasa tecrübesi, yer alınan projeler ve proje niteliği değerlendirmeye alınır.

Ses Bankasında Yer Alabilmek İçin Özel Bir Ses Tınınız Olması Gerekli Mi?

Yukarıda kısaca bahsedilen ses tınısı tanımını detaylandırmak gerekirse ses tınısı veya ses rengi bir ses dalgası tarafından üretilen işitsel duyular olarak ifade edilir. Diğer bir deyişle, bir sesin onu diğer sesten ayırt etmenize yardımcı olan özelliklerini belirtir. Basit bir örnekle açıklamak gerekirse anneniz ile büyükannenizin seslerini ayırt edebilirsiniz çünkü her birinin kendine has bir ses tınısı vardır. Konuşurken yarattığınız ses dalgaları, başkaları tarafından tanınmanıza izin verir. Peki, ses bankasında yer almak isteyen her seslendirme sanatçısının etkileyici bir ses tınısı olması gerekiyor mu?

Gündelik hayatta görsel ve işitsel yayınlarda duyduğunuz sesler aslında doğru ses rengi seçiminin sonucudur. Etkileyici bir ses tınısına sahip olmak seslendirme sektöründe bir avantaj olsa da önemli olan ses tınısının doğru projelerde değerlendirilmesidir. Eğitimli bir ses, doğru proje seçimi ve tecrübe ile profesyonel seslendirme sanatçısı olarak ses bankasında yer almak mümkündür. Sektörde, sesler eğitimli veya eğitimsiz olarak değerlendirilir. Ses kalitesi ve üslubun belirlenmesi, sesin doğru kullanılması için bir ses eğitmeni ile çalışabilir, ses yönetimi konusunda destek alabilirsiniz.

Ses Castı Kaşe Bedeli Nasıl Belirlenir?

Ses castı kaşe bedeli proje kategorisine, nerede yayınlanacağına göre değişiklik göstermektedir. Yetenek ve deneyime bağlı olarak ses castı kaşe bedeli iki şekilde belirlenmektedir. Sektörde gerçekleştirdikleri projeler ile tecrübesini kanıtlamış ve belirli bir üne kavuşan profesyonel seslendirme sanatçılarının kendilerine belirledikleri bir kaşe bedeli vardır. Diğer alternatifte ise seslendirme cast ajansları kaşe bedelini belirler ve proje bütçesine bağlı olarak seslendirme sanatçılarına ödeme yaparlar. Sektörde yeni olan kişiler genellikle seslendirme ajanslarının belirlediği kaşe bedeli dâhilinde çalışmaktadır.

En İyi Ses Castı ile Çalışmak

Medya üretimi sektöründe faaliyet gösteren yapım şirketleri, reklam ajansları başta olmak üzere seslendirme hizmeti almak isteyen firmalara farklı ses renkleri sunabilen, farklı projeler için uygun sesler barındıran, ses bankasını güncel tutan seslendirme ajansları iyi ses castı oluşturma kriterlerini bu şekilde belirlemektedir.

BiberSA Prodüksiyon Seslendirme ve Dublaj Ajansı olarak ses bankamızdaki zengin portföyümüzle Türkiye’nin güvenilen, saygın seslendirme ajansları arasında yer almaktan gurur duyuyoruz. En iyi ses castı unvanını taşımanın sorumluluğu ile sektörel organizasyon ve fuarlarda oluşturduğumuz ses castı portföyünü yapım şirketleriyle paylaşıyor; ulusal ve global piyasada birçok projede yer almaya devam ediyoruz. Türkiye’nin en iyi seslendirme sanatçıları ve yeteneklerinin yer aldığı BiberSA Prodüksiyon Seslendirme ve Dublaj Ajansı ses bankasından projenize uygun sesi seçmek için;

Bu gönderiyi paylaş