Ses Kayıt Stüdyoları Seslendirme ve Dublaj

Ses Kayıt Stüdyoları Seslendirme ve Dublaj

Ses Kayıt Stüdyoları Seslendirme ve Dublaj

Medya üretimi sektöründe ses kayıt stüdyoları çok önemli bir yer teşkil ediyor. İçerik üretiminde kullanılan seslendirme, dublaj ve vokal kayıtları ses kayıt stüdyolarında alınıyor. Alınıyor alınmasına ancak kullanılan mikrofon, ses kartı ve diğer ekipmanlar neler? Kaliteli ses kaydı nasıl ortamlarda alınıyor? Yüksek kalite ses kaydı almak için kullanılan ekipmanlar son derece önemli. Ekipmanların yanında insan faktörü de çok önemli. Kaliteli bir ses kaydı almak için stüdyonun asgari şu özelliklerde olması gerekiyor;

 

Ses Yalıtımlı ve Akustik Ortam

Ses kayıt stüdyoları genellikle iki bölümden oluşur.

1- Kayıt ekipmanlarının ve seslendirme yönetmeninin bulunduğu ön kısım kumanda masası.

2- Mikrofonlar ve okuma ekranlarının bulunduğu yalıtım ve akustiği yapılmış kayıt odası. Ses kayıt odasında gürültü yapan cihazlar (örn. PC) bulunmaz. Fan, klima ve gürültü üreten cihazlar mikrofon tarafından algılanır ve dip gürültüsü oluşturur. Ses kayıt odalarında dışardan gelen sesleri yalıtım ile engelleyebilirsiniz. İçeride seslendirmenin konuşmasının duvara çarpıp mikrofona gecikmeli gelen seslerini de (feedback) akustik süngerler veya paneller ile absorbe edersiniz. Bu hassasiyette dizayn edilmiş ses kayıt odası seslendirme için ideal ortamlardır.

 

Mikrofon ve Preamp

Kaliteli ses kaydı için mikrofon ve preamp en önemli kayıt ekipmanları arasında yer alır. Bazı stüdyolarda preamp kullanılmaz ancak edit programında pluginler üzerinden harika şeyler ortaya çıkabiliyor. Ancak analog gibisi yok. Mikrofon seçerken seslendirme, dublaj veya vokal kaydına göre mikrofon seçimi yapılması önemli. Her üç kayıtta da ortak en iyi performansı gösteren mikrofon seçimi yapmak ekonomik ve akıllıca bir yöntem. Ses kayıt stüdyolarında genellikle seslendirme, dublaj ve vokal kayıtlarında condenser mikrofonlar tercih ediliyor. Eğer enstrüman sesi kaydedecekseniz dinamik mikrofonlar bu iş için biçilmiş kaftan. Son zamanlarda USB condenser mikrofonlar oldukça popüler ancak bu mikrofonlar ile profesyonel bir ses kaydı almak imkânsız. Profesyonel bir mikrofonda kaydedilen bir sesi daha önce duymadıysanız USB condenser mikrofon sesinin size harika gelmesi çok normal.

 

Ses kodlayıcılar ADC (ses kartı)

Analog dijital çeviriciler, kodlayıcılar diğer adıyla ses kartları. Mikrofondan gelen analog ses kaydını dijital ses sinyaline yani binary sisteme çeviren cihazlardır. Çeşitli dijital algoritmalar kullanarak analog ses sinyalini dijital ses sinyaline çevirirler. Ses kartlarında da maksimum ses kalitesi için kodlama sıklığı bir nevi çözünürlük gibi yüksek kalitede kodlama yapan cihazlar tercih edilmeli. Piyasadaki birçok marka ve model var arasından tercih yapmak oldukça zor.

 

Tonmaister, Teknisyen

Süper cihazlar kullanıyorsunuz ancak cihazlarınızın istenilen ayarlarına hâkim bir kullanıcınız yoksa yine ses kayıt stüdyolarında kaliteli bir ses almanız çok zor. Burada kalifiye insan faktörü çok önem arz ediyor. Tonmaister veya teknisyenin teknik yeterliliğinin dışında iyi bir kulaya sahip olması gerekiyor ki kaliteli ses kaydı alınabilsin. Stüdyolarda genellikle sistemi bizatihi kendisi kurmuş ve sisteme hâkim ses teknisyenleri gözümüze çarpar. Kullandıkları stüdyo ekipmanlarıysa sektöre aşinalığından iyi markalardır. Kimi zaman maddi imkansızlıklar istenilen bir ekipmanın alınmasına müsaade etmeyebilir. Ancak profesyonel stüdyolar minimum maliyet maksimum performans derken, bazıları ise tercihlerini en kaliteli ekipmandan yana kullanır.

Bu gönderiyi paylaş