Mazlum Kiper Kimdir: Belgesel Seslendirme Sanatçısı, Oyuncu, Seslendirme Sanatçısı

mazlum kiper kimdir

Mazlum Kiper Kimdir: Belgesel Seslendirme Sanatçısı, Oyuncu, Seslendirme Sanatçısı

Birçok belgeselin arka planında ve ekran önünde yer alan Mazlum Kiper’in özel hayatı ve sanat yaşamı en çok merak edilen konulardan biri. Yüzüklerin Efendisi ve Harry Potter gibi dünyanın en çok izlenen filmlerini seslendiren Mazlum Kiper kimdir?.

28 Ağustos 1946 yılında doğan usta oyuncu genç yaştan beri oyunculuğu ile farklı dallarda yer almıştır. Usta bir tiyatro, sinema oyuncusu ve ses sanatçısı olan Mazlum Kiper,1969 yılında uzun süredir oyunculuk yaptığı kurumdan ayrılarak kendine yeni bir yol çizmiştir. Kiper, sanatında kendini geliştirmek için İsveç’te tiyatro, oyunculuk ve reji eğitimleri almış ve oyunculuğu ile adından sıkça söz ettirmiştir. İsveç’te tiyatro grupları kuran Mazlum Kiper; bu çalışmaların ardından tiyatro, sinema, televizyon ve reklam çalışmalarının aranan yüzlerinden biri haline gelmiştir. 

Mazlum kiper kimdir

1986 yılında yurt dışından ülkemize dönen ünlü sanatçı İstanbul Şehir Tiyatroları’nda uzun yıllar oynadıktan sonra, 2005 yılında tiyatronun genel sanat yönetmeni pozisyonuna yükseldi. Oyunculuk ve yönetmenlik kimliğinin yanı sıra Mazlum Kiper sesi ile birçok projenin dublajında yer alarak izleyici ile buluştu. Mazlum Kiper, bir dönem izleyiciyi ekrana kilitleyen National Geographic Channel ve National Geographic Channel Wild’in fragmanlarında belgesel seslendirme sanatçısı olarak iz bırakmıştı. Bugün dahi belgesel seslendirme Mazlum Kiper  bir arada anılan iki kavramdır.

Başarı dolu sanat yaşamını daima geliştirmeyi hedefleyen Mazlum Kiper, 2004 yılında dizi dünyasına geçiş yaptı. Kiper, “Yabancı Damat” dizisinin kadrosunda yer alarak  Yunan baba Stavro Angelopoulos karakterine hayat verdi. 

Seslendirme Sanatçısı Olarak Mazlum Kiper Kimdir?

Oyuncu olan babası Müfit Kiper’in izinden giden Mazlum Kiper, seslendirme sanatçılığına tesadüfi bir şekilde başlıyor. Aile dostu Sacide Hanım’ın “Neden seslendirme yapmıyorsun” demesi üzerine denemeye başlayan Kiper, 1964 yılından beri bu alandaki çalışmalarına devam ediyor. En çok belgesel seslendirmeyi sevdiğini ifade eden Kiper, özellikle yabancı filmlerin Türkçe seslendirmesinde yani dublaj alanında da sıkça yer alıyor. Başladığı günden bu yana sanat yaşamını seslendirmeyi de içine alan bir bütün olarak devam ettiren Mazlum Kiper, pek çok alanda çeşitli çalışmalara hayat vererek hafızalardaki yerini koruyor. İyi bir seslendirme sanatçısı olan Kiper, günümüzde sevilen filmlerin ve belgesellerin seslendirme kadrosunda karşımıza çıkıyor. 

Bir döneme damgasını vuran Aşka Sürgün dizisinde İzzet Günay’ı seslendiren Mazlum Kiper, adeta karakteri yaşayarak izleyiciye aktarmayı başarıyor. Mazlum Kiper seslendirme sanatçısı kimliğinin yanı sıra en iyi Türk dublaj sanatçıları arasında yer alıyor. 

Türkçe seslendirme çalışmalarının aranan isimlerinden olan ünlü sanatçı, üstün oyunculuk yeteneği ile seslendirme çalışmasını birleştirmeyi başarıyor. Kiper’in bu başarısı Avatar, Harry Potter ve Karayip Korsanları gibi dikkat çekici filmlerde sıkça karşımıza çıkıyor. Mazlum Kiper’in seslendirme sanatı dizi ve filmlerle de sınırlı kalmıyor. Ünlü seslendirme sanatçısı Mazlum Kiper 1980’lerde yayınlanmaya başlayan Goofy çizgi filminde yirmi yılı aşkın süredir Goofy karakterini seslendiriyor. İşte ünlü seslendirme sanatçısı Mazlum Kiper’in öne çıkan film seslendirmeleri;

 • Avatar  – Legend of Korra Zaheer
 • Hayalet Sürücü – Carter Slade
 • Karayip Korsanları – Joshamee Gibbs
 • Star Wars – Qui-Gon Jinn
 • Harry Potter Serisi – Hagrid
 • Yüzüklerin Efendisi – Saruman
 • Sünger Bob – Bay Yengeç
 • Goofy- Goofy 
 • Sihirbazlar Çetesi- Morgan Freeman 

Belgesel Seslendirme Sanatçısı Olarak Mazlum Kiper Kimdir?

Mazlum Kiper belgeselleri denildiğinde hepimizin aklına ilk gelen  National Geographic kanalı ve belgeselleri oluyor. Bu kanalda birçok belgeselin seslendirmesinde ve tanıtımında yer alan Kiper, yaptığı seslendirmelerle adeta doğanın içindeymiş gibi hissetmenizi sağlıyor. Nat Geo seslendirmesi ile hafızalardaki yerini alan Mazlum Kiper, bu belgeselde hayvanlara ve doğal yaşama odaklanan bilgilere sesiyle hayat veriyor.

Mazlum Kiper belgesel seslendirme çalışmaları ile ününü Türkiye dışına taşımayı başarmış bir isimdir. Almanya ve Türkiye için çeşitli seslendirmeler gerçekleştiren Kiper, National Geographic Channel için birçok belgesele ses vermiştir. Türkiye’de en çok belgesel konuşan tek seslendirme sanatçısı olan Kiper, farklı dillerde de belgesel seslendirme çalışmaları ile ünlüdür. Aynı zamanda Morgan Freeman’ın “Evren’in Sırları Başlangıçtan Öte” adlı belgeselinde Freeman’ı seslendirdiğini görüyoruz. 

Belgesel seslendirmeleri yaparken çok şey öğrendiğini ifade eden Kiper, bu alanda daha çok TRT Belgesel’de yaptığı çalışmalarla tanınıyor. Son yıllarda Mazlum Kiper TRT Belgesel kanalında yayınlanan “Kusursuz Denge”, “Medeniyet Kaşifleri” adlı programın seslendirmesinde karşımıza çıkıyor.  Hayatın temel parçası olan oksijen üzerinden bir keşfe çıkan Kusursuz Denge belgeselinde Mazlum Kiper’in, doğal yaşam konularına nasıl hayat verdiğine şahit oluyoruz. Belgesel seslendirme sanatçısı Mazlum Kiper’in sesini duyduğumuz en ünlü belgeselleri şöyle sıralayabiliriz; 

 • Nat Geo Wild 
 • Son Toplayıcılar
 • Kusursuz Denge 
 • Evrenin Sırları 

Oyuncu Olarak Mazlum Kiper Mazlum Kiper Kimdir?

Mazlum Kiper oynadığı diziler ve dizilerde seslendirdiği karakterlerle izleyicinin dikkatini üzerinde toplayan nadir isimlerden biri. Dizi oyuncusu kimliği ile ilk olarak 2004- 2007 yılları arasında yayınlanan “Yabancı Damat” dizisinde ekran önüne çıkıyor. Bugüne kadar pek çok dizinin kadrosunda yer alan Mazlum Kiper’in içinde yer aldığı en önemli yapımları ve rollerini şöyle sıralayabiliriz; 

 • Yabancı Damat: Gaziantep’li baklava ustası Kahraman’ın kızı Nazlı ile Yunanlı Niko’nun aşkını konu alan bu dizide Kiper, başrollerde yer alıyor. Mazlum Kiper bu dizide Yunanlı Niko karakterinin babası rolünü üstleniyor.
 • Sahra: Bir dönem izleyiciyi ekranlara kilitleyen Sahra dizisi aşkın, entrikanın, ihanetin ve kıskançlığın yer aldığı bir intikam dizisiydi. Mazlum Kiper ise Sahra dizisinde hukuk müşaviri İlhan karakterini canlandırmıştı.
 • Aşk Emek İster: Bu dizi ünlü iş adamının genç ve şımarık oğlunun başına gelen beklenmedik olayları konu alıyor. Mazlum Kiper’in de oyuncu kadrosunda yer aldığı Aşk Emek İster dizisinde, şımarık Demir karakteri babasının işyerinde patron değil işçi olarak çalışmaya başlıyor. Demir’in zengin babası Hikmet karakterine ise Mazlum Kiper hayat veriyor.
 • İkizler Memocan: Bu dizide daha bebekken birbirinden ayrılan Memo ve Can kardeşlerin başından geçen olaylar eğlenceli bir anlatımla izleyiciye sunuluyor. Mazlum Kiper İkizler Memocan dizisinde zengin ailede yetişen Can karakterinin dedesi Mümtaz olarak karşımıza çıkıyor.
 • Kınalı Kar: Bir döneme damgasını vuran Kınalı Kar dizisi, köyde yaşayan Nazar ile zengin Ali Yılmaz karakterinin mücadele dolu aşk serüvenini ekranlara getiriyor. Ali Yılmaz, babası Müfit’in şirketinde çalışan ve yolu Nazar’ın köyüne tesadüfen düşen bir karakter. Ali Yılmaz’ın babası Müfit karakterine hayat veren isim ise Mazlum Kiper. 

Mazlum Kiper İletişim

Bir olayı ve olguyu en iyi şekilde seslendirmeyi başaran Mazlum Kiper, uzun yıllardır belgesel seslendirme çalışmalarının aranan isimlerinden biri. Yalın, sade ve akıcı bir şekilde seslendirme işlemini gerçekleştiren Kiper, belgesellerin yanı sıra pek çok projede karşımıza çıkıyor. Mazlum Kiper aynı zamanda reklam filmlerine de tok ve akıcı sesiyle hayat veriyor. Mazlum Kiper sesi otoriteler tarafından Türkiye’nin en iyi bas bariton belgesel sesi olarak kabul ediliyor.

Ünlü seslendirme sanatçısı Kiper, Türkiye’nin en meşhur belgesel seslendirme sanatçılarının bulunduğu Bibersa Prodüksiyon’da uzun süredir belgesel seslendirme, reklam seslendirme ve dublaj çalışmalara katılıyor. Belgeselin ruhunu en iyi yansıtan sanatçılardan biri olan Mazlum Kiper sesi ile BiberSA Prodüksiyon’da, belgeselin yanı sıra pek çok projeye hayat veriyor. BiberSA Prodüksiyon’da mikrofon başına geçen Kiper, aynı zamanda çok iyi seviyede İngilizce konuşuyor ve İngilizce seslendirme yapıyor.

Mazlum Kiper, belgesel seslendirme hizmeti ile dünyayla entegre çalışan BiberSA Prodüksiyon bünyesinde İngilizce ve Türkçe Seslendirme çalışmalarına devam ediyor. Ünlü seslendirme sanatçısı Mazlum Kiper iletişim kurmak ve demo çalışmalarına ulaşmak için BiberSA Prodüksiyon web sitemizi veya BiberSA Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Ünlü seslendirme sanatçısı Mazlum Kiper iletişim kurmak ve demo çalışmalarına ulaşmak için aşağıdaki butona tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş